ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

چگوه عکس های بوکه زیبا بگیریم

عکاسی بوکه (۶)

چگوه عکس های بوکه زیبا بگیریم

یکی از زیباترین فنون عکاسی دیجیتال عکاسی بوکه می باشد. معمولا این عکس ها را با عمق میدان کم می گیرند یعنی زمانی که یک عکاس می خواهد عمق میدان دید را کم کند به دنبال تمرکز بر  روی سوژه اصلی و جدا کردن آن از پس زمینه می باشد. متاسفانه گاها این مسئله باعث می شود که از تمرکز بر روی بخش های زیبا در کناره های عکس قافل شویم اما فوکوس بر روی مسئله اصلی هم می توانند تا حدود زیادی زیبایی خاصی را به تصاویر ما بدهد.

در واقع بوکه هم به قسمتی از عکس می گوییم که در زمینه عکاسی قرار نمی گیرد و خارج از فوکوس است. اما بعضی از عکاسان نمی دانند که می توانید بر روی همین بخش ها هم فوکوس داشته باشید و باعث زیبا سازی آنها شوند همین جدا سازی آنها از مجموعه اصلی باعث زیباتر شدن عکس شما می شود اما می توانید با کمی خلاقایت بیشتر پس زمینه ر ا هم زیبا تر کنید. ۴ تکنیک وجود دارد که به زیبا ساز ی مناطق بوکه عکس مرتبط می شود این چهار تکنیک شامل عمق میدان، انتخاب لنز مناسب و ساخت بوکه مورد نظر و استفاده از همان بوکه در پس زمینه و پیش زمینه تصاویر است.

عکاسی بوکه (۵)

 

تنظیم کردن عمق میدان دید

همانطور که می دانید در عکاسی بوکه باید عمق میدان دید را کمتر کنید تا بتوانید یک عکس با کیفیت عالی بیندازید در نتیجه قدم اول در عکاسی بوکه این است که بتوانید عمق میدان دید مورد نظر را تنظیم کنید. از آنجایی که قسمتی از این عکس ها مات می شود به صورت مستقیم با عمق میدان دید در ارتباط خواهد بود. تنظیم ضریب اف در این عکاسی ها به شما کمک می کند که میان دید کمتری را داشته باشید در نتیجه میدان خارج از فوکوس شما بزرگتر خواهد  بود.

اغلب عکاسان تازه کار که می خواهند عکاسی بوکه را انجام دهند معمولا بر روی این بخش تمرکز بسیار بیشتری دارند. به این مسئله توجه کنید که هر چقدر فاصل کانونی شما کمتر شود  عمق میدان دید شما بیشتر می شود زیرا همانطور که می دانید فوکوس شما با ضریب اف ضریب عکس را دارد. اما باید این را بدانید که این کار اشتباه است زیرا اغلب اگر در فوکوس شما اشیا دیگر هم باشند می توانید زمینه های دلنشین تری را به عکس بدهند. اما باید به این موضوع توجه کنید که اولین موضوع برای داشتن یک تصویر بوکه زیبا رعایت اصل عمق تصاویر و فوکوس در سوژه اصلی است نه اینکه شما به منظور ساخت زمینه بوکه بیشتر تصاویر را بیشتر از حد معمول مات کنید و فقط تمرکز خود را بر روی سوژه اصلی قرار دهید.

عکاسی بوکه (۱)

انتخاب لنز مناسب

در قسمت بعدی از عکاسی بوکه به عنوان یکی از فنون عکاسی دیجیتال به بخش انتخاب لنز مناسب برای عکاسی اشاره می کنیم. همانطور که می دانید دیافراگم دارای چندین تیغه است که در کنارهم یک تصویر ۸ ضلعی را می سازند و از آن بخش نور به سنسور دوربین می رسد.

دریچه دیافراگمی که تیغه های بیشتری داشته باشد یا تیغه های منحنی شکل داشته باشد، بوکه های دایره شکل بیشتری را در پس زمینه عکس ایجاد می کند. معمولا بیشتر عکاسان هم تصاویر بوکه ی دایره شکل را بر تصاویر هشت ضلعی عکاسی ترجیح می دهند. اما معمولا هر چقدر تعداد این تیغه ها بیشتر باشد قیمت لنز ها هم بالاتر می رود به همین جهت از تیغه منحنی شکل دیافراگم یا تیغه های بیشتر در عکاسی استفاده می کنند.عکاسی بوکه (۴)

 

ساخت بوکه خودتان

گاها شما نمی خواهید که بوکه های پس زمینه شما شکل ها روتینی مانند هشت ضلعی یا دایره نداشته باشد و دوست دارید که یک شکل بوکه برای خودتان طراحی کنید به همین منظور باید بوکه مورد نظر خود را بسازید  که با اشکال معمول تفاوت داشته باشد. توجه کنید در این افکت هم تا زمانی که زیاده روی نکنید می توانید بوکه های زیبا و خلاقانه ای را ایجاد کنید.

برای این کار هم نیاز ندارید که از لنز های بسیار پیچیده استفاده کنید می توانید تصاویر بوکه را بر روی یک مقوای مشکی بکشید و از آن جدا کنید  و آن را در جلوی لنز قرار دهید به صورتی که قسمت بورش خورده و مد نظر برای بوکه شما در جلوی لنز قرار بگیرد. زمانی که شما عکاسی می کنید بوکه مورد نظر به همان شکل در جلوی تصویر شما ایجاد می شود.

عکاسی بوکه (۳)

 

مرتبط ساختن پس زمینه و پیش زمینه عکس بوکه

قسمت بعد که در یکنواخت سازی عکاسی بوکه شما اهمیت دارد یکنواخت سازی پیش زمینه و پس زمینه عکس شما می باشد. با این کار می توانید زیبایی را خلق کنید که هیچ گاه انتظار آن را نداشته اید. مرتنط کردن سوژه واضح پیش زمینه با زمینه های مات پس زمینه می تواند یک کار خلاقانه در عکاسی شما محسوب شود. شما احتمالا این افکت ها را در عکاسی های عروس هم مشاهده کرده اید و می دانید که این افکت ها معمولا برای عکس های رومانتیک و عاشقانه کاربرد دارند.

معمولا در عکس های عروسی عروس در قسمت اصلی سوژه قرار می گیرد در  حالی که داماد در بخش مات تصویر قرار دارد  یا عروس و داماد در بخش اصلی پیش زمینه هستند و پس زمینه ی شما مناظر طبیعی عکاسی است در قسمت مات تصویر قرار می گیرد. اگر شما بتوانید علاوه بر ارتباط دادن این دو بخش یک تعامل هم بین آنها برقرار کنید بی شک کار شما چندین برابر زیباتر و قوی تر خواهد شد.

 

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *