ثبت نام

تبلیغ یار

مهارت در عکاسی با ۵ روش ساده!

مهارت در عکاسی

مهارت در عکاسی هم‌زمان هم ساده و هم سخت است. به این دلیل ساده است که باید تمرین کرده، سخت کار کنید و تشنه آموختن باشید. و به این دلیل سخت است که هرکسی نمی‌تواند از پس آن بربیاید.

ازنظر من مهم‌ترین اصل عکاسی این است که چیزی را ببینید که دیگران نمی‌بینند و بتوانید از آن عکس بگیرید. پیشنهاد می‌کنم برای دستیابی به درک بهتر ، در این مقاله با من همراه باشید.

کتابچه راهنمای دوربین خود را بخوانید.

این کار ممکن است جالب به نظر نرسد اما برای دستیابی به مهارت در عکاسی واقعاً مهم است. یادگیری دوربین‌های فیلم‌برداری قدیمی واقعاً آسان است اما، اگر از یک DSLR جدید استفاده کنید، ممکن است ویژگی‌هایی داشته باشد که تا زمانی که کتابچه راهنمای دوربین خود را مطالعه نکرده باشید هرگز متوجه آن‌ها نخواهید شد.

دوربین DSLR اولین دوربینی بود که من خریدم. مراحل نوشته‌شده در کتابچه راهنما را مرحله‌به‌مرحله با دوربینم اجرا می‌کردم؛ زیرا من متوجه شده بودم تنها خواندن کتابچه برای من کافی نیست بلکه باید تمام مراحل را با دوربینم بررسی کنم.  با استفاده از این روش، من بسیار آسان‌تر یاد گرفتم. اگر این مراحلِ را دنبال نکنید، بقیه فرآیند عکاسی به مسیر دشواری تبدیل خواهد شد.

بیشتر بیرون بروید و مدام عکس بگیرید.

مهارت در عکاسی
بیشتر بیرون بروید و مدام عکس بگیرید

استفاده از این روش مهم‌ترین و اولین توصیه من است.

“بیرون بروید و عکس بگیرید. به نظر من این مهم‌ترین کاری است که می‌توانید برای کسب مهارت در عکاسی انجام دهید.”

انجام این کار تفاوت بزرگی را در میزان تسلط شما بر عکاسی ایجاد خواهد کرد زیرا، اگر شما همیشه دوربین را همراه خود داشته باشید، شروع به تقویت چشم و ذهن عکاسانه خود می‌کنید. انجام این کار نه‌تنها به تقویت ذهن شما کمک می‌کند بلکه شما واقعاً شروع به گرفتن عکس‌های بهتری خواهید کرد.

اگر دوربین به همراه نداشته باشید نمی‌توانید عکس بگیرید.

بیش از هر چیز دیگری به ترکیب‌بندی فکر کنید.

یادگیری اصول ترکیب‌بندی بدون شک تفاوت زیادی را در شیوه عکاسی من ایجاد کرده است؛ من اکنون چیزهایی را می‌بینم که قبلاً سرسری از آن‌ها می‌گذشتم و کادربندی‌های خود را طوری تنظیم می‌کنم تا آن‌ها وارد عکس‌هایم شوند.

موضوع ترکیب‌بندی می‌تواند در یک نگاه بسیار پیچیده باشد اما هر چه بیشتر در مورد تکنیک‌های ترکیب‌بندی مطالعه کنید، آثار هنری را بهتر و به‌طور مناسب‌تری خواهید دید. در این صورت، گرفتن عکس‌های خوب آسان‌تر خواهد بود.

تفاوت بین عکاسی من قبل و بعد از مطالعه در مورد ترکیب‌بندی، کاملاً شگفت‌آور است؛ حالا درک بهتر و بیشتری نسبت به زمانی که بدون فکر عکاسی می‌کردم دارم. هر چه بیشتر تمرین کنید، سریع‌تر به نتیجه دلخواه خود خواهید رسید.

با اصول نوردهی آشنا باشید.

مهارت در عکاسی
با اصول نوردهی آشنا باشید

نوردهی کلیدی برای یادگیری عکاسی است زیرا هر عکسی نیاز به نوردهی دارد.

به بیان ساده، نوردهی نوری است که به سنسور برخورد می‌کند (یا به زبان قدیمی‌تر، یک فریم از فیلم است). آشنایی با اصول نوردهی  به شما کمک می‌کند دوربین خود را بهتر کنترل کرده و عکس‌های بهتری بگیرید.

شما نوردهی را با سه پارامتر کنترل می‌کنید، دیافراگم، سرعت شاتر، و ایزو. این چیزی است که مثلث نوردهی نامیده می‌شود. هنگامی‌که شروع به یادگیری سرعت شاتر، دیافراگم و ایزو کردید، در مورد اثرات دیگری که هر یک از این موارد  بر عکس‌هایتان خواهد گذاشت بیشتر یاد خواهید گرفت. این دانش می‌تواند برای تولید عکس‌های خلاقانه بسیار اثربخش باشد.

هر چه بیشتر در مورد نحوه کار با نوردهی بدانید، راحت‌تر می‌توانید عکس‌هایی عالی بگیرید زیرا درک بهتری از تغییراتی که در دوربین ایجاد می‌کنید خواهید داشت.

هرگز و هرگز خودتان را با دیگر عکاسان مقایسه نکنید.

اگر خودتان را با عکاسان دیگر مقایسه نکنید، اعتمادبه‌نفس و کسب‌وکار شما رشد خواهد کرد.

“این عکس خیلی زیباست. چرا عکسای من این‌طور نیست؟”

“کارش خیلی خوبه. من هیچ‌وقت به خوبی اون نخواهم بود.”

“در مقایسه با کارای اون، کارای من آشغاله!”

“ای‌کاش من جای اون بودم و می تونستم همچین عکسایی بگیرم.”

یک سبک واقعی، خودِ حقیقیِ شما را بازمی‌تاباند؛ چیزی که واقعاً هستید و یا به آن علاقه‌مندید. این درواقع شیوه‌ی نگرش شما به جهان پیرامون است؛ دقیقاً چیزی که شما را «شما» می‌کند. باید این را بپذیریم که هرکدام از ما در نوع خودش خاص است، ما مهارت‌های خاص خودمان را داریم و ممکن است به یک موضوع مشترک میلیون‌ها نگاه متفاوت داشته باشیم. اگر این موضوع را قبول دارید، باید بپذیرید که هیچ‌کس نمی‌تواند شبیه شما باشد، بنابراین خودِ واقعی‌تان را بشناسید و روی آن کار کنید. برای شروع این کار، عکس گرفتن از هر چیزی که در شما حسی پدید نمی‌آورد را رها کنید.

 

تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *