ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

نحوه چاپ سیلک

چاپ سیلک (۱۳)

نحوه چاپ سیلک

چاپ روی صفحه که گاهی اوقات چاپ سیلک یا سریگرافی نامیده می شود، یک تکنیک هنری فوق العاده است که برای چاپ روی مواد مفید است، این فرایند ساده، فراگیر و نسبتا ارزان است بنابراین هر کس باید آن را یاد بگیرد، این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا شروع به کار کنید.

اگر در حال چاپ بر روی تیشرت هستید، ابتدا یک روزنامه در داخل پیراهن قرار دهید تا رنگ به داخل نفوذ نکند، سپس شابلون استنسیل خود را طراحی کرده و روی بافت مورد نظر قرار دهید،سپس، صفحه را بر روی استنسیل بگذارید و روی صفحه رنگ بریزید، دقت کنید که رنگ به اندازه کافی برای پوشش کامل استنسیل باشد، از یک کهنه برای گسترش رنگ استفاده کنید، تمام طراحی را تا جایی که ممکن است پوشش دهید، در نهایت، همه چیز را از روی مواد بلند کنید تا طراحی تان آشکار شود، مقاله زیر را بخوانید تا یاد بگیرید چطور با استفاده از یک حلقه گلدوزی، چاپ سیلک انجام دهید.

روش اول استفاده از یک صفحه و کاردک

۱- چاپ خود را طراحی کنید، به ایده جالبی فکر کنید و آن را روی یک تکه کاغذ بکشید، نگران رنگ کردن و یا سایه کردن آن نباشید شما آن را می ‌برید و از بقیه آن به عنوان یک شابلون استنسیل استفاده می‌ کنید.

ابتدا آن را ساده نگه دارید، اشکال هندسی و دایره ها در یک الگوی ناهموار، یک ایده ساده و کلیشه ای نیست، اگر شما یک مبتدی هستید، فضای بین قسمت های مختلف طرح باید به اندازه کافی از هم جدا باشد – شما نمی خواهید که هنگام برش طرح کاغذ پاره شود و زحماتتان برای کشیدن طرح به هدر برود، بنابراین بهتر است برای شروع از طرح های ساده استفاده کنید.

چاپ سیلک (۱)

۲- با استفاده از یک کاتر برای مشخص کردن قسمت های اصلی شابلون، تمام قسمت های رنگی طراحی خود را برش دهید، کاغذهای سفید اطراف را به خوبی حفظ کنید، شما اکنون استنسیل خود را ساخته اید، به خاطر داشته باشید با توجه به جنس شابلون (کاغذ) نیاز به مراقبت بیشتری دارد؛ متاسفانه، اگر آن پاره شود، احتمالا باید دوباره شروع کنید، با تمرین و دقت می توانید از این مرحله عبور کنید.

دقت کنید که استنسیل به طور مناسب روی تیشرت قرار بگیرد، اگر این کار را نکنید، مجبورید تغییر اندازه دهید یا آن را تنظیم کنید.

چاپ سیلک (۲)

۳- استنسیل خود را روی بالای مواد (کاغذ یا تی شرت) و صفحه سیلک را بر بالای استنسیل قرار دهید تا شبکه مستقیما در بالای صفحه باشد (هر دو باید لمس شوند). اگر در فاصله بین لبه های استنسیل و لبه های صفحه شما فضایی وجود داشته باشد، موم را روی قسمت زیرین قرار دهید، شما نمی‌خواهید رنگ چکه کند (در کار نباید نشتی وجود داشته باشد.)

اگر از روش نوار زدن (قاب گیری) استفاده می ‌کنید مطمئن شوید که نوار درست بر روی کار فیکس می کنید، در غیر این صورت، هنگامی که در حال رنگ زدن با غلطک هستید، ممکن است استنسیل به اطراف حرکت کند.

چاپ سیلک (۳)

۴- کمی رنگ بردارید، یک خط در بالای صفحه (قسمتی دورتر از خودتان) ایجاد کنید، نباید در همان لحظه روی استنسیل رنگ آمیزی کنید، سعی کنید به اندازه کافی از رنگ برای رنگ آمیزی طرح استفاده کنید همان مقدار که فکر می کنید این شابلون را پوشش می دهد.

استفاده بیش از یک رنگ با این روش کمی مشکل است، اگر قصد امتحان کردن آن را دارید، باید بدانید که در برخی موارد رنگ ها با هم ترکیب می شوند، اگر با این قضیه مشکلی ندارید می توانید از چند رنگ برای رنگ آمیزی طرح استفاده کنید.

چاپ سیلک (۴)

۵- از کاردک برای گسترش و پخش رنگ روی شبکه استفاده کنید، سعی کنید این کار را با یک حرکت رو به پایین انجام دهید یا با حداقل تعداد ضربه ‌های ممکن؛ این کار باعث می‌شود که کار صاف و حرفه ای به نظر برسد، همیشه حرکت ‌های عمودی انجام دهید، اگر هر دو حرکت افقی و عمودی را انجام دهید، رنگ خشک و سخت می شود و کار بر روی آن بسیار مشکل و در برخی موارد غیر ممکن می گردد.

هنگامی که به پایین می ‌رسید، به حرکت ادامه دهید و رنگ اضافی را بردارید تا مجددا مورد استفاده قرار گیرد.

۶- همه چیز را از روی مواد (تیشرت یا هر وسیله ای که بر روی ان چاپ کردید) خود بردارید، مواظب باشید، اگر آن را بکشید، رنگ ممکن است لکه‌ دار شود ، بهترین کار این است که لایه به لایه انجام دهید، بلند کنید و از روی کار خارج کنید.

بگذارید کار خشک شود، هر چه بیشتر بماند، بهتر است.

اگر طرح را بر روی لباس چاپ کردید، پس از خشک کردن آن، باید یک کاغذ روغنی بر روی طراحی قرار دهید و با اتوکاری آن را محکم کنید، این کار باعث می شود طرح بر روی لباس ثابت شود و لباس شما قابل شستشو گردد.

چاپ سیلک (۶)

روش دوم: استفاده از حلقه گلدوزی

۱- طرح خود را در کامپیوتر طراحی کنید سپس از آن پرینت بگیرید، طرح بزرگ، تیره و ساده را انتخاب کنید، باید طرحتان را از طریق صفحه ببینید هم چنین باید در حلقه گلدوزی قرار گیرد، اگر نمی خواهید از طراحی با رایانه استفاده کنید، می توانید خودتان آن را بکشید، فقط مطمئن شوید که اندازه مناسب و به اندازه کافی تاریک است و به صفحه نمایش شما منتقل نخواهد شد.

چاپ سیلک (۷)

۲- پارچه ساده خود را درون حلقه گلدوزی قرار دهید، حلقه را باز کنید پارچه را درون آن فیکس کنید و پیچ را محکم کنید، مهم نیست که در مرکز قرار داشته باشد؛ شما تنها از ماده درون حلقه استفاده می ‌کنید.

پارچه ظریف با صفحه خوب کار می کند، پارچه ‌ای را انتخاب کنید که کاملا شفاف نباشد.

چاپ سیلک (۸)

۳- حلقه را روی قسمت بالایی الگو قرار دهید و ردیابی را آغاز کنید، پارچه باید مستقیما با الگوی تماس پیدا کند، از یک مداد برای ردیابی تصویر خود استفاده کنید؛ اگر آن را خراب کنید، همیشه می‌توانید برگردید و پاک کنید، فقط یک طرح کلی پیدا کنید.

چاپ سیلک (۹)

۴- حالا وقت آن است که چسب کاری اطراف طرح را آغاز کنیم، اطراف خطوط طرح را با لایه ای از چسب بپوشانید، مراقب باشید چسب نباید روی طرح شما بریزد بلکه باید اطراف ان را بگیرد، در واقع زمانی که رنگ را اعمال می کنید، این چسب به عنوان یک سپر عمل می کند (زمانی که رنگ را بیرون از خطوط طرح بزنید روی پارچه ظاهر نخواهد شد، فقط روی چسب باقی می ماند)

چسب می‌تواند به همان اندازه که می‌خواهد خارج از الگو حرکت کند – – فقط مطمئن شوید که داخل آن نمی‌رود. وقتی کارتان تمام شد ، صبر کنید تا به طور کامل خشک شود. ۱۵ دقیقه باید این کار را انجام دهید.

چاپ سیلک (۱۰)

۵- صفحه را در جای خود قرار دهید، پارچه را صاف کنید تا قسمت های بیرونی حلقه دور از مواد قرار گیرند، اگر یک کاردک مرکب دارید، از آن برای رنگ آمیزی مواد استفاده کنید، در غیر این صورت از یک قلمو استفاده کرده و صفحه را نیز محکم نگه دارید.

چاپ سیلک (۱۱)

صفحه را بیرون بکشید، به مواد خود اجازه دهید که خشک شوند، دقت کنید که وقتی آن را برمی دارید به هیچ وجه به آن دست نزنید، ممکن است رنگ لکه دار شود؛ پس از خشک شدن کامل کاغذ روغنی را روی ان قرار داده و اتوکشی کنید تا طرح بادوام شود.

چاپ سیلک (۱۲)

نتیجه گیری:

برای چاپ سیلک می توانید از دو روش استفاده از نوار برای ایجاد قاب یا با روش استفاده از حلقه گلدوزی استفاده کنید، هر دو روش آسان است و تاثیر یکسانی دارد.

 

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *