ثبت نام

تبلیغ یار

میزان نزدیکی نور به سوژه در عکاسی پرتره

میزان نزدیکی نور به سوژه

میزان نزدیکی نور به سوژه در عکاسی پرتره موضوع جالبی است اما زمانی که در حال گرفتن عکس‌های پرتره هستید اغلب نادیده گرفته می‌شود. میزان نزدیکی نور به سوژه شما باید چقدر باشد؟ علاوه بر این، در فاصله‌های مختلف چه تأثیری بر روی عکس دارد؟

بیایید با تأثیری که فاصله ایجاد می‌کند شروع کنیم.

فاصله نزدیک نرم‌تر و ملایم‌تر است اما کنتراست بیشتری دارد.

هنگامی‌که یک نور را به سوژه خود نزدیک‌تر می‌کنید، نور را در رابطه با سوژه خود بزرگ‌تر کرده‌اید و نور بزرگ‌تر نرم‌تر و ملایم‌تر است. برای مثال، قطر خورشید بیش از ۸۶۰،۰۰۰ مایل است، اما در رابطه با سوژه من که بیرون ایستاده، فقط حدود یک اینچ است. خورشید سایه‌های سخت‌تری را ایجاد می‌کند و آن یک منبع نور سخت در زمین است، اما اگر شما نزدیک‌تر بایستید (احتمالاً در عطارد) سایه نسبت به سوژه‌تان بزرگ‌تر خواهد بود و نور نرم‌تر بیشتری را ایجاد خواهد کرد؛ بنابراین اگر نور را به سوژه خود نزدیک‌تر کنید، سایه‌های نرم‌تری را که معمولاً ملایم‌تر هستند ایجاد می‌کند.

هر چه نور بیشتر باشد کنتراست بیشتری ایجاد می‌شود. سمت روشن چهره از سمت سایه‌دار آن روشن‌تر است. به این معنی که وقتی شما از نوردهی مناسب برای قسمت روشن استفاده می‌کنید، سایه‌ها تیره‌تر خواهند شد. اگر شما نور را دقیقاً در کنار چهره سوژه خود قرار دهید، سایه‌ها می‌توانند کاملاً سیاه شوند، اما آن‌ها انتقال نرم خوبی از نور به سیاهی دارند.

این بدان معنی است که اگر شما قصد دارید چهره گروهی از افراد را روشن کنید، کسانی که به نور نزدیک‌تر هستند نور بیشتری به آن‌ها خواهد رسید و هر چه از نور دورتر باشند تاریک‌تر می‌شوند.

نور بزرگ‌تر ملایم‌تر و نرم‌تر است.

میزان نزدیکی نور به سوژه

بجای نزدیک شدن به نور برای ایجاد نور نرم‌تر و ملایم‌تر، می‌توانید از نور بزرگ‌تر استفاده کنید. به‌جای ضمیمه کوچک در اسپیدلایت، می‌توانید از یک چتر استفاده کنید و بدون افزایش کنتراست زیاد، نور نرم‌تری را ایجاد نمایید. من اغلب برای به دست آوردن نور نرم‌تر از فاصله متوسط مانند ۸ یا ۱۰ فوت، از یک چتر بزرگ ۷ فوتی استفاده می‌کنم. این کار همچنین برای نشان دادن بسیاری از افراد به‌صورت یکجا کاربرد دارد.

نور نزدیک‌تر روشن‌تر است.

اگر از نوری شبیه اسپیدلایت استفاده می‌کنید، باید به یاد داشته باشید که نزدیک کردن نور به سوژه، نور بیشتری را بر روی سوژه می‌اندازد و آن را روشن‌تر می‌کند. به این معنا که نزدیک کردن نور به سوژه، از قدرت کمتری برای روشنایی مشابه استفاده می‌کند. در حقیقت به‌راحتی می‌توانید محاسبه کنید اگر با استفاده از قانون مربع معکوس نور را نزدیک‌تر کنید، دقیقاً نور چقدر روشن‌تر خواهد بود.

میزان نزدیکی نور به سوژه

در کار من، اکثر اوقات، نور باید بدون بودن در تصویر تا حد ممکن به سوژه نزدیک باشد. در حقیقت نور من اغلب در تصویر است، اما مطمئنم آن را درجایی قرار می‌دهم که به‌راحتی در پست قابل‌حذف خواهد بود. اگر نور طبیعی باشد، به شیوه یکسان کار می‌کنم، به پنجره تا حد ممکن نزدیک می‌شوم درحالی‌که به حفظ پس‌زمینه نیاز دارم.

مهم نیست سایز مدیفایر من چقدر باشد، نور را نزدیک می‌برم و نور نرم خواهد شد. اگر کنتراست خیلی بزرگ باشد، برای روشن کردن سایه‌ها، از یک رفلکتور در طرف دیگر استفاده می‌کنم. وقتی آن نزدیک باشد، می‌توانم از قدرت کمتری استفاده کرده و عمر مفید باتری‌هایم را افزایش دهم.

امتحانش کنید!

تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

 • رسول رضوی ژانویه 31, 2023 :: 3:20 ق.ظ
  0 0

  مطلب خوبی بود همکار گرامی

 • حمیدرضا ناصری ژانویه 31, 2023 :: 2:45 ب.ظ
  0 0

  بازم درمورد این موضع مطلب بزارین

 • میلاد نجفی فوریه 1, 2023 :: 8:10 ق.ظ
  0 0

  گل گفتید آقای دکتر دست مریضاد

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *