ثبت نام

تبلیغ یار

فاکتور های مربوط به دامنه

فاکتورهای-مربوط-به-دامنه

سن دامنه

گوگل چطور متوجه عمر یک دامنه می شود؟ یا بهرت است سوال خود را این گونه طرح کنیم که نخستین تاریخ ایندکس شدن یک وب سایت چقدر برای گوگل اهیمت دارد؟ پیش از هر چیزی به خاطر داشته باشید که اطلاعات مربوط به هویت یک وب سایت حتی در صورت ایندکس شدن در دسترس گوگل نیست، ولی با این حال روش های متنوعی برای حدس زدن زمان تولد یک دامنه وجود دارد.

به عنوان نمونه، مقدار داده های موجود در یک دامنه می تواند به عنوان معیاری برای تخمین سن آن لحاظ شود. با این حال نخستین لینکی که در یک دامنه به اشتراک گذاشته شده است، بهترین معیار شناخته شده برای تخمین سن آن است. اما این فاکتور تا چه حدی برای اعتبار وب سایت شما اهمیت دارد؟ پاسخ کوتاه این است که لازم نیست نگران سن دامنه خود باشید.

واقعیت این است که تفاوت چندانی میان یک دامنه شش ماهه با یک دامنه یک ساله وجود ندارد. همین که چندین ماه از حضور دامنه شما در بستر آنلاین گذشته باشد کافی است تا امتیار لازم برای گذر از این مرحله را دریافت کند. بنابراین اگر وب سایت شما متولد دهه نود میلای نیست، هیچ جای نگرانی ار بابت این موضوع وجود ندارد.

عنوان-وب-سایت-در-دامنه-سطح-بالا

عنوان وب سایت در دامنه سطح بالا

دامنه سطح بالا که TLD نیز نامیده می شود، بالاترین سطح دامنه اینترنتی است و بقیه دامنه های ثبت شده زیر دامنه این دامنه ها محسوب می شوند. به عنوان نمونه www.example.com زیر دامنه com.  محسوب می شود. 

نهادی که این دامنه ها را ثبت و تنظیم می کند، آیکان نام دارد. دامنه سطح بالا به سه دسته شامل دامنه کشورها، سطح ها و ارگان ها تقسیم بندی می شوند. مهم ترین نکته ای که وب سایت ها باید بدان پایبند باشند، مرتبط بودن محتوان آنها با کلید واژه ای است که مخاطبان به دنبال آن هستند. 

اگر عنوان وب سایت شما با محتوای آن مغایریت داشته باشد، پاسخگوی کاربران نخواهد بود و وب سایتی که پاسخگوی نیاز کاربران نباشد در رتبه بندی گوگل شکست خواهد خورد. هر چند انتخاب دامنه سطح بالای مناسب یکی از فاکتورهای دخیل در الگوریتم گوگل است، ولی میزان اثرگذاری آن نسبت به گذشته کاهش یافته است.

استفاده-از-پسوند-کشور-در-دامنه-سطح-بالا

استفاده از پسوند کشور در دامنه سطح بالا

قرار دادن پسوند کشوری که وب سایت شما در آن فعالیت می کند(مانند cn ,ir us, pt, ca) می تواند باعث ارتقای رتبه شما در جستجوهای کاربرانی باشد که در آن کشور زندگی می کنند. البته توجه داشته باشید که این موضوع برای کسب و کارهای بین المللی باعث محدودیت می شود؛ چراکه، منجر به افت رتبه شما در نتایج جستجوی آن دسته از کاربران می شود که خارج از منطقه فعالیت وب سایتتان درباره کسب و کار شما جستجو کرده اند.

انتخاب کلیدواژه به عنوان واژه نخست دامنه

دامنه ای که در آن از کلید واژه مورد توجه جامعه مخاطبان هدف استفاده شده باشد، شانس بیشتری در رتبه بندی گوگل خواهد داشت. حتی مطالعات نشان می دهند که مکان کلیدواژه به کار رفته در دامنه نیز اهمیت دارد. ایده آل ترین حالت زمانی خواهد بود که کلیدواژه در ابتدای نام دامنه قرار گرفته باشد.

تاریخ ثبت دامنه

واقعیت این است که هیچ موتور جستجویی(حداقل به صورت رسمی) تایید نکرده است که از تاریخ ثبت دامنه به عنوان فاکتوری برای ارزیابی میزان اعتبار یک وب سایت استفاده می کند. با این حال، صحبت های ضد و نقیضی در رابطه با اهمیت تاریخ ثبت دامنه شنیده می شود. برخی این فاکتور را خیلی مهم، برخی کم اهمیت و برخی دیگر بی اهمیت می دانند.

به هر روی، تاریخ ثبت یک دامنه به سه دلیل مهم نمی تواند معیار خوبی برای سنجش کیفیت و اعتبار یک وب سایت باشد:

  • ممکن است یک دامنه ثبت نام شده؛ ولی هرگز استفاده نشده باشد.
  • ممکن است یک شرکت معتبر قصد تغییر دامنه و استفاده از یک دامنه جدید را داشته باشد
  • ممک است از یک دامنه برای سال ها استفاده های غیرقانونی شود و پس از چند سال بدون تغییر تاریخ ثبت نام جدید به فرد شرکتی دیگر فروخته شود.

برخی دیگر بر این باورند که تاریخ انقضای یک دامنه معیار بهتری برای ارزیابی اعتبار آن است. آنها می گویند که دامنه های قانونی معمولا برای سال ها استفاده می شوند، ولی دامنه های غیرقانونی به ندرت بیشتر از یک سال مورد استفاده قرار می گیرند.

کلید-واژه-های-دامنه-فرعی

کلید واژه های دامنه فرعی

در سلسله مراتب نام دامنه، یکی زیر دامنه یا دامنه فرعی بخشی از یک دامنه بزرگ تر است. تنها دامنه ای که زیر دامنه نیست، دامنه ریشه است. به عنوان نمونه www.mail.example.com زیر دامنه www.example.com است. اگر میزان تاثیر کلیدواژه های سطوح مختلف دامنه در رتبه بندی وب سایت ها را از یک (بدون تاثیر مستقیم) تا ده (تاثیر خیلی قوی) تقسیم بندی کنیم، بیشترین امتیاز (نزدیک به شش) به دامنه هایی می رسد که نام آنها کاملا مطابق با کلید واژه های آن کسب و کار است. پس از آن با بیش از پنچ امتیاز دامنه هایی هستند که کاملا مطابق با کلید واژه نیستند. ولی کلیدواژه کسب و کار بخشی از نام دامنه است. دامنه های مرتبط با کلیدواژه با چهار امتیاز در جایگاه سوم و کلید واژهایی که در دامنه فرعی استفاده شده اند با بیش از سه امتیاز در جایگاه سوم و کلیدواژه هایی که در دامنه فرعی استفاده شده اند با بیش از سه امتیاز در جایگاه چهارم قرار می گیرد.

پیشینه دامنه

گاهی گوگل تاریخچه وب سایتی که تحت مالکیت های مختلف قرار گرفته است را باز نشانی می کند. همچنین لینک هایی که این سایت را نشانه رفته اند را نادیده می گیرد. بنابراین، هنگامی که قصد خرید یک دامنه استفاده شده از فرد یا شرکت دیگری را دارید، لازم است به پیشینه آن دقت کنید.

بدین منظور پیش ار هر کاری می توانید به صورت اینترنتی درباره دامنه مورد نظر جستجو کنید. کافی است نام دامنه مورد را به صورت site:domain.com در گوگل جستجو کنید. اگر جستجوی شما هیچ نتیجه ای نداشت، این یک نشانه بد است. در وهله دوم می توانید نام دامنه مورد نظرتان را بدون com. جستجو کنید.

شاید در این مرحله موفق شوید تا اطلاعاتی درباره آن پیداکنید. شاید یک نفر حرفی درباره آن زده باشد. اگر با اشاره های منفی زیادی در مقایسه با اشاره های مثبت روبه رو شدید، به احتمال زیاد باید درباره تصمیم خود تجدید نظر کنید. گزینه سوم استفاده از وب سایت archive.com است. می توانید وارد این وب سایت شده و نام دامنه خود را در آن جستجو کنید. این وب سایت به شما نشان می دهد که دامنه مورد نظر شما چه پیشنه ای داشته است. روش آخر درخواست از صاحب قبلی وب سایت برای ارائه اطلاعات پیشین وب سایت است.

 

مطابقت کامل با دامنه

دامنه کاملا مطابق(EMD) دامنه ای است که نام آن کاملا با یک عبارت متداول جستجو شده در گوگل مطابقت دارد. به عنوان نمونه، فرض کنید شما نام وب سایت خود را www.buycheapjeansoline.com گذاشته اید. در این صورت اگر کسب و کار شما مرتبط با فروش شلوار جین باشد، عبارت «buy cheap jeans» که بارها در موتورهای جستجو تکارا شده است، یک عبارت سوآور برای کسب و کار شما خواهد بود.

در واقع، استفاده از این نام به عنوان نام وب سایت، یک میانبر عالی برای قرار گرفتن نام وب سایت شما در صدر نتایج تمام جستجوهای مربوط به «خرید شوار جین (به انگلیسی)» خواهد شد.

تا پیش از سال ۲۰۱۲، EMDها به عنوان یک استراتژی ناجوانمردانه در فرایند سئو محسوب می شدند. شرکت های کم تجربه و نه چندان قوی تنها با انتخاب یک نام مناسب برای دامنه خود می توانستند گوی رقابت را از حریفانی که سال ها مشغول تولید محتوای جذاب و منسجم بودند، بربایند. ولی در سلب ۲۰۱۲ تغییراتی در الگوریتم گوگل ایجاد شد تا تاثیر EMDها در نتایج جستجوی گوگل تعدیل شود.

هوئیز-دامنه

هوئیز عمومی یا هوئیز خصوصی

هوئیز که به صورت whois نوشته می شود و به عبارت who is به معنای چه کسی اشاره دارد، یک پرسش و پاسخ پروتکلی است که به صورت گسترده برای پرس و جوی پایگاه های داده کاربران ثبت شده یا نمایندگان منابع اینترنت به کار می رود. نام دامنه، آدرس پرتوکل اینترنتی یا سامانه مستقل همگی مثال هایی از اطلاعات هوئیز یک دامنه هستند.

هوئیزهای خصوص این نکته را به مخاطبان القا می کنند که شاید مالک دامنه اطلاعاتی برای پنهان نگه داشتن دارد. کارشناسان سئو می گویند که اگر وب سایت شما فعالیت غیرقانونی ندارد، نیازی به پنهان کردن اطلاعات دامنه خود ندارید. امروزه ثابت شده است که خصوص نگه داشتن هوئیز تنها باعث می شود که موتورهای جستجو اعتماد کمتری به وب سایت شما داشته باشند. بنابراین برای جلب اعتماد موتورهای جستجو، علاوه بر آنکه اطلاعات هوئیز خود را در اختیار عموم قرار می دهید، مطمئن شودی که اطلاعات مطابق با اطلاعات تماس و همچنین سیاست های حریم شخصی وب سایت شما است. 

قرار دادن اطلاعات هوئیز در حالت خصوصی شاید به تنهایی تاثیر منفی زیادی روی رتبه وب سایت شما نداشته باشد، ولی این عوامل کوچک وقتی در کنار یکدیگر قرار می گیرند، تاثیر قابل توجهی در نتیجه نهایی خواهند داشت.

اطلاعات مالک متخلف در هوئیز

اگر گوگل فردی را به عنوان یک اسپم در بستر اینترنت شناسایی کند، تمام سایت های دیگر که در مالکیت این فرد قرار دارند را تنبیه خواهد کرد.

 

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *