ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

محتوای تولید کاربر و نقش ان در بازاریابی آنلاین

محتوای تولید کاربر ۳

اگر جز کسب وکارهایی هستید که به تازگی شروع به کار کرده اید و یا کسب و کار شما مبتنی بر تجارت الکترونیک است، احتمالا با موضوع تولید محتوا آشنا هستید. محتوای وب سایت، صفحات اجتماعی و … برای شما را چه کسانی تولید می کنند؟ تیم بازاریابی؟ یک آژانس؟ خودتان؟ یا مشتریانتان؟ شاید برای شما سوال شود که مگر مشتریان می توانند محتوا تولید کنند. به طور کلی پاسخ به این سوال مثبت است. بخشی از علم بازاریابی الکترونیک به محبث محتوای تولید کاربر اختصاص دارد. اما اگر میخواهید بدانید که منظور از محتوای تولید کاربر چیست؟ و چگونه می توانید از آن به سود خودتان استفاده کنید تا انتهای این مقاله همراه تبلیغ یار باشید.

منظور از محتوای تولید کاربر چیست؟

محتوای تولیدی کاربر به هرگونه محتوایی گفته می‌شود که توسط افراد و کسانی که بابت تولید و انتشار محتوا پولی دریافت نمی‌کنند، تولید و منتشر می‌شود. شاید بتوانیم این افراد را طرفداران یک برند بنامیم. محتوای تولیدی کاربر می‌تواند متن، عکس، ویدئو، توییت، توصیه، پست وبلاگ و هر چیزی باشد که در آن کاربر برند خاصی را ترویج یا معرفی می‌کند.

بیاید این مسئله را با یک مثال بزرگتر بررسی کنیم. فرض کنید شما صاحب یک کافی شاپ هستید که به تازگی تاسیس شده است. بیاید بخش های مربوط به قبل از افتتاح کافی شاپ مانند:

 • طراحی لوگو
 • تبلیغات شهری
 • تبلیغات از طریق اینفلونسرها
 • و …

را کنار بگذاریم. احتمالا شما یکی از مهمترین کارهایی که انجام داده اید، باز کردن یک صفحه ایسنتاگرام است. این صفحه با تصاویر با کیفیتی باید پر شده باشند که بتوانند حس و طعم را به بیننده منتقل کنند. فرض کنید که در هنگام افتتاحیه عده ی زیادی از افراد مراجعه کننده از کافی شاپ شما، خدمات، دیزاین و طعم محصولات شما در کامنت های مربوط به تصاویر به اشتراک گذاشته تعریف می کنند. حتی برخی از افراد استوری های مختلفی از خدمات شما را با دیگر کاربران به اشتراک می گذارند، همین اتفاق را در ابعاد بالاتر فرض کنید. متوجه خواهید شد که مشتریان شما در فضای مجازی مانند بیلبورد عمل کرده و کارهای شما را تبلیغ می کنند. به این کار محتوای تولید شده توسط کاربر می گویند.

انواع محتوای تولید کاربر چیست؟

البته هر نوع تولید محتوا توسط کاربر به افزایش فروش شرکت کمک نمی‌کند. محتوا باید کاربران را در یک نقطه خاص در چرخه فروش هدف قرار داده و به نقطه بعدی سوق دهد (در حالت ایده‌آل, به سمت خرید  یا تبدیل شدن به مشتری سوق دهد).

پنج راه موثر که می توان با استفاده از آن ها از محتوای تولید کاربر استفاده کرد به شرح زیر می باشد؟

 • نظرات مشتریان
 • مسابقات هشتگ‌دار
 • محتوای ویدئویی
 • تولید محتوا برای فصول تعطیل
 • استوری ها

نقش نظرات مشتریان در محتوای تولید کاربر

اگر جز آن دسته از افرادی باشید که به دیجیکالا زیاد سر میزنند و با خرید آنلاین روابط مناسبی دارند، احیانا با بخش نظرات محصولات آشنایی زیادی دارید. بیش از ۷۰ درصد مصرف‌کنندگان می‌گویند که آن‌ها قبل از خرید محصول یا خدمات به نظرات نگاهی می‌اندازند. نظرات به مشتریان احتمالی شما نشان می‌دهد که محصولات شما قابل‌اعتماد یا غیرقابل اعتماد است. رتبه‌بندی‌ها و نظرات می‌تواند به شما در افزایش ترافیک وب‌سایت شما کمک کند، باعث اعتماد و اطمینان بیشتر شده و نرخ تبدیل را افزایش دهد.

توصیه میکنیم که برای افزایش اعتبار کیفیت محصولات خود را افزایش دهید زیرا که برخلاف اینفولنسرها که با دریافت هزینه کالای شما را تبلیغ می کنند، در اینجا مردم عادی تبلیغگر کالای شما هستند که برای اکثریت قابل اعتمادتر می باشند. از این رو افزایش کیفیت محصولات باعث ایجاد نظرات مثبت بیشتری خواهد شد که شما را در افزایش خرید کمک خواهد کرد.

business people & social network

نقش مسابقات هشتگ در محتوای تولید کاربر

مسابقاتی را در شبکه‌های اجتماعی برگزار کنید، هشتگ‌های منحصر به فرد و جذابی ایجاد کنید و از فالوورهای خود بخواهید که هشتگ مسابقه را به اشتراک بگذارند. با استفاده از هشتگ‌های خاص و باب کردن آن‌ها، فالوورهای شما می‌توانند هشتگ شما را به یک ترند تبدیل کنند. این کار می‌تواند به افزایش تعامل با مخاطبان، افزایش آگاهی از برند و در نهایت افزایش فروش کمک کند.

نقش ویدیو در محتوای تولید کاربر

در ویدئوهای ugc دیدگاه‌ های اصلی درباره محصولات و خدمات شما بیان می‌شود این ویدیوها توسط کاربران شما برای معرفی محصولات باید ارائه شوند. مثلا اگر کاربری برای شما تصویر و یا فایل ویدیویی از خرید انجام داده شده ارسال کرده و از مشا تشکر می کند، شما می توانید آن را در صفحه رسمی خود منتشر کنید. این کار به برند شما اعتبار می‌بخشد. در این ویدئوها بینش‌ها و نگرش‌های مخاطبان به اصالت و یکپارچگی کسب‌وکار شما کمک کرده و تصویر برند شما را تقویت می‌کنند. استفاده از محتوای ویدئویی تولید کاربر بهتر از بازاریابی سنتی است چون آن‌ها می‌توانند به شما کمک کنند با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید و حمایت از مشتریان خود را نشان دهید.

نقش تولید محتوای مناسب با فصل در محتوای تولید کاربر

فصول تعطیل فرصت‌های زیادی برای کسب‌وکارها فراهم می‌کند تا با مشتریان خود از طریق تولید محتوا ارتباط برقرار کنید. برندها می‌توانند از طریق برقراری ارتباط با فالوورهای خود در یک سطح عاطفی خود را محبوب و مردمی کنند.

فصول تعطیل مانند:

 • تابستان
 • اعیاد
 • عید نوروز
 • شب یلدا
 • و …

می تواند افزایش فالوئرهای شما را به دنبال داشته باشد. دقت کنید که این مقاطع زمانی افراد زمان بیشتری را در شبکه های اجتماعی و وب سایت ها می گذرانند زیرا که درگیری های کاری آنها کمتر شده است. از این رو فرصت مناسبی است تا با ترغیب آنها به ایجاد محتوا، تعداد فالوئرهای خود را افزایش دهید.  از فالوورها بخواهید کار تولید محتوا را انجام دهند مثلا تصاویر را به اشتراک بگذارند، ویدئو ارسال کنند، از هشتگ شما استفاده کنند، نظر خود را بنویسند، در مسابقات شرکت کنند و غیره و آن را میان دوستان خود به اشتراک بگذارند.

تاثیر استوری ها را نیز در مثالی که در بخش اولیه به آن پرداخته شد مورد بررسی قرار داده ایم.

تاثیرات مثبت محتوای تولید شده توسط کاربران چیست؟

همان طور که اشاره کردیم محتوای تولید کاربر (UGC) می‌تواند مزایای زیادی برای کسب و کارها و دیگر کاربران داشته باشد. این نوع محتوا نه تنها تاثیر بیشتری بر روی عموم مردم می گذارند بلکه بسیار مقرون به صرفه نیز می باشند. در بخش زیر به تاثیرات مثبت استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربران خواهیم پرداخت. برخی از این تاثیرات با تاثیرات تبلیغات دیجیتال مشترک است، زیرا که استفاده از محتوای تولیدی کاربر بخشی از روش های دیجیتال مارکتینگ می باشد.

 • برندسازی و افزایش آگاهی از برند ( مشترک با انواع روش های تبلیغاتی)
 • افزایش اعتبار شما به عنوان رهبر بازار (مشترک با انواع روش های تبلیغاتی)
 • بهبود وضعیت فالئورهای شما در شبکه های اجتماعی
 • افزایش میزان مشارکت و تعامل با مشتریان
 • تصمیم‌گیری برای اضافه کردن محصولات و خدمات جدید یا حذف نمونه‌های بدون طرفدار
 • تولید محتوای منحصربه‌فرد با کمک از مخاطبان برای افراد جدید
 • تقویت روابط با مخاطبان و ایجاد روابط دوستانه با آن ها
 • بهبود استراتژی و برنامه بازاریابی محتوایی
 • صرفه‌جویی در هزینه‌ها و منابع مصرفی
 • افزایش اعتبار در میان کاربران
 • اعتماد سازی با استفاده از نظرات مثبت مخاطبان
 • بهبود کیفیت محصولات
 • افزایش میزان ترافیک

چگونه بیشترین محتوای تولید شده توسط کاربر را ایجاد کنیم؟

از مهمترین نکات آن است که تمرکز خودتا را تنها بر روی تولید یک نوع محتوا توسط کاربران قرار دهید. به طور مثال از مخطبانتان بخواهید تانظرات شخصی خود در ارتباط با:

 • استفاده از محصولات
 • استفاده از خدماتی

که دریافت کرده اند را از طریق:

 • فیلم
 • عکس
 • و یا مطلب

در صفحات رسانه های اجتماعی خود همانند وبسایت ها و یا خبرنامه ها و… به اشتراک بگذارند. طراحی مسابقات بهترین تصاویر نیز می توانید تاثیر مثبتی را در پی داشته باشد.

جمع بندی

محتوای تولید کاربر (UGC) که به محتوای کاربرساز نیز شناخته می‌شود یکی از با ارزش‌ترین انواع محتواست که برای کسب و کارها اهمیت زیادی دارد، بلکه می‌تواند برای کاربران دیگر نیز مفید باشد. محتوای تولید شده توسط کاربر آنقدر اهمیت دارد که می‌تواند مستقیما در تصمیمات خرد و کلان کسب و کار تاثیر بگذارد. ممکن است تقاضا و نیاز کاربران این سرنخ را به شما بدهد که محصولات جدید اضافه کنید یا محصولات قبلی را دیگر تولید نکنید.

علاوه بر این نکات اعتماد افراد جامعه به شرکت های تبلیغات و اینفلونسرها به مرور کمتر خواهد شد، زیرا که این افراد ممکن است با دریافت هزینه تبلیغات برای برندی با کیفیت نامطلوب را انجام دهند. کاهش اعتماد به این افراد و افزایش اعتماد مردم به افراد عادی، دوستان و اعضای خانواده های خودشان در شبکه های اجتماعی باعث شده است که اهمیت محتوای تولید شده توسط کاربر افزایش یابد. از این رو کسب و کارها بهتر است برای معرفی خود و افزایش تعداد فالئورهای خود، افراد را به اشتراک گذازی، کامنت گذار و … تشویق کنند.

از سوی دیگر می‌توانید با شناخت نیازهای بازار سریع‌تر از رقبا نسبت به پرکردن آن بخش اقدام کنید. ضمن اینکه محتوای تولید شده توسط کاربر با افزایش آگاهی نسبت به برند، تایید محصولات و خدمات، و افزایش اعتبار شما می‌تواند در موفقیت بازاریابی محتوایی نقش مهمی داشته باشد.

در این راستا شرکت تبلیغ یار با ارائه خدمات دیجیتال مارکتینگ توانسته است به کسب و کارهای کوچک راهنمایی های لازم به منظور برندسازی و چگونگی استفاده از محتوای تولید شده توسط کاربر را ارائه نماید. برای بررسی خدمات با ما تماس بگیرید.

 

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *