ثبت نام

تبلیغ یار

۵ نکته مهم در عکاسی سیاه و سفید

عکاسی سیاه و سفید

۵ نکته مهم در عکاسی سیاه و سفید

عکاسی سیاه و سفید گاهی اوقات به‌عنوان “رابطه ضعیف ” عکاسی رنگی تلقی می‌شود. چرا خودتان را با سایه‌های خاکستری محدود می‌کنید درحالی‌که می‌توانید تمام طیف رنگ‌ها را استفاده کنید؟

حقیقت این است که عکس سیاه و سفید اغلب می‌تواند بسیار جذاب‌تر از عکس‌های رنگی دیده شود. گاهی اوقات رنگ می‌تواند به‌عنوان عامل حواس‌پرتی در عکس عمل کند و حذف آن می‌تواند توجه مخاطب را به سمت سوژه اصلی بکشاند.

عکاسی سیاه و سفید تا حدی می‌تواند در ۵ مفهوم کلیدی زیر گنجانده شود. آشنایی با این نکات به شما کمک می‌کند تا از عکس‌های سیاه و سفید بیشتر مطلع شوید و از همین مفاهیم برای بهبود عکس‌های رنگی خود استفاده کنید.

عکاسی سیاه و سفید

شکل و فرم

هنگام حذف رنگ از یک تصویر، دیگر نمی‌توانید نقطه کانونی یا علاقه‌ای در عکس بیابید. درواقع، با حذف رنگ از تصاویر، یکی از مهم‌ترین عوامل حواس‌پرتی را در عکس حذف کرده‌ایم.

شکل و فرم در عکاسی سیاه و سفید بسیار مهم هستند. هنگامی‌که به دنبال یک عکس خوب می‌گردید، فراتر از رنگ را درصحنه بیابید و در عوض، بر روی اشکال تمرکز کنید. آن‌ها را به ترتیبی مرتب کنید که ترکیب جالبی از اشکال مختلف ایجاد شود.

کنتراست

بدون توجه به رنگ برای جدا کردن عناصر درصحنه خود، باید سایه‌های متضاد را در عکس‌های سیاه و سفید خود قرار دهید. شما می‌توانید از کنتراست برای برجسته کردن سوژه اصلی خود استفاده کنید؛ برای مثال، عکاسی از سوژه‌ای پرنور با پس‌زمینه‌ای تاریک. همچنین، شما می‌توانید با افزودن تنوعی از رنگ‌ها و سایه‌ها به‌ عکس خود، لایه‌هایی عمیق در تصاویرتان به وجود آورید.

عکاسی سیاه و سفید

الگو

بسیاری از الگوها، به‌ویژه الگوهای دقیق، اغلب در عکس‌های رنگی مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند، زیرا این رنگ‌ها هستند که به‌راحتی توجه شمارا به خود جلب می‌کنند. عکاسی سیاه و سفید به شما شانس بیشتری را برای تأکید بر الگوهای جالب می‌دهد زیرا با استفاده از الگوها، توجه بیننده را به سمت خود می‌کشاند و تصاویر جالب‌تری ایجاد می‌کند.

بافت

به همان شیوه‌ای که الگوها در عکاسی رنگی کمرنگ دیده می‌شوند، بافت نیز این‌گونه است. هنگامی‌که یک عکس رنگی می‌بینیم، ذهن ما بلافاصله شروع به شناسایی و علامت‌گذاری عناصر درصحنه می‌کند، به این معنی که ما اغلب عکس را نمی‌بینیم، بلکه آنچه می‌بینیم تفسیر ذهن خودمان است.

هنگام گرفتن عکس سیاه و سفید، ذهن دیگر اطلاعات مربوط به رنگ را در اختیار ندارد، بنابراین به عناصری مانند بافت توجه بیشتری می‌کند و آن را برجسته‌تر نشان می‌دهد؛ بنابراین، شما با به نمایش گذاشتن بافت‌ها می‌توانید حس اشیا را به‌خوبی منتقل کنید.

نورپردازی

نورپردازی، مطلقاً برای یک عکس سیاه و سفید خوب بسیار مهم است، زیرا بر تمام عناصر فوق شکل و فرم، کنتراست، الگو و بافت تأثیر می‌گذارد.

هنگامی‌که در مورد نورپردازی فکر می‌کنید، در نظر بگیرید که چگونه همه این عناصر را تحت تأثیر قرار می‌دهد و تنظیماتی را انتخاب کنید که هر چه بیشتر این عناصر را بهبود بخشد.

نورپردازی جانبی اغلب عکس‌های سیاه و سفید دراماتیک‌تری را به نمایش می‌گذارد. نورپردازی جانبی، لبه‌های شکل را از بین می‌برد و با افزودن هایلایت، کنتراست را افزایش می‌دهد و سایه‌هایی ایجاد می‌کند که صحنه را جذاب‌تر می‌کنند و همچنین بافت و الگو را افزایش می‌دهد.

 

 

 

تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

 • مهرداد فاطمی ژانویه 28, 2023 :: 11:10 ق.ظ
  0 0

  مطلب خوبی بود

 • مجید بردبار ژانویه 30, 2023 :: 12:50 ب.ظ
  0 0

  مطالب بی نظیر بود

 • پرویز مهدوی فوریه 1, 2023 :: 6:10 ق.ظ
  0 0

  دمتون گرم

 • امیر عبدی فوریه 1, 2023 :: 2:20 ب.ظ
  0 0

  قیمت مشاورتون چقدره؟

 • حسینعلی امامی فوریه 1, 2023 :: 4:00 ب.ظ
  0 0

  مشاوره آنلاین از چه طریقی صورت می گیره؟

 • فرهاد اشکان فوریه 1, 2023 :: 10:50 ب.ظ
  0 0

  شما پیج اینستا هم دارین؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *