ثبت نام

تبلیغ یار

مارکتینگ لوازم خانگی

مارکتینگ لوازم خانگی

مارکتینگ لوازم خانگی

مارکتینگ لوازم خانگی

بازار و مارکتینگ لوازم خانگی و تجهیزات آشپزخانه یکی از پر رقابت ترین بازار های کالا هستند و از پر رشدترین صنایع ایران به حساب می آیند. و جود برند ها و شرکت های بسیار و متفاوت ایرانی و خارجی کسب و کار در این صنعت را تبدیل به یک چالش پیچیده کرده است. شرکت‌ها و برندهای لوازم خانگی برایرسید به اهداف تجاری و بازاریابی خود نیازمند به کارگیری استراتژی‌های هوشمندانه و خلاقانه در حوزه ی طراحی محصول، تبلیغات، فروش و خدمات پس از فروش هستند.

مارکتینگ لوازم خانگی
مارکتینگ لوازم خانگی

بازار لوازم خانگی ایرانی

در این میان برندهای خارجی که مستقیما وارد بازار ایران شده اند توانسته اند با استفاده مفید و دقیق از دانش بازاریابی و بهره گیری از فرصتها و ظرفیتهای موجود در بازار ایران به موفقیتهای چشم گیری دست یابند.نگاهی گذرا به بازار ایران نشان میدهد در گروه کالاهایی که دارای ارزش افزوده بالاتری هستند برندهای خارجی دارای سهم بازار بسیار بالایی هستند و اگر برندهای ایرانی حضوری دارند در گروههایی است که اصولا به دلیل ارزش افزوده پایین جذابیتی برای برندهای خارجی برای ورود به آنها وجود ندارد.

این موضوع در حالی اتفاق می افتد که برندهای داخلی اکثرا نگاهی سنتی و قدیمی به مقوله بازاریابی دارند و بسیاری از آنها ( البته نه همه آنها) خود را از چنین مقوله ای بی نیاز میبینند و اصولا چنین ساختاری ندارند.

گروهی دیگر از شرکتها هم ذهنیت درستی از مفهوم بازاریابی ندارند و برداشت شخصی مدیریت ارشد را در مفهومی به نام بازاریابی معنا می کنند. به مثلا بعضی بازاریابی را هم معنای تبلیغات، آن هم نه به مفهوم علمی آن بلکه در حد طراحی و چاپ میدانند و برخی نیز بازاریابی را به مفهوم ویزیتور میشناسند. در طرف دیگر برخی آنقدر این مفهوم را گسترده می بینند و انتظارات غیر واقعی از آن دارند که در مدت زمان کوتاهی سرخورده و نا امید می شوند.

مارکتینگ لوازم خانگی
مارکتینگ لوازم خانگی

دسته ی دیگر نیز واحد بازاریابی را به عنوان واحدی لوکس برای قدرت نمایی در برابررقیب ها در زمانی که شرکت از جریان نقدینگی مناسبی برخوردار است ایجاد میکنند و در زمان بحران، یعنی زمانی بیشتر از همیشه به واحد بازاریابی نیاز است آن را منحل مینمایند.

دست آورد این طرز تفکر این است که علاوه بر صرف هزینه های بالا، هنوز شرکتهای ایرانی تولید کننده لوازم خانگی بخش بندی مناسبی از بازار ندارند و بازار هدف خود را نمیشناسند و بر مبنای ذهنیت و تصورات خود حرکت میکنند. هنوز نمی توانند محصولی را تولید کنند که متناسب با نیاز های مصرف کنندگان نهایی باشد و تمایز در میان محصولات شرکتهای ایرانی به شدت پایین است.

مارکتینگ لوازم خانگی
مارکتینگ لوازم خانگی

شرکت های داخلی و ایرانی

شرکت های ایرانی هنوز راه های ارتباطی خود را برای ارتباط با مصرف کننده به خوبی نمیشناسند و نمیتوانند محتوای مناسبی در اختیار آنها بگذارند که از این طریق میزان آگاهی از شرکت خود را بهبود بخشند. میزان آگاهی از برند شرکتهای ایرانی در میان مصرف کنندگان در بهترین حالت در حدود ۶۰ درصد است که این عدد در مقایسه با دیگر صنایع اصلا قابل مقایسه نیست. اگر مواردی که ذکر کردیم را در کنار تمایل بالای مصرف کننده ایرانی به برندهای خارجی قرار دهیم در خواهیم یافت که سهم بازار دست نیافتنی برندهای خارجی چندان هم دور از انتظار نبوده است.

فروشندگان یک برند از راه ایجاد تعهد و اعتماد در مشتری، بهبود رضایتمندی و نهایتاً ایجاد وفاداری در آنها نقش بسیار مهمی در موفقیت و ماندگاری یک صنعت بازی میکنند. این متغیر در ارتباط با محصولات درگیرکننده و اغلب غیرخوراکی نقشی پر رنگتر دارد و شناخت آن دسته از ویژگیهایی که یک فروشنده میبایست از نظر مشتریان حائز آن باشد، اهمیتی بالا دارد.

مارکتینگ لوازم خانگی
مارکتینگ لوازم خانگی

عواملی که در فروش لوازم خانگی تاثیر دارند

۱٫ ـ توجه به خواسته مشتری و تولید کالا های با کیفیت ،
۲٫ ـ ارائه ضمانت نامه معتبر به مشتریان که حتی در صورت خرابی نیز فروشگاه پاسخگو است ،
۳٫ ـ نظر خواهی دوره ای از مشتریان قبلی در خصوص کیفیت کالاهای خریداری شده ،
۴٫ ـ ارائه تبلیغاتی که بیانگر کیفیت بالای محصولات باشد ،
۵٫ ـ سنجش کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان ورفع نواقص و کاستی ها ،
۶٫ ـ توجه به علم نامگذاری تجاری در صنعت لوازم خانگی ،
۷٫ ـ توجه ب دکوراسیون داخلی و بیرونی فروشگاه به منظور جذب هر چه بیشتر مشتری ،
۸٫ ـ فروش برند های معروفی که در کشورهای مطرح جهان در صنعت لوازم خانگی از قبیل ایتالیا یا ترکیه ساخته می شود ،
۹٫ ـ شناخت مشتری و پیشنهاد کالایی متناسب با داشته وی ،
۱۰٫ ـ اتخاذ راهبردهایی در راستای حفظ یا بهبود وضعیت فعلی نام و نشان تجاری کالا یا فروشگاه خود ، در راستای حفظ و جذب مشتریان جدید ،
۱۱٫ ـ ارائه جدیدترین کالاهای موجود در بازار ،
۱۲٫ ـ توجه به صحبت های مشتری و ارائه پاسخ کامل به سوالات وی ،
۱۳٫ ـ ایجاد فضای مفرّح در داخل نمایشگاه کالاها برای افراد ،
۱۴٫ ـ توجه به اصول روانشناسی در قیمت گذاری محصولات ،
۱۵٫ ـ ارائه سبد متنوعی ار کالاها که تمامی افراد با هر درآمدی بتوانند از فروشگاه خرید نمایند ،
۱۶٫ ـ ایجاد تسهیلات برای کارمندان جهت خرید قسطی ،
۱۷٫ ـ ارایه ارزش به مشتریان ،
۱۸٫ ـ ارائه اطلاعات مناسب به مشتریان جهت تصمیم گیری ،
۱۹٫ ـ بهره گیری از راهکار های تبلیغاتی را در راستای افزایش اطلاعات مشتریان ،
۲۰٫ ـ استفاده از موسیقی آرام بخش در داخل سالن ،
۲۱٫ ـ توجه به ویترین نمایشگاه ،
۲۲٫ ـ تنوع در کالاهای موجود در فروشگاه ،
۲۳٫ ـ شناسایی مشتریان پیرو مد و ارسال کاتالوگ های کالاهای جدید برای آنان ،
۲۴٫ ـ ارائه کالاهای با جدیدترین سبک ،

مارکتینگ لوازم خانگی
مارکتینگ لوازم خانگی

بهترین کسانی که در زمینه لوازم خانگی میتوانند مشاوره بدهند که هستند؟

 

اصلا به شعار های تبلیغاتی توجه نکنید. اغراق کردن یکی از ترفند های شرکت‌های تبلیغاتی است. آنها از صاحبان کالا پول می‌گیرند تا به بهترین وجه ممکن شما را به خرید یک کالا قانع و ترغیب کنند اما این به آن معنا نیست که تمام حقیقت با شما در میان گذاشته شده است. قبل از این‌که گول تبلیغات را بخورید درباره آن کالا و معایبش پرس و جو کنید یا در اینترنت جست‌وجو کنید. حتما به یاید داشته باشید رقبای آن کالا در سایر برندها را نیز با دقت بررسی کنید تا بهتر تصمیم گیری کنید.

پرسید نظر بقیه خریداران آن محصول

بهترین راهنمای شما برای خرید یک وسیله نه فروشندگان هستند و نه تبلیغات. بهترین کسانی که می توانند شما را راهنمایی کنند خود خریداران هستند. نظر بقیه ی خریداران یک کالا را بپرسید. شاید آنها بین اعضای فامیلتان باشند یا همسایه و همکارانتان. احتمال دارد در موضوعات و گروه‌های گفت‌وگو در فضای مجازی نیز بتوانید آنها را پیدا کرده و از آنها درباره معایب و مزایای برند موردنظرتان سوال بپرسید

 

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *