ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

چگونه برند سازی کنیم؟ ( بخش دوم)

برند سازی

آموزش برند سازی

برند سازی

این مقاله در واقع ادامه و بخش دوم مقاله ی چگونه برند سازی کنیم؟( بخش اول) است. در صورتی که آن مقاله را نخوانده اید توصیه می کنیم اینجا را کلیک کرده و پیش از مطالعه ی این مطلب، ابتدا نگاهی به بخش اول آن بیاندازید.

در مقاله ی قبلی ( بخش اول) به تعریف برند و تکینک های اولیه و کلیدی برای برندسازی اشاره کردیم. در این مقاله سعی داریم تا شما را با نکات دیگری که در برند سازی اهمییت زیادی دارند آشنا کنیم. با ما همراه باشید.آموزش برند سازی

برند سازی

۴ ویژگی ها و مزایای اصلی که برندتان ارائه می دهد را مطرح کنید

آموزش برند سازی

همیشه برندهایی وجود دارند که سرمایۀ و منابعشان برای به دست گرفتن بازار از شما بیشتر است. باید دقیقا کاوش کنید و مطمئن شوید آنچه را که شما ارائه می دهید هیچکس دیگری ارائه نمی دهد. این به آن معنی نیست که محصولات مشابه تولید نکنید، بلکه منظور این است که  محصول شما باید شاخصه ها و ویژگی هایی داشته باشد که سایر رقبا قادر به عرضه و ارائه آن نیستند.

مثلا با اینکه دو برند مطرح اپل و سامسونگ در زمینه ی تولید گوشی های همراه با هم رقابت شدید دارند، اما هر دو آنها ضمن تشابه حتی کیفی محصولات روی شاخصه های خاصی تمرکز می کنند. مثلا مانورشان روی کیفیت سیستم عامل یا دوام بدنه ی گوشی است. در حالی که در این بازار شرکت دیگری مانند شیاومی روی قدرت سخت افزار هایش مانور می دهد.

روی ویژگی ها و مشخصه هایی تمرکز کنید که برند شرکتتان را منحصر به فرد می کنند. فرض کنید که دقیقا می دانید مخاطب هدفتان چه کسانی هستند (گام اول)، شما باید به آنها دلیلی بدهید تا برند شما را به جای برندهای دیگر انتخاب کنند.

منظورفقط داشتن یک لیست بلند از ویژگی هایی که محصولات یا خدمات شما به مشتری ارائه می دهد، نیست. به این فکر کنید که چگونه برای مشتریتان ارزش ایجاد می کنید و زندگی اش را بهبود می بخشید. برند ها محصول یا خدمات نمی فروشند، بلکه تجربه می فروشند. آنچه مهم است حس و تجربه ی مخاطب از خرید کردن از شماست.

برند سازی

۵ یک لوگو و شعار برای برندتان بسازید

آموزش برند سازی

هنگامی که به برندسازی فکر می کنید احتمالا تصاویری از همان اول در ذهنتان شکل می گیرند. این گام همان جایی است که احتمالا برای اجرایش به کمک نیاز دارید.

هیجان انگیزترین و جذاب ترین (و معمولا مهم ترین بخش) در برندسازی طراحی لوگو و شعار برای شرکت است. این لوگو روی هر چیزی که به کسب و کار شما ارتباط پیدا می کند حضور خواهد داشت. این لوگو به هویت شما، کارت ویزیتتان و هویت بصری شرکتتان مربوط می شود.

پس لازم است وقت و سرمایۀ لازم را برای داشتن یک چیز استثنائی و منحصر به فرد صرف کنید تا هویت بصری کسب و کارتان را تقویت نمایید.

آیا در برندسازی به کمک نیاز دارید؟ یک راهکار ساده، یک طراح حرفه ای و با تجربه بریا  طراحی لوگو و هویت بصری  شرکت استخدام کنید تا کمکتان کند برندتان برجسته شود.

در طراحی لوگو سعی کنید اصل سادگی را رعایت نمایید و تلاش کنید تا جایی که می شود شعارتان را هم در دل لوگو جا دهید. یادتان باشد، زیبایی در سادگی است.

برند سازی
برند سازی

۶ شخصیت برندتان را شکل دهید

آموزش برند سازی

شخصیت برند شما به مأموریت، مخاطبان و حوزه ی فعالیتتان بستگی دارد.

شخصیت برند نحوه ی ارتباط شما با مشتری و ارتباط او با شما را تعیین می کند. این شخصیت در ساختن هویت برند نقش اساسی دارد.

شخصیت یک برند می تواند:

 • دوستانهآموزش برند سازی
 • حرفه ایآموزش برند سازی
 • خدمت محور
 • معتبرآموزش برند سازی
 • آگاهی دهنده و آموزندهآموزش برند سازی
 • فنیآموزش برند سازی
 • محاوره ای
 • تبلیغاتی

باشد.

صفت ها زیادی وجود دارند که می توانند شخصیت برندی که پشت پیغام شما است را بسازند.

چنانچه شخصیت درستی را برای برندتان انتخاب کرده و به کار گرفته باشید خواهید دید که بیشترین شانس را برای برقراری ارتباط با مشتریانتان دارید.

۷  شعار و پیام برندتان را مشخص کنید

آموزش برند سازی

باید بتوانید به طور خلاصه به مشتریانتان بگویید که شما چه کسی هستید. از شخصیتی برای برندتان انتخاب کرده اید استفاده کنید.

پیغام شما باید با برندتان گره خورده باشد و بتواند طی یکی دو جمله منتقل شود. این بخش از فرآیند توسعۀ برندسازی در تعریف اینکه شما چه کسی هستید، چه چیز برای ارائه دارید، و چرا افراد باید به شرکت شما اهمیت بدهند، فراتر از لوگو و شعار عمل می کند.

پیام یک برند فرصتی است برای برقراری ارتباط انسانی و عاطفی با مشتریان. زبانی که شما برای انتقال پیام استفاده می کنید باید در عین اینکه تأثیر عاطفی دارد، به سرعت هم قابل درک باشد.

برند سازی

۸  اجازه بدهید شخصیت برندتان خوش بدرخشد

هیچکس دوست ندراد سراغ شرکت هایی که همه عین هم کار می کنند. مردم به دنبال تجربه ای هستند که مناسب با نیازهایشان باشد. برند سازی هدفی بسیار فراتر از بازاریابی دارد. یک برند مانند اپل می تواند سبک زندگی مشتری اش را تحت تاثیر قرار دهد .

بگذارید شخصیت کسب و کارتان در تمامی ابعاد فرآیند برندسازی برجسته شود.انتخاب یک شخصیت همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم امری بسیار مهم و کاربردی است.

شخصیت برندتان چگونه است؟ جوان است و پر شور یا جاافتاده و با ابهت؟ قرار است شاد و جوانانه باشد یا کلاسیک. متفاوت از بقیه باشد یا همراه بقیه؟ باید شخصیت برندتان متناسب با نوع و سلیقه ی عمومی مخاطبانتان ساخته شود و در این راستا شعار، رنگ، لوگو و … همه باید هماهنگ و یکدست باشند.  این شخصیت را در تمامی ابعاد برندتان متبلور کنید. از شکل محل کار و دفتر هایتان گرفته تا خود محصولات نهایی.

مثلا برند اپل، بنز یا برند رولز رویس را با برند هایی مانند نایک، بی ام دبلیو و یا هواوی مقایسه کنید. ببینید که شخصیت های هر کدام چقدر متفاوت از دیگری است. ببینید که این تفاوت چطور در لوگو، شعار و حتی رنگشان تاثیر گذاشته است…

شخصیت برند می تواند به سادگی زیر متجلی شود:

 • یک صدای محاوره ای در ارتباطات (استفاده از ضمایر “من” و “تو”)آموزش برند سازی
 • شِیر کردن محتویات پشت صحنه ایآموزش برند سازی
 • داستان گفتن دربارۀ تجارب واقعیآموزش برند سازی
 • توصیف متفاوت محصولات و خدماتآموزش برند سازی
برند سازی

۹ برندتان را در تمامی ابعاد کسب و کارت ترکیب کنید

آموزش برند سازی

فرآیند برندسازی هیچگاه توقف ندارد. برند شما باید در تمامی چیزهایی که مشتریانتان می توانند از شما ببینند، بخوانند و بشنوند قابل ردیابی باشد و منعکس شود. آن هم در تمامی طول عمر برند.

مثلا اگر یک ارباب رجوع وارد دفتر شما شد یا یک مشتری به فروشگاه و مغازه ی شما آمد تصویر برندتان باید هم در محیط و هم در تعاملات شخصی شما با او به نمایش دربیاید.

هر چیز قابل لمسی، از کارت ویزیتتان گرفته تا تبلیغ های مختلف، بسته بندی و محصول، باید شمایی از برندتان را روی خودش داشته باشد. این امر در مورد استارتاپ ها و کسب و کار های اینترنتی هم صادق است. روح برند باید همه جا حضور داشته باشد. رنگ، لوگو و …. البته یادتان باشد که افراط و تفریط هم نکنید.

صفحات پروفایل شبکه های اجتماعی شما نیز می توانند به صورت بصری برندسازی شوند تا در هماهنگی کامل با هویت و شخصیت شما باشند.

۱۰ به برندتان پایبند باشید

تا زمانی که برای ایجاد تغییر در برندتان مطمئن نشده اید از تغییر پرهیز کنید. یادتان باشد که ثبات یک اصل است.

زمانی که شخصیت برندتان را انتخاب کردید از آن برای تمامی محتویاتی که ایجاد می کنید استفاده کنید.

تلاش کنید تا حتما تمام راهبردهای برندسازی را که ایجاد کرده اید مستند کنید و به صورت درون سازمانی برای ارجاعات آتی منتشر کنید. برندتان را تغییر ندهید. عدم ثبات، مشتری شما را گیج می کند و طولانی مدت برنسازی را برای شما را سخت می نماید.

۱۱ بزرگترین طرفدار برند خودتان باشید

وقتی یک برند کوچک می سازید که برای رونق کسب و کارتان تأثیر گذار است، شما (و کارکنانتان) بایدبهترین طرفداران برای بازاریابی برندتان باشید. مطمئن باشید که هیچ کس برندتان را بهتر از خودتان نمی شناسد، پس نحوه ی معرفی آن هم به خود شما وابسته است. مطمئن باشید که هر حسی که شما به برندتان دارید خواه و ناخواه به مخاطبانتان هم منتقل می شود. اگر به برندتان اعتماد ندارید شک نکنید این بی اعتمادی شما به مشتری هم منتقل می شود.

برند سازی
برند سازی

وقتی کسی را استخدام می کنید، مطمئن شوید که از نظر فرهنگی با مأموریت، دیدگاه و ارزش های برند شما تطابق دارد و هم راستا ست. کارکنانتان را تشویق کنید تا تلاش کنند ذیل برند اصلی شما، برند شخصی خودشان را هم طراحی کنند.

مشتری های وفادارتان را تشویق کنید تا نظراتشان را پست بگذارند و محصولات شما را به اشتراک بگذارند.

امیدواریم که این مقالات توانسته باشند راهنمای خوبی برای شما در راستای ساختن برند شخصیتان باشند.

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *