ثبت نام

تبلیغ یار

چه چیزی باعث برتری یک عکس پرتره می‌شود؟

عکاسی پرتره

چه چیزی باعث برتری یک عکس پرتره می‌شود؟

عکاسی از افراد، شایع‌ترین نوع عکاسی است که به روش‌های گوناگونی انجام می‌شود و برای عکاسان بسیار چالش‌برانگیز است. چه چیزی باعث برتری یک عکس پرتره می‌شود؟ آیا این به دلیل تصویر خوب است؟ یک عکس همیشه تصویر واقعی فرد را نشان می‌دهد حتی زمانی که فکر می‌کنیم چنین نیست. چند بار شنیده‌اید که کسی بگوید این عکس شبیه من نیست؟ چگونه چنین چیزی ممکن است زمانی که ما از دوربین استفاده می‌کنیم؟

مشکل این است که ما همیشه افراد را در حال تکاپو می‌بینیم. به‌ندرت پیش می‌آید که افراد را کاملاً بی‌حرکت ببینیم، شاید زمانی که آن‌ها به خواب می‌روند و این تکاپو، کار را برای عکاسی پرتره کمی سخت می‌کند.

نکات عکاسی پرتره

بنابراین آنچه تصویر خوبی از کسی ایجاد می‌کند این است که باید در مورد آن شخص چیزی بگوییم که احساس می‌کنیم درست است. یک پرتره خوب، در شخصیت فرد یا حداقل جنبه‌ای از شخصیت فرد خلاصه می‌شود.

ژست، جهت و کیفیت نور، انتخاب لنز، انتخاب پس‌زمینه و برش تصویر، همگی می‌توانند به خلق عکس و بنابراین آنچه در مورد آن شخص می‌گویید، کمک کنند.

عکاسی پرتره

نکته اول:

شما باید چیزی درباره شخصیت فرد بگویید. یک پرتره خوب، عکسی است که چیزی را در مورد شخصیت فرد می‌گوید و باعث می‌شود شخصیت او را تا حدودی بشناسید.

مهم‌ترین آیتم در لیست بالا تا حد زیادی، ژست است. گیر انداختن لحظه مناسب بسیار مهم است و با توجه به آن، مهم است که تا جایی که می‌توانید عکس بگیرید. هر یک از این‌ها کمی متفاوت خواهد بود؛ همان‌طور که عکس می‌گیرید، ایده‌های جدیدی به ذهن شما می‌رسد، بنابراین، همه‌چیز یک فرایند تکاملی است. من حدوداً پنجاه عکس می‌گیرم تا یکی را انتخاب کنم، عکس‌های دیگر نیز خوب هستند اما یکی از آن‌ها بهترین است. امروزه باوجود دوربین‌های دیجیتال، هزینه عکس‌های اضافه ناچیز است.

نکته دوم:

شما باید برای سوژه آماده‌باشید و خیلی سریع عمل کنید؛ سوژه را در لحظه شکار کنید.

افراد به‌ویژه کودکان، خیلی زود خسته می‌شوند. اگر شما شروع به حرکت با دوربین خود کنید و از سوژه بخواهید یک دقیقه به دوربین نگاه کند، هرگز عکس‌های خوبی دریافت نخواهید کرد. مهم‌ترین بخش تصویر حالت چهره است. هنگامی‌که حالت چهره برای عکاسی آماده شد، باید موارد دیگر از قبیل روشنایی، پس‌زمینه و ترکیب نیز سریعاً آماده شود. اگر از کسی بخواهید به مدت چند ثانیه لبخند بزند، این کار بسیار اشتباه است.

عکاسی پرتره

استفاده از لنز بلند در عکاسی پرتره

هنگام عکاسی از کودکان، من دوست دارم از لنزهای بلند استفاده کنم و از پس‌زمینه کمک بگیرم. پس از مدتی، آن‌ها حضور شما را فراموش خواهند کرد و شما می‌توانید عکس‌های طبیعی‌تری بگیرید. شما برای انجام این کار به صبر و شکیبایی نیاز دارید، نباید آن‌ها را متوقف کنید یا سعی کنید آن‌ها را در مسیری که می‌خواهید حرکت دهید، زیرا در این صورت، حالت عکس را از بین می‌برید. تنها کافی است صبور و آماده‌باشید. اجازه دهید چیزهای خوب در زمان خودش اتفاق بیفتد.

موقعیت نور در پرتره

موقعیت ایده آل برای منبع نور اصلی ۴۵ درجه از دوربین است. هر چه نور را دورتر ببرید، سایه‌های روی صورت بیشتر دیده می‌شوند. همین امر در مورد ارتفاع نیز بکار می‌رود، نور را در زاویه ۴۵ درجه در کف قرار دهید و تا زمانی که جایی که می‌خواهید کاملاً روشن شد، آن را بالا ببرید. اگر سوژه شما عینک داشته باشد، لازم است نور را به سمت طرفین بکشانید تا از انعکاس آن در لنزها جلوگیری شود.

همچنین نور دومی در سمت راست دوربین وجود دارد. نور دوم، نور را از سوژه به سمت یک دیوار سفید هدایت کرده و از قدرت نور می‌کاهد. قدرت نسبی این دو نور بسیار مهم است زیرا چگالی سایه‌ها را تعیین می‌کنند. شما می‌توانید به‌آسانی، تنها با حرکت دادن نور به نزدیک یا دورتر از سوژه، قدرت هر نور را تنظیم کنید. اگر شما تنها یک نور برای استفاده دارید، می‌توانید همان اثر را با نشاندن سوژه خود نزدیک به دیوار سفید ایجاد کنید. من اغلب از ورق‌های بزرگ کاغذ سفید استفاده می‌کنم تا نور را بر روی سوژه انعکاس دهد.

عکاسی پرتره

ژست در عکاسی پرتره

اولین ژستی که من معمولاً امتحان می‌کنم این است که از سوژه می‌خواهم روی صندلی و به‌طرف نور بنشیند، سپس از او می‌خواهم زمانی که من عکس می‌گیرم کمی سر خود را به سمت دوربین بچرخاند. چهره‌های مختلف در زوایای مختلف بهتر عمل می‌کنند. کاری که شما انجام می‌دهید بسیار مهم است، به‌محض اینکه ژست سوژه خود را تنظیم کردید، به‌سرعت برای گرفتن عکس آماده شوید. لازم است چندین عکس گرفته و بهترین زاویه را انتخاب کنید. هنگام عکاسی با آن‌ها صحبت کنید و سر آن‌ها را گرم‌کنید، در غیر این صورت آن‌ها آرامش خود را ازدست‌داده و دستپاچه می‌شوند.

برش عکس

برخی از برش‌ها هنگام عکاسی پرتره، عکس را بهتر نشان می‌دهند. شما همیشه باید سعی کنید سر سوژه را در قسمت بالای تصویر قرار دهید. من گاهی اوقات قسمت بالای عکس‌هایم را برش می‌دهم تا سر آن‌ها در بالای تصویر قرار بگیرد. این کار برای عکس‌های نزدیک خوب کار می‌کند، هرچند گاهی اوقات در عکاسی مد، قسمت بالای سر را برش می‌دهند تا چشم بیننده را به سمت لباس بکشانند.

همیشه نیاز نیست که سوژه را در مرکز کادر قرار بدهید. اغلب سعی کنید قانون یک‌سوم را رعایت کنید و سوژه را در نقاط طلایی عکس بگذارید تا بیشترین تمرکز به آن‌ معطوف شود. چهره‌ی سوژه‌ی خود را طوری برش ندهید که به لبه‌ی قاب تصویر خیلی نزدیک باشد؛ به این دلیل که این برش احساس خفگی به بیننده می‌دهد. لبه‌های عکس را یک دیوار تصور کنید. هرچقدر چهره‌‌ی فرد به دیوار نزدیک باشد، حس اضطراب بیشتر منتقل ‌می‌شود.

صندلی مناسب پرتره

مبل برای عکاسی پرتره مناسب نیست، درواقع این بدترین مکان برای عکاسی است، زیرا افراد معمولاً لم می‌دهند و چنین ژستی در عکس بسیار وحشتناک است. اگر شما از صندلی غذاخوری یا حتی یک چارپایه استفاده کنید تصاویر شما بسیار بهتر خواهند بود. من همیشه از چارپایه استفاده می‌کنم زیرا معتقدم که پشت صندلی، پس‌زمینه عکس شما را با فضای نامرتبی پر می‌کند.

 

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *