ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

کمپین تبلیغاتی چیست ؟ | ایجاد کمپین تبلیغاتی (بخش اول)

کمپین تبلیغاتی چیست

کمپین تبلیغاتی چیست

کمپین تبلیغاتی چیست

این روز ها هرکسی کم و بیش با کمپین های تبلیغاتی آشناست و تعریف خودش را هم از آن دارد. شاید بعضی ها گذاشتن چند بنر در سایتهای مختلف و فرستادن چند ایمیل تبلیغاتی به مخاطبان هدف را کمپین تبلیغاتی تعریف کنند. خیلی ها هم هستند که تعریف های متفاوتی از کمپین های تبلیغاتی دارند.

اول بهتر است از خودمان بپرسیم که اصلا چرا اسمش را کمپین تبلیغاتی می گذارند؟ مفهوم کمپین تبلیغاتی با خود تبلیغات چه فرقی دارد؟ چند مدل کمپین تبلیغاتی وجود دارند؟ کمپین های تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی و خارج  آن چه تفاوتی باهم دارد؟ واقعیت آن است که سوالات بسیار زیادی در مبحث طراحی کمپین تبلیغاتی وجود دارند، شاید بد نباشد بدانید که این مقوله آنقدر گسترده است که در بسیاری از شرکتها افرادی تحت عنوان طراح یا مدیر کمپین تبلیغاتی استخدام شده و فعالیت می کنند.

کمپین تبلیغاتی چیست
کمپین تبلیغاتی چیست

بحث کمپین های تبلیغاتی بحثی بسیار گسترده و وسیع است که به مقاله یا حتی مقالات مفصلی برای توضیح و تشریح آن وجود دارد. پاسخ دادن به همه ی سوالات و نقاط ابهام در مورد کمپین های تبلیغاتی خود به یک کتاب مفصل احتیاج دارد. اما نگران نباشید، قرار نیست در این مطلب بیش از آنچه به آن نیاز دارید وقتتان را بگیریم.  به همین دلیل در این مقاله تنها به دو سوال اصلی پیرامون نوشتن یا ساختن کمپین های تبلیغاتی پاسخ می دهیم.

اول اینکه کمپین اصولا تبلیغاتی چیست؟

دوم اینکه چطور یک کمپین تبلیغاتی طراحی کنیم؟ یا به بیان ساده تر، مراحل طراحی یک کمپین تبلیغاتی کدامند؟

توجه داشته باشید که در سراسر این مقاله منظورمان  از کمپین، کمپین تبلیغاتی در فضاهای آنلاین است. اما برسیم به سوال اصلی:

 کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی در واقع به یک مجموعه تبلیغاتی گفته می شود که با هدفی کاملا مشخص و یکسان، با شعارهای یکسان، تم تبلیغاتی یکسان و معمولا از طریق رسانه های مختلف و در یک دوره زمانی خاص و فشرده اجرا می شود. هدف گذاری ها در کمپین های تبلیغاتی متفاوت است. هدف ممکن است افزایش آگاهی مشتریان از برند، معرفی یک محصول جدید یا حتی افزایش فروش یا سرنخ دادن برای مراجعه به سایت باشد. کمپین های تبلیغاتی  معمولا در یک دوره ی زمانی محدود اجرا می شوند، و اگر بیش از حد طولانی شوند ممکن است دیگر نتوان به آنها کمپین گفت، بلکه جزئی از روال تبلیغاتی مجموعه خواهد شد .معمولا کمپین های تبلیغاتی در چند رسانه ی مختلف اجرا می شود، مثلا در شبکه های اجتماعی، در سایت های مختلف و همینطور از طریق ایمیل هم می توان کمپین تبلیفاتی راه انداخت.

البته اجباری نیست که کمپین ها حتما در چند رسانه ی مختلف باشند، چراکه یک کمپین تبلیغاتی می تواند فقط در یک رسانه مانند فضای وبسایتی اجرا شود و اگر اصولی را که در ادامه به آن اشاره می کنیم در آن رعایت شده باشد، میتواند کمپین تبلیغاتی موفقی هم باشد .اگر از ما بپرسید که مراحل اصلی طراحی یک کمپین تبلیغاتی چیست؟

کمپین تبلیغاتی چیست
کمپین تبلیغاتی چیست

در جواب میگوییم که این به هدف شما از کمپین تبلیغاتی بستگی دارد، هدف شما از راه اندازی کمپین می تواند مراحل طراحی کمپین را کمتر یا حتی بیشتر کند، می تواند آن را سخت تر یا ساده تر کند. پس منظور از آشنایی با مراحل راه اندازی کمپین تبلیغاتی در عنوان مطلب چیست؟ منظور ما مراحلی هستند که جدای از هدف شما برای راه اندازی کمپین خاص خودتان ، باید در عموم و  تمامی کمپین های تبلیغاتی طی شوند. به راهکار هایی که در ادامه به آنها اشاره می کنیم شاید بتوان اصول کلی طراحی کمپین های تبلیغاتی مختلف گفت.  در ادامه با ما همراه باشید تا با این اصول کلی و ضروری آشنا شوید…

  • هدف خود از طراحی کمپین تبلیغاتی را مشخص کنید

قبل از اجرای کمپین تبلیغاتی باید هدف مشخصی از راه اندازی این کمپین در ذهن داشته باشید، در اینجا منظور هدف کلی شما از اجرای این کمپین است. به عنوان مثال در زیر به چند هدف کلی از طراحی کمپین تبلیغاتی اشاره می کنیم:

– افزایش آگاهی مخاطبان از برند  – تغییر ذهنیت مخاطبان نسبت به برند شما  – افزایش لید یا سرنخ  برای رسیدن به پایگاه های مجازی و حقیقی شما- افزایش فروش مستقیم سایت و غیره….

اینکه چه هدفی برای کمپین خود دارید کاملا به نوع و مدل کسب و کار شما ، و اینکه در این مقطع از کسب وکار به چه چیزی نیاز دارید وابسته است. آیا به افزایش فروش مستقیم نیاز دارید؟ یا به افزایش آگاهی از برند ؟ و غیره.

همانطور که در بالا اشاره کردیم در اینجا منظور هدف کلی شما از راه اندازی کمپین است، پس چنانچه هدف شما از این کمپین خیلی کلی است نگران نباشید ، در ادامه ی راهکار های مورد اشاره هدف کلی کمپین شما به هدف مشخص تری تبدیل خواهد شد.

کمپین تبلیغاتی چیست
کمپین تبلیغاتی چیست
  • استراتژی کمپین خود را مشخص کنید

وقتی هدف سطح اول شما از کمپین مشخص شد، باید ببینید که با چه روش های کلی می توانید به این هدف برسید. مثلا اگر هدف کلی شما از این کمپین افزایش آگاهی از برند است، بررسی کنید که با برگزاری کمپین در کدام رسانه می توانید به این هدف برسید. وبلاگ، سایت های مختلف، شبکه های اجتماعی، ایمیل یا رسانه های دیگری که خودتان می دانید؟ محتوای کمپین تبلیغاتی شما برای رسیدن به این هدف چیست؟ ویدئو؟ متن؟ عکس؟ با کدام روش کلی پیام خود را منتقل می کنید؟ اگر هدف شما از این کمپین افزایش آگاهی از برند باشد، قطعا یکی از انتخاب های مناسب شما شبکه های اجتماعی هستند و احتمالا ویدئو و عکس یکی از محتواهای انتخابی شما خواهند بود. پس منظور از استراتژی این است که روش کلی خود از راه اندازی این کمپین را مشخص کنید که بخش مهم آن انتخاب رسانه و نوع محتوای مورد ارائه ی شماست. با انتخاب رسانه ی پخش تا حد زیادی نوع محتوا نیز مشخص می گردد. در انتخاب رسانه علاوه بر هدف کلی کسب و کارتان از اجرای کمپین، باید به مخاطبان هدفتان نیز توجه کنید، شاید رسانه ی مورد انتخابتان  با توجه به هدف مناسب باشد، ولی ممکن است مخاطبان هدفتان در آنجا حضور نداشته باشند. پس باید همه ی جوانب را به خوبی بسنجید.

برای دیدن ادامه ی این مطلب و آشنایی با دیگر راهکار های مهم طراحی و راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی موفق، بهتر است بخش دوم این مقاله، کمپین تبلیغاتی چیست؟ | ایجاد کمپین تبلیغاتی ( بخش دوم) را مطالعه کنید.

کمپین تبلیغاتی چیست
کمپین تبلیغاتی چیست
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *