ثبت نام

تبلیغ یار

نورپردازی عکاسی برای مبتدیان

نورپردازی در عکاسی

نورپردازی عکاسی برای مبتدیان

 ۳ اصل نورپردازی برای ایجاد تصاویر باورنکردنی

کلمه فوتوگرافی درواقع از واژه یونانی که به معنای «نقش کردن با نور» است گرفته‌شده است. به‌منظور کنترل دوربین و تسلط بر عکاسی، باید با مفهوم نور و نحوه کار با آن آشنا باشید؛ اما درک نورپردازی کمی پیچیده‌تر از کنترل دوربین شماست زیرا نور از میان برخی اجسام عبور می‌کند، برخی اشیا را می‌شکند، سایه‌های بزرگ و کوچک ایجاد می‌کند و حتی بر روی رنگ تصاویر نیز تأثیر می‌گذارد.

در این مقاله شما مطالب زیر را خواهید آموخت:

۱- چگونه موقعیت نور بر عکس تأثیر می‌گذارد.

۲- چگونه نورپردازی کرده و سایه‌هایی زیبا خلق کنیم.

۳- چگونه شرایط روشنایی مختلف رنگ تصاویر را تغییر می‌دهند و نحوه درست کردن آن‌ها.

۴- چگونگی استفاده از مفاهیم اساسی برای تسلط بیشتر بر نور طبیعی و مصنوعی.

نورپردازی در عکاسی

حتی گران‌ترین دوربین‌ها نیز در یک اتاق کاملاً تاریک بی‌ارزش هستند.

عکاسی واکنشی شیمیایی است که هنگام برخورد نور به اجسام خاص رخ می‌دهد. شما نمی‌توانید هیچ‌چیز را بدون نور عکاسی کنید. نحوه تسخیر نور در یک عکس، تأثیر چشم‌گیری بر تصویر نهایی دارد به همین دلیل یک عکاس حرفه‌ای حتی با یک دوربین اسباب‌بازی می‌تواند تصاویر شگفت‌انگیزی بگیرد؛ بنابراین، مبتدیان باید چه چیزهایی را در مورد مهار قدرت باورنکردنی نور بدانند؟

تسلط بر نورپردازی عکاسی با درک سه مفهوم همراه است: موقعیت، توانایی و رنگ.

تنظیم نورپردازی فتوشات: چگونه موقعیت نقش خاصی را بازی می‌کند

تصور کنید در یک اتاق کاملاً تاریک هستید  اکنون شمعی را روشن می‌کنید. اگر شمع نزدیک شیئی باشد که در حال عکس‌برداری از آن هستید، نقش چشمگیری در تصویر نهایی ایجاد می‌کند. در عکاسی، گاهی می‌توانید منبع نور را حرکت دهید و گاهی مجبورید برای تغییر موقعیت نور، سوژه را حرکت دهید.

نورپردازی جلو:

یا قرار دادن سوژه به طوری‌که نور بطور مستقیم در مقابل فرد یا شی‌ء باشد. با نورپردازی جلو، سایه‌ها پشت سوژه می‌افتند، بنابراین هیچ سایه‌ای در تصویر برای پنهان کردن جزئیات وجود ندارد. نورپردازی جلو ساده‌ترین نورپردازی در عکاسی است، اما گاهی اوقات نسبتاً یکدست یا خسته‌کننده است.

نورپردازی جانبی:

یا قرار دادن منبع نور یا سوژه به‌طوری‌که نور از کنار برخورد کند، با ایجاد سایه‌ها و عمق، با دیدگاه خسته‌کننده نورپردازی جلو مبارزه می‌کند. نورپردازی جانبی هنوز هم برای عکاسی بسیار ساده است تنها باید مراقب باشید و ببینید سایه‌ها چگونه می‌افتند. نورپردازی جانبی نباید در زاویه ۹۰ درجه باشد و حتی تنظیمات جزئی نیز می‌تواند روش افتادن سایه‌ها را تغییر دهد. هنگام عکاسی با نورپردازی جانبی، ببینید سایه‌ها کجا می‌افتند تنظیمات جزئی در موقعیت سوژه می‌تواند سایه‌های جالب‌تر و دل‌پذیرتر ایجاد کند.

نورپردازی از پشت:

مهارت آمیزترین نورپردازی است و باید بسیار با احتیاط عکاسی شود. بدون تعدیل‌کننده نور در پایان یک عکاسی ضد نور خواهید داشت. مبتدیان بهتر است از سناریوهای نورپردازی از پشت جلوگیری کنند، مانند زمانی که مستقیماً سوژه را جلوی یک پنجره قرار می‌دهید. با این‌حال، این نورپردازی را برای مدت طولانی نادیده نگیرید هنگامی‌که شما در حالت دستی راحت هستید، نورپردازی از پشت می‌تواند تصاویر چشمگیری ایجاد کند. در حین نورپردازی از پشت، بسیاری از سوژه‌ها به‌عنوان ‌مثال، گل‌ها و برگ‌ها، درخشان به نظر می‌رسند. نورپردازی از پشت در پرتره نیز افکتی زیبا ارائه می‌دهد.

با نورپردازی از پشت، تمام سایه‌های نور در جلوی سوژه قرار می‌گیرند و سوژه را به یک ضد نور تیره تبدیل می‌کنند.

نورپردازی در عکاسی

پایه نورپردازی عکاسی: نور نرم و نور سخت

تغییر موقعیت منبع نور در رابطه با سوژه، باعث تغییر سایه‌ها می‌شود؛ اما این سایه‌ها چقدر روشن و چقدر تاریک هستند؟ در این هنگام است که منبع نور و دیگر تعدیل‌کننده‌های نوری ظاهر می‌شوند.

منبع نور سخت، سایه‌ها را با انتقال‌های (گرادینت هایی) کمی بین زمینه‌های روشن و تاریک تصویر تولید می‌کند. درحالی‌که نور سخت به انتقال بین نور و تاریکی اشاره دارد، اما اغلب (اما نه همیشه) با ایجاد سایه‌های عمیق‌تر و تاریک‌تر ارتباط دارد. به‌منظور پرهیز از چشمان سایه‌دار و ایجاد درام در یک پرتره، نور سخت می‌تواند با موقعیت نور ترکیب شود.

از طرف دیگر، نور نرم سایه‌ها را با انتقال نرم و دقیق بین نور و زمینه‌های تاریک تصویر تولید می‌کند. عکاسی با نور نرم درام کمتری دارد، اما سایه‌های نرم‌تر از نمایش جزئیات در زمینه‌های تاریک تصویر جلوگیری می‌کنند. هنگام عکاسی پرتره، نور سخت تمایل به نشان دادن نواقص پوست دارد درحالی‌که نور نرم تمایل دارد نواقص پوستی را پنهان کند. نور نرم همانند نورپردازی جلو از جهت نور است نور نرم نقطه شروع بسیار خوبی برای مبتدیان است، زیرا کار با آن آسان‌تر است.

نورپردازی در عکاسی

 

دمای رنگ: درک مقیاس کلوین

یک چراغ ممکن است به چشم ما سفید دیده شود، اما نور رنگ‌های مختلفی دارد. خورشید هنگام غروب نوری نارنجی ایجاد می‌کند. یک لامپ فلورسنت نسبت به لامپ رشته‌ای، رنگ‌های متفاوتی از نور ایجاد خواهد کرد. تعادل رنگ سفید شامل فرآیندی است که در آن رنگ‌های غیرطبیعی حذف می‌شوند؛ درنتیجه اشیایی که در حالت طبیعی به رنگ سفید دیده می‌شوند، در تصاویر عکاسی شده نیز به رنگ سفید ظاهر می‌گردند. تعادل رنگ سفید در تنظیمات دوربین دیجیتال به‌طور خودکار تصویر را تصحیح می‌کند، بنابراین اشیا سفید تحت منابع نوری مختلف در عکس سفید هستند. اکثر دوربین‌ها تعادل خودکار رنگ سفید دارند. تعادل دستی رنگ سفید به شما این امکان را می‌دهد که از یک شی‌ء سفید عکس بگیرید، سپس دوربین تعادل رنگ سفید را از تصویر گرفته‌شده مشخص می‌کند. بااین‌حال، تعادل دستی رنگ سفید به‌اندازه مقیاس کلوین پیشنهاد نمی‌شود.

تنظیم تعادل رنگ سفید در مقیاس کلوین معادل حالت دستی برای نوردهی است این امر منجر می‌شود عکاسان بر تعادل رنگ سفید تسلط کاملی داشته باشند. سایه اغلب در ۷۵۰۰ کلوین تنظیم می‌شود، درحالی‌که نور روز حدود ۵۵۰۰ کلوین و غروب آفتاب ۲۵۰۰ کلوین است.

تعادل رنگ سفید به این معنی است که اشیایی که در دنیای واقعی سفید هستند در تصویر نیز سفید دیده شوند. استفاده از مقیاس کلوین برای مورب کردن تعادل رنگ سفید به رنگ نارنجی‌تر، احساسی گرم در تصویر ایجاد می‌کند، تصویری مشابه عکس‌برداری هنگام غروب آفتاب. از سوی دیگر، تنظیم تعادل رنگ سفید به سمت آبی، نگاهی خنک‌تر در تصویر ایجاد می‌کند که اغلب برای ایجاد حالتی غم‌انگیز در عکس استفاده می‌شود.

عکاسان فیلم اغلب از فیلترهای گرم و خنک برای ایجاد این نتایج استفاده می‌کنند، اما عکاسی دیجیتال به‌راحتی می‌تواند تعادل رنگ سفید را در دوربین تنظیم کند. تعادل رنگ سفید نیز یکی از دلایلی است که بسیاری از عکاسان به‌جای فایل‌های RAW از فایل‌های JPEG استفاده می‌کنند با یک فایل RAW، تنظیم تعادل رنگ سفید ساده‌تر از اسلایدر لایت روم است. فایل‌های RAW همچنین می‌توانند رنگ سبز یا بنفش را نیز حذف کنند. به‌جز استفاده از تعادل رنگ سفید برای ایجاد تصویری متعادل یا گرم یا سرد، عکاسان همچنین می‌توانند ژل‌های رنگی را در قسمت بالای فلش خود نصب کنند، رنگ نور را تغییر داده و تصاویری خلاقانه ایجاد کنند. ازآنجاکه رنگ کمک می‌کند در عکس حالاتی ایجاد کنید، استفاده از ژل می‌تواند جالب‌ترین روش برای آزمایش بارنگ نور باشد.

بدون نور، عکاسی وجود ندارد و بدون درک نور، به‌راحتی نمی‌توان عکاس بزرگی شد. به‌سادگی با شناختن نور نرم و نورپردازی جلو و جانبی شروع کنید این نوع نورها به‌راحتی کار می‌کنند و برای مبتدیان عالی هستند. همان‌طور که پیش می‌روید و یاد می‌گیرید چگونه نور را تغییر دهید، سپس نور سخت و نور پس‌زمینه را امتحان کنید ممکن است یادگیری این نورها کمی دشوار باشد، اما می‌توانند تصاویر بسیار چشمگیری ایجاد کنند.

 

تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *