ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

چگونه یک کارت ویزیت خلاقانه داشته باشیم؟

کارت ویزیت خلاقانه

کارت ویزیت خلاقانه

کارت ویزیت خلاقانه

اگر شما هم صاحب یک کسب و کار هستید حال  یک کسب و کار کوچک و یک نفره باشد یا یک شرکت بزرگ صد نفره، قطعا نیاز دارید خوتان را به مشتری های جدید معرفی کنید.  اما چطور شرکتتان را به مخاطب معرفی می کنید؟کارت ویزیت خلاقانه

روش های مختلفی برای معرفی وشناساندن خود وجود دارد که  البته مهم ترین و ابتدایی ترین آن کارت ویزیت شماست.متاسفانه کارت ویزیت هایی که در ایران  طراحی می شوند در بیشتر موارد ضعیف و بدون هیچ گونه خلاقیتی هستند و هیچ بازخورد مثبتی از مخاطبان نمی گیرند.

نکته ی مهم این است که کارت ویزیت باید کاملاً خوانا، حرفه ای، و از نظر بصری جذاب باشد. چنین کارت ویزیتی به مشتری شما کمک می کند تا به خاطر بیاورد که شما که هستید، شغل شما چیست و بداند که چطور و چگونه با شما تماس داشته باشند. کارت ویزیت اولین بازاریاب شماست.

کارت ویزیت خلاقانه

داشتن خلاقیت در طراحی کارت ویزیت می تواند از همان ابتدا شما را از سایر رقبا متمایز کند چرا که خاص بودن کارت ویزیت شما در ذهن مخاطب می ماند و درنهایت تصور اولیه ی بهتری از شما و شرکتتان خوهاد داشت.کارت ویزیت خلاقانه

در این مقاله سعی می کنیم یه کات مهمی در طراحی کارت ویزیت اشاره کنیم که میتوانید با کمک آنها کارت ویزیت خود را از یک تکه کاغذ بی ارزش که هر کس وقتی به خانه برسد آنرا در سطل آشغال بیندازد، به یک مامور ارتباطی و بازاریاب قدرتمند تبدیل کنید. کارتی که در همان اول شانس زیادی در جذب مشتری داشته باشد.

برخی از کارکرد های کارت ویزیت

 1. نام شما و کسب‌وکارتان را به مخاطب نشان می دهد.کارت ویزیت خلاقانه
 2. نحوه ارتباط با شما را به مخاطب نمایش می‌دهد.کارت ویزیت خلاقانه
 3. سبک و استایل کاری شما را نمایش می‌دهد.کارت ویزیت خلاقانه
 4. کارت ویزیت می‌تواند بسیار جذاب، غیرمعمول، عجیب، و یا حتی بامزه باشد تا بتواند نام تجاری شما را مانند یک تبلیغ تلوزیونی، در ذهن مخاطب ماندگار کند.کارت ویزیت خلاقانه
 5. کارت ویزیت می‌تواند بین مردم دست به دست بگردد و به دست هرکسی که می‌رسد، همان جذابیت اولیه را برای او هم داشته باشد.

نکته : مردم دوست دارند کارت ویزیت های جالبی را که دریافت کرده اند به هم نشان بدهند.

چطور می توانیم یک کارت ویزیت خلاقانه داشته باشیم؟

 برای داشتن یک کارت ویزیت خلاقانه باید به دو جنبه ی مهم از آن بپردازیم.

۱- محتواکارت ویزیت خلاقانه

۲- فرمکارت ویزیت خلاقانه

محتوا به معنی اطلاعاتی مختلفی است که روی کارت درج می شود.کارت ویزیت خلاقانه

و فرم به معنی ساختار و سبک کلی خود کارت است.

کارت ویزیت خلاقانه

۳ نکته ی اساسی برای طراحی محتوای کارت ویزیت

 1. لوگو و شعار شرکت

اگر لوگو دارید حتما آن را در محتویات کارت قرار دهید چون داشتن لوگو شرکت شما را حرفه ای تر نشان می دهد.هر کس که کارت ویزیت شما را در دستش میگیرد باید بتواند به سرعت از طریق لوگوهویت برند شما را شناسایی کند و در آینده هرکجا که آن لوگو ببیند، بتواند بلافاصله برند شما را تشخیص دهد.

نکته : توجه کنید که لوگو، برند نیست. برند در واقع ذهنیت مشتری از شرکت شماست. برند هویت شرکت شماست. اپل یک برند است اما لوگوی آن یک سیب است. لوگو می تواند تغییر کند اما برند ثابت می ماند. مردم مثلا برند شرکت شما را به خدمات خوبش می شناسند، و لوگوی شما باید یادآور برندتان باشد.

 البته اگر لوگو ندارید خیلی به خودتان سخت نگیرید. هرچند داشتن لوگو و درج آن روی کارت ویزیت به هویت بخشی برند شما کمک زیادی می کند.

می توانید در صورت نداشتن لوگو حداقل یک  شعار مناسب برای خود انتخاب کنید تا در ذهن مردم ماندگار شوید. البته شعار جایگزینی برای لوگو نیست بلکه شرکت های واقعا حرفه ای هم لوگوی خلاقانه دارند و هم شعار مناسب.

شعار های شرکتی باید کوتاه، گیرا و اثرگذار باشند. مثلا :

ال جی: زندگی خوب است.

ایسوس: در جستجوی فوق العاده ها

ایساکو : تامین قطعات، تضمین خدمات

دقت کنید که هرچه لوگو از نظر بصری شرکت شما را در ذهن ها ثبت می کند، شعار تبلیغاتی گوش مخاطان را هدف قرار می دهد.

کارت ویزیت خلاقانه
 1. نام و عنوان شغلی

کارت ویزیتی بدون نام مثل فردی است که شناسنامه ندارد و هویتش مشخص نیست. کارت ویزیتی که نام فرد یا شرکت را روی خودش نداشته باشد حس خوبی به مشتری نمی دهد لذا خیلی امیدوار نباشید که مردم به شما اعتماد کنند.پس نوشتن نام خود یا شرکت روی کارت ویزیت امری بسیار مهم است که نباید آن را فراموش کنید.البته قرار هم نیست شجرنامه خود یا تاریخچه ی شرکتتان را در کارت درج کنید.

سمت شغلی

دوست دارید شما را بر اساس چه کاری بشناسند؟خیلی ها هستند که عناوین شغلی زیادی دارند و همه آن عنوان ها را در کارت ویزیتشان می آورند.  این یک اشتباه بزرگ است چرا که نمی شود یک نسخه ی عمومی برای همه ارائه پیچید.

شاید فکر کنید پتانسیل های زیادی دارید اما مخاطب این ها را از شما نمیخواهد! پس سعی کنید اگر چندین شغل هم دارید،  عناوینی که برای ثبت روی کارت ویزیت انتخاب می کنید به هم مرتبط باشد.

 1. اطلاعات تماس و شبکه های اجتماعی

اطلاعات تماس مهمترین بخش کارت های ویزیت هستند. اگر دوست دارید مردم با شما تماس بگیرند، طبعا باید به آنها بگویید که چطور این کار را انجام دهند.

گذاشتن شماره شخصی یا کاری بستگی به خودتان دارد. خودتان بایذ تصمیم بگیرید که دوست دارید مخاطبانتان چطور بخواهد با شما ارتباط برقرار کند. اما سعی کنید  تا آنجا که می توانید شماره شخصی خود را در کارت ویزیت درج نکنید! (یکی راه حل های بسیار خوب برای ارتباط شخصی این است که مثلا آیدی تلگرام خود را قرار دهید) اما دیدن یک شماره تلفن ثابت  حس بهتر و مطمئن تری در مخاطب ایجاد می کند.

همچنین می توانید اطلاعات مربوط به شبکه های مجازی خود را در کارت ویزیتتان درج کنید. مثلا آدی  اینستاگرام،تلگرام،لینکدین و غیره …

البته مواظب باشید زیاده از حد شلوغ کاری نکنید! سعی کنید آدرس ای شبکه های اجتماعی تان بیشتر از سه تا نشوند.

کارت ویزیت خلاقانه

نکات اساسی در مورد طراحی فرم یک کارت ویزیت خلاقانه

حتی اگر بهترین محتوا ها را هم در کارت ویزیتتان داشته باشید، اگر طراحی کارت شما ضعیف و کسل کننده باشد،محکوم به شکست هستید. چراکه اولین چیزی که مشتری معمولا می بیند ظاهر کارت ویزیت شما است.

 • رنگ سازمانی

قرمز یا آبی؟سبز یا زرد؟ مهم نیست، مهم این است که رنگ مادر برند شما چه رنگی هست؟ا

حتمالا اگر اسم شرکت ایرانسل را بشنوید رنگ زرد در ذهن شما تداعی می شود. اگر بتوانید با یک رنگ خاصی در دل مشتری وارد شوید یک اتفاق خیلی عالی است. البته در وهله ی اول و ابتدای کار هیچ اجباری به انتخاب رنگ برند نیست. مثلا یک شرکت ممکن است رنگ سازمانی اش را بنفش انتخاب کند.چون فکر می کند رنگ بنفش نشانه خلاقیت است. همچنین در وب سایتش،کتاب هایش و سر تا سر محصولاتش از این رنگ استفاده می کند.

از  رنگ سازمانی می توانید در لوگو،زمینه کارت یا فونت های نوشتاری استفاده کنید. برای متن و اطلاعات درج شده در کارت ویزیت از رنگ بندی مناسب استفاده کنید تا چشم بیننده در کمترین زمان ممکن بتواند قسمتهای مهم را از قسمت های دیگر کارت تفکیک کند.

کارت ویزیت خلاقانه
 • ساختار فونت مناسب باشد

بزرگ ترین اشتباهی که طراحان کارت ویزیت معمولا به ان دچار می شوند این است که از فونت های پیش فرضی مثل Arial و Tahoma  و غیره برای متون نوشتاری خود استفاده می کنند. بدترین سلیقه در انتخاب فونت ها،  انتخاب فونت های پیش فرض است.

اشخاص و سازمان های حرفه ای معمولا از فونت های منحصر به فرد خودشان استفاده می کنند. اگر شما هم  بتوانید فونت خودتان را داشته باشید که عالی است، اما فونت های دیگری هم هستند که شیک و جذابند.

پیشنهاد شخصی ما استفاده از فونت های کمی خاص تر مانند یکان،زر،میترا،ایران سنس و غیره است.

بسته به نوع کارتان می توانید از فونت های مختلف و زیبای فارسی دیگری استفاده کنید.

نکته : سعی کنید بیش تر از ۲ فونت در کارت ویزیت خود استفاده ننمایید.

کارت ویزیت خلاقانه
 • فضای تنفس به مخاطب  بدهید!

کارت ویزیتتان را خیلی شلوغ نکنید، اطلاعات اضافه، توضیح انواع کالاها و خدمات ،عنوان کردن طرح های تشویقی و تضمینی و غیره، مطالبی هستند که جایی روی کارت ویزیت ندارند. توضیح شما از کالا یا خدماتی که ارائه می دهید باید بسیار کوتاه و مختصر و گاه فقط در حد یک نام باشد. کارت ویزیت برگه ی تبلیغاتی نیست. سعی کنید توضیحات مفصل و مختلف را در سایتتان درج کنید و برای نشان دادن آنها به مخاطب هب درج نشانی وب سایت اکتفا نمایید.

منظور از فضای تنفس دقیقا همین است،اطلاعات بیش از حد و شلوغی طرح کارت ویزیت باعث می شود فرصت نفس کشیدن از مخاطب گرفته شود. یادتان باشد، زیبایی در سادگی است. گاه اوقات فضای تنفس یعنی اینکه در قسمتی از کارت ویزیت هچ نوشته ای نباشد. این فضای خالی می تواند فضای تنفس مخاطب شما باشد.

اگر دقت کنید در کتاب ها حاشیه های صفحات از دو  طرف سفید هستند. این فضای خالی در هنرهای تجسمی و نیز در گرافیک به معنی همین فضای تنفس است. البته به کمک رنگ‎های بسیار روشن نیز می‎توان این فضا را ایجاد کرد. یک کارت ویزیت خلاقانه حتما باید جا برای فضای  تنفس داشته باشد.

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *