ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

هنر طراحی لباس

هنر طراحی لباس

هنر طراحی لباس

در عصر حاضر،هنر طراحی لباس به علت کاربرد آن در زوایای مختلف زندگی انسان از اهمیت ویژه ای برخوردار است. انسان امروزی که در صحنه رقابت به منظور برتری یافتن و ارتقا سطح دانش و بینش خود، همواره از ابزار و شیوه های گوناگونی بهره می جوید، لباس را به عنوان موثرترین ابزار ها مورد توجه قرار داده است و از تاثیرات ان در زندگی فردی و اجتماعی سودمند گشته است.

امروزه، انسان در زندگى روزمره، صنعتى و مدرن خود، نیاز بسیارى به عامل زیبای دارد. بیشک یکی از مهمترىن عوامل ایجاد زیبای، عنصر رنگ است که، تنوع، لطافت و زیبای کافى را به زندگى میبخشد.

طراحان مد تلاش می‌کنند تا لباسی که طراحی می‌کنند تابعی از زیبایی و دل‌انگیزی باشد، آنها باید در نظر داشته باشند که هر نوع لباسی چه مخاطبی دارد و همچنین در چه موقعیتی پوشیده می‌شود.

برخلاف گذشته که لباس برای رفع نیاز های طبیعی تهیه می شد از دیدگاه انسان امروز ،خصوصیات و ویژگی های این پدیده برای سازمان دهی به فرآیند اجتماعی ،روان شناختی و گسترش مسائل فرهنگی ،هنری و اقتصادی جامعه بسیار با ارزش است.

گفتنی است که رنگ داراى کیفىت ها و کمیت هاى نسبیست. درنتیجه، هیچ قانون رنگى مطلقى را نمیتوان تعمیم داد، چرا که رنگ در همجواریها و فضاهاى مختلف تغییرات عمدهاى میبابد که البته این تنوع در خصوصیات رنگى را، مىتوان یک نکته مثبت تلقى کرد و از این قابلىت ها در جهت طراحى بهتر و ایجاد یک اثر هنرى ویژه سود جست.

هنر طراحی لباس

شاید لباس، یکى از پرمصرف ترین کالاها در جوامع امروزى باشد که به جز پوشش بدن انسان، در جهت زیبای نیز به کار برده میشود. در اىن حال، رنگ یکى از مهمترین عوامل در طراحى لباس به شمار مى رود. یک طراح لباس، براى کاربرد رنگ در طراحى خود می باید نکات متفاوتى را درنظر بگیرد که از اىن جمله اند: خصوصیات روانشناختى، موقعىت جغرافیای و اقلیمى، تاریخى و مذهبى و حتى شرایط اجتماعى ــ سیاسى رنگ تاریخچه طراحی لباس در ایران
ایرانیان از بیش از ۱۰ هزار سال پیش دارای تمدن بوده‌اند. از این رو، ریشه‌ی بسیاری از دستاوردهای بشر را در این تمدن می‌توان یافت. برای مثال، نخستین ابزار ریسندگی و بافندگی در غار کمربند، نزدیک بهشهر، یافت شده است که به ۷ هزار سال پیش از میلاد مسیح بازمی‌گردد. به علاوه، در قدیمی‌ترین بخش‌های شهر باستانی شوش، که در خوزستان قرار دارد، سوزن‌های سوراخ‌ دار پیدا شده است.

ایرانیان نخستین مردمانی بودند که کت آستین‌دار و شلوار می‌پوشیدند. مردمان تمدن‌های دیگر، بابلی‌ها، آشوری‌ها، یونانی‌ها و رومی‌ها، شلوار نمی‌پوشیدند و حتی یونانی‌ها ایرانیان را به خاطر شلوارهای رنگی ‌شان مسخره می‌کردند.

ایرانیان از دیرباز به پاکدامنی اهمیت می‌دادند و زنان ایرانی پوشیده با چادر یا پوشش‌های دیگری که بخش‌هایی از موها را می‌پوشاند و تنه را در بر می‌گرفت، در میان مردان ظاهر می‌شدند.

در هنر طراحی خلق هر اثر هنری تحت شرایطی مانند توانایی فرد هنرمند در بیان احساسات و افکارش از طریق طراحی ،داشتن کافی درباره ی اصول و قواعد طراحی و به کارگیری وسایل و ابزار مناسب طراحی ایجاد می شود،اگرچه هنرمند برای خلق اثرش در به کارگیری وسایل و ابزار های طراحی موجب می شود تا خصوصیات و ویژگی های خاص اثر بهتر شکل بگیرد.

در طراحی اجسام به فرم های اساسی و ساده کمک می کند تا طراحی اجسامی که دارای اشکال پیچیده هستند سهل و آسان صورت پذیرد ،بدن انسان نیز که از فرم های متفاوتی تشکیل شده است با این روش براحتی طراحی می شود و از سوی دیگر طراح این مکان می باید تا تناسب بین اعضای بدن را محاسبه کرده و به کمک انها اندام های ساده خطی و متناسب طراحی کند.

هنر طراحی لباس

 

برای طراحی یک اندام متناسب، مهم ترین وسیله داشتن یک مقیاس درست و پیدا کردن اندازه سایر قسمت های بدن نسبت به آن است.نقاشان بزرگ جهان پس لز مطالعه فراوان این مقیاس را یافته و ان را معادل یک ((سر))بیان کرده اند.

به عنوان واحد اندازه گیری برای طراحی اندام ،دارای تناسبات طولی و عرضی است که این تناسبات برای محاسبه ی طول و عرض سایر قسمت ها بکار می روند.اعداد زیادی مدارس تخصصی هنر و طراحی شناخته شده و معروف در دنیا وجود دارند که کارشناسی طراحی مد و فناوری طراحی مد ارائه می‌دهند.

در حال حاضر صنعت مد بیش از هر چیز متکی بر فروش بازار انبوه است. تولید انبوه طالب بیشتری دارد و نیاز طیف گسترده‌ای از مشتریان را برآورده می‌کند.

برخی لباس ها برای یک شخص طراحی می شوند. خیاط قرار دادی از جمله کارهایی که براساس این طراحی به وجود امده اند.

طراحی برای بسیاری از لوازم کاربرد دارد ،زیوار آلات،خودرو ،ساختمان و … اما طراحی لباس از حساسیت بخصوصی برخوردار است زیرا لباس یکی از ابزار های زندگی انسان است که هر لحظه مد نظر دیگران است پس باید این طراحی بسار بی نقص باشد.

لباس‌های رسمی و لباس‌های شب که برای مراسم خاص و مهمانی‌ها استفاده می‌شوند نیز مطلوب هستند و مخاطبان خاص خود را دارند.

 

 

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *