ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

چند نکته ی طلایی برای مشتری مداری

مشتری مداری

مشتری مداری

مشتری مداری همواره یکی از مهم ترین چالش های موجود در بازاریابی اینترنتی است. جذب مشتری دشواری های مخصوص به خود را دارد و نگه داشتن مشتری هم احتمالاً از به ‌دست‌آوردن وی سخت تر و دشوارتر باشد. به همین خاطر بایستی روش هایی را به کار برد و اصولی را درباره ی مشتری مداری رعایت نمود که هم موجب جذب مشتریان جدید گردد  و هم بتوان  از طریق آن ها مشتریان قدیمی را حفظ نمود . در این مقاله تصمیم داریم در وهله ی اول اندکی راجع به مفاهیم مربوط به مشتری مداری صحبت کنیم و سپس به سراغ تکنیک هایی می رویم که در این راه به شما کمک خواهند کرد.پس با ما همراه باشید.

مشتری مداری
مشتری مداری

مشتری مداری به چه معناست ؟

 

مشتری مداری به زبان ساده یعنی: ارائه خدماتی بیشتر از احتیاج مشتری، به شکلی که مشتری علاوه بر راضی بودن از خدمات و محصولات، به خاطر برخورد خوب پرسنل فروشگاه، شرکت یا…تمایل داشته باشد که ما را به دیگران نیز معرفی کند.

نکاتی طلایی درباره ی مشتری مداری

 نکات زیر را برای شما فهرست کردهایم تا با تکنیک های مشتری مداری بیشتر آشنا شوید:

نکاتی طلایی درباره ی مشتری مداری
نکاتی طلایی درباره ی مشتری مداری

دوستانه و صمیمی باشید

 

یکی از نکته های حائز اهمیت و اولیه در مشتری مداری ، داشتن ارتباطی دوستانه و صمیمانه است. در تکنیک های بازاریابی بر این اصل مهم به شدت تاکید می‌ شود. همه ی تاثیر پذیری مشتریان از شما، در همان  چهار ثانیه اول برخورد انجام می شود ، به این شکل که هنگامی که با مشتری، قرار حضوری دارید و یا از طریق تماس تلفنی با او مکالمه می‌کنید، فقط ۴ تا ۷ ثانیه زمان لازم است تا مشتری به یک نتیجه گیری و جمع بندی کلی در مورد شما دست پیدا کند .

تا جایی که برایتان مقدور است و حمل بر بی ادبی نمی شود، با مشتری‌تان صمیمی و دوستانه برخورد کنید. این برخورد، احساس خوبی را در مشتری ایجاد می نماید . تلاش کنید جملاتی را که برای محافل رسمی استفاده می گردد، به کار نبرید. جملاتی را که به صورت عادی در مکالمه های روزمره از آن ها استفاده می‌کنید، در گفتگویتان استفاده کنید .

داشتن زبان بدن صحیح و درست در قرارهای حضوری

 

یکی دیگر از اصول مشتری مداری که خیلی هم درباره ی آن بحث می‌ شود، این است که در برابر مشتری، زبان بدن مناسبی داشته باشید. ولی باید در ابتدا مشخص کنیم که زبان بدن چیست؟

زبان بدن به انواع شکل‌های ارتباط غیر کلامی یا رفتاری اشاره دارد که یک شخص از طریق رفتارهای فیزیکی خود، بی آن که حرفی با دیگران بزند، قادر است، ارتباط برقرار کند . این رفتارها می‌تواند مربوط به اشکال و حالات بدنی (محل قرار گرفتن دست‌ها، پاها، شیوه ی نشستن، ایستادن، راه رفتن، خوابیدن)، ژست‌ها (حالت‌ها، اطوارها، اَداها)، حرکات و اشارات بدنی، حالت های بیانی صورت و حرکت های چشم باشد.

شیوه ی نشستن، راه رفتن، جای قرار گرفتن دست‌ها و پاهای شما، قطعا و حتما بر مشتری اثر می‌گذارد. به عنوان مثال بایستی یاد بگیرید که چگونه از دست‌های خود در هنگام صحبت کردن استفاده نمایید . خوشبختانه امکان این وجود دارد که کلیه ی این موارد را با تمرین مداوم و زیاد آموخت  و از آن استفاده کرد. در حال حاضر کتاب‌های بسیار زیادی در این باره نوشته شده و تمرین‌های زیادی برای زبان بدن هست که با جستجو در اینترنت هم  می‌توان، به راحتی به آن ها دست پیدا کرد .

شنونده خوبی باشید

در هنگام صحبت با مشتری، به حرف هایی که می زند با دقت و توجه زیاد گوش دهید  و پاسخ هایی مناسب به پرسش‌های او بدهید. تلاش کنید در پاسخ به پرسش هایی که می‌پرسد، توضیحات کافی دهید تا کلیه ی جواب‌های خود را بگیرد. هنگامی که به سوالات او به دقت و توجه پاسخ می‌دهید، مشتری این ذهنیت را در مورد شما پیدا خواهد کرد که برای شما بیشتر از یک مشتری عادی است و شما احترام زیادی برای او قائل می باشید .

همه ی سعیتان را بکنید تا به مشتری نشان دهید، محصولات یا خدماتی که عرضه می‌کنید، بهترین انتخاب ممکن برای اوست و قطعاً می‌تواند کلیه ی احتیاجاتش را برطرف کند. این تکنیک را با پاسخ‌های درست می‌توانید انجام دهید.

درباره ی خودتان صادق باشید

 

درباره ی خدمات و محصولاتی که عرضه می‌ کنید با مشتری صداقت داشته باشید. کاری کنید که مشتری احساس کند شما فقط به خوشحالی او اهمیت می ‌دهید و مهم‌ترین نکته برای شما بالاتر از درآمدی که خواهید داشت، رضایت مشتری است. این یکی از مهم ترین موارد  در مشتری مداری است.

درباره ی خودتان و محصولات‌تان، نکاتی که که تصور می‌کنید لازم است مشتری بداند را به او بگویید. اجازه بدهید که بفهمد شما هیچ چیزی را از او قایم نمی‌کنید. همه چیز را درباره ی محصولات‌تان بگویید. البته احتیاجی  به اغراق و زیاده‌گویی هم نخواهد بود .فقط صادق باشید .

درباره ی خودتان صادق باشید
درباره ی خودتان صادق باشید

به حرف هایی که می زنید متعهد باشید

 

در صورتی که  به مشتری درباره ی محصولات یا خدمات‌تان قولی را می ‌دهید، سر قول خود باقی بمانید. تعهد به قول‌هایی که می ‌دهید، قادر است به شما در زمینه ی مشتری مداری کمک خیلی زیادی کند. به عنوان مثال  می‌توانید به مشتری این وعده را بدهید که در صورتی که فلان محصول را خریداری کند ، یک محصول دیگر هم به عنوان اشانتیون به او هدیه خواهید داد یا تخفیفی که جهت یک محصول، برای او در نظر گرفته ‌اید را به هنگام خرید برای او اعمال کنید.

وعده‌هایی که زمان صحبت با مشتری به او م ی‌دهید، همواره در ذهنش باقی می ‌ماند، ممکن است شما فراموش کنید که چه گفته اید ، ولی مشتری هرگز از یاد نخواهد برد.

خونسردی خود را در مواقع مهم حفظ کنید

در حیطه ی فروش، همواره این امکان وجود دارد که بعضی از مشتریان، از خدمات یا محصولات شما راضی نباشند یا محصولاتی که خریداری کرده اند ، با توضیحاتی که شما درباره ی آن‌ها داده‌اید فرق داشته باشند. خلاصه این که منظورمان این است که از شما ناراضی باشد. ممکن است مشتری از شما عصبانی شود  و با عصبانیت با شما صحبت نماید .

در این جور شرایط بایستی خونسردی خود را به طور کامل حفظ کنید و توضیحات مناسبی را به مشتری ارائه کنید . به هیچ‌وجه و تحت هیچ شرایطی جواب توهین‌آمیزی به مشتری ندهید. به مشتری بفهمانید که شما قصد نداشته‌اید به او دروغ بگویید یا نظر او در مورد محصول خریداری شده اشتباه است. به تمام شک و تردیدهای مشتری جواب درست و مناسبی بدهید. می‌توانید این مورد را از پیش تمرین نمایید .

به عنوان مثال در صورتی که مشتری از محصول شما ناراضی است چه پاسخی باید به او بدهید ؟ کلیه ی سوالات احتمالی را از پیش تهیه کنید و برای آن ها پاسخ‌هایی مناسب بنویسید.

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *