ثبت نام

تبلیغ یار

کانال های دیجیتال مارکتینگ

اهمیت-بازاریابی

خلاصه ای از بازاریابی آنلاین و آفلاین

امروزه یکی از مباحث مهمی که در بین کسب و کار ها رواج دارد، بحث های مرتبط با تجارت الکترونیک و بازاریابی آنلاین است. این روز ها با افزایش کسب و کار ها و با وجود استارت آپ های نوظهور، رقابت در میان مشاغل و کسب و کار های متفاوت رو به افزایش است.

در نتیجه با وجود این رشد روز افزون کسب و کار ها و همچنین افزایش رقابت میان آن ها، روند ها و رویکرد های بازاریابی نیز رنگ و رویی تازه به خود گرفته است. مسیر های بازاریابی از روش های سنتی به سمت مسیر های مدرن تر رفته است.

امروزه تمرکز بیش تر کسب و کار ها روی راهکار هایی است که در عین حال که بسیار کارامد هستند و به خوبی می توانند تاثیر خود را داشته باشند، بسیار مقرون به صرفه نیز باشند. از این رو بازاریابی آنلاین این روز ها بسیار در بین کسب و کار ها رونق یافته است.

در همین زمینه همیشه بازاریابانی که روش های مدرن و آنلاین را دنبال می کنند، در مقابل بازاریابان سنتی می ایستند و معتقدند که آن ها از روشی استفاده می کنند که می توانند به خوبی و به صورت کاملا دقیق تری عملکرد بازاریابی خود را دنبال کرده و آن را ارزیابی کنند.

در این خصوص باید گفت که زمانی که بحث فروش آنلاین و بازاریابی آنلاین مطرح می شود، به این معنی نیست که فروش و بازاریابی آفلاین جایگاه خود را از دست داده است. فروش آفلاین همیشه در جریان است و فروش در فروشگاه ها به هیچ عنوان از بین نمی رود.

همچنین با وجود محبوبیت بیش از حد و روز افزونی که بازاریابی و فروش آنلاین دارد، اما نمی توان با اطمینان گفت که از طریق آنلاین می توان به صد در صد فروش دست یافت. اما نباید از تاثیر کانال های دیجیتال مارکتینگ بر فروش آفلاین غافل شد و تاثیر بالای آن را دست کم گرفت.

اهمیت-بازاریابی

بخشی که همیشه بخش بازاریابی با آن درگیر است، تطبیق دادن و برقراری ارتباط بین مخاطبان هدف با یک برند است. در واقع اساس بازاریابی بر اساس یک ایدئولوژی در بازار است که بر این باور است که یک محصول از زمان تولید، زمانی روند کامل خود را طی می کند که در دسترس مصرف کنندگان آن قرار بگیرد.

همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، در این عصر مدرن کسب و کار ها و استارت آپ های متفاوت و بسیاری وجود دارند و هر روز نیز بر تعداد آن ها افزوده می شود که هر کدام در حال ارائه نام یک برند و معرفی یک محصول هستند.

در نتیجه وجود رقابت گسترده در بین همه این کسب و کار ها به منظور غلبه بر رقبا و دستیابی به مشتریان بالقوه امری متداول و طبیعی است که این موضوع در قالب بازاریابی نمود می یابد. اما این بازاریابی به چه صورت هایی انجام می شود؟ آیا صرف تولید بهترین محصول برای فروش می توان از موفقیت بازارهای فروش آفلاین اطمینان حاصل کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که اهمیت بازاریابی از طریق کانال های متفاوت در این زمینه مطرح می شود. چرا که بدون داشتن کانال های قدرت مند بازاریابی، هر گونه فروش و فرایند جذب مشتری ممکن است با عدم موفقیت مواجه شود.

کانال های متعدد و جدیدی که به روی بازاریابی باز شده است، نه تنها مسیر های سنتی و بازاریابی حضوری را از بین نبرده، بلکه می توان گفت آن ها را تقویت کرده و به واسطه کاربرد های متعدد کانال های دیجیتال مارکتینگ، فرایند های فروش آفلاین و بازاریابی سنتی نیز بهبود یافته اند.

بازار-یابی-آنلاین

بازاریابی آنلاین چه جایگاهی در بین کسب و کار ها دارد؟

مطالعات متفاوت و آمار متعدد موجود نشان دهنده پررنگ تر شدن روز افزون بازاریابی دیجیتال در بین کسب و کار های متفاوت است و بر طبق این داده ها، سالانه کسب و کار ها هزینه های بیش تری را برای انجام تبلیغات و بازاریابی خود از طریق آنلاین اختصاص می دهند.

با ورود این تکنولوژی جدید در میان کسب و کار ها و در بازار تجارت، کانال های ارتباطی تجاری بهبود یافته است و این روند ادامه دار است. همچنین وجود بازاریابی دیجیتال موجب شده است تا ارتباط های بین کسب و کار ها و مشتریان آسان تر شود و در عین حال فضای موجود در بین دنیای تجارت بیش از پیش، رقابتی می شود.

در نتیجه می توان گفت که در عصر حاضر آگاهی یافتن از تمامی مسیر های بازاریابی دیجیتال حائز اهمیت است. صاحبان کسب و کار ها و بازاریابان باید آگاهی دقیقی از تمامی کانال های دیجیتال مارکتینگ داشته باشند تا بتوانند به بهترین شکل ممکن از آن ها استفاده کنند.

کانال-بازاریابی-دیجتال

کانال بازاریابی دیجیتال چیست؟

تعریفی که برای کانال بازاریابی دیجیتال مطرح می شود این است که در واقع این فرایند در ارتباط با استفاده از فناوری اطلاعات، یا به واسطه اینترنت یا بدون آن، به منظور برقراری ارتباط با مشتریان است. کانال های موجود در فرایند بازاریابی دیجیتال هم شامل کانال های آنلاین و هم کانال های آفلاین می شود.

کاربرد و استفاده از هر کدام از این کانال ها، چه به صورت آنلاین و چه آفلاین، به زمان، موقعیت و نوع استفاده بازاریابان بستگی دارد. اما به صورت کلی کانال هایی که برای بازاریابی دیجیتال مورد استفاده قرار می گیرند تنوع و تعدد بسیار زیادی دارند و همچنین روز به روز نیز در حال پیشرفت و افزایش می باشند.

این کانال ها به تدریج با گذشت سال های متفاوت تغییر کردند. برخی از این کانال ها به مرور زمان منسوخ شده و برخی انواع جدید تر این کانال ها جایگزین آن ها شدند. امروزه برخی از این کانال ها که طرفداران و مخاطبان بیش تری دارند شامل مواردی مانند فیس بوک، توییتر و ایمیل هستند که افراد از آن ها به عنوان کانال های دیجیتال مارکتینگ یاد می کنند.

درست است که این موارد از جمله کانال های بازاریابی دیجیتال هستند، با این حال نمی توان این کانال ها را تنها کانال های رایج در بازاریابی دیجیتال در نظر گرفت. چرا که همان طور که گفته شد،این کانال ها هر روز د رحال گسترش بیش تری هستند و برخی از این کانال ها به مرور توسط مردم نسبت به سایر کانال ها ترجیح داده می شوند و جایگزین می شوند.

در نتیجه باید گفت که تعدد و تنوع این کانال ها بسیار زیاد بوده و بررسی تمامی این کانال ها بسیار زمان بر است. برای همین منظور نیز به صورت کلی این کانال های بازاریابی دیجیتال را به دو دسته کانال های آنلاین و همچنین کانال های آفلاین دسته بندی می کنند.

کانال-دیجیتال-افلاین

کانال های بازاریابی دیجیتال آفلاین

در واقع، زمانی به کانال های بازاریابی دیجیتال، کانال های آفلاین می گویند که بدون کاربرد و استفاده از اینترنت از آن ها استفاده شود. در واقع منظور عدم نیاز به کاربرد پروتکل های اینترنتی یعنی اتصال به IP آدرس ها برای استفاده از این کانال ها است.

در این جا لیستی از برخی کانال های بازاریابی دیجیتال را ارائه می دهیم که می توان از آن ها در هر زمانی بسته به نیازی که وجود دارد به عنوان یک کانال بازاریابی بهره برد.

 • بیلبورد های تبلیغاتی الکترونیکی؛ بیلبورد های الکترونیکی در واقع دستگاه های هستند که اطلاعاتی را در فرمت عکس با کمک یک کندانسور الکتریکی نمایش می دهند. این جریان الکتریکی بیلبورد را روشن کرده و آن را عملکردی می کند.

به این ترتیب بیلبورد های تبلیغاتی به عنوان بخشی از کانال های دیجیتال مارکتینگ، عکس و متن های تبلیغاتی را به صورت متحرک و در جریان نمایش می دهد. این نوع بیلبورد ها با بیلبورد های تبلیغاتی عادی که از جریان برق استفاده نمی کنند، متفاوت هستند. این نوع بیلبورد ها عکس و متن های تبلیغاتی را به صورت مداوم تغییر می دهند.

 • تبلیغات تلویزیونی؛ تبلیغات تلویزیونی نیز همان طور که همه می دانند، تصاویر و اطلاعات را به صورت پویا و در قالب فیلم به نمایش در می آورند. بازاریابان به دلیل ظرفیت های این روش تبلیغاتی، از آن برای برقرار ارتباط با مشتریان استفاده می کنند. این منبع با پشتیبانی ماهواره ها می تواند گستره وسیعی از مخاطبان را پوشش دهد.
 • تبلیغات رادیویی؛ این دسته از تبلیغات نیز، اطلاعات و پیام های تبلیغاتی را در قالب های صوتی به مخاطبان انتقال می دهد و این کار را با کمک سیگنال های الکترومغناطیسی به صورت بسیار گسترده ای انجام می دهد. مشتریان می توانند با کمک شبکه های رادیویی بی سیم از محصولات جدید و تغییرات صورت گرفته اطلاع پیدا کنند.
 • تبلیغات چاپی؛ این بخش تبلیغاتی نیز از پرینتر های الکتریکی برای چاپ آگهی های تبلیغاتی و بروشور های تبلیغانی استفاده می کند و از این طریق پیام به مخاطبان ارسال می شود.
 • تماس های تلفنی تبلیغاتی؛ این دسته از تماس ها نیز تماس های غیر قابل انتظاری است که بین مشتریان و بازاریابان و فروشندگان صورت می گیرد. این موارد تنها محدود به تماس های تلفنی نمی شوند و بازاریابی حضوری نیز در این دسته قرار می گیرد.

یعنی تماس رو در رو فروشنده و خریدار نیز در دسته برقرار تماس های تبلیغاتی قرار می گیرد. این روش از جمله روش های متداول بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ محسوب می شود.

 • نامه های تبلیغاتی؛ به معنی استفاده از سیستم های پستی برای برقرار ارتباط با افراد است. این روش بسیار زمان بر است و رسیدن آن به محل طول می کشد. با این حال شما می توانید از این روش برای اطلاع رسانی در خصوص محصولات و برند تان به مشتریان تان استفاده کنید.
 • بازاریابی آفلاین موبایل؛ بازاریابی آفلاین موبایل همان طور که از نام آن مشخص است، از تلفن همراه افراد برای تبلیغات و ارسال پیام تبلیغاتی به صورت آفلاین و بدون استفاده از اینترنت استفاده می کند. مسیر های ارسال پیام از این طریق شامل ارسال پیام کوتاه، MMS و تماس های تلفنی است.
 • کارت های ویزیت تبلیغاتی؛ این دسته از تبلیغات نیز در زمره تبلیغات چاپی است با این تفاوت که شما به صورت حضوری معمولا در ملاقات با افراد و مشتریان بالقوه از آن استفاده می کنید و برای معرفی خودتان و برند تان یک کارت حاوی اطلاعات مرتبط با محصولات و شرکت تان را به افراد می دهید.

بازاریابی-آنلاین

کانال های بازاریابی آنلاین

این دسته از کانال های بازاریابی نیز همان طور که نام آن ها مشخص است، آن دسته از کانال هایی هستند که از طریق اتصال به اینترنت کار می کنند و برای عملکرد خود به اینترنت متکی هستند. این کانال ها از شبکه های بی سیم اینترنت و سرویس های ارائه دهنده اینترنت برای اتصال و استفاده کاربران بهره می برند.

بدیهی است که کانال های آنلاین بازاریابی، به بزرگ ترین رویداد این دوره ها تبدیل شده اند و مشاغل بسیار زیادی تنها با یک کلیک می توانند کسب و کار، تبلیغات، جذب مشتری و فروش خود را پیش ببرند. شرکت های بسیار زیادی این روز ها از شبکه ها و برنامه های مبتنی بر اینترنت و صفحات وب مختص شرکت ها برای دستیابی و برقراری ارتباط با مشتریان شان استفاده می کنند.

تمامی کانال های دیجیتالی بر یک واقعیت استوار هستند و آن هم این است که این روز ها در عصر حاضر افراد و گروه های سنی زیادی همیشه آنلاین هستند و در نتیجه آماده اند تا شرکت ها و کسب و کار ها را ببینند و با آن ها ارتباط برقرار کنند.

از همین رو می توان گفت که این شبکه گسترده بازاریابی آنلاین، یکی از پر طرفدارترین کانال های دیجیتال مارکتینگ است و بازده بسیار بالایی دارد. مطالعات صورت گرفته در Forbes نشان دهنده آمار بسیار بالای کاربری آنلاین مشتریان و جست و جوی آنلاین محصولات توسط آن ها است.

بازار-یابی-آنلاین-۱

در این جا لیستی از کانال های بازاریابی دیجیتال به صورت آنلاین را ارائه خواهیم داد که باید از آن ها اطلاع داشته باشید:

 • بازاریابی محتوایی
 • بهینه سازی موتور های جست و جو
 • بازاریابی موتور های جست و جو
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی
 • بازاریابی ایمیل
 • بازاریابی اینفلوئنسر ها
 • بازاریابی آنلاین موبایل
 • تبلیغات نمایشی
 • بازاریابی ویدئو
 • بازاریابی بومی
 • بازاریابی وابسته

این لیست ارائه شده بسیار گسترده تر است و نمی توان تنها در یک مقاله در خصوص هر یک از آن صحبت کرد. اما با این حال مقاله ها و پست های بسیار متعدد و متنوعی در خصوص هر یک از آن ها وجود دارد که می توان با مراجعه به آن ها اطلاعات کامل تری را از آن ها به دست آورد.

برای مثال بازاریابی محتوا مبنی بر ارائه اطلاعات مختصر و ارزشمندی است که در قالب یک متن یا تبلیغات برای گروه مشخصی از مخاطبان هدف تولید می شوند، با این امید که بتوانند نقطه نظرات مثبتی را برای سرویس یا محصول مورد نظر به دست بیاورند.

بر همین اساس کسب و کار ها و شرکت های مختلف در تلاش برای تولید محتواهای با ارزش و متنوع برای مخاطبان خود هستند. این محتوا ها در قالب های مختلفی از جمله، محتوای ویدئویی، محتوای متنی و محتوای صوتی تولید می شوند.

در مبحث کانال های دیجیتال مارکتینگ به جرات می توان گفت که بحث بازاریابی محتوا حرف اول را در بین دیگر کانال ها می زند و می توان آن را پادشاه تمامی کانال های بازاریابی آنلاین در نظر گرفت. بازاریابی محتوا در واقع در مبحث بازاریابی دیجیتال پایه و اساس یک وب برای برقراری ارتباط با مشتریان بالقوه را تشکیل می دهد.

بازار-یابی-آنلاین-۲

این بخش همچنین به عنوان بستری برای دیگر کانال های بازاریابی دیجیتال محسوب می شود. گزینه بعدی نیز بهینه سازی موتور های جست و جو بوده که به نوبه خود آن هم تاثیر زیادی در فرایند های بازاریابی و تبلیغات انلاین دارد.

این کانال بازاریابی آنلاین نیز باعث می شود که بتوانید از بالا آمدن تبلیغات تان در گوگل به دفعات قابل قبول اطمینان حاصل نمایید، چرا که این امر برای مشاهده شدن شما توسط مخاطبان و کاربران متفاوت بسیار حائز اهمیت است.

این امر برای این مهم است که افراد به راحتی در هر زمانی که محتوایی مشابه محتوای شما را جست و جو کنند، اولین مورد محتوای شما را مشاهده کنند و به آن دسترسی داشته باشند. در واقع شما در بازار رقابتی تبلیغاتی نفر اول باشید.

به صورت کلی با توجه به تمام مطالب ارائه شده باید گفت که کانال های دیجیتال مارکتینگ بسیار متنوع هستند و شما می تواند با جست و جوی هر یک از آن ها و با استفاده از آن ها با مشتریان تان ارتباط برقرار کرده و برای شرکت و برند خود تبلیغ کنید تا به فروش بهتری دست یابید.

اما با توجه به تنوع و تعدد بیش از حد این کانال ها بهترین کار دسته بندی آن ها به کانال های بازاریابی آنلاین و کانال های بازاریابی آفلاین است تا بهتر بتوانید آن ها را بررسی کرده و متوجه کارایی هر کدام از آن ها شوید. لیست های ارائه شده در این جا به صورت مختصری آن ها را پوشش داده است، اما نمی توان گفت که همه این ها تمامی کانال های موجود برای بازاریابی دیجیتال است.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

 • حمیدرضا کیان ژانویه 29, 2023 :: 2:55 ق.ظ
  0 0

  مشاوره هاتون عالین واقعا!

 • فرهاد کاکاوند ژانویه 29, 2023 :: 11:40 ق.ظ
  0 0

  مشاوره آنلاین از چه طریقی صورت می گیره؟

 • میلاد فروتن ژانویه 31, 2023 :: 2:45 ق.ظ
  0 0

  میتونیم توی سایت شما مطلب بنویسیم؟

 • محسن میری ژانویه 31, 2023 :: 1:05 ب.ظ
  0 0

  لطفا آدرستون رو برای بنده ارسال کنین

 • جمشید یزدانی ژانویه 31, 2023 :: 6:50 ب.ظ
  0 0

  بسیار گویا و شفاف بیان کردید

 • حسن آقایی فوریه 7, 2023 :: 1:30 ق.ظ
  0 0

  خیلی خوب بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *