ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

نکاتی مهم برای طراحی بروشور خلاقانه

طراحی بروشور خلاقانه

طراحی بروشور خلاقانه

طراحی بروشور خلاقانه

همه ما بروشورهایی از شرکت های مختلف گرفته ایم که بیشتر وقت ها همه شان در یک مورد مشترک هستند: خسته کننده اند.

بروشور ممکن است پر از اطلاعات مهم باشد، اما اگر شما نتواند در نگاه اول، نظر مخاطب را جلب کند و به مطالعه واداردش، این که چقدر اطلاعات در آن وجود دارد اصلا اهمیت ندارد.

در این مقاله ۱۵ راه کار را به شما گوشزد می کنیم تا بتوانید بر اساس آنها  کیفیت بروشور خود را ارتقا دهید و یک بروشور خلاقانه داشته باشید. ضمنا اطمینان هم پیدا کنید که اطلاعات مورد نظر شما به درستی با مخاطب به اشتراک گذاشته خواهند شد.

طراحی بروشور خلاقانه
طراحی بروشور خلاقانه
 1. ساده فکر کنید

جالب است که طراحی ساده به شکل غیر قابل باوری می تواند موثر باشد و الزاما خسته کننده هم نیست. گاهی اوقات سادگی در این دنیای شلوغ درنمی تواند بیشتر از بروشور هایپر زرق و برق دیگر جلب توجه کند. سادگی نوید بخش چیزی بی ادعا ولی با وقار و با اطمینان به نفس است.

 1. کارکرد بروشور را در نظر بگیرید

در نگاه اول یک بروشور می تواند به اندازه کافی ساده به نظر برسد. یک کتابچه ضخیم پر از اطلاعات. اما وقتی باز می شود مثلا می تواند جلدی تا خورده داشته باشد که ناگهان یک شکل پاپ آپ زیبا را در خود نهفته داشته باشد! موارد غافلگیر کننده ی کوچک می توانند روی بازدیدکنندگان شما تاثیر بزرگی داشته باشد، حتی اگر به سادگی پنهان کردن چند شکل پاپ آپ زیبا باشد.

 1. تاثیرگذاشتن با اشکال ساده

اشکال هندسی که به صورت نوشته های راهنما در آمده اند می تواند تاثیری سرگرم کننده روی مخاطب بروشور داشته باشند. متمایز کردن رنگ این اشکال از پس زمینه، پیام شما را به صورت قابل توجه تری انتقال  می دهد.

طراحی بروشور خلاقانه
طراحی بروشور خلاقانه
 1. از طراحی جزوه مانند خودداری کنید

از طرح های صاف، چینش های جزوه مانند دوری کنید و به موارد تعاملی تر و سه بعدی روی آورید. این نوع طرح ها بیننده را مشتاق می کنند و یک اثر ماندگار  در ذهن او به جای می گذارند. یادتان باشد کهمخاطب امروزی عاشق طرح های سه بعدی، جذابو خلاصه است.

 1. مواد اولیه را در نظر بگیرید

بسته به این که بروشور برای چه هدفی تهیه می شود، مواد مورد استفاده در آن می توانند متناسب با کار شما انتخاب شوند. استفاده از مواد بازیافتی در چاپ بروشور،  کسب و کار شما را حامی طبیعت نشان می دهد. چیزی که این روز ها اهمیت زیادی از ذهن خیلی از مخاطبان دارد و حس خوبی در نان ایجاد می کند.

 1. از بافت بروشور به عنوان یک عنصر استفاده کنید

گاهی اوقات تنها گذاشتن عکس برای رساندن پیام تبلیغاتی مناسب کافی نیست. بافت به کار شما جنس می دهد. به مخاطب نشان می دهد که شما علاوه بر حس بینایی او به لامسه ی او هم اهمیت داده اسد. پس از دو جنبه می تواند با شما ارتباط برقرار کند. تنها با یک بروشور ساده! علاوه بر آن اگر کارتان تولید محصولی است که بافت آن کیفیت کار شما را نشان می دهد، آوردن آن بافت در بروشور شما را شرکتی با اعتماد به نفس معرفی می کند که جنسش را آزادانه در اختیار تست مخاطب قرار می دهد.

 1. بروشورتان را سرگرم کننده کنید

برخی بروشور ها غافلگیری های سرگرم کننده دارند. مثلا می توانید ازچند زاویه به آن نگاه کنید. یا اینکه مثلا می توانید بخشی از آن را بردارید و سر جایش بگذارید. مثلا تصور کنید که یک بروشور تبلیغاتی برند عینک طبی، عینک کاغذی داشته باشد و در بروشورش جای دهد. چنین بروشوری تاثیری دو چندان در ذهن مخاطب ایجاد می کند.

طراحی بروشور خلاقانه
طراحی بروشور خلاقانه
 1. بروشور را کوچک طراحی کنید

همیشه بزرگتر بودن اندازه ی کاغذ به معنی بهتر بودن بروشور نیست. اگر می توانید اطلاعات خود را در سایز های کوچک خلاصه کنید، چرا نباید بروشور خود را در حد امکان کوچک طراحی نمایید؟ این نوع بروشورها به راحتی می توانند در یک کیف پول یا جیب عقب جای بگیرد و به راحتی قابل حمل و نگهداری هستند.

 1. روش های معمول را کنار بگذارید

معمولا بروشورهای (به زبان انگلیسی) از چپ به راست و از بالا به پایین و از صفحه ای به صفحه بعد خوانده می شوند. اما چرا در یک صفحه طراحی نشود؟ متفاوت بودن و خرق عادت می تواند چشم ربا باشد و نظر خیلی از مخاطبان خاص را جلب کند. البته این خرق عادت هم بهتر است متناسب با هدف کسب و کار شما باشد.

 1. پرسپکتیو به عنوان یک مزیت

یادتان باشد که تایپوگرافی نباید مستقیما در صفحه قرار بگیرد. از زوایا و پرسپکتیو برای ایجاد دیدی جذاب و ایجاد عناصر خلاقانه استفاده کنید. پرسپکتیو یعنی کنترل عقب و جلوتر بودن عناصر نوشتاری و گرافیکی حاضر در بروشور. عمق نمایی کاذب می تواند جالب توجه باشد و نشان دهد که شما عمیقا روی بروشورتان وقت گذاشته اید و برای مخاطب احترام قائل شده اید.

 1. از برش های تو خالی استفاده کنید

برش های تو خالی و پنجره ای برای نشان دادن بخشی از اطلاعات چاپ شده در صفحه ی زیرین  ایجاد می شوند که می تواند برای مخاطب بسیار جذاب باشد. برشهای تو خالی مانند یک پره ی نازک است که وعده ی اتفاقی جالب توجه را می دهد. پس برای مخاطب وسوسه برانگیز خواهد بود تا بروشور را بردارد، بازش کند و اطلاعات داخلش را بخواند.

طراحی بروشور خلاقانه
طراحی بروشور خلاقانه
 1. از تغییر نترسید

همه بروشورهای شما نباید یکسان باشند. از رقبا متفاوت باشید. با گذشته ی خودتان هم رقابت کنید. حتی با زمان حالتان! اینکه شرکتی سه بروشور با سه تم رنگی متفاوت داشته باشد نه تنها بد نیست بلکه عملا به مخاطب یک انتخاب می دهد.

 1. از زاویه پردازی استفاده کنید

بروشور یک عنصر ذاتا دو بعدی است، یعنمی زاویه دارد. می توانید روی این زوایا هم خلاقیت به خرج دهید. می توانید زاویه نود درجه به انها بدهید یا با خم کردنشان شکل پویا تری به آنها بدهید. می توانید ازبروشور های دایره ای یا با اشکال غیر متعارف استفاده کنید. زاویه ی محدوده ی دید مخاطب را به شکل ناخوداگاه به او نشان می دهد. پس می تواند در راهبری به سمت نقطه تمرکز مد نطر هم موثر باشد.

 1. در تایپوگرافی خلاقیت داشته باشید

ساختن یک تایپوگرافی منحصر به فرد با گرافیک یا عکس یک راه عالی برای جلب نظر مخاطب است. تفاوت داشتن در نوع نوشته می تواند به تنهایی بار بروشورخلاقانه ی شما را به دوش بکشد.

 1. هدف گذاری کنید

بروشورها می توانند چیزهای کاربردی باشند. مثلا می توانید ازیک نقشه یا حتی تقویم برای طراحی تماتیک بروشور استفاده کنید تا مخاطب علاوه بر استفاده ی تبلیغاتی شما بتواند بعد ها هم از آن برای موارد دیگر استفاده کند و آن را پیش خودش نگه دارد تا همیشه با برند شما در تماس بماند.

طراحی بروشور خلاقانه
طراحی بروشور خلاقانه

 

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *