ثبت نام

تبلیغ یار

۳ فیلتر لنز عالی برای عکاسی از مناظر

فیلتر لنز عکاسی از طبیعت

۳ فیلتر لنز عالی برای عکاسی از مناظر

فیلترهای لنز می‌توانند عکاسی از مناظر شما را دگرگون کنند. آنها برای رنگ‌ها و بافت‌ها، نوردهی و افزودن فضا به صحنه مفید هستند(برخی میگویند ضروری هستند).

بااین‌حال، انواع مختلفی از فیلتر در بازار وجود دارد که انتخاب نوع آن آسان نیست.

درواقع ۳ فیلتر لنز عالی وجود دارد که عکاسان مناظر، آن‌ها را توصیه می‌کنند: فیلتر پولاریزه، فیلتر لنز کاهنده نور و فیلتر وارم.

polarizer-filter

فیلترهای پولاریزه

اگر برای عکاسی از مناظر می‌خواهید تنها یک فیلتر بخرید، پیشنهاد ما به شما فیلتر پولاریزه است. این نوع فیلتر نسبت به دیگر فیلترها در عکس‌های شما تفاوت بیشتری ایجاد می‌کند و همچنین می‌تواند برای بسیاری از سوژه‌های عکاسی دیگر نیز استفاده شود و این باعث می‌شود برای خودش فیلتری همه‌کاره باشد.

فیلترهای پولاریزه میزان saturation رنگ‌ها را افزایش می‌دهند، بنابراین رنگ‌ها بسیار پرطراوت به نظر می‌رسند، به‌ویژه آسمان آبی(آبی آسمان را تیره‌تر خواهد کرد، کنتراست بیشتری را بین آبی آسمان و ابرها ایجاد خواهد کرد) و شاخ و برگ‌های سبز. فیلترهای پولاریزه همچنین میزان انعکاس نور از اجسام غیرفلزی را کاهش می‌دهند. به‌طورکلی، یک فیلتر پولاریزه انعکاس تند ناشی از نور آفتاب را خنثی می‌کند. فیلتر پولاریزه باعث می‌شود عکس‌های شما متعادل‌تر و طبیعی‌تر دیده شود، دقیقاً همان‌طور که در زندگی واقعی دیده می‌شود.

در روزهای آفتابی، وقتی با زاویه ۹۰ درجه نسبت به خورشید عکاسی می‌کنید، فیلتر پولاریزه بیشترین تأثیر را دارد. به همین دلیل نور جانبی (وقتی خورشید از شانه راست یا چپ شما بتابد) شرایط نوری مرسوم برای استفاده از فیلتر پولاریزه است.

فیلتر پولاریزه تنها زمانی خوب کار نمی‌کند که از یک لنز با زاویه بسیار وسیع استفاده شود، آسمان سایه آبی‌رنگی به خود می‌گیرد و شما نقاط تاریکی را در گوشه‌های تصویر مشاهده خواهید کرد.

فیلتر کاهنده نور

فیلتر کاهنده نور یا ND

فیلتر ND، فیلتر “خنثی ” نیز نامیده می‌شود، زیرا رنگ‌ها در عکس شما تأثیرگذار نیستند؛ تنها هدف فیلتر ND، کاهش میزان نور رسیده به سنسور دوربین است.

فیلترهای ND معمولی، نور را به‌طور یکنواخت در سراسر صحنه کاهش می‌دهند، اما فیلترهای gND اثر گرادیان دارند، از منطقه‌ای کاملاً تاریک در بالا به منطقه‌ای کاملاً روشن در پایین تغییر می‌یابند. به این معنا که بالای لنز نسبت به پایین آن نور کمتری دارد.

فیلترهای ND در عکاسی از مناظر بسیار مفید هستند، زیرا اغلب در صحنه‌ای با آسمان روشن و زمین نسبتاً تاریک عکاسی می‌کنید. فیلتر گرادیان نور میزان نور صحنه را متعادل نگه می‌دارد و به شما این امکان را می‌دهد که بدون از دست دادن جزئیات در هایلایت‌ها یا سایه‌ها، همه‌چیز را در تسخیر خود داشته باشید.

امروزه فیلترهای گرادیان نور مختلفی در دسترس هستند. معروف‌ترین آن‌ها ۰٫۳، ۰٫۶ و ۰٫۹ است که در تاریک‌ترین نقاط، نور را ۱، ۲ یا ۳ درجه کاهش می‌دهند. بهتر است برای شرایط مختلف، یک جفت از این فیلترها را به همراه داشته باشید. بهترین انتخاب فیلترهای ۰٫۳ و ۰٫۶ هستند، زیرا آن‌ها می‌توانند باهم ترکیب‌شده و کارایی فیلتر ۰٫۹ را داشته باشند.

فیلتر لنز عکاسی از طبیعت

فیلتر لنز وارم

لازمه عکاسی از مناظر چشم‌نواز، روشنایی خوب است. متأسفانه، در روزهای بارانی، مناظر می‌توانند خسته‌کننده، سرد و ناامیدکننده به نظر برسند.

یک فیلتر گرم، نور نارنجی ملایمی را به صحنه شما می‌دهد و سرما و ناامیدی را از عکس‌های شما دور می‌کند. مهم‌ترین فیلترهای گرم، فیلترهای سری ۸۱ هستند که شامل فیلترهای ۸۱A، ۸۱B و ۸۱C می‌باشند.

در سال‌های اخیر از محبوبیت فیلترهای گرم کاسته شده است، زیرا شما می‌توانید از نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ برای رسیدن به همان افکت اما با کنترل بیشتر استفاده کنید.

ترکیب فیلترها

شما می‌توانید فیلترها را با وصل کردن یکی در بالای دیگری، ترکیب کنید. این امر به شما چنین امکانی را می‌دهد که افکت‌های آن‌ها را باهم مخلوط‌کنید، به‌عنوان‌مثال استفاده از یک فیلتر پولاریزه برای افزایش رنگ‌ها و فیلتر گرادیان برای اصلاح تفاوت در روشنایی بین آسمان و زمین.

بااین‌حال چنین فیلترهایی می‌توانند عوارض جانبی ناخواسته‌ای را در پی داشته باشند:

نور کم: هر فیلتری که اضافه می‌کنید، میزان نوری که به سنسور می‌رسد را کاهش می‌دهد. برای جبران، باید از سرعت شاتر کندتر، دیافراگم وسیع‌تر یا ISO بالاتر استفاده کنید. هنگام عکس‌برداری از مناظر با استفاده از سه‌پایه چنین مشکلی پیش نمی‌آید.

کاهش کیفیت تصویر:

شیشه دوربینی که در فیلترها استفاده می‌شود، باکیفیت‌تر از شیشه استفاده‌شده در لنزها نیست. فیلترها همچنین تمایل دارند خراش‌های کوچک و ذرات گردوغبار را از بین ببرند. هر چه تعداد فیلترهای بیشتری استفاده کنید، کیفیت تصویر نهایی به همان اندازه کاهش می‌یابد.

وینیتینگ یا کاهش روشنایی (تیره کردن) یا کاهش اشباع رنگ حاشیه‌های عکس:

به دلیل حرکت نور از طریق فیلترهای لنز، گوشه‌های تصویر نسبت به سایر نقاط تیره‌تر به نظر می‌رسند. هر چه تعداد فیلترهای شما بیشتر باشد، این امر بیشتر آشکار می‌شود؛ به‌ویژه در زوایای گسترده. وینیتینگ می‌تواند اصلاح شود بنابراین موضوع مهمی نیست، اما بهتر است از آن آگاه باشید.

استفاده از فیلترهای عکس که در بالا به آن‌ها اشاره شد، روشی آزمایش‌شده و مطمئن برای بهبود عکاسی از مناظر است. آن‌ها می‌توانند تنظیم و ترکیب شوند تا به شرایط موردنظر شما برسند و ۳ فیلتری هستند که باید قبل از فیلترهای دیگر آن‌ها را یاد بگیرید.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *