ثبت نام

تبلیغ یار

چگونه برند سازی کنیم؟ ( بخش اول)

چگونه برند سازی کنیم؟

چگونه برند سازی کنیم؟

چگونه برندسازی کنیم؟ برندینگ چیست؟ این روز ها فرآیند برند سازی بیشتر از گذشته جای خود را در میان کسب و کار های مختلف باز کرده. از برند سازی شخصی گرفته  تا برندسازی های اینترنتی، استارتاپ ها و کسب و کار های بزرگتر. آنچه لازمه همه این کسب و کار هاست شناساندن کارشان به دیگران است.چگونه برند سازی کنیم؟

تا به حال فکر ده اید زمانی که اسم شرکت های بزرگی همچون رنو، اپل، بنز، میهن، مایکروسافت، اسنپ و … را می شنوید چه چیزی به ذهن شما خطور می کند؟  این  ذهنیت همان چیزی است که هر یک از برند های مذکور و صد ها برند معتبر دیگر سعی کرده اند بر روی آن کار کنند. این شرکت ها زیر قالب برندسازی اینقدر شناخته شده هستند که شما می توانید به خوبی آن ها را بشناسید. اگر شرکتی به این مرحله برسد که بتواند تنها با شنیده شدن اسمش خودش را با هر تصویری که مد نظر دارد در ذهن شنونده بشناساند، یعنی برندسازی موفقی داشته است. برندینگ یعنی همین.

چگونه برند سازی کنیم؟

اما کسب و کار شما چطور؟ زمانی که کسی اسم شرکت یا بهتر است بگوییم برند شما را می شنود قرار است چه چیزی به ذهنش خطور کند؟

یک برند شناخته شده و محبوب، ارزشمند ترین دارایی است که شرکت شما می تواند داشته باشد.چگونه برند سازی کنیم؟

طبق بررسی های انجام شده، ۵۹% مصرف کنندگان ترجیح می دهند محصولات جدید مورد نظرشان را از برند های آشنا خریداری کنند. از شرکت هایی که قبلا اسمش به گوششان خورده است و حس مثبتی نسبت به آنها دارند. اسم هایی که در بین سایر محصولات و شرکت ها به راحتی خود نمایی می کنند. مثلا وقتی تبلت جدیدی با قابلیت های بیشتر به بازار می آید مردم ترجیح می دهند آن را از برند های آشناتر مانند اپل یا لنوو بخرند تا شرکت های کمتر شناخته شده.چگونه برند سازی کنیم؟

شرکت شما به عنوان یک کسب و کار کوچک ممکن است خود را در رقابت با برندهای بزرگی که مشتریان مخصوص خود و بودجه های کلان بازاریابی نامحدود دارند، ببیند. به همین خاطر است که باید برای متفاوت بودن و شناساندن خود، باید یک فرآیند برندسازی موفق را برای خودتان پیدا کنید. راهی که مختص خودتان است.

چگونه می توانیم یک برند بسازیم؟

برندسازی چیزی فراتر از داشتن یا طراحی کردن یک لوگوی جذاب یا تبلیغات خوب خواهد بود. بگذارید پیش از اینکه به ساختار اصلی فرآیند برندسازی بپردازیم، یک تعریف سریع و صریح از آن ارائه دهیم:چگونه برند سازی کنیم؟

چگونه برند سازی کنیم؟

برند چیست؟

به عبارت ساده تر برند یعنی درک کلی مشتری شما از کسب و کارتان. یک برند موفق باید از نظر رابطه و تجربه  از جنبه های گوناگونی کارآمد و جذاب باشد. از جمله :

 • محیط کاری (ویترین یک مغازه یا دفتر)چگونه برند سازی کنیم؟
 • چاپ ها، علائم، نشان ها و بسته بندی خاص محصولاتچگونه برند سازی کنیم؟
 • وبسایت و تبلیغات آنلاینچگونه برند سازی کنیم؟
 • بازاریابی و شبکه های اجتماعیچگونه برند سازی کنیم؟
 • فروش و خدمات پس از فروش به مشتریچگونه برند سازی کنیم؟

آیا با دانستن این سرفصل ها به نظرتان  برندسازی آسان شد؟چگونه برند سازی کنیم؟

حقیقت این است که برند سازی فرآیندی نیست که یک شبه اتفاق بیفتد. حتی کار چند ماه هم نیست. برندسازی یک فرآیند است. تنها تلاش مستمر برای برقراری رابطۀ طولانی مدت بین شرکت و مشتریان می تواند منجر به ساخته شدن یک برند موفق شود.

نتیجه ی این امر افزایش فروش، گرفتن پروژه های عملیاتی بیشتر، افزایش مراجعات ، و محبوبیت خدمات شما و محصولاتتان است.

در در این مقاله سعی می کنیم تا برای شما فرآیند برندسازی را ساده سازی کنیم تا به شما هم بتوانید در بدست آوردن مشتری های وفادار برای شرکت یا برند شخصی خودتان موفق باشید.

{این مقاله دو بخش دارد که توصیه می کنیم اگر می خواهید به اطلاعات کامل آن دسترسی داشته باشید حتما  بخش دوم را هم بخوانید. بخش دوم ادامه ی همین مقاله ی است که اطلاعات مهمی در زمینه ی برند سازی در آن وجود دارد.}

چگونه برند سازی کنیم؟

آموزش برند سازی

۱٫ مخاطب هدفتان را مشخص کنید

اساس برندسازی این است که ابتدا مخاطب هدفتان را تعیین کنید. مخاطب هدف مشتری بالقوه ای است که قصد دارید روی او تمرکز کنید تا نظرش را به خودتان جلب نمایید. اول از همه در نظر بگیرید که محصول یا خدمات شما برای چه گروه از افراد با چه سن، سلیقه، رفتار و … قرار است عرضه بشود؟

یادتان باشد: شما نمی توانید برای همه جذاب باشید، مخاطبان خاص خود را جدا کنید.

در موقع برندسازی حتما مشخص کنید که دقیقاً می خواهید به چه کسانی دست بیابید. اگر این نکته ی کلیدی را بدانید خو دبه خود  مأموریت و پیامتان را برای تحقق نیازهای همین افراد تطبیق خواهید داد.

راه حل دست یافتن به این هدف خاص بودن است. رفتارها و یا سبک زندگی مشتریانتان را شناسایی کنید. مثلا به این نمونه ها از تیپ های گوناگون مخاطبان دقت کنید:

 • مادران تنهایی که در خانه کار می کنند
 • خوره های تکنولوژی های جدید
 • دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می کنند
 • متخصصان استخدام نیروی اجراییچگونه برند سازی کنیم؟
 • جوانانی علاقه مند به ورزشچگونه برند سازی کنیم؟
 • والدین خردسالانچگونه برند سازی کنیم؟
 • افرادی که با انجام دادن کار های خانه مشکل دارند و غیره.چگونه برند سازی کنیم؟

تصویری از مشتریانتان داشته باشید و بعد یاد بگیرید که چگونه می توانید برندی را ایجاد کنید که مخاطبان هدف شما بتوانند آن را به راحتی درک کنند و با آن ارتباط برقرار نمایند.

چگونه برند سازی کنیم؟

  البته ممکن است تشخیص شما این باشد  که یک مزیت در رقابت این است که مخاطبان هدفتان را محدود کنید. مزیتی که انجام دادن این کار دارد این است که پیامتان را کاملاً شفاف می کند.

شناختن مخاطب هدف برای خدمات و یا محصولاتتان کاری است که روی تمامی حوزه های فرآیند برندسازی ، به ویژه روی بازاریابی، تأثیر می گذارد و البته مفید است. اگر مخاطب هدفتان را به درستی بشناسید تبلیغات شما در حوزه ی بازاریابی هدفمند تر خواهند شد و این امر باعث می شود مجبور نشوید هزینه ی زیادی بابت تبلیغ کردن برای کسانی که احتمالا هیچ آورده ای برایتان نخواهند داشت، پرداخت کنید.

شناسایی مخاطب هدف اولین و مهمترین گام در ساختن برند محسوب می شود.

۲ برای برندتان یک شرح مأموریت تعریف کنید

آیا تا به حال به مأموریت شرکتتان فکر کرده اید؟ این نکته بسیار مهم است، شما باید یک تعریف شفاف و ساده برای آنچه که شرکتتان بیشتر به آن خواهد پرداخت، دشاته باشید. البته حوزه ی فعالیت شما می تواند تنها محدود به یک محصول یا یک خدمات نباشد اما گستردگی فعالیت ها تغییری در شفافیت هدف شرکت شما ندارد.

  قبل از اینکه بتوانید برندی بسازید که مخاطبان هدف به آن اعتماد کنند، باید بدانید که کسب و کار شما چه ارزشی را ایجاد می کند. هدف چیست؟

شرح مأموریت در اصل هدفی را برای وجود داشتن شرکت شما تعریف می کند. این تعریف اصلی است که تمامی ابعاد دیگر جهت تعیین استراتژی های برندسازی را مشخص می کند. همه چیز، از لوگو گرفته تا شعار شرکتتان، پیامتان و شخصیتتان باید این مأموریت و هدف را منعکس کنند.

چگونه برند سازی کنیم؟

نمونه ی برندسازی: شرکت نایک   Nike 

تقریبا همه شعار شرکت نایک را می شناسند. ( just do it).   اما آیا شرح مأموریتش را هم می دانند؟

شرح مأموریت شرکت نایک از این قرار است: “ساختن امید و نوآوری برای همه ی ورزشکاران جهان.”

شما می توانید مأموریت این شرکت را همه جا ببینید. حتی تولید کوچکترین محصولاتشان هم تبلور همین ماموریت است.  نایک روی تمامی گروه های ورزشکارانی که از محصولاتش استفاده می کردند متمرکز شد. این کمپانی با اضافه کردن یک تبصره به شرح مأموریتش آن راحتی از یک مأموریت برندسازی هم فراتر برد: “اگر بدن دارید، پس یک ورزشکار هستید.” به این فکر کنید که مخاطب هدف آنها با این ادعا تا چه حد گسترده تر می شوند. برخی از استراژی در مراحل پیشرفته تر کسب و کار هستند که به پیدا کردن مخاطب هدف فکر نمی کنند، بلکه مخاطب هدف می سازند.

۳دربارۀ برندهای رقیب تحقیق کنید

حالا که ماهیت کار خود و مخاطبان هدفتان خود شناختید باید به سراغ بزرگان و رقبای حاضر در میدان بروید. یادتان باشد که هرگز نباید دقیقاً از آنچه که برندهای بزرگ دیگر در  حوزه ی صنعت شما انجام می دهند تقلید کنید. اما باید آگاه باشید تا بتوانید از نقاط قوت و ضعفشان درس بگیرید.

هدف اصلی، متمایز شدن از سایر رقبا است. متمایز شده  پاسخ به این سوال است که مشتری چرا از میان برند های مختلف دیگر در حوزه کاریتان باید به سراغ برند شما بیایید. وجه تمایز شما نسبت به بقیه ی برند ها چیست؟

از این قدم مهم در فرآیند برندسازی به راحتی نگذرید.

دربارۀ رقیبان اصلی تان تحقیق کنید. برند های معیار را هم بشناسید.  تحقیق کنید که آنها کجا در برند کردن نام تجاری خود موفق یا حتی ناموفق عمل کرده اند. برای اینکه عنوان یک برند در ذهن مخاطب اثر بخش باشد، باید شناخت و یادآوری اش برای او آسان باشد.

چگونه برند سازی کنیم؟

رابطه با رقبا اطلاعات جمع آوری کنید

تنها بردن یک مسابقه کافی نیست، به یاد داشته باشید که رقابت مثل یک لیگ است، باید یک چشمتان همیشه به رقیب باشد. به شرکت هایی مانند بنز و بی ام دبلیو دقت کنید.

یک دفتر یا فایل ساده تهیه کنید و همه ی اطلاعاتی که از برند های رقیب به دست می آورید را در آن بنویسید.

سپس به این سؤالات اساسی را پاسخ دهید:

 • کیفیت محصولات یا خدمات رقیبتان در چه حد است؟
 • آیا امکان آن را دارید که بتوانید به نظرات مشتریان رقیبتان دسترسی داشته باشید؟
 • رقیبتان چگونه بازاریابی می کند؟ هم آنلاین و هم آفلاین؟
 • نقطه ضعف های رقبا چیست؟ نقطه ی قوتشان کجاست؟

شرکت های کمی را برای رقابت انتخاب کنید، انتخاب ۲ الی ۴ برند رقیب تعداد خوبی است. دقت کنید که نزدیک ترین رقبا به شما کدام ها هستند. در آغاز به سراغ رقابت با برند های خیلی بزرگ نروید چرا که برای شروع توانایی رقابت با آنها را نخواهید داشت.

برای مطالعه ی بخش دوم این مقاله، اینجا را کلیک کنید.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

 • بهمن فراهانی ژانویه 26, 2023 :: 2:40 ق.ظ
  0 0

  گروه واتساپی هم دارید؟

 • محمدحسن قربانی ژانویه 26, 2023 :: 1:35 ب.ظ
  0 0

  شما پیج اینستا هم دارین؟

 • حیدر نعمتی ژانویه 30, 2023 :: 1:10 ب.ظ
  0 0

  گل گفتید آقای دکتر دست مریضاد

 • علی رضا محمدی فوریه 2, 2023 :: 2:55 ق.ظ
  0 0

  مشاوره آنلاین هم دارید

 • منصور مدنی فوریه 2, 2023 :: 8:35 ب.ظ
  0 0

  چطوری می تونم باهاتون ارتباط بر قرار کنم

 • مصطفی هاشمیان فوریه 3, 2023 :: 9:05 ق.ظ
  0 0

  متشکرم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *