ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

نحوه استفاده از موشن بلور برای بهبود عکس‌ها

موشن بلور

در این مقاله قصد دارم شما را با برخی نکات در خصوص نحوه استفاده و زمان استفاده از موشن بلور برای نشان دادن حرکت و خلق داستانی بهتر با تصاویرتان آشنا کنم.

موشن بلور چیست؟

تاری موجود در یک تصویر، زمانی که سرعت شاتر به حدی باز باشد که حرکت‌های یک صحنه را جذب کند Motion Blur میگویند. میزان تاری به مقدار سرعت سوژه‌ای که در رابطه با دوربین در حرکت است و مدت‌زمان باز بودن سرعت شاتر بستگی دارد. هر چه شاتر بیشتر باز باشد، حرکات کوچک‌تری را جذب می‌کند. به‌عنوان‌مثال، اگر شاتر یک دقیقه باز باشد، می‌تواند حرکات بسیار آهسته ستاره‌ها در آسمان شب را جذب کند.

انواع موشن بلور

به‌طورکلی دو نوع موشن بلور وجود دارد. اولی زمانی است که دوربین در مکان ثابتی قرار دارد و چیزی در داخل فریم حرکت می‌کند. به‌عنوان‌مثال نوازنده‌ای که یک گیتار در دست دارد. گیتار ثابت است و شما دوربین را نیز حرکت نمی‌دهید اما دست حرکت می‌کند و دوربین این حرکت را ضبط می‌کند. دومین نوع زمانی است که سوژه در حال حرکت است و شما دوربین را هم‌زمان با سوژه در محیط اطراف حرکت می‌دهید. این نوع موشن بلور اغلب پنینگ (panning) نامیده می‌شود.

گرفتن موشن با دوربین ثابت

این ساده‌ترین روش برای گرفتن موشن بلور با دوربین شماست. لازم است در طول مدت نوردهی، دوربین را کاملاً بی‌حرکت و ثابت نگه‌دارید. برای این منظور می‌توانید تا جایی که ممکن است دوربین را ثابت در دست نگه‌دارید یا از مونوپاد استفاده کنید. برای مثال: اگر از یک پرنده در حال پرواز عکاسی می‌کنید، عکس گرفتن از موشن کوچکی از بال‌ها می‌تواند نشان دهد که پرنده بال‌هایش را تکان می‌دهد. سرعت شاتر مناسب برای اکثر پرندگان، بین ۱۲۰۰-۱۸۰۰ است. در این مقدار سرعت شاتر، باید قادر باشید دوربین را بدون تکان در دست نگه‌دارید.

برای سوژه‌هایی با حرکت‌های آهسته‌تر، به‌طورقطع به سه‌پایه نیاز خواهید داشت. صحنه خود را ساخته و تایمر را در دوربین خود تنظیم کنید یا برای جلوگیری از لرزش دوربین از شاتر استفاده کنید. این تکنیک برای آبشارها و ستاره‌های دنباله‌دار و مسیرهای ترافیکی عالی است و حرکت چراغ اتومبیل‌ها را در شب نشان می‌دهد.

حرکت هم‌زمان دوربین و سوژه

موشن بلور

این روش از موشن بلور کمی پیچیده است و به تمرین نیاز دارد. هدف این است که سرعت دوربین با سرعت سوژه‌ای که از آن عکاسی می‌کنید برابر باشد و سپس محیط اطراف را تار کنید. از یک مونوپاد استفاده کنید و همراه با سوژه بچرخید یا استفاده از سه‌پایه می‌تواند کار را ساده‌تر کند. البته پنینگ تنها روش برای ضبط موشن نیست، یک تکنیک سرگرم‌کننده این است که هنگامی‌که شاتر باز است دوربین را به چپ و راست بچرخانید تا یک دایره تار ایجاد شود. اگر فلاش را در زمان مناسب روشن کنید، می‌توانید سوژه را در فریم ثابت کنید و پس‌زمینه دایره‌ای خوبی را پشت سوژه ایجاد نمایید.

باید از چه سرعت شاتری استفاده کنید؟

 انتخاب سرعت شاتر مناسب یک جنبه مهم برای موشن بلور است. اگر سرعت شاتر بیش‌ازحد سریع باشد، شما به ثابت بودن سوژه پایان می‌دهید یا تاری به حدی کم خواهد بود که داستان را به‌خوبی بیان نمی‌کند. اگر شاتر بیش‌ازحد طول بکشد، تمام جزئیات سوژه را از دست خواهید داد. مقدار سرعت شاتر به‌سرعت شما یا سوژه بستگی دارد و اینکه چه مقدار تاری را می‌خواهید نشان دهید.

نوردهی‌های زیاد در تصاویر

موشن بلور

اگر با این موضوع آشنا باشید که چگونه یک تصویر در معرض نور قرار می‌گیرد، سپس خواهید توانست سرعت شاتر را مدت طولانی‌تری باز نگه‌دارید تا نور بیشتری وارد دوربین شود. این کار می‌تواند تصویری با نوردهی زیاد ایجاد کند. برای جلوگیری از این وضعیت، در پایین‌ترین ایزو ممکن عکاسی کنید و دیافراگم خود را خاموش‌کنید. گاهی اوقات حتی اگر این‌ها کافی نبود ممکن است لازم باشد از فیلترهای دنسیتی استفاده کنید. حتی اگر فیلتر دنسیتی ندارید می‌توانید در گرگ‌ومیش یا در شب عکاسی کنید.

چند راهنمایی دیگر:

  • هنگام عکاسی دستی از VR/IS استفاده کنید_کاهش لرزش یا تثبیت تصویر، کمک می‌کند درحالی‌که دوربین را می‌چرخانید سوژه را شارپ نگه‌دارید.
  • برای ثابت کردن سوژه از فلاش استفاده کنید_همگام‌سازی پشت پرده می‌تواند حرکت‌ها را نمایش داده و تصویر شارپی از سوژه را ارائه دهد.
  • تمرین، تمرین و تمرین! تمرین یکی از زمینه‌های عکاسی است که کاملاً رایگان است. با استفاده از تمرین متوجه خواهید شد در افکت‌های مختلف از چه میزان سرعت شاتری استفاده کنید.

استفاده از موشن بلور می‌تواند عکس‌های شما را بیش‌ازحد تحت تأثیر قرار دهد. هنگامی‌که موشن بلور به‌طور مؤثر استفاده شود، می‌تواند تصاویر شما را بسیار جذاب و زیبا کند. این کار نیاز به کمی تمرین دارد اما تجربه استفاده از این تکنیک بسیار سرگرم‌کننده است. پس بیرون رفته، شاتر خود را کم کنید و موشن بلور را به عکس‌های خود اضافه کنید.

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *