ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

نورپردازی خلاقانه با استفاده از وسایل خانه

نورپردازی خلاقانه

نورپردازی خلاقانه

نورپردازی خلاقانه

 شما هم همیشه دوست داشتید که بدون نیاز به هزینه کردن های زیاد برای تجهیزات نورپردازی، بتوانید عکس های جالب بگیرید؟

بهتر است بدانید که خیلی از وسایل و لوازم خانگی ما به شگل شگفت انگیزی می توانند به شما کمک کنند تا یک نورپردازی خلاقانه برای عکس های دلخواهتان داشته باشید! می توان از بازتاب های لوازمی مانند کفگیر، سی دی و غیره یا تاباندن نور از پشت وسایل شفاف رنگی و غیره، افکت های نوری فوق العاده ای برای عکاسی داد.

علاوه بر آن لازم نیست برای گرفتن عکس های زیبا حتما منابع نوری بزرگ مانند چراغ های حرفه ای داشته باشید، بلکه می توانید با استفاده از نور موبایلتان هم عکس مورد نظر را به بهترین شکل بگیرید.

با ما در ادامه همراه باشید تا یاد بگیرید چطور می توان با ابزار خانگی ساده، یک نور پردازی خلاقانه داشت.

نورپردازی خلاقانه
نورپردازی خلاقانه

سایه روشن

برای ساختن سایه ها و سایه روشن ها در عکس های خود، می توانید از بعضی از وسایل زیر در خانه دارید، استفاده کنید. با استفاده از یک کفگیر یک الگوی نقطه ای ایجاد کنید. آن را زیر نور نگه داشته – نور شما می تواند یک چراغ قوه یا نور طبیعی پنجره در بالای سوژه باشد- و سپس خواهید دید که سایه هایتان چگونه شکل می گیرند.

وسایل مختلف با سوراخ های مشابه مثل صافی، رنده، یا سبد لباس را هم امتحان کنید. این وسایل را نزدیک و یا دور از سوژه ی خود نگه دارید تا وقتی که به نوری که می خواهید برسید! یک راه آسان دیگر برای ایجاد سایه استفاده از پرده های پنجره است. شما می توانید سوژه خود را در نزدیکی پرده ها، با زاویه ای قرار دهید که الگوی مورد نظرتان را روی سوژه به دست آورید.

برای سایه سازی و ایجاد سایه روشن ها می توانید از کاغذ و مقوا نیز استفاده کنید.

نورپردازی خلاقانه
نورپردازی خلاقانه

فیلترهای رنگی

استفاده از کاغذ های شفاف مثل سلفون یا حتی طلق های رنگی که شفاف هستند می تواند به شما کمک نماید تا به عکس های خود سایه رنگی اضافه کنید. این طلق ها را به شکل مربع یا دایره ه ای جلوی لنز بگیرید. همچنینمی توانید از ترکیب دو یاچند طلق رنگی با چینش های مختلف استفاده کنید تا تنوع رنگی بیشتری در نورپردازی داشته بشید. می شود از نوار چسب برای نگه داشتن طلق ها روی لنز در حین عکاسی از سوژه استفاده کرد.

رنگ ها را لایه بندی کرده یا آنها را در لبه های لنز قرار دهید تا بتوانید در یک عکس سایه روشن رنگ های مختلف را ایجاد کنید. یک راه دیگر آن است که کاغذ رنگی را جلوی منبع نور ، مثل یک چراغ قوه یا نور خورشید قرار دهید تا سایه ی رنگی به دست آورید. به این ترتیب دیگر لازم نیست کاغذ را روی لنز بگذارید و می توانید رنگ های مختلف را در صحنه ترکیب کنید.

همچنین می توانید از تبلت، لپ تاپ، یا نور های رنگی صفحه ی موبایل نیز برای ایجاد سایه های رنگی استفاده نمایید. تلاش کنید در یک مکان کمی تاریک از سوژه عکس بگیرید تا سایه های رنگ کمی بیشتر مشخص شوند. منبع نوری خلاقانه ای را که انتخاب کرده اید خود را نزدیک سوژه بگذارید و ببینید که چطور رنگ ها بر روی سوژه شما به نمایش در می آیند. مطمئن شوید که دوربین در حین عکاسی محکم و ثابت باشد، چون استفاده از سرعت های شاتر آهسته و کند برای جبران نورِ کمتر، می تواند باعث ثبت لرزش دوربین و تار شدن عکس گردد. سعی کنید از لنز هایی که دیافراگم بازتری دارند استفاده کنید تا بتوانید در حین عکاسی در فضا های کم نورتر بیشتر از نور محدود موجود استفاده ببرید.

نورپردازی خلاقانه
نورپردازی خلاقانه

ساختن رنگین کمان

با گرفتن بازتاب نور از روی صفحه ی پشت یک CD قدیمی می توانید یک نور رنگین کمانی ایجاد نمایید. از این نور بازتابی چند رنگ می شود برای ایجاد رنگین کمان هایی جالب روی سوژه یا پس زمینه استفاده کرد. می توانید سی دی را کج کنید تا جلوه های مختلفی به دست آورید.

روش دیگری که می توانید از CD برای ایجاد یک افکت نوری جالب استفاده کنید این است که آن را برش دهید و روی مقوا بچسبانید و بالا و روبروی نور نگه دارید. ببینید چه نور خلاقانه ای می توانید بر روی سوژه خود به دست آورید!

سی دی را در اطراف جابجا کنید تا زاویه رنگین کمان را درست و همانطور که می خواهید به دست آورید. در زمینه ی نحوه قرار دادن رنگین کمان جهت برجسته کردن بخش های مختلف صحنه عکاسی خود، کمی خلاقیت به خرج دهید.

نورپردازی خلاقانه
نورپردازی خلاقانه

چراغ یا لامپ های رشته ای

چراغ های رشته ای این امکان را به شما می دهند تا بتوناید ظاهر خلاقانه ای به عکس های خود بدهید، علاه بر اینکه سوژه را هم روشن می کنند. چراغ ها را نزدیک لنز بگذارید تا دایره های نوری تار (بوکه های دایره ای/لنز فلر) بسازید. یا اینکه می توانید آنها را روی سوژه واقعی خود قرار دهید تا نوری گرم و جذاب بر روی سوژه بتابانید.

سعی کنید چراغ ها را با نوار چسب به دیوار بچسبانید تا دست هایتان برای عکس گرفتن از سوژه آزاد باشد.

یادتان باشد که لامپ های رشته ای در یک صحنه تاریک بهتر عمل می کنند، امابه هر حال می توانید شرایط نوری و روشنایی مختلفی را آزمایش کنید تا ببینید کدام یک برایتان بهتر است.

نورپردازی خلاقانه
نورپردازی خلاقانه

اسپری کردن آب

بدیهی است که می دانید آب نور را بازتاب می دهد، اما در مورد عکاسی این بدین معنا است که وقتی نور به آب برخورد می کند دچار خمیدگی شده و می تواند یک راه منحصر به فرد برای نورپردازی عکس در اختیار شما قرار بدهد! یک بطری اسپری بردارید و کمی آب روی لنز اسپری کنید ( البته یادتان باشد که احتیاط کنید و اگر لنز فیلتر UV محافظ ندارد، هرگز روی آن آب نپاشید! همچنین مراقب باشید که آب به بدنه ی لنز ورود نکند. بهترین راه استفاده کردن از یک شیشه جلوی لنز و پاشیدن آب روی آن است). ممکن است لازم شود دوربین خود را رو به سمت منبع نوری، مثل یک نور پس زمینه یا خورشید قرار دهید تا شکست نوری را ایجاد کنید.

استفاده کردن از آب مقطر در یک بطری اسپری هم می تواند جلوه هایی واقعا جالب به عکس های شما بدهد. حتی می توان یک گام جلوتر رفت و از یک فیلتر رنگی در قسمت بالای منبع نوری یا لنز استفاده نمود تا جلوه های ترکیبی به دست آورد.

نورپردازی خلاقانه
نورپردازی خلاقانه
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *