ثبت نام

تبلیغ یار

پرهیز از ۵ اشتباه رایج در سئو !

۵ اشتباه رایج در سئو

چرا وب‌سایت شما به خاطر کلمات کلیدی‌اش در صفحه اول گوگل نیست؟ ممکن است دلیلش این باشد که یک اشتباه رایج در سئو را مرتکب شده‌اید. بسیاری از سایت‌ها، از سایت‌های تجاری کوچک گرفته تا شرکت‌های بزرگ، اشتباهات مشابهی را مرتکب می‌شوند. در این مقاله به بررسی ۵ اشتباه رایج در سئو و راهکارهایی برای پیشگیری از آن‌ها می‌پردازیم.

۵ اشتباه رایج در سئو و راهکارهایی برای پیشگیری از آن‌ها

  1. عدم توجه به سرعت سایت

اولین موردی که می‌توان به آن اشاره کرد سرعت سایت است. هرچقدر سایت شما سرعت بیشتری داشته باشد، گوگل به آن سایت علاقه بیشتری دارد. ابزاری به نام PageSpeed Insights در گوگل، ابزار قدرتمندی است که سرعت سایت شما را بررسی می‌کند. این ابزار به شما اطلاعاتی می‌دهد مبنی بر اینکه کدام قسمت وب‌سایت برای افزایش سرعت سایت باید بهبود یابد.

راهکار اول: بهینه‌سازی تصاویر

یکی از راهکارهای مفید برای این منظور، بهینه‌سازی تصاویر است. بسیاری از وب‌سایت‌ها تصاویری با سایز بزرگ دارند که بارگیری آن‌ها به زمان زیادی نیاز دارد. تغییر اندازه تصاویر می‌تواند زمان بارگیری را کاهش داده و بر سرعت سایت بیفزاید. اگر شما یک وب‌سایت وردپرسی دارید، با نصب افزونه‌های مربوطه می‌توانید این کار را به‌راحتی انجام دهید.

راهکار دوم: فعال‌سازی حافظه مرورگر و فشرده‌سازی فایل‌های Zip

از راهکارهای مفید دیگر فعال‌سازی حافظه مرورگر و فشرده‌سازی فایل‌های Zip است. هر دوی این‌ها باعث افزایش سرعت وب‌سایت می‌شوند. اولین مورد باعث می‌شود سایت شما برای بازدیدکنندگان سریع‌تر بارگیری شود و دومی فایل‌های استاتیک را فشرده می‌کند که باعث می‌شود فایل‌ها سریع‌تر در مرورگر بارگیری شوند.

راهکار سوم: حذف پلاگین‌های اضافه در ورد پرس

در صورت نصب ورد پرس، توصیه می‌کنیم به پلاگین‌های فعال در ورد پرس توجه کنید. آیا واقعاً از همه پلاگین‌ها استفاده می‌کنید؟ شاید برخی از این پلاگین‌ها را بتوان با پلاگین کم‌حجم دیگری جایگزین کرد. بهترین توصیه‌ای که می‌توانیم در این رابطه به شما بکنیم این است که هر چه کمتر بهتر! هر چه تعداد پلاگین‌های فعال کمتر باشد، ورد پرس شما سریع‌تر بارگذاری می‌شود.

  1. تلاش برای رتبه‌بندی کلمات کلیدی ‌اشتباه

اگر می‌خواهید در صفحات اول گوگل دیده شوید، مطمئن شوید که از کلمات کلیدی مناسبی برای هر صفحه استفاده کرده‌اید. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که اغلب با آن مواجه می‌شوم این است که صاحبان سایت برای کلمات کلیدی کلی بهینه‌شده‌اند. اگر کسب‌وکار کوچکی دارید که می‌خواهید با عنوان “اجاره خودرو ” رتبه‌بندی شود، هدف شما خیلی بالاست. شما باید این عبارت را با عبارت جزئی‌تری جایگزین کنید. از طرفی، آن‌قدر تعداد شرکت‌های دارای خودرو اجاره‌ای در جهان زیاد است که رقابت با آن‌ها غیرممکن است؛ بنابراین بهتر است کلمه کلیدی خود را گسترش داده و از کلمات کلیدی بلندتری استفاده کنید؛ مثلاً بجای “اجاره خودرو ” از عبارت “اجاره خودرو ارزان بدون راننده ” استفاده کنید.

کلمات کلیدی طولانی‌تر و دقیق‌تر، شانس شما را در رتبه‌بندی افزایش می‌دهند. البته، این کار باعث می‌شود حجم جستجوی کلمه کلیدی شما کاهش یابد، اما شما می‌توانید با بهینه‌سازی تعداد زیادی از صفحات با کلمه کلیدی طولانی در سایت خود، آن را جبران کنید؛ به این معنا که سایت شما به ازای هر کلمه کلیدی ترافیک بیشتری را به دست می‌آورد.

اشتباه رایج در سئو

  1. عدم توانایی در جذب کاربر برای ورود به وب‌سایت

متا داده (Metadata) همان چیزی است که در صفحه نتایج موتور جستجو (SERPs) در پاسخ به جستجوی کاربران ظاهر می‌شود و شامل عنوان صفحه و توضیحات متا (Meta description) می‌باشد. عنوان صفحه یکی از مهم‌ترین عوامل رتبه‌بندی برای گوگل است، بنابراین برای هر صفحه باید عنوان مناسبی را انتخاب کنید. به این معنی که لازم است هر صفحه کلمه کلیدی مرتبط با خودش را داشته باشد و مطمئن شوید که عنوان صفحه شما خیلی طولانی نباشد. اگر عنوان صفحه شما خیلی طولانی باشد، گوگل عنوان را قطع خواهد کرد و بازدیدکنندگان قادر به خواندن عنوان کامل در SERPs نخواهند بود.

توضیحات متا از عوامل رتبه‌بندی نیست، اما نقش مهمی در بهینه‌سازی نرخ کلیک شما (CTR) دارد. به این معنا که از طریق مشاهده توضیحات متا، بازدیدکنندگان بر روی SERP کلیک کرده و وارد وب‌سایت شما می‌شوند. اگر توضیحات متا را با عبارت‌های روشن و جذاب بهینه کنید بازدیدکنندگان بیشتری را جذب خواهید کرد که این امر موجب افزایش ترافیک برای سایت شما می‌شود.

  1. عدم نوشتن محتواهای جذاب

ما همواره سعی می‌کنیم مطالب جذابی را در این وبلاگ بگنجانیم، اما هنوز هم هستند سایت‌هایی که محتواهای ضعیفی ارائه می‌دهند. هر صفحه وب‌سایت شما باید حداقل ۳۰۰ کلمه داشته باشد. هنگامی‌که تنها دو جمله را در وبلاگ خود گنجانده‌اید نباید انتظار داشته باشید گوگل صفحه شما را ببیند؛ بنابراین، یک اشتباه رایج در سئو عدم نوشتن محتواهای جذاب است.

به خاطر داشته باشید که لزومی ندارد گوگل همانند مخاطبین شما فکر کند. شما برای مخاطبانتان می‌نویسید و نه برای گوگل. مأموریت گوگل سازمان‌دهی اطلاعات جهانی و ارائه بهترین پاسخ‌های ممکن است؛ بنابراین نوشتن محتواهای باکیفیت همان چیزی است که بلافاصله منجر به تصویب گوگل خواهد شد.

نوشتن محتواهای باکیفیت به معنای نوشتن محتواهای اصلی است. بسیار مهم است که از نوشتن محتواهای تکراری و مشابه با سایت‌های دیگر جلوگیری کنیم. به این معنا که سایت‌ها باید از تکرار بیش‌ازحد کلمات کلیدی در متن‌های خود بپرهیزند. متن شما باید برای کاربر به‌راحتی قابل‌فهم باشد. بدیهی است که کاربران از تکرار بیش‌ازحد کلمه کلیدی در متن بهره نمی‌برند، زیرا چنین کاری قابلیت خوانایی را کاهش می‌دهد.

  1. عدم کال تو اکشن بودن (Call to action) برای کاربران

هنگامی‌که کاربران از سایت شما بازدید می‌کنند، مهم‌ترین هدف باید نگه‌داشتن آن‌ها در سایت باشد. مسلماً شما نمی‌خواهید کاربران پس از دیدن متن شما سریعاً صفحه را ترک کرده و به گوگل بازگردند. بهترین روش برای انجام این کار ایجاد کال تو اکشن (CTA) است؛ یعنی کاربر را تشویق کنید کاری را انجام دهد یا به‌عبارت‌دیگر او را دعوت به اقدام کنید. به‌عنوان‌مثال، این کار می‌تواند کلیک بر روی دکمه “خرید ” در صفحه محصول باشد یا کلیک بر روی “عضو شدن ” در یک خبرنامه.

مطمئن شوید که هر صفحه دارای یک کال تو اکشن باشد، در این صورت هدف صفحه روشن خواهد بود. اگر چند دکمه را اضافه کنید، تمرکز بر صفحه را از دست می‌دهید و بازدیدکنندگان متوجه نمی‌شوند شما می‌خواهید آن‌ها را به کجا هدایت کنید؛ بنابراین در مورد اینکه هدف صحیح هر صفحه کدام است فکر کنید. همچنین، مطمئن شوید که CTA به‌وضوح در صفحه قابل‌مشاهده باشد.

نتیجه‌گیری

برای پرهیز از ۵ اشتباه رایج در سئو لازم است: بر سرعت سایت تمرکز کنید، محتواهایی عالی بنویسید، کال تو اکشنی عالی داشته باشید و کلمات کلیدی مناسبی به کار ببرید.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *