ثبت نام

تبلیغ یار

۷ نکته سریع که به شما کمک می‌کند عکس‌های پرتره بهتری بگیرید

عکس‌های پرتره

۷ نکته سریع که به شما کمک می‌کند عکس‌های پرتره بهتری بگیرید

برخی از معروف‌ترین عکس‌ها و نقاشی‌های جهان، پرتره‌های سر و شانه هستند. آن‌ها می‌توانند چیزهای زیادی در مورد سوژه به ما بگویند. معروف‌ترین نقاشی جهان مونالیزا را به یاد بیاورید. بااین‌حال، عکاسی پرتره کاری دشوار برای عکاسان تازه‌کار است؛ اما جای ترس و نگرانی نیست، در این مقاله، ۷ نکته سریع مطرح‌شده که به شما کمک می‌کند عکس‌های پرتره بهتری بگیرید.

با یک مکالمه شروع کنید.

ممکن است عکاسی پرتره، حتی در یک استودیو، پراسترس باشد؛ اما اگر با فرد ارتباط برقرار کنید این کار خیلی ساده‌تر خواهد شد. چه در استودیو و چه در خیابان، فرقی نمی‌کند، با طرف مقابل صحبت کنید و بدانید او چه کسی است. بدانید شغلش چیست، چه چیزهایی را دوست دارد و حتی اینکه شخصیتش چگونه است.

اگر می‌توانید با گفتن یک جوک او را بخندانید. این کار کمک می‌کند آن‌ها بسیار راحت‌تر با شما کار کنند. به این معنی که آن‌ها آرام‌تر خواهند شد و برای اینکه از آن‌ها عکاسی کنید آماده‌تر خواهند بود.

عکس را با دقت در چارچوب قرار دهید.

گرچه این کار واضح است، اما من اغلب پرتره‌هایی را دیده‌ام که در چارچوب قرار نگرفته‌اند. هنگامی‌که شما یک پرتره محیطی می‌گیرید، لازم است برای گفتن داستان، بخش‌هایی از محیط اطراف سوژه را در عکس جای دهید؛ اما هنگامی‌که شما یک پرتره سر و شانه عادی می‌گیرید، تمام تمرکز شما باید متوجه فردی باشد که در مقابل شما ایستاده است. چهره آن‌ها باید نقطه تمرکز شما باشد، بنابراین اگر در پس‌زمینه عناصری وجود دارد که باعث حواس‌پرتی می‌شود و توجه بیننده را از سوژه اصلی منحرف می‌کند لازم است آن‌ها را کراپ کنید.

اغلب دلیل اینکه عوامل حواس‌پرتی بسیاری در برخی عکس‌ها وجود دارد این است که عکاسان از سوژه خود خیلی دور هستند؛ بنابراین، اگر متوجه شدید که قادر به فوکوس روی چهره سوژه خود نیستید، نزدیک‌تر شوید.

عکس‌های پرتره

 

درباره پس‌زمینه فکر کنید

از عناصر کلیدی دیگر در پرتره این است که اطمینان حاصل کنید پس‌زمینه شما بیش‌ازحد ناکارآمد نیست. در حالت ایده آل، یک سطح هموار مانند یک دیوار بهتر عمل می‌کند زیرا بیننده هر چیز دیگری را نادیده می‌گیرد و می‌تواند بر چهره سوژه تمرکز کند. اگر متوجه شدید سوژه شما جایی است که مناسب پرتره نیست، او را حرکت داده و کمکش کنید در جای بهتری قرار بگیرد. اگر هم‌زبان نیستید، اشاره به‌جایی که می‌خواهید او را حرکت دهید بهترین ترفند است. اگر مجبور شدید عکس را با چیزهای بی‌شماری که در پس‌زمینه وجود دارد به تصویر بکشید، دیافراگم گسترده‌ای را تنظیم کنید تا پس‌زمینه تار شود. این کار به شما کمک می‌کند سوژه خود را از پس‌زمینه شلوغ جدا کنید.

تجربه

اغلب اوقات مشاوره‌ای که به شما داده می‌شود این است که پرتره را با استفاده از نور طبیعی نورپردازی کنید، از مدل خود از جلو عکس بگیرید و به‌اندازه کافی به سوژه نزدیک شوید تا عوامل حواس‌پرتی را کامل از بین ببرید. به‌عنوان‌مثال، بیرون رفتن در روزهای ابری برای عکاسی پرتره ایدئال است چرا که سایه‌های خشن روی چهره شما نمی‌افتند.

درحالی‌که این‌ها توصیه‌های بسیار خوبی هستند که باید دنبال کنید، گاهی اوقات لازم است مرزها را بشکنید. سایه‌های خشن را تجربه کنید. نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید این است که از شکستن مرزها نترسید و چیزهای جدید را تجربه کنید، در این صورت ممکن است از نتایج شگفت‌زده شوید.

عکس‌های پرتره

چشم‌های سوژه را شارپ و در فوکوس قرار دهید

اگر تنها یک قاعده وجود داشته باشد که شما باید برای گرفتن پرتره بهتر آن را دنبال کنید، این است که اطمینان حاصل کنید که چشمان سوژه شارپ بوده و در فوکوس قرار دارند. اگر چشم‌های سوژه در فوکوس نباشند، کل عکس ناخوشایند دیده می‌شود؛ بنابراین، لازم است تمرکز بالایی داشته باشید و چشم‌ها را شارپ نشان دهید.

اگر در محیطی خارج از منزل عکاسی می‌کنید، اکثر اوقات با استفاده از یک دیافراگم نسبتاً وسیع می‌توانید از سوژه دور شوید. لازم است سرعت شاتر شما به‌اندازه‌ای سریع باشد که از لرزش دوربین جلوگیری شود. اگر نتوانستید سرعت شاتر را به‌اندازه کافی سرعت ببخشید، نتیجتاً ISO خود را افزایش دهید.

چندین عکس بگیرید

سعی کنید چندین عکس به‌صورت پشت سر هم بگیرید تا بتوانید لحظه‌ای را که چشم‌های مدل شما کاملاً باز است و در بهترین حالت ممکن قرار دارد ثبت کنید. همچنین می‌توانید برای تنوع بخشیدن به عکس‌ها، ترکیب‌ها و زوایای مختلفی را امتحان کنید. عالی‌ترین مزیت عکاسی دیجیتال این است که تا زمانی که حافظه کافی داشته باشید، لازم نیست هیچ هزینه اضافی برای گرفتن عکس‌ها بپردازید.

آرام باشید

گاهی اوقات کلیدی‌ترین نکته در عکاسی پرتره این است که آرام باشید و این امر به‌طور طبیعی امکان‌پذیر است. بدون توجه به بار مسئولیتی که قرار است از افراد عکس بگیرید، شروع به صحبت کردن با آن‌ها کنید و تنها از عکاسی لذت ببرید. عکس‌هایی را که گرفته‌اید به مخاطب خود نشان دهید، همه‌چیز را اتفاقی بدانید در این صورت است که عکس‌های بهتری خواهید گرفت. برای گرفتن پرتره عالی، مهارتی عالی لازم است، اما هنگامی‌که انجام شد نتایجی باورنکردنی در پی خواهد داشت.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *