ثبت نام

تبلیغ یار

پیدا کردن کلمات کلیدی در کسب و کار

پیدا کردن کلمات کلیدی

احتمالا با خودتان بگویید قوانین بازاریابی باید روشی برای پیدا کردن کلمات کلیدی در کسب و کار تان را بدهد. پیدا کردن کلمات کلیدی میتواند کار به شدت سختی باشد. چطور و چرا اصلا نیاز است کلمات کلیدی را پیدا کنیم. باید بدانید که باید از طریق جستجوی موثر کلمه کلیدی، عبارات کلیدی باکیفیت و مناسب را انتخاب کنید. در غیر این صورت، عملیات بازاریابی جستجو (Search marketing) شما (هم بازاریابی پولی و هم بازاریابی ارگانیک) کاملا به مشکل خواهد خورد.

اهمیت پیدا کردن کلمات کلیدی

 • اگر کسی کلمه‌های کلیدی انتخابی شما را جستجو نمی‌کند، مطمئن باشید کلمه‎های کلیدی به هیچ درد شما نخواهند خورد.
 • حجم جستجو (Search volume) به تمایلات کاربران ارتباط دارد.

اگر کاربران به عبارات کلیدی شما تمایلی نداشته باشند، مشتری‌های راغب (Lead) نیز نمی‌توانن:

 • تبلیغات شما را ببینند
 • لینک وبسایت شما را در لیست نتایج جستجوی ارگانیک پیدا کنند
 • وبسایت شما را بازدید کنند
 • و به مشتری بالفعل تبدیل شوند.

از طرفی دیگر، اگر کلمه‌های کلیدی که می‌خواهید برای آن‌ها رنک بالا گرفته و به رقابت بپردازید، بیش از اندازه محبوب باشند، احتمالا به سختی بسیار زیاد می‌توانید در صفحه نتایج جستجو ظاهر شوید و یا باید برای کلیک‌های تبلیغاتی، هزینه بسیار بالایی بپردازید.

موتور جستجو گوگل و پیدا کردن کلمات کلیدی توسط آن

طبق اظهارات شرکت Parse.ly، دقیقا یک سوم از ترافیک ارجاعی (referral traffic) اینترنت متعلق به جستجوی گوگل است:

به نظر شما افراد چطور از جستجوی گوگل برای پیدا کردن محتوا و صفحات فرود (landing page) استفاده می‌کنند؟ با استفاده از کلمه‌های کلیدی.

کلمه‌های کلیدی در واقع آجرهای کسب و کار شما هستند.

در آموزش امروز، شما اصول اولیه جستجوی کلمه کلیدی را فرا می‌گیرید. به شما علت اهمیت جستجوی کلمه کلیدی و نحوه انجام صحیح آن را می‌آموزید و در ادامه برخی پیشنهادات، نکات و فرآیندها را جهت ساده و موثرتر شدن جستجوی کلمه کلیدی مرور خواهیم کرد تا بتوانید ترافیک هرچه بیشتری در سایت خود داشته باشید.

پیدا کردن کلمات کلیدی

معنی پیدا کردن کلمه کلیدی برای یک کسب و کار چیست؟

جستجوی کلمه کلیدی به پروسه پیدا کردن کلمه‌هایی گفته می شود که مردم برای جستجوی اطلاعات مربوط به موضوع خاصی آن را در موتور جستجو تایپ می‌کنند. در این پروسه باید راجع به میزان جستجوی این کلمات هم اطلاعاتی به دست آورد. جستجوی کلمه کلیدی بهترین روش برای پیدا کردن کلمه‌های کلیدی جدید و مرتبط به منظور افزایش درآمد و هدفمند کردن فعالیت‌های بازاریابی جستجوی ارگانیک است.

جستجوی کلمه کلیدی را می‌توان با استفاده از ابزارهای مختلفی انجام داد که در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنم، اما هدف اصلی پیدا کردن کلمه‌های جستجوی مناسبی است که در راستای محتوا و محصولات یا خدمات شما هستند و همچنین به میزان بالا جستجو شده و در بین کاربران محبوب هستند.

برای جستجوی کلمه کلیدی و اولویت بندی برای هدف‌گذاری کلمه‌های کلیدی، می توان از معیارهای دیگری به غیر از حجم جستجو نیز استفاده کرد. این معیارهای دیگر شامل:

 • نرخ هر کلیک (CPC)
 • سطح رقابت
 • اعتبار سایت

خود شما هستند.

چرا پیدا کردن کلمات کلیدی اهمیت دارد؟

گوگل در حال حاضر، سالیانه ۲ تریلیون و روزانه ۵٫۵ میلیارد کلمه جستجو شده را پردازش می‌کند. این میزان کلمه کلیدی واقعا زیاد است!

حالا بیش از هر زمان دیگر، اقتصاد ما به اینترنت وابسته است. کسب و کارهایی که در دنیای آنلاین فعالیت ندارند موفق نمی‌شوند و جستجوی کلمه کلیدی دقیقا همان نقطه‌ای است که باید از آنجا کار خود را آغاز کرده و در مرحله اول مسیر مشتری خود را درک کنید.

جستجوی کلمه کلیدی از سه جهت برای بازاریاب‌های دیجیتالی اهمیت فراوان دارد:

سئو

اولین و واضح‌ترین دلیلی که به جستجوی کلمه کلیدی احتیاج داریم، بهینه‌سازی وبسایت برای جستجو است.

بهینه سازی وبسایت ها برای موتورهای جستجو (SEO) به ربات های گوگل کمک می‌کند:

 • در وبسایت‌های ما خزیده (Crawl)
 • آنها را در صفحه نتایج جستجو (SERP) رنک یا رتبه بندی کنند.

یکی از ساده‌ترین روش‌هایی که موتورهای جستجو با استفاده از آن می توانند تصمیم بگیرند چه صفحاتی را رنک کنند، خزش کلمه‌های کلیدی است. چرا که این کلمه‌های کلیدی نشان دهنده ارتباط میان کلمه جستجو شده به وسیله کاربر و محتوای موجود در وبسایت شماست.

با وجود اینکه گوگل مدام در حال تغییر الگوریتم‌های خود است، کلمه‌های کلیدی احتمالا هیچوقت اهمیت خود را از دست نخواهند داد.

برای بهبود استراتژی سئو استفاده شده

همه ما می دانیم که سئو و محتوا همیشه دست در دست هم و همراه هم حرکت می‌کنند. سئوی قوی، بدون آن که محتوای قوی در وبسایت خود داشته باشید، بی معنا است.

نویسنده وبسایت  Search Engine Land، نیت دیم (Nate Dame) می‌گوید:

”استراتژی‌های موثر محتوا، با جستجوی کلمات کلیدی آغاز می‌شوند. جستجوی کلمه کلیدی مدرن، به شما دیدگاه بسیار خوبی از نیازها و خواسته‌های مخاطبان می‌دهند.”

هر محتوایی که در سایت شما وجود دارد، خواه یک پست وبلاگی ۳۰۰ کلمه‌ای و خواه یک مطلب آموزشی ۵۰۰۰ لغتی، باید بر روی کلمه‌های کلیدی متمرکز باشد که حجم جستجوی بالایی داشته که رقابت بر سر آن‌ها زیاد است.

برای تبلیغات پولی

بازاریاب‌ها اغلب فکر می‌کنند جستجوی کلمه کلیدی فقط برای سئو و محتوا لازم است، در حالی که تمامی فعالیت‌های تبلیغاتی پولی شما باید با محوریت کلمه کلیدی صورت پذیرد. این فعالیت‌های تبلیغاتی می‌تواند:

 • تبلیغات جستجوی پولی باشد
 • تبلیغات نمایشی باشد
 • بازاریابی (Remarketing) باشد
 • و تبلیغات در شبکه های اجتماعی باشد.

تمامی این استراتژی‌ها باید بر روی کلمه‌های کلیدی مناسب متمرکز باشند.

برای مثال، با پولی که شما بر روی کلمه‌های کلیدی خاصی سرمایه‌گذاری می‌کنید، کلمه‌های کلیدی، گروه‌های تبلیغاتی شما را شکل می‌دهند و گروه‌های تبلیغاتی، کل فعالیت تبلیغاتی شما را به وجود می‌آورند. اگر این کلمه‌های کلیدی حجم جستجوی کمی داشته باشند، تبلیغات شما اثر کم و حتی بی اثر خواهد بود. همچنین، اگر کلمه‌های کلیدی شما با مخاطب موردنظرتان انطباق نداشته باشد، افراد اشتباه بر روی تبلیغات شما کلیک کرده و بودجه شما هدر می رود.

خلاصه اینکه جستجوی کلمه کلیدی، رمز موفقیت تمامی فعالیت های بازاریابی جستجو است.

پیدا کردن کلمات کلیدی

قدم اول برای پیدا کردن کلمات کلیدی چیست؟

می توانید با این دو گام ساده، شروع بسیار خوبی داشته باشید!

 1. برای تهیه لیست بزرگی از موضوعات مرتبط با کسب و کار خود، جلسه طوفانی فکری برگزار کنید.

به موضوعات و زیرمجموعه‌های مختلف و مرتبط به کسب و کار خود و به تمامی موضوعات مرتبط فکر کنید و خود را ابتدای راه زیاد محدود نکنید.

برای مثال، اگر نانوا هستید می‌توانید به انواع مختلف محصولاتی که می فروشید مانند کیک، کویچ، کیک فنجانی، براونی، کوکی و غیره فکر کنید. می‌توانید از Google document یا صفحه گسترده اکسل استفاده کرده و هرکدام از این موضوعات اصلی که پیدا کرده اید را در آن وارد کنید.

 1. برای پیدا کردن کلمه‌های کلیدی خاص در هر موضوع، از ابزار مناسب برای این کار استفاده کنید.

بسیارخب، قسمت جالب ماجرا اینجاست! شما باید خود را به جای مشتری بگذارید، و بپرسید چطور کسب و کار مورد نظر را پیدا می‌کردید. اگر شما بازاریابی هستید که زیاد برخورد چهره به چهره با مشتریان خود ندارید، می‌توانید با تیم فروش خود صحبت کرده و ببینید مشتریان بالقوه جدید شما معمولا چه نوع ادبیاتی به کار می‌برند.

می توانید کار خود را با یک طوفان فکری ساده آغاز کنید. بیایید به مثال نانوایی خود بازگشته و بر روی دسته‌بندی “کیک” تمرکز کنیم. از آنجا که شما برای مناسبت‌های خاص کیک درست می‌کنید، احتمالا کلمه‌های کلیدی مانند:

 • “کیک های عروسی”
 • “کیک عروسی مقرون به صرفه”
 • “کیک عروسی شیک”
 • “کیک عروسی تابستانه”
 • و غیره

را خواهید نوشت. بعد احتمالا بر روی مناسبت‌هایی تمرکز خواهید کرد که برای آن‌ها کیک می فروشید. مانند :

 • تولد
 • یا سالگرد.

سپس به خاطر می‌آورید که افراد معمولا طعم‌های مختلفی مانند “رد ولوت” و “کیک دو رنگ” را جستجو می‌کنند.

شما باید از ابزارهای جستجوی کلمه کلیدی استفاده کنید تا اطمینان داشته باشید در محتوا و فعالیت های بازاریابی جستجوی خود از کلمه های کلیدی مناسب استفاده می‌کنید.

پیدا کردن کلمات کلیدی

 ابزار مناسب برای پیدا کردن کلمات کلیدی چیست؟

WordStream

ابزار جستجوی کلمات کلیدی جدید و پیشرفته WordStream :

 • ایده کلمه‌های کلیدی جدید
 • حجم جستجوی آن‌ها
 • امکان فیلتر کردن آن‌ها با توجه به صنعت و کشور

را در اختیار شما قرار می‌دهد، تا بتوانید کلمات کلیدی هدفمندتری را پیدا کنید.

Google’s Keyword Planner

 • اگر حساب Google Ads داشته باشید، به ابزار رایگان Google’s Keyword Planner دسترسی خواهید داشت.
 • برای استفاده از این ابزار، به حساب Google Ads خود وارد شده و در سمت راست صفحه بر روی نوار “Tools” کلیک کنید.

Keyword Planner کاربردهای متفاوتی در جستجوی کلمه کلیدی دارد. شما با استفاده از این ابزار می توانید:

 • یک موضوع کلی را وارد کنید تا ایده هایی درباره کلمه‌های کلیدی خاص مربوط به آن دریافت کنید
 • لیست کلمه‌های کلیدی موجود خود را وارد کنید و داده های مربوط به حجم جستجو، افت و خیزهای فصلی و غیره را مشاهده کنید
 • URL وبسایتی (متعلق به خود یا دیگران) را وارد کنید و ببینید این وبسایت بر روی چه کلمه‌های کلیدی متمرکز بوده و رنک می‌گیرد.

Moz’s Keyword Explorer

اگر می‌خواهید کمی حرفه‌ای‌تر به جستجوی کلمه کلیدی بپردازید، به شما پیشنهاد می‌کنم سری به ابزار Moz’s Keyword Explorer بزنید. می‌توانید از طریق این لینک، ورژن رایگان آن را مشاهده کنید و یا دوره کوتاهی به صورت رایگان از ورژن پولی آن استفاده کنید و ببینید آیا ارزش خرید دارد یا خیر.

از ابزارهای دیگری که میتوانید از آن استفاده کنید می توان به:

 • SEMrush
 • گوگل

اشاره نمود که قطعا در پست های بعدی به آنها خواهیم پرداخت. اگر در مورد این ابزارها و تاثیرات و توانایی های آنها کنجکاو هستید، درپست های آتی تبلیغ یار را همراهی کنید.

 

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *