ثبت نام

تبلیغ یار

نکاتی درباره عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

نکاتی درباره عکاسی پرتره

عکاسی پرتره یکی از مهم ترین زمینه های عکاسی محسوب می شود و محدوده عکس های پرتره می تواند از عکس برداری های ساده در مجالس عروسی وصورت افراد تا مدل های حرفه ای در عکس برداری از حالت های مختلف صورت واجزا بدن افراد را شامل شود.

در مراحل اولیه عکس برداری های پرتره افراد را ثابت می کردند تا عکس ها کیفیت بالاتری را داشته باشند اما با پیشرفت عکس برداری ها امروزه عکاسان دوربین های خود را برحالتDSLR قرار می دهد تا در صورتی که بخواند عکس برداری های خانوادگی یا از اشیا متحرک هم دداشته باشند با این روش بتوانند نویز موجود در تصاویر را بگیرند  و بتوانند کنترل بیشتری را به عکس ها بدهند و اما تفاوت بین عکاسان آماتور با عکاسان حرفه ای را می توانید در عکس های حرفه ای آن ها ببینید که از مهم ترین عواملی که می تواند بر زیبایی یک عکس اثر گذار باشد سرعت شاتر،اصول اولیه در تنظیمات دیافراگم و انتخاب لنز عکس در عکس برداری  پرتره  می باشد اولین چیزی که معمولا عکاسان حرفه ای به دنبال آن می روند فکوس وترکیب بندی در عکس ها می باشد این موارد معمولا مواردی هستند که قبل از استفاده از نور در فضای باز یا رفلکتورها که باعث ساخت یک تصویر چشمگیر کاربرد خواهد داشت.

عکاسی پرتره

چه موقع باید از نورپردازی بیشتری  در عکاسی پرتره استفاده نمایید

یکی از مشکلاتی که معمولا در عکاسی های که در فضای بسته انجام می شود دیده خواهد شد عکس های که به دلیل نور کم معمولا به صورت تیره دیده می شوند این مسئله به دلیل عدم وجود نور کافی در محل عکس برداری است معمولا اگر تصویری به صورت تمام رخ باشد یا در محلی گرفته است که در اطراف آن بیشتر از رنگ های روشن استفاده شده باشد شما می توانید این تیرگی در تصاویر را بیش تر از قبل احساس کنید. عکس هایی که معمولا در تالار یا آتلیه ها به عنوان یک مکان سربسته با نور کم گرفته می شوند نمونه بارز این نوع از عکس ها خواهند بود. معمولا برای روشن کردن عکس ابتدا در هنگام عکس برداری دیافراگم را باز می کنند تا نور بیشتری به لنز دوربین وارد شود در این حالت پس زمینه تار تر دیده می شود در نتیجه سوژه پرتره برجسته تر از قبل دیده می شود . امروزه لنزهای مخصوصی برای تار کردن پس زمینه ساخته شده اند که می تواند دیافراگم بیشتینه بازتری را برای افزایش نور تصویر برای عکس برداری ایجاد کنند

تنظیمات سرعت شاتر در عکس برداری پرتره ها

در هنگام تنظیمات شاتر باید فاصله کانونی لنز را به خوبی در نظر بگیرید وگرنه لرزش دوربین برای عکس برداری مشکلاتی را برای عکس برداری شما ایجاد خواهد به عنوان یک قاعده کلی باید سرعت شاتر بالاتر از فاصله کانونی موثر باشد. در فاصله کانونی ۲۰۰ میلی متر از یک سرعت شاتر ۱٫۲۵ثانیه یا سریعتر استفاده کنید به این معنی که هنگام استفاده از لنز واید شما هم می توانید از شاتر های با سرعت آهسته تری استفاده نمایید. مانند ۱٫۲۰ ثانیه با یک فاصله کانونی ۱۸ میلیمتریک عکس با وضوح بالای بگیرید که می توان در زمان شما  بسیار هم صرفه جویی شود و همان عکس هایی که در زمان طولانی می گیرید و دارای کیفیت بالایی هم باشد.

عکاسی پرتره

ایزو عکس را افزایش دهید

افراد وقتی از آنها عکس برداری ممکن است گاها به اطراف حرکت کنند و یا از امکان هایی عکس برداری شود که حرکت آنها به اطراف زیاد باشد برای جلوگیری از ارتعاشاتی که ممکن است در عکس ها رخ دهد. در صورتی که  در عکاسی مد در ابتدا اولویت دیافراگم باید حفظ شود اما باید سعی کنید که سرعت شاتر را نیز افزایش دهید در یک محیطی که نور کم قرار دارد ممکن است مجبور شوید ایزو عکس را حتی ۳۲۰۰ هم افزایش دهید تا عکسی با نور کافی را دریافت کنید.

ترکیب بندی خلاقانه را در عکس های پرتره افزایش دهید

یکی دیگر از روش های افزایش جذابیت در عکس ها این است که بتوانید از روش های الهلم بخشی برای افزایش ترکیبات خلاقانه در یک عکس استفاده نمایید برای این کار بهتر است بر روی سوژه مورد نظر زوم کنید وکادر عکاسی را با سوزه مورد نظر خود به طور کامل پر نمایید ولی نباید این کار را به صورتی انجام دهید که کادر بسیار شلوغ به نظر برسد این فکوس باید تاحدی که امکان دارد انجام شود ولی نباید به گونه ای باشد که قسمتی از نمونه از عکس خارج شود . بسیاری از عکاسان در عکس برداری عقب می ایسند وفکر می کنند که اگر عکس از دور گرفته شود ممکن است زیبایی بیشتری را داشته باشد که  این روش ممکن است سوژه را در میان یک فضای باز کم رنگ نشان دهد در این روش استفاده از یک دیافراگم باز می تواند نظر خوبی برای یک عکاسی خلاقانه باشد.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *