ثبت نام

تبلیغ یار

نکاتی کاربردی برای عکاسی منظره

عکاسی منظره

عکاسی منظره

عکاسی منظره برای عکاسان حرفه‌ای و تازه‌کار به یک اندازه جذابیت دارد. مناظر طبیعی مملو از زیبایی و احساس زیادی وجود دارند که سرمایه ای فوق العاده برای گرفتن عکس های شگفت انگیز هستند. مخصوصا در زمان های خاص مانند تغییر فصل ها. برای گرفتن عکس هایی جذاب و چشم نواز از طبیعت به شما توصیه می کنیم، از نکات کلیدی زیر استفاده کنید.

عمق ایجاد کنید

هنگام گرفتن یک عکس از منظره، با استفاده از مولفه ‌های مختلف حس عمق داشتن و سه بعدی بودن را در بیننده ایجاد نمایید. برای انجام این کار به یک دریچه دیافراگم کوچک نیاز خواهید داشت، با عددی تقریبی بین f/16 تا f/22 . خوشبختانه نور زیاد طبیعت به شما اجازه ی استفاده از دیافراگم های بسته تر را می دهد. با این کار می‌توانید اجسام موجود در جلو و پشت تصویر را واضح و شارپ ثبت کنید. وقتی از دیافراگم بسته استفاده می‌کنید، دوربین خود را روی سه پایه قرار دهید (این کار باعث از بین رفتن لرزش دوربین می‌شود)، دلیل آن هم به خاطر آن است که در دیافراگم های بسته نمی توان چندان از سرعت شاتر بالا استفاده کرد و این اتفاق احتمال ثبت لرزش دوربین را بالا می برد .

عکاسی منظره
عکاسی منظره

از لنزهای واید استفاده کنید

از آنجایی که لنزهای زاویه عریض یا واید (wide) نمای وسیع‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهند، در نتیجه حس نگاه کردن به یک منطقه‌ی وسیع و باز را به بیننده القا می نمایند. استفاده از این لنز ها برای عکاسی منظره ترجیح اولیه هستند. این لنزها همچنین عمق تصویر بیشتری را هم ایجاد می‌کنند و به شما اجازه می دهند که از سرعت‌های بالاتر شاتر استفاده نمایید.. گرفتن عکسی با لنز واید و با دیافراگم f/16 هم زمینه و هم اصل تصویر را واضح ثبت خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که بعضی زوایای خاص و جالب را هم برای عکس گرفتن مورد آزمایش قرار دهید.

عکاسی منظره
عکاسی منظره

از فیلترها استفاده کنید

برای ثبت بهترین تصاویر می‌توانید از دو فیلتر مخصوص عکاسی منظره استفاده نمایید. فیلتر های پولاریزه (polarizing filters) آسمان را تیره‌تر می‌کنند و در نتیجه آبی آسمانی را در تضاد با سفیدی ابرها بهتر جلوه می‌دهند. فیلترهای کاهنده نور (ND – neutral density) هم برای جلوگیری از ورود بیش از حد نور به دوربین مورد استفاده قار می گیرند. استفاده از این فیلترها در روزهای خیلی آفتابی که دوربین نمی تواندسرعت شاتر پایین تری در اختیار شما قرار بدهد، بسیار مناسب و کارآمد خواهد بود. ( مثلا در وقت هایی که می خوایهد مستقیما رو به آسمان و از یک هواپیما یا ابر و حتی پرنده عکس بگیرید.)

عکاسی منظره
عکاسی منظره

ثبت حرکت

اگر سوژه ی شما عکاسی از آب در حال حرکت است، می‌توانید یک عکس بسیار جذاب، روشن و سفید از آن ثبت کنید. این کار را می توانید با استفاده از اکسپوژر (exposure) طولانی انجام دهید. یک راه برای اکسپوژر طولانی استفاده از حالت TV یا S (عکاسی با اولویت شاتر) در دوربین است که برای آن باید زمان اکسپوژر را حداقل ۲ ثانیه یا بیشتر انتخاب کنید. همچنین می‌توانید از عکاسی با حالت AV(اولویت دریچه دیافراگم) نیز استفاده نمایید و دیافراگم را روی f/32 قرار دهید؛ حالتی که معمولا نیازمند نور بیشتر است. اگر با نور روشن روز سر و کار دارید، می‌توانید از فیلتر ND هم استفاده کنید تا حجم نور ورودی به دوربین را کاهش داده و سرعت شاتر را کمتر کنید. در این گونه کارها باید همیشه از یک سه پایه استفاده کنید؛ چراکه سرعت شاتر قرار است پایین باشد. تنها در این حالت است که تمام تصویر واضح خواهد شد.

عکاسی منظره
عکاسی منظره

استفاده از آب به عنوان آینه

آب در نور کنترل شده می‌تواند تصاویر و انعکاسات جذابی برای شما تولید کند. بهترین زمان‌ها برای ثبت چنین تصاویری دو ساعت طلایی روز است. یعنی یک ساعت بعد از طلوع آفتاب و یک ساعت قبل از غروب آفتاب. در این زمان دوربین خود را روی سه پایه قرار دهید و حالت آن را به TV یا S(اولویت سرعت شاتر) تغییر دهید. یک سرعت کم برای شاتر انتخاب کنید و دوربین را برای انتخاب عدد دیافراگم به آزاد بگذارید. اگر می خواهید تصویر واضح و شارپی باشد، عدد ISO را بالاتر تنظیم کنید، ISO با عدد ۲۵۰ برای شروع مناسب است.

عکاسی منظره
عکاسی منظره

از افراد در عکس استفاده کنید

منظره فقط طبیعت نیست، پس چرا از انسان در آن استفاده نشود؟ یک منظره زیبا می‌تواند با یک کودک بانمک در حال دویدن یا پریدن در میان گل‌ها کامل شود. قانون یک سوم (rule of thirds) را به یاد داشته باشید و سوژه را در هر ناحیه‌ای به جز وسط تصویر قرار دهید. یک سرعت شاتر بالا انتخاب کنید تا بتوانید حرکات را در یک لحظه ثبت نمایید. همچنین اگر تمایل دارید که کل فرآیند یک حرکت را ثبت کنید، می توانید سرعت کمتری برای شاتر انتخاب کنید.

عکاسی منظره
عکاسی منظره

قانون یک سوم

برای اجرای قانون یک سوم (rule of thirds) چهار خط فرضی را در نظر بگیرید؛ دو خط افقی و دو خط عمودی که تصویر را به نه مستطیل کاملا هم اندازه تقسیم می‌کنند. بعضی از عکس ها در صورتی بهتر خواهند بود که هدف اصلی در مستطیل وسط قرار بگیرد اما اگر سوژه در محلی غیر از میانه یا روی محل تقاطع خطوط قرار بگیرد ترکیب عکس جذاب تر خواهد شد. وقتی که یک عکس با استفاده از قانون یک سوم ترکیب بندی می‌شود، کادر عکس از توجه چشم دور خواهد ماند و عکس حس زنده تری پیدا خواهد کرد.

عکاسی منظره
عکاسی منظره

ابزار پیشنهادی

در نور روشن باید همیشه لنزی داشته باشید که با استفاده از هود یا سایبان مانع از ورود پرتوهای نور اضافی به داخل لنز (به صورت فلیر – flare و درخشش خیره کننده) شود. علاوه بر این می‌توانید از یک فیلتر کاهنده نور (neutral density) یا فیلتر پولاریزه (polarizing) هم برای کاهش تشعشعات نوری و بهتر نشان دادن آسمان استفاده نمایید. سه پایه برای چنین شرایطی الزامی است و شما را قادر به گرفتن عکس‌هایی با وضوح و شارپنس بهتر می‌کند. استفاده از یک bean bag یک ایده خوب برای امتحان کردن زوایای مختلف است، زیرا نمی توان از سه پایه روی هر سطحی استفاده کرد. استفاده از فلاش نیز موجب حذف نواحی سایه‌دار در نزدیکی دوربین خواهد شد.

عکاسی منظره
عکاسی منظره
تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *