ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

کمپین تبلیغاتی چیست ؟ | ایجاد کمپین تبلیغاتی ( بخش دوم)

ایجاد کمپین تبلیغاتی

ایجاد کمپین تبلیغاتی

ایجاد کمپین تبلیغاتی

این مقاله در حقیقت بخش دوم مقاله ی کمپین تبلیغاتی چیست؟ | ایجاد کمپین تبلیغاتی ( بخش اول) است که در آن به قسمت اول راهکار های مناسب برای راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی خوب اشاره شده. برای آشنایی با راهکار مهم بعدی جهت راه اندازی کمپین تبلیغاتی به ادامه ی مطالب که در زیر می آید توجه داشته باشید.

در بخش اول تعریفی کلی از کمپین تبلیغاتی ارائه دادیم و اشاره کردیم که منظورمان از کمپین تبلیغاتی در این مقاله، کمپین های آنلاین است. سپس به مواردی همچون تعیین هدف کمپین و مشخص کردن استراتژی آن اشار نمودیم. در ادامه با ما همراه باشید تا با سایر راهکار های ایجاد یک کمپین تبلیغاتی آنلاین آشنا شوید.

ایجاد کمپین تبلیغاتی
ایجاد کمپین تبلیغاتی
  • تعریف اهداف مشخص تر کمپین

تا اینجای کار هدف کلی و سطح بالای شما از اجرای کمپین مشخص شد، همینطور نیز مشخص شد که روش کلی شما برای راه اندازی کمپین چیست و از کدام رسانه و چه نوع محتوایی می خواهید استفاده کنید. حالا نوبت به این می رسد که هدف خود را به شکل رجزئی تر مشخص کنید تا  مشخص گردد که دقیقا چه اقداماتی باید انجام دهید. در اینجا منظورمان از اهداف، اهداف جزئی تر و مشخص تر شما هستند ، به عبارتی Objective SMART  . اهداف کمپین  باید خیلی واضح و مشخص باشند، به شکلی که وقتی هدف خود را به هم تیمی ها نشان می دهید هیچ نقطه ی مبهمی در ذهنشان باقی نماند. هدف گذاری جزئی باید قابلیت های زیر را داشته باشد:

Measurable : اگر هدف شما از راه اندازی کمپین قابل اندازه گیری نباشد، چطور می خواهید پس از اجرای کمپین میزان موفقیت خود را بسنجید؟ پس اگر هدفی، انتخاب می کنید باید به فکر چگونگی اندازه گیری آن هم باشید.

Achievable : هدفی را مشخص کنید که رسیدن به آن حداقل ۵۰درصد برای شما امکان پذیر باشد. اینکه هدف خیلی بزرگی را در نظر بگیرید، آن هم در حالی که می دانید در چنین کمپین هایی این هدف محقق نمی شود، قطعا تصمیم نادرستی خواهد بود.

Relevant : آیا این هدفی که انتخاب کرده اید واقعا درست است؟ آیا چنانچه به این هدف برسید در نهایت به این معنی خواهد بود که به هدف کلی خود رسیده اید؟ منظور کلی این است که هدف خود را اشتباه انتخاب نکرده باشید. مثلا اگر هدف شما افزایش آگاهی مخاطبان از برند است، آیا افزایش دو برابری بازدید از سایت هدفگذاری  درستی است؟ یعنی اگر بازدید از سایت دوبرابر شود در ان صورت  افزایش آگاهی از برند رخ داده است؟

Timely : هدف شما از کمپین تبلیغاتی باید به گونه ای باشد که بتوانید برای رسیدن به آن محدوده زمانی تعریف کنید. مثلا بگویید که در فلان مدت زمان خاص این هدف محقق می شود. یعنی بتوانید یک چهارچوب زمانی برای تحقق آن در نظر بگیرید. مثلا اگر هدف شما جمع آوری ۲۰۰۰ لید برای سایت است، می توان گفت که با اجرای یک کمپین سه ماهه این تعداد لید ( سرنخ) جمع آوری می شود.

ایجاد کمپین تبلیغاتی
ایجاد کمپین تبلیغاتی
  • برای کمپین تبلیغاتی KPIتعریف کنید

(Indicators Performance Key ( KPI متریک هایی هستند که به کمک آنها می توانید اندازه گیری کنید که تا چه اندازه به هدف خود از این کمپین نزدیک شده اید، در واقع می توانید عملکرد خود را در رسیدن به هدف اندازه گیری کنید.  KPI ها در راستای هدف شما (objective smart) هستند. مثلا گر هدف شما  دوبرابر شدن ثبت نام در سایت در یک بازه ی سه ماه بوده است، KPI های شما می توانند موارد زیر باشند.  – میزان ترافیک ورودی به صفحه ثبت نام  – میزان نرخ تبدیل در صفحه ثبت نام، درصد بازدیدکنندگانی که ثبت نام کرده اند(  نرخ افزایش افراد در صفحه ثبت نام این آمارها به شما کمک می کنند که ببینید در رسیدن به هدف خود که دوبرابر شدن نرخ ثبت نام ها بود چطور عمل کرده اید. ) مثلا اینکه ترافیک خوبی به این صفحه آورده اید یا نه؟ نرخ  افزایش چطور بوده است؟ اگر کمی از هدف فاصله دارید علت آن چیست؟ ترافیک سایت کم است؟

همانطور که متوجه شدید با استفاده از KPI می توانید عملکرد خود در رسیدن به هدف مشخص شده را بررسی کنید.

  • برنامه ریزی زمان و منابع برای اجرای کمپین تبلیغاتی

تا اینجای کار هدف کلی شما از طراحی کمپین تبلیغاتی و روش کلی شما برای اجرای آن مشخص شد، تا الان اهداف واضح تری را تعریف کردید و KPI ها را برای اندازه گیری مشخص نمودید. حالا نوبت به این می رسد که مشخص نمایید در چه بازه زمانی قرار است این کمپین اجرا شود؟ که چه کارهایی در طول این بازه ی زمانی و دقیقا در چه وقتی باید انجام شوند و در نهایت اگر یک تیم هستید کارها به همراه زمان انجام شدنشان باید به افراد گروه سپرده شوند.

ایجاد کمپین تبلیغاتی
ایجاد کمپین تبلیغاتی

نتیجه ی برنامه ریزی زمانی باید یک سند باشد که نشان می دهد که چه کارهایی و توسط چه کسانی باید انجام گیرند. توصیه ی ما این است که یک سند تهیه کنید که تمامی موارد مذکور در آن نگاشته شده باشد، به طوری که هر نفر با مطالعه آن کاملا متوجه شود که این کمپین چیست؟ چه هدف اصلی دارد؟ چطور قرار است اجرا شود؟ در چه بازه زمانی باید اجرا شود و هرکس چه کاری را در چه وقتی باید انجام دهد؟

فردی که مسئولیت اجرای کمپین را به عهده دارد یا به عبارتی مدیر کمپین تبلیغاتی است، باید از همان ابتدای مراحل راه اندازی کمپین همواره در حال رصد کردن کمپین و آمارهای آن باشد تا در صورت نیاز بهینه سازی کمپین را انجام دهد.

بهینه سازی کمپین چیست؟

فرض کنید در همان روزهای ابتدایی شروع کمپین با رصد کردن آن متوجه می شوید که درصد زیادی از ترافیک ورودی به لندینگ پیج شما به سرعت از سایت خارج می گردند. این اتفاق یعنی درصد زیادی از افراد اصلا علاقه ای به کسب و کار شما ندارند، یعنی اصلا از مخاطبان هدف شما نیستند. پس چرا روی بنر شما کلیک کرده اند؟ پس یعنی به احتمال خیلی زیاد بنر خود را طوری طراحی نکرده اید که تنها مخاطبان هدف شما روی آن کلیک کنند.

مثلا فرض کنید که شما یک آموزشگاه زبان هستید و بنری با متن ”زبان را مثل زبان مادری صحبت کنید“ طراحی کرده باشید. وقتی کسی روی این بنر کلیک می کند به این معنی نیست که حتما به دنبال یک آموزشگاه زبان است، ممکن است به دنبال یک کتاب، فیلم یا پک آموزشی باشد تا در منزل زبان را بیاموزد. در این شرایط باید با طراحی مجدد بنر، کمپین خود را بهینه کنید و اجازه ندهید که با کلیک های بی ارزش بودجه شما هدر برود.

ایجاد کمپین تبلیغاتی
ایجاد کمپین تبلیغاتی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *