ثبت نام

تبلیغ یار

وظیفه مدیر دیجیتال مارکتینگ چیست؟

وظیفه-مدیر-دیجیتال-مارکتینگ

گسترش و پیشرفت تکنولوژی به معنای پیدایش مشاغل جدید است. مشاغل جدید با ورود مسیر ها و رویکرد های جدید به دنیا، به وجود می آیند و رشد می کنند. در ابتدای ورود هر شغل جدیدی، عده ای با اشتیاق به دنبال کشف آن هستند و از فرصت های طلایی آن بهره می برند؛ در حالی که برخی از وارد شدن به این پنجره جدید شغلی می هراسند.

اما مشاغل را باید شناخت. با شناخت کامل و دقیق از هر آنچه یک موقعیت شغلی را تعریف می کند می توان به راحتی از مزایا و فرصت های موجود بهره برد و برای وارد شدن به این حوزه فعالیتی جدید تصمیم گیری کرد.

یکی از رویکرد های جدیدی که این روز ها در حال افزایش چشم گیری است و در بازار تجاری طرفداران زیادی دارد، بازاریابی دیجیتالی است. دیجیتال مارکتینگ، یک ترند رو به رشد در میان کسب و کار ها است که به دلیل مزیت های زیادی که دارد به تدریج جایگاه به خصوصی را در بین مشاغل مختلف به دست آورده است.

مزیت های مرتبط با این استراتژی بازاریابی در درجه اول مربوط به هزینه های اختصاص یافته به آن است. این روش بازاریابی و تبلیغاتی به نسبت روش های سنتی و آفلاین، بسیار مقرون به صرفه تر بوده و از همین بابت نیز کسب و کار های زیادی هر روز به این سمت سوق می یابند.

یکی دیگر از مزیت های برجسته ای که برای این رویکرد بازاریابی در نظر گرفته می شود این است که در کنار مقرون به صرفه بودن، این روش بسیار کارامد نیز هست و میزان بازگشت سرمایه و جذب مشتری بالایی دارد و در صورتی که به درستی انجام شود، نرخ تبدیل بالایی دارد.

اما با به وجود آمدن این ترند جدید بازاریابی در دنیای کسب و کار های مختلف، یک شغل جدید نیز به وجود می آید؛ کسی که وظیفه انجام امور مرتبط با دیجیتال مارکتینگ را بر عهده می گیرد و در این زمینه تخصص لازم را دارد. این وظیفه بر عهده مدیر دیجیتال مارکتینگ است.

اما یک مدیر در بخش بازاریابی دیجیتالی دقیقا چه وظایفی دارد و چه کار هایی را باید انجام دهد؟ چه کسی می تواند این وظیفه را به عهده بگیرد و این فرد چه خصوصیات و مشخصاتی را باید داشته باشد. در وهله نخست داشتن کنجکاوی و دقت و قدرت تحلیلی بالا می تواند شما را به گزینه مناسبی برای این موقعیت شغلی کند، اما بهتر است در این باره به جزئیات بیش تری دست یابید.

در ادامه این مقاله در خصوص مشخصات و ویژگی ها و وظایف دقیقی که یک فرد به عنوان مدیریت بخش بازاریابی دیجیتالی بر عهده دارد بیش تر بحث خواهیم کرد. با بررسی دقیق تر این موقعیت شغلی می توان بهتر برای وارد شدن به این حوزه تصمیم گرفت.

مدیر-دیجیتال-مارکتینگ

یک مدیر بخش دیجیتال مارکتینگ دقیقا چه وظیفه ای دارد؟

مسئولیت اصلی یک مدیر بخش بازاریابی دیجیتال توسعه، پیاده سازی و مدیریت کمپین های بازاریابی است که به واسطه آن ها برای یک شرکت و محصولات و سرویس هایی که توسط یک کسب و کار یا فروشگاه ارائه می شود، تبلیغ صورت می گیرد.

فردی که به عنوان مدیر بخش دیجیتال مارکتینگ تعیین می شود، نقش اساسی و مرکزی را در افزایش میزان آگاهی و شناخت از برند ایفا می کند. او این وظیفه را در دنیای دیجیتال و فضای مجازی بر عهده دارد. مدیر بخش بازاریابی آنلاین باید میزان ترافیک وب سایت را افزایش داده و همچنین افزایش جذب مشتری و افزایش فروش نیز بر عهده او می باشد.

یک مدیر بخش بازاریابی دیجیتالی باید بتواند برای کمپین های تبلیغاتی برنامه ریزی کند و در این بین معیار ها و داده های متفاوت به دست آمده را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهد و همچنین ترند های متفاوت و جدید را نیز شناسایی کند.

به همین دلیل معمولا مدیر دیجیتال مارکتینگ در زمینه های هنری، مدیایی و شبکه های اجتماعی مهارت دارد. او موظف به شناسایی و ارزیابی تکنولوژی های جدید دیجیتالی است و باید بتواند از ابزار های ارزیابی و آنالیزوری وب سایت ها نیز استفاده کند تا به واسطه آن ها میزان ترافیک وب سایت ها را اندازه گیری کند.

دلیل اهمیت این آنالیز ها و تجزیه و تحلیل داده ها برای بهتر کردن و بهینه سازی کمپین های بازاریابی و بازاریابی ایمیل و شبکه های اجتماعی حائز اهمیت است تا به این طریق به بهترین شکل ممکن تبلیغات مرتبط با برند مورد نظر جست و جو شده و به نمایش در آیند.

و در نهایت نیز به عنوان یک مدیر بازاریابی دیجیتالی، یک فرد باید بتواند مخاطبان و مشتریان مرتبط با برند را به عنوان مشتریان هدف شناسایی کرده و آن ها را به سمت شناخت هر چه بیش تر برند مورد نظر سوق دهد تا در نهایت به فروش منجر شود. در نتیجه توسعه و تمرکز بر استراتژی های دیجیتالی بازاریابی بر عهده مدیر بخش دیجیتال مارکتینگ است.

مسئولیت-مدیر-دیجیتال-مارکتینگ

در شرکت ها چه مسئولیت هایی بر عهده مدیر بازاریابی دیجیتالی است؟

شرکت ها به مدیرانی کارامد و مسئولیت پذیر در این حوزه نیاز دارند تا بتوانند به کمک آن ها مسیر بازاریابی و تبلیغات درست را بپیمایند. این افراد باید مدیرانی خلاق و دقیق باشند و بتوانند همه جنبه های مهم بخش بازاریابی را به خوبی در نظر بگیرند. به صورت کلی در چارت مسئولیتی یک مدیر دیجیتال مارکتینگ مسئولیت های زیر تعریف می شود:

 • توانایی طراحی و بررسی کلی همه جنبه ها و بخش های دیجیتال مارکتینگ دپارتمان از جمله بررسی داده های بازاریابی، ایمیل ها و نمایش کمپین های تبلیغاتی
 • توسعه و بررسی بودجه های تخصیص یافته به کمپین های تبلیغاتی
 • مدیریت و برنامه ریزی پلتفرم های شبکه های اجتماعی
 • فراهم کردن گزارش های دقیق در خصوص کمپین های بازاریابی شرکت و بررسی عملکرد های کلی
 • همکاری با کارشناسان بازاریابی، تبلیغات و رسانه ها برای بهبود نتایج مربوط به برنامه های بازاریابی
 • شناسایی و معرفی آخرین ترند های موجود و همچنین تکنولوژی های جدید موجود در حوزه بازاریابی و تبلیغات که صنعت مربوطه را تحت تاثیر قرار می دهد
 • ارزیابی معیار های مهمی که ترافیک وب سایت و مخاطبان هدف شرکت را تحت تاثیر قرار می دهد
 • همکاری با اعضای تیم برای نوآوری و خلق استراتژی های نوین رشد کسب و کار
 • بررسی کلی و مدیریت همه محتوا ها، هدایای تبلیغاتی و تمام پروژه های تبلیغات دیجیتالی.

همه این موارد شامل لیستی از مسئولیت های شغلی فردی است که به عنوان مدیریت بخش دیجیتال مارکتینگ در یک شرکت استخدام می شود. در نتیجه باید فردی که در این حوزه وارد می شود توانایی های لازم برای انجام این امور کلیدی این شغل را داشته باشد.

مهارت-های-مدیر-دیجیتال-مارکتینگ

مهارت های مدیر بازاریابی دیجیتال

فردی که می خواهد به عنوان مدیر بخش دیجیتال مارکتینگ در یک شرکت مشغول به کار شود، علاوه بر آگاهی از حوزه فعالیتی و مسئولیت هایی که بر عهده او می باشد، باید یک سری مهارت های لازم را نیز داشته باشد تا بتواند از پس این شغل به خوبی برآید.

اولین مهارتی که برای این شغل مورد نیاز است و روی آن تاکید زیادی نیز وجود دارد، قابلیت رهبری است. توانایی و مهارت رهبری از جمله مهم ترین لازمه های این شغل است. به گفته متخصصان این حوزه، این شغل نیازمند این است که شما بتوانید دیگران را تحت تاثیر قرار داده و نتایج مطلوب را در مسیر همکاری تیمی پیش ببرید.

در این حوزه فعالیتی، یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید قادر به کار کردن با دیگر همکاران باشد و بتواند با تمامی افراد در سطوح مختلف برای ارائه رویکرد ها و پیشنهادات جدید به منظور رشد و ترقی سیستم فعالیت و همکاری داشته باشد.

علاوه بر مهارت رهبری، این مدیران باید مهارت های نوشتاری بسیار قدرتمندی نیز داشته باشند تا بتوانند به صورت کاملا موثر و کارامدی با دیگران ارتباط برقرار کرده و پیام برند مورد نظر را انتقال دهد. همچنین بتواند به خوبی داده ها و اطلاعات به دست آمده را برای دستیابی به نتایج مطلوب تر مورد تجزیه و تحلیل قرار دهد و به این ترتیب از گزارش های به دست آمده از ابزار های آنالیزوری برای رشد سازمان بهره ببرد.

یکی دیگر از مهارت های مورد نیاز برای این موقعیت شغلی، تسلط کامل و کافی بر شبکه های اجتماعی است. همچنین این افراد باید بتوانند به خوبی خودشان را با تغییر و تحولات ایجاد شده در این حوزه مطابقت دهند و بتوانند از دید یک مصرف کننده و از نگاه مشتریان به برنامه های بازاریابی و تبلیغات خود بنگرند.

به گفته کارشناسان و متخصصان در این زمینه، بسیار مهم است که مدیران بازاریابی دیجیتال از انجام فعالیت های جدید نترسند و با جرات کامل استراتژی های جدید و طرز فکر های نوین را مورد آزمایش و بررسی قرار داده و آن ها را به کار بگیرند تا به این ترتیب از شانس ها و فرصت های به وجود آمده بدون هراس از شکست، نهایت استفاده را داشته باشند.

به صورت کلی نیز در لیست مهارت های مورد نیاز برای این حوزه فعالیتی، به مهارت ها و مدارک زیر نیاز است:

 • داشتن حداقل مدرک کارشناسی در زمینه بازاریابی یا فیلد های مرتبط با این رشته
 • یک مدیر دیجیتال مارکتینگ باید حداقل پنج سال سابقه فعالیت در زمینه بازاریابی دیجیتال یا موقعیت های تبلیغاتی را داشته باشد
 • داشتن دانش عمیق در زمینه پلتفرم های مختلف شبکه های اجتماعی و تجزیه و تحلیل وب سایت ها
 • داشتن دانش کافی در زمینه فهمیدن و درک HTML، CSS و Java Script مورد نیاز است
 • داشتن خلاقیت بالا و کافی و همچنین داشتن مهارت های آنالیزی دقیق
 • داشتن مهارت های ارتباطی قوی و ارتباط میان رشته ای
 • به روز بودن با آخرین ترند های موجود و همچنین مطلع بودن از آخرین تکنولوژی های موجود در زمینه بازاریابی دیجیتال نیز مورد نیاز است.

در نهایت اگر کسی برای ورود به این حوزه فعالیتی اشتیاق دارد باید این نکته را در نظر داشته باشد که این شغل نیاز به اشتیاق و میلی ادامه دار دارد و باید برای پیشروی در این زمینه همیشه فعال و مشتاق باشد و با داشتن ذهنی خلاق و روحیه ای کنجکاو باید هر روز عملکردی بهتر از دیروز داشته باشد.

چگونه می توان یک تیم دیجیتال مارکتینگ را مدیریت کرد؟

یکی دیگر از اصول مهمی که در کسب و کار ها وجود دارد، هدایت و مدیریت یک تیم بازاریابی دیجیتال است که روز به روز بر اهمیت آن افزوده می شود. یک تیم دیجیتال مارکتینگ به نوبه خود توسط یک مدیر بخش بازاریابی دیجیتالی هدایت و مدیریت می شود.

برای این منظور نیز یک فرد که به عنوان مدیر یک تیم دیجیتال مارکتینگ هر کسب و کاری منصوب می شود باید یک سری توانایی ها و مهارت ها را داشته باشد تا بتواند به بهترین شکل ممکن تیم بازاریابی خود را به سمت موفقیت هدایت کند.

نقش های تیمی را به خوبی بشناسد و درک کند

در این مرحله توصیه می شود که به عنوان یک مدیردیجیتال مارکتینگ پیش از راه اندازی و استخدام افراد به منظور تشکیل یک تیم بازاریابی و تبلیغاتی، ابتدا در وهله نخست نقش تمامی افراد را مجسم کرده و آن ها را به خوبی شناسایی کنید. علاوه بر این باید به خوبی بتوانید تفاوت های بین هر نقش را به خوبی بشناسید.

در نتیجه پیش از هر اقدامی توصیه اصلی بر این است که به خوبی ساختار بندی یک تیم بازاریابی دیجیتال را بشناسید تا بتوانید به این واسطه به خوبی افراد مناسب تیم خود را انتخاب کرده و از آن ها به نحوی درست استفاده کنید.

استراتژی عملکردی تیم خود را تعیین کنید

در مرحله بعدی، بعد از شناخت و بررسی کامل وظایف و نقش های متفاوت اعضای تیم بازاریابی تان به منظور بهبود عملکرد تان و داشتن عملکرد و مسیری روشن برای همه اعضای تیم باید استراتژی بازاریابی ئ تبلیغاتی خود را مشخص کنید. انتخاب و مشخص کردن نوع استراتژی به کار رفته برای رویکرد های بازاریابی شما مستقیما روی انتخاب نقش های اعضای تیم تان تاثیر دارد.

معیار های کلیدی عملکردی تان را شناسایی کنید

در این خصوص ایده خوبی که وجود دارد این است که قبل از راه اندازی و پیشبرد تیم های مدیریتی تان، مسیر های موفقیت سازمان خود را در مسیر دیجیتال مارکتینگ بررسی کرده و آن ها را شناسایی کنید. در واقع ببینید که هدف اصلی از این اقدام و استفاده از بازاریابی اینترنتی چیست.

آیا بازاریابی اینترنتی را برای افزایش شناخت و آگاهی از برند استفاده می کنید؟ در این صورت باید در انتخاب اعضای تیم بازاریابی آنلاین خود، روی استخدام و به کارگیری نیرو های تولید کننده محتوا به صورت حرفه ای تمرکز کنید تا بتوانند محتواهای بازاریابی مناسبی را برای معرفی برند شما در فضای مجازی تولید و منتشر کنند.

از طرف دیگر در صورتی که هدف شما به عنوان یک مدیر دیجیتال مارکتینگ تمرکز روی فروش دیجیتال است باید بر استخدام و به کار گیری نیرو های تحلیل گر سئو متمرکز شوید و از آن ها استفاده کنید تا به خوبی نحوه عملکرد وب سایت شما را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند.

تصمیم گیری برای استخدام نیرو های مستقیم کاری یا استفاده از نیرو های غیر مستقیم

بعد از تصمیم گیری در خصوص نقش تک تک اعضای تیم و تعیین نوع استراتژی دیجیتال مارکتینگ چیزی که اهمیت دارد این است که بررسی کنید که استفاده از چه نوع کارمندانی بیش تر به نفع شما خواهد بود و با رویکرد های تان سازگار تر است. در این خصوص هم می توانید از نیرو های پروژه ای و دورکار استفاده کنید و هم این که با توجه به نیاز و شرایطی که دارید، کارمندان تمام وقت و حضوری را به کار بگیرید.

در نهایت با توجه به همه این موارد اشاره شده در خصوص نقش و وظایف یک مدیر دیجیتال مارکتینگ، در صورتی که مهارت ها و مشخصات لازم این شغل را در خود می بینید، این موقعیت شغلی می تواند گزینه خوبی برای یک فرد کنجکاو، فعال و مشتاق باشد.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

 • مهرداد شکیبا ژانویه 26, 2023 :: 5:05 ق.ظ
  0 0

  محتوا خوبی بود

 • حمیدرضا حجتی ژانویه 26, 2023 :: 10:20 ق.ظ
  0 0

  متشکرم

 • حمید جوادی ژانویه 27, 2023 :: 1:25 ق.ظ
  0 0

  واقعا ارزش وقت گذاشتن داشت

 • سیدعلی راستاد ژانویه 29, 2023 :: 11:45 ق.ظ
  0 0

  مطلب خوبی بود همکار گرامی

 • قربانعلی آشوری ژانویه 30, 2023 :: 3:45 ق.ظ
  0 0

  بی نظیر هستید

 • علیرضا نظری ژانویه 31, 2023 :: 10:35 ق.ظ
  0 0

  مثل همیشه عالی و کاربردی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *