ثبت نام

تبلیغ یار

گرفتن عکس‌های شارپ در نور کم

عکس‌های شارپ در نور کم

عکاسی در نور کم چالش‌هایی را برای دوربین ما در پی دارد. سنسور دوربین برای ایجاد عکس به نور نیاز دارد و هر چه میزان نور کمتر باشد، عکاسی چالش‌برانگیزتر است. حالت خودکار دوربین برای ایجاد نور متعادل تنظیم‌شده است. برای رسیدن به این هدف، به‌احتمال‌زیاد دوربین در سرعت شاتر کمتر عکاسی می‌کند تا نور بیشتری به سنسور برسد. چنین کاری می‌تواند تصاویر تاریکی ایجاد کند؛ بنابراین در این مقاله قصد دارم نکاتی را به شما ارائه دهم که به شما کمک می‌کند حس گرفتن عکس‌های شارپ در نور کم را تجربه کنید.

عکس‌های شارپ در نور کم و جلوگیری از تاری تصویر یا Motion Blur

به‌احتمال‌زیاد، مقصر اصلی عکس‌های تار در نور کم، Motion Blur است. این اتفاق زمانی می‌افتد که شاتر دوربین به حدی باز باشد که هرگونه حرکت سوژه یا عکاس، توسط سنسور گرفته‌شده و باعث ایجاد تصاویر تار شود. این کار می‌تواند به دو صورت رخ دهد: هنگامی باز بودن سرعت شاتر یا سوژه بیش‌ازحد حرکت کند یا دوربین. در طول مقاله، من نحوه جلوگیری از هر دو اتفاق را برای شما توضیح خواهم داد.

Motion Blur همیشه چیز بدی نیست و اغلب برای نشان دادن سرعت، عمل یا حرکت سوژه استفاده می‌شود. برای مثال، اگر شخصی هنگام عکاسی گیتار بنوازد تاری خفیف دست، موشن نواختن را نشان می‌دهد؛ اما هنگامی‌که شما انتظار یک عکس شارپ را دارید، ناامیدکننده و تقریباً غیرممکن است که عکس را پس از پردازش ویرایش کنید؛ بنابراین اگر توقع عکس‌های شارپ در نور کم را دارید باید دوربین را تنظیم کنید.

عکس‌های شارپ در نور کم

در اینجا چند راهکار را برای کاهش تاری تصویر در نور کم توضیح می‌دهم:

عکاسی در حالت دستی:

 • همان‌طور که در بالا ذکر شد، هنگام عکاسی در حالت خودکار، دوربین برای ایجاد نور متعادل سرعت شاتر، دیافراگم و سرعت ایزو را کنترل می‌کند. اگر عکس به دلیل موشن یا حرکت، تار شود دوربین متوجه این امر نخواهد شد؛ بنابراین برای گرفتن عکس‌های شارپ در نور کم ، لازم است ویژگی‌های دوربین را کنترل کنید.
 • شما می‌توانید از حالت اولویت دیافراگم یا حالت اولویت شاتر استفاده کنید، اما من ترجیح می‌دهم از حالت دستی استفاده کنم تا کنترل بیشتری داشته باشم. برای به حداکثر رساندن وضوح عکس در نور کم، لازم است دیافراگم، سرعت شاتر و ایزو را کنترل کنید.

سرعت شاتر را برای سوژه‌های متحرک تنظیم کنید.

 • اگر عکسی در نور کم بگیرید، باید مطمئن شوید برای ایجاد نوردهی مناسب، نور کافی به سنسور می‌رسد؛ بنابراین، سرعت شاتر سریع موشن را خنثی می‌کند اما عکسی بدون نور ایجاد می‌کند و سرعت شاتر خیلی آهسته یا خیلی پایین باعث تاری بیش‌ازحد می‌شود. برای داشتن عکس‌های شارپ در نور کم ، با استفاده از حالت اولویت سرعت شاتر یا حالت دستی، سرعت شاتر را کنترل کنید.

بهترین سرعت شاتر برای استفاده در نور کم کدام است؟

 • این امر به موقعیت و فاصله کانونی بستگی دارد. فاصله‌های کانونی طولانی‌تر به توجه بیشتری نیاز دارند که کمی بعد، در قسمت تکان دوربین آن‌ها را توضیح می‌دهم.
 • برای سرعت شاترهایی با طول کانونی زیر ۸۵ میلی‌متر، هنگامی‌که افراد در حالت سکون یا نیمه سکون هستند، من عموماً سعی می‌کنم سرعت شاترم ۶۰/۱ ثانیه باشد اما ۲۰/۱ را بیشتر ترجیح می‌دهم. در این محدوده و موقعیت، معمولاً عکس‌های شارپی را به دست می‌آورم.
 • اگر اشخاص سریع‌تر حرکت کنند، بدوند، برقصند یا حتی بخندند و تکان بخورند، لازم است سرعت شاتر را سریع‌تر کنید، من بسته به سرعتی که افراد در حال حرکت هستند سرعتی بین ۲۰۰/۱ تا ۴۰۰/۱ را ترجیح می‌دهم.

دیافراگم را بازکنید.

 • دومین کاری که اغلب انجام می‌دهم باز کردن دیافراگم روی لنزم است. باز کردن دیافراگم در لنز این امکان را به من می‌دهد که نور بیشتری را دریافت کنم.
 • هرچقدر قابلیت باز شدن یا گشادگی پره‌های دیافراگم لنز بیشتر و سوراخ ایجادشده بزرگ‌تر باشد، نور بیشتری نیز به سنسور دوربین دستگاه رسیده و این موضوع، به بهبود کیفیت عکاسی خصوصاً در شرایط کم‌نور منجر خواهد شد.
 • هرچه ضریب اف عدد کوچک‌تری باشد، کیفیت عکاسی در شرایط کم‌نور مناسب‌تر خواهد بود.

افزایش ایزو

 • اگر دیافراگم خود را تا جای ممکن بازکنید، پس باید سرعت ایزو را افزایش دهید. هر چه عدد ISO بیشتر شود نور بیشتری توسط دوربین شما شکار خواهد شد. در اینجا نیز باید مدنظر داشته باشید که هرچه ISO بالاتر رود، نویز دیجیتالی بیشتری به عکس شما وارد خواهد شد. با این اوصاف میزان ایزو را تا حد امکان پایین قرار دهید و تنها درزمانی مقدار آن‌ را افزایش دهید که تغییرات تنظیمات شما در خصوص سرعت شاتر و دیافراگم به بیشینه خود رسیده باشند.
 • خواندن این مطلب نیز توصیه می‌شود: مهارت در عکاسی با ۵ روش ساده!

عکس‌های شارپ در نور کم و جلوگیری از لرزش دوربین

عکس‌های شارپ در نور کم

یکی دیگر از علل رایج تار شدن عکس در نور کم، لرزش دوربین در حالی است که شاتر باز است. درحالی‌که تلاش می‌کنید دوربین را طوری نگه‌دارید که تکان نخورد، قرار دادن دوربین در موقعیت نور کم بسیار دشوار خواهد بود زیرا شما معمولاً با سرعت شاتر پایین عکس می‌گیرید. این موضوع را بیشتر هنگامی متوجه خواهید شد که از سوژه‌ها به‌صورت دستی عکاسی می‌کنید یا در فاصله کانونی طولانی‌تری هستید زیرا هر چه بیشتر بر سوژه‌ها زوم کنید، حرکات کوچک‌تر بیشتر توسط سنسور ثبت می‌شوند. در فاصله کانونی طولانی‌تر، حتی با فشار دادن شاتر می‌توانید تار شدگی‌هایی را در تصاویر خود ایجاد کنید؛ بنابراین هنگام گرفتن عکس، باید دوربین را چگونه نگه‌داریم که لرزش نداشته باشد؟

اولین چیزی که باید یاد بگیرید این است که چگونه دوربین را به‌درستی نگه‌دارید. تکنیک نگهداری درست دوربین در دست می‌تواند تفاوت زیادی در کاهش تاری عکس در نور کم ایجاد کند.

در اینجا نکاتی مطرح‌شده که به کاهش لرزش دوربین و گرفتن عکس‌های شارپ در نور کم کمک می‌کند:

 • از یک مونوپاد یا سه‌پایه استفاده کنید.
 • خودتان یا دوربین را در مقابل یک مکان محکم مانند دیوار، ستون یا درخت قرار دهید.
 • آرنج یا دوربین خود را روی یک سطح محکم مانند میز، قفسه یا زمین قرار دهید.
 • در صورت استفاده از سه‌پایه، از یک کابل آزاد شاتر و حالت قفل آینه استفاده کنید.
 • در فاصله‌های کانونی طولانی‌تر، شما باید از قانون متقابل برای محاسبه‌ی سرعت شاتر دوربین خود استفاده کنید. این قانون می‌گوید که سرعت شاتر در تقابل با فاصله کانونی است. شاید به نظر پیچیده بیاید، اما نگران نباشید مسئله ساده‌تر از این حرف‌ها است. کافی است عدد یک را بر روی عدد فاصله کانونی لنز خود بگذارید، این عدد حداقل سرعت شاتر شما می‌‌باشد. به‌عنوان‌مثال لنز شما بر روی فاصله کانونی ۶۰ میلی‌متر است؛ کافی است سرعت شاتر شما ۱/۶۰ یا سریع‌تر باشد. حالا اگر زوم کنید و فاصله کانونی شما بر روی ۲۰۰ میلی‌متر قرار بگیرد، باید سرعت شاتر شما ۱/۲۰۰ یا بیشتر از آن باشد (در نظر داشته باشید که این اعداد برای سنسورهای اندازه APS-C بیان‌شده است). در صورت آهسته‌تر بودن سرعت شاتر شما از این عدد، باید از سه‌پایه استفاده کنید و یا اینکه با باز کردن دیافراگم و بالا بردن حساسیت دوربین، سرعت شاتر را به میزان لازم برسانید.
 • از ویژگی تثبیت‌کننده تصویر لنز خود استفاده کنید. تثبیت‌کننده تصویر این امکان را به شما می‌دهد که ۳-۴ برابر سرعت شاتر کمتری را نسبت به قانون متقابل که در بالا ذکر شد دریافت کنید.
تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

 • علی محمد حیدری ژانویه 29, 2023 :: 4:00 ق.ظ
  0 0

  afarin matlab khobi bood

 • وحید طهماسبی ژانویه 29, 2023 :: 8:10 ب.ظ
  0 0

  بیشتری بنویسین لطفا

 • علی اکبر نقدی ژانویه 30, 2023 :: 1:25 ق.ظ
  0 0

  سایتتون محشرههههه

 • حسن ذاکری ژانویه 31, 2023 :: 1:20 ب.ظ
  0 0

  هزینه مشاوره آنلاین و حضوری باهم متفاوته

 • علی محمد شریف فوریه 5, 2023 :: 12:10 ق.ظ
  0 0

  دمتون گرم

 • رسول سبزواری فوریه 5, 2023 :: 11:25 ب.ظ
  0 0

  چقد خوبین شما

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *