ثبت نام

تبلیغ یار

نحوه صحیح قیمت گذاری چگونه است؟

نحوه صحیح قیمت گذاری

نحوه صحیح قیمت گذاری

نحوه صحیح قیمت گذاری

در مورد استراتژی های قیمت گذاری جهت افزایش فروش باید گفت که قیمت گذاری یک محصول کاری بسیار پیچیده و سخت است. چراکه قیمت گذاری نتیجه تعدادی از محاسبات، کار های تحقیقاتی، ریسک پذیری و درک بازار و مصرف کنندگان یا خریداران است. مدیریت یک شرکت باید همه چیز را قبل از اینکه بخواهد یک محصول را قیمت گذاری کند، در نظر بگیرد. این شامل ویژگی های خود محصول، توانایی خرید مصرف کننده ، شرایط بازار، رقبا و هزینه مواد خام و تولید و البته حاشیه سود می شود.

نحوه صحیح قیمت گذاری
نحوه صحیح قیمت گذاری

استراتژی قیمت گذاری چیست؟

هدف اصلی مدیریت هر سازمانی، به حداکثر رساندن سودی است که از قفسه فروشگاه ها به دست می آید؛. اجازه بدهید بهتر توضیح دهیم.
استراتژی قیمت گذاری راهکاری برای به دست آوردن قیمت رقابتی محصول یا یک خدمات است. این استراتژی با استراتژی های دیگر بازاریابی ترکیب شده است. استراتژی قیمت گذاری شامل یکی از مهمترین اجزای ترکیبی بازاریابی است، چون بر تولید و افزایش درآمد یک سازمان تمرکز می کند . اتفاقی که در نهایت منجر به سود بیشتر شرکت می شود. شناخت شرایط بازار و خواسته های مصرف کنندگان در کنار قیمت هایی که مصرف کنندگان مایل به پرداخت آنها نیستند، راهکار نهایی موفقیت در استراتژی قیمت گذاری محصول یا خدمات است.
فراموش نکنید که هدف نهایی شرکت در وهله اول به حداکثر رساندن سود و حفظ بازار رقابتی است. با این وجود، برای به حداکثر رساندن سود در کنار حفظ مشتری های خود، باید مطمئن شوید که استراتژی قیمت گذاری مناسبی را انتخاب می کنید. یک استراتژی درست به شما کمک می کند که به اهداف خود به عنوان یک سازمان دست پیدا کنید.

نحوه صحیح قیمت گذاری
نحوه صحیح قیمت گذاری

استراتژی های قیمت گذاری در بازاریابی

استراتژی های عمومی قیمت گذاری مختلفی وجود دارند که شرکت ها می توانند از یک یا چند تای آنها استفاده کنند. همچنین استراتژی قیمت گذاری یک شرکت ممکن است در طول زمان تغییر کند. در ادامه با استراتژی های قیمت گذاری رایج آشنا خواهیم شد.

قیمت گذاری اقتصادی یا ارزان

استراتژی های قیمت گذاری ارزان قیمت های پایین تر را در نظر می گیرد تا در آن ارتقاء و هزینه بازاریابی محصول به حداقل برسد. قیمت گذاری اقتصادی بیشتر برای برهه ای مشخص از زمان که شرکت در حال ارتقاء کیفیت محصول و خدمات نیست، تنظیم شده است. برای مثال، صندلی های اولین خطوط هوایی بسیار ارزان فروخته می شدند تا بتوانند هواپیماها را پر از مسافر کنند. این کار تا مدتی مردم را به مسافرت های هوایی مشتاق تر می کرد و به آن عادتشان می داد. بعد ها کم کم رفته رفته صندلی ها اندکی بهتر شدند و قیمت ها اندکی بیشتر گران شدند. این استراتژی گاهی اوقات دارای یک ضرر منطقی در ابتدای راه است.
از طرفی شما می توانید با ارائه ی یک محصول یا خدمات با کیفیت های مختلف از عالی تا متوسط رنج های قیمیتی متونعی پیش روی مشتری هایتان بگذارید.

نحوه صحیح قیمت گذاری
نحوه صحیح قیمت گذاری

استراتژی های قیمت گذاری روانشناختی

استراتژی های قیمت گذاری روانشناختی رویکردی برای درک واکنش های احساسی مصرف کننده به جای واکنش های عقلانی او است. برای مثال، یک شرکت قیمت محصول خود را به جای ۱۰۰ دلار، ۹۹ دلار در نظر می گیرد. قیمت محصول ۱۰۰ دلاری باعث می شود مشتری احساس کند که محصول بسیار گران قیمت است، در حالی که اپر به جای ۱۰۰ عدد ۹۹٫۹ را ببیند خیالش راحت تر می شود. چون تصور نمی کند که ۱۰۰ دلار است، بلکه احساس می کند دارد جنس ۹۰ دلاری می خرد. هرچند منطقا به این موضوع واقف است.

استراتژی های قیمت گذاری خط تولید

این استراتژی مانند پیشنهاد های ویژه است. برای روشن شدن منظورمان بهتر است یک مثال برنیم. فرض کنید شما به جای آنکه دو بسته چیپس کوچک مثلا هزارتومانی بخرید، می توانید با هزار و هفتصد تومان یک بسته چیپس بزرگ بخرید. این کار هرچند از نظر اقتصادی برای شرکت های تولید کننده سودآوری کمتری نسبت به فروش بسته های کوچک چیپس دارد، اما روش خوبی برای بازاریابی و جذب مخاطب است.
در این روش بعد ها می توانید آن بسته ی ویژه را کم کم به بسته ی عادی خود تبدیل کنید و استراتژی قیمت گذای خود را یک مرحله جلوتر ببرید. که این یعنی سود بسیار بیشتر. نگاهی به تاریخچه ی چند ساله ی برند های چیپس کشور بیاندازید تا متوجه این مسئله بشوید.

نحوه صحیح قیمت گذاری
نحوه صحیح قیمت گذاری

استراتژی قیمت گذاری برای تبلیغات

قیمت های تبلیغاتی بسیار رایج شده اند. تقریبا می توانید در همه جا آنها را پیدا کنید. قیمت گذاری گذاری برای ارتقاء محصول یک استراتژی بسیار مفید است. قیمت گذاری برای تبلیغات مانند پیشنهاد های ویژه ی تخفیفی، جشنواره ها و صدور کوپن خرید برای برخی محصولات است. فروشگاه های زنجیره ای که اخیرا خیلی هم زیاد شده اند و از این استراتژی زیاد استفاده می کنند.

قیمت گذاری جغرافیایی

به دلایلی ساده ای مانند موقعیت جغرافیایی، شرکت ها قیمت محصول خود را تغییر می دهند. ام محل فروش چطور قیمت محصول را تحت تاثیر قرار می دهد؟ به خاطر حمل و نقل. گاهی اوقات مواد خامی که مورد نیاز شرکت تولید کننده هستند باید از مسافت دوری برسند که همین دوری دسترسی می تواند روی قیمت تاثیر بگذارد. از طرف دیگر گاهی اوقات شرکت ها محصولات تولیدیشان را به جاهای دوری می فرستند که هزینه ی حمل محصولشان زیاد است. به همین دلیل این زینه اندکی روی قیمت گذاری محصول هم تاثیر می گذارد.

مثلا اکر میوه ی شماره ۱ در شهر ۱ تولید می شود، قیمت آن در آنجا ارزان تر از شهر شماره ۲ خواهد بود که در فاصله ی دور تری قرار دارد.

نحوه صحیح قیمت گذاری
نحوه صحیح قیمت گذاری

نتیجه

قیمت گذاری محصول کاملا به استراتژی قیمت گذاری در بازاریابی بستگی دارد که بسیار مهم بوده و باید قبل از تعیین قیمت هر محصول مورد توجه قرار بگیرد. مدیران شرکت ها طبعا نمی خواهند وارد شرایطی شوند که قیمت بالای محصولاتشان به نسبت رقبا، به جای وارد کردن حداکثر سود در عوض به زیان آنها تمام شود. به همین خاطر هم قیمت گذاری باید بسیار هوشمندانه انجام گیرد و تمام جوانبش به خوبی مورد سنجش و بررسی قرار گیرد. تنها در این صورت است که یک شرت یا کسب و کار می تواند به سودآوری محصولات و خدماتش اطمینان داشته باشد. چون استراتژی قیمت گذاری تاثیر بسیار بسیار مهمی هم در بازاریابی دارد.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *