ثبت نام

تبلیغ یار

نکات مهم سئو در طراحی سایت برای توسعه دهندگان

نکات مهم سئو

توسعه دهندگان وب ابزارهای مختلفی را در اختیار دارند. دامنه این ابزارها بسیار وسیع می تواند باشد. علاوه بر طراحی و بازاریابی، توسعه دهندگان حرفه­ای عموما متعهد به ایجاد دسترسی بهتر کاربران، به وب سایت ها با استفاده از قوانین سئو و شناخت الگوریتم های جستجو می باشند. به همین دلیل دانستن نکات مهم سئو در طراحی سایت برای توسعه دهندگان حرفه ای بسیار حائز اهمیت است. در این مقاله ما به بررسی چند نکته مهم که عموما در چک لیست توسعه دهندگان وب وجود دارد، خواهیم پرداخت.

نکات مهم سئو در طراحی سایت: یک – داشتن معماری مناسب اطلاعات 

تعهد به بهینه سازی سایت بر اساس الگوریتم های مورد استفاده توسط موتورهای جستجو، تضمین می کند که پیامی که شما موظف به رساندن آن هستید در طول بزرگراه مملو از ترافیک اطلاعات گم نخواهد شد. سئو مناسب به شما کمک می کند تا با رغیبان خود در حوزه بازاریابی اینترنتی روبرو شوید. از همین رو داشتن دانش اولیه پیرامون معماری مناسب اطلاعت برای توسعه دهندگان اهمیت دارد.

در قدم اول داشتن معماری اطلاعاتی مناسب می تواند به شما قدرت بیشتری برای دیده شدن در میان رغیب ها ببخشد. معماری اطلاعات شامل مواردی مانند:

 • سازماندهی صحیح محتوا قرار گرفته در سایت شما
 • ایجاد ساختارهای کد نوبسی متناسب با الگوریتم های جستجو
 • ایجاد ساختارهای واضح بیانی و بصری برای کاربر (طراحی بر اساس UX )
 • و …

است. ایجاد این ساختارها با چالش هایی همراه است. به همین دلیل توسعه دهندگان عموم رعایت این موارد را به مواردی جزئی تر تقسیم می کنند. در بخش های آتی به بررسی این جزئیات با دقت بیشتری خواهیم پرداخت.

نکات مهم سئو در طراحی سایت

پیوند میان معماری اطلاعات و سئو

تا به این جا متوجه شدیم که، پیوندی دقیق میان سازماندهی مناسب معماری اطلاعات و سئو سایت وجود دارد. این پیوند به دلایل مختلفی برای توسعه دهندگان و صاحبان سرمایه حائز اهمیت است. از جمله این دلایل می توان به افزایش رنک در موتورهای جستجوگر اشاره کرد. از نکات مهمی که در معماری صحیح اطلاعات اهمیت دارد می توان به :

 • حائز اهمیت بودن مشارکت و بازگشت کاربران به سایت. (ساختارهای واضح بیانی و بصری برای کاربران می تواند دلیل مناسبی برای بازگشت دوباره آنها به سایت شما باشد. )
 • وجود تفاوت در ساختار محتوا صفحات اصلی با صفحات دیگر. ( صفحات اصلی باید پوشش گسترده و فشرده محتوایی را داشته باشند. در حالی که صفحات دیگر تمرکز خود را بر روی کلمات کلیدی خاص تری قرار خواهند داد. علاوه بر آن افزونه های بهینه سازی سئو زیادی وجود دارد که با استفاده از آن می توانید فاکتورهای مهم در زمینه سئو را برای سایت خود به کار گیرید.)
 • ساختار کد شفاف و متناسب با استانداردهای جهانی.
 • استفاده از تگ های مناسب در جایگاه مناسب آنها
 • اهمیت طراحی بر اساس نیاز کاربران. استفاده از طراحی ساده و شفاف بر اساس تجربه کاربر UX می تواند اثرات گسترده ای در جستجو داشته باشد.
 • و …

نکات مهم سئو در طراحی سایت: طراحی ریسپانسیو

در سال ۲۰۱۶ موبایل ها و تبلت ها به عنوان دیگر اجزا اصلی دسترسی به صفحات سایت شناخته شده اند. برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ دسترسی به وب سایت ها از طریق دیوایس هایی مانند موبایل و تبلت بیشتر از مانیتورها ثبت شد. از این رو بهینه سازی سایت با استفاده از طراحی ریسپانسیو که پاسخ گو در انواع مختلف رزلوشن ها باشد مهم است.

با این تفاسیر، دسترسی از طریق انواع دیوایس ها مانند:

 • صفحه های دسکتاپ در انواع رزلوشن
 • موبایل
 • تبلت
 • و …

حائز اهمیت است. به عبارتی مسائل بهینه سازی مربوط به موبایل و تبلت باید رعایت شوند.

مقایسه میان سایت هایی که در ابتدا برای کاربران دسکتاپ طراحی شده اند و سپس برای موبایل با سایت هایی که در ابتدا برای موبایل و تبلت طراحی شده اند نشان می دهد که:

مراجعه به سایت های دسته دوم بیشتر است. دلیل این مراجعه سرعت بالای لود شدن اطلاعات و ریسپانسیو بودن آن ها می باشد.

براساس اطلاعات تبلیغاتی Google که بر اهمیت عملکرد تلفن همراه تاکید می کنند، نیمی از کاربران تلفن همراه یک سایت را که برای بارگیری بیش از ۳ ثانیه طول می کشد، رها می کنند. به طور مشابه، کاربران پنج برابر احتمال بیشتری دارند که یک سایت را که ساختار ریسپانسیو در گوشی موبایل ندارد را، ترک کنند.

به همین دلیل است که توسعه دهندگان حرفه ای وب، بهینه سازی و داشتن طراحی خاص ریسپانسیو برای موبایل ها را در اولویت کار خود قرار دهید.

نکات مهم سئو در طراحی سایت

 نکات مهم سئو در طراحی سایت: رعایت کردن نکات مهم توسعه وب

مهمترین و موثر ترین شرکت ها در حوزه طراحی سایت، در هر فاز از کار خود تمامی قوانین مرتبط سئو در آن فاز را چک خواهند کرد. نتیجه این توجه به جزئیات، در افزایش رنک گوگل برای سایت های آن ها قابل مشاهده است. از جمله این قوانین می توان به مواردی مانند:

 • توجه به اصول پایه سئو 
 • اعتبار سنجی کد ایجاد شده از منظر ساختار و طراحی
 • لینک دهی داخلی مناسب برای دسترسی راحت کاربر
 • درک مفهوم صفحه گذاری
 • استفاده از بک لینک ها
 • کاهش سرعت بارگذاری
 • و …

اشاره کرد. که به اختصار به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

 نکات مهم سئو در طراحی سایت: توجه به اصول پایه

توجه به اصول پایه سئو یک اصل مهم در ساخت یک سایت و انتشار آن است.

 • توجه به تگ های <alt>، <title>
 • توجه به انواع تگ هایی که نیازمند توضیحات هستند، مانند : <a> و تگ های تصویر
 • توجه به تگ‌های Metadata برای وارد کردن اطلاعات در مورد محتوای صفحات
 • و …

که از جمله پایه ای ترین قوانین سئو در ساختار کد هستند می توانند:

 • دسترسی به سایت شما را برای الگوریتم های موتورهای جستجو را آسان تر کنند
 • نرخ کلیک بر روی سایت شما را افزایش دهند
 • و ساختارمندی اطلاعات در سایت شما را تقویت کنند.

نکات مهم سئو در طراحی سایت

 نکات مهم سئو در طراحی سایت: اعتبار سنجی کد ایجاد شده

همواره در نوشتن کد از استاندارد های W3C پیروی کنید. استانداردهای ارائه شده در W3C به شما این اطمینان را می دهد که سایت شما توسط موتورهای جستجو دیده خواهد شد. همچنین از سایت های اعتبارسنجی آنلاین استفاده کنید. ابزارهایی مانند:

ابزار ساختار داده گوگل

می توانند به شما در اعتبار سنجی کد و داشتن درک بهتری از ساختارمندی کد کمک نماید.

 نکات مهم سئو در طراحی سایت: لینک دهی داخلی مناسب 

گوگل برای تعیین محتوا دقیق سایت ها متاسفانه دچار مشکل است. همین مسئله اهمیت محتوای فشرده صفحه اولیه شما را افزایش می دهد. ایجاد لینک های داخلی به صفحات سایت خودتان این دسترسی را برای موتورهای جستوجو گر ساده تر می کند. به همین دلیل توصیه میشود که لینک دهی بین صفحه اصلی و صفحات دارای محتوای جدید همواره برقرار باشد. علاوه بر این مسئله لینک دهی داخلی به کاربر اجازه دسترسی راحت تر به مطالب مختلف سایت شما را خواهد داد.

 نکات مهم سئو در طراحی سایت: درک مفهوم صفحه گذاری

صفحه گذاری این اطمینان را می دهد که هر صفحه مربوط به موضوع خاص، دارای آدرس یونیکی هستند. به عبارتی صفحه بندی، کلیه مطالبی که می خواهید بیان کنید را به چندین صفحه تقسیم می کنند. و مجموعه از لینک های مستقیم را فراهم می اورند که معمولا در اسلایدرهای محتوایی و یا در انتهای صفحه اصلی قرار می گیرند. تا با این کار کاربران بتوانند به راحتی به آنها دسترسی پیدا کنند.

 نکات مهم سئو در طراحی سایت: استفاده از بک لینک ها

علاوه بر لینک دهی داخلی استفاده از بک لینک ها نیز حائز اهمیت است. اگر سایت هایی با ترافیک کاربر بالا، به سایت شما بتوانند لینک دهی کنند، رتبه سایت شما در بین دیگر رغبا بالا خواهد آمد. سایت های زیادی وجود دارند که با دریافت هزینه این کار را انجام می دهند. اما به عنوان توسعه دهنده وب توصیه می کنم که با استفاده از نکاتی که در بالا اشاره شد و استفاده از محتوای مناسب سعی کنید به نحوی عمل کنید که نیاز به پرداخت هزینه برای بک لینک نباشد. بلکه خود سایت ها به دلیل جامع و کامل بودن مسائلی که در حوزه مربوط پوشش می دهید به شما بک لینک دهند.

 نکات مهم سئو در طراحی سایت: سرعت بارگذاری

همانطور که قبلا نیز ذکر کرده ایم، سرعت سایت از مواردی است که می تواند مراجعان به سایت شما را افزایش و یا کاهش دهد. از سرعت بالای بارگذاری سایت خود مخصوصا در رزلوشن موبایل اطمینان حاصل کنید.

 • بهینه سازی تمامی فایل های استفاده شده اعم فایل های استایل و js
 • بهینه سازی تصاویر استفاده شده با استفاده از قابلیت ذخیره سازی مناسب با وب
 • استفاده از تصاویر jpg
 • درک موقعیت استفاده از تصاویر png8 به جای png24
 • و …

برای بررسی میزان سرعت انواع مختلف سایت ها وجود دارند که از جمله آن ها میتوان به :

اشاره نمود. این وب سایت ها از منظر های مختلف سرعت سایت شما را مورد بررسی قرار خواهند داد. و مجموعه از نکاتی که می تواند به افزایش سرعت سایت شما کمک کنند را در اختیار شما قرار می دهند. در صورتی که وضعیت سایت شما در حوزه قرمز باشد، تا رسیدن به محدوده ی سبز (محدوده قابل قبول برای موتورهای جستجو) بهتر است به رفع مشکلات بیان شده توسط این سایت ها بپردازید.

نکات مهم سئو

سخن آخر

ابزارهایی که در زمینه سئو و نکات مربوط به آن می تواند استفاده شود، بسیار زیاد است. در این مقاله چند نکته ابتدایی و ساده برای آشنایی بیشتر با چک لیست مهم نکات مهم سئو در طراحی سایت بیان شد. بیشتر شرکت ها و توسعه دهندگان حرفه ای از قوانین مربوط به سئو و ابزارهای آن آگاهی دارند. این چک لیست به مدیریت جزئیات کمک خواهد کرد تا بتوان نیاز های مشتریان در طراحی سایت را برآورده کنند.

اگر عملکرد مناسبی از وب سایت خود دریافت نمی کنید، بهتر است سئو سایت خود را بازنگری کنید. اگر به دنبال افرادی هستید که در این راه بتوانند به شما کمک کنند و به بررسی مشکلات سئو و افزایش بازدیدکنندگان سایت شما بپردازند، تبلیغ یار با بهرمندی از توسعه دهندگان با تجربه در کنار شما خواهد بود.

 

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *