ثبت نام

تبلیغ یار

عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی

عکاسی خیابانی هنر گشتن در کوچه و خیابان های شهر است،عکاسی خیابانی عکس گرفتن از آن چیزی است که نظرت را جلب می کند،در عکاسی خیابانی عکاس مجبور نیست خود را ملزم به رعایت هر قانونی بداند،عکاسی خیابانی دموکراتیک ترین نوع عکاسی است، بدلیل اینکه تمام چیزی که عکاس به آن نیاز دارد یک جای شلوغ و دوربین عکاسی اش است و ثبت هر آن چیزی که او می اندیشد می تواند برای مخاطبش جالب باشد، اگر بخواهیم عکاسی خیابانی را در یک عبارت خلاصه کنیم جواب این است:((ثبت انسانیت))،انسانیت معنا های بسیاری دارد،عکاس خیابانی انسانیت را با عکس گرفتن از آدم ها، و هر چیز دیگری که می تواند باعث شود حال مردم های شهر را بهتر درک کنیم،مستند می کند.

با همه‌ی این اوصاف، مهم‌ترین رکن در عکاسی خیابانی آن است که عکاس با عشق و علاقه دوربین خود را در دست بگیرد، به دل شهر بزند و پی شکار لحظه‌ها و احساسات مختلف برود.

عکاسی خیابانی

در عکاسی خیابانی بهتر است که سوژه از لحظه گرفته شدن عکس مطلع نباشد،هرچند ممکن است بسیاری از عکس های خیابانی خوب وجود داشته باشد که عکس با اجازه سوژه گرفته می شود و حتی عکس هایی که در آن انسانی حضور ندارد اما چیزی که در عکاسی خیابانی مهم است این است که بتوانیم طبیعی ترین حالت سوژه را به تصویر بکشیم و بتوانیم با با روح خود با عکاسی ارتباط برقرار کنیم.

عکاسی خیابانی به عنوان بدنه هنر عکاسی، صحنه‌هایی از زندگی روزمره مردم را سوژه اصلی خود قرار می‌دهد. خیابان‌ها، پارک‌ها، مساجد، محل‌های خرید و مراکزی که مردم گرد هم می‌آیند، محل اصلی تهیه عکس‌های خیابانی است.

یکی از چیزهای مورد علاقه من در مورد عکاسی در سفر، فرصت هایی است که برای ملاقات با افراد جالب در خیابان و گرفتن پرتره از آنها فراهم می کند. اینها برخی از چیزهایی هستند که من یاد گرفته ام، که می توانید در هنگام سفر آنها را به کار ببرید و پرتره های خیابانی بگیرید.

یکی از بهترین مکان های عکاسی خیابانی در ایستگاه های اتوبوس است.

زیرا دراین مکان تنوع خوبی از انواع اقشار جامعه وجود دارد و سوژه ها اکثر منتظر اتوبوس هستند پی ساکن هستند و شما به راحتی می توانید بهترین زاویه و بهترین حالت عکاسی را انتخاب کنید.می توانید سوژه های مختلفی را ببینید و عکس بگیرید.

یکی از مشکلاتی که هنگام عکاسی خیابانی با آن مواجه می شوید این است که اکثر سوژه های شما خسته کننده هستند،آن ها هیچ کار خاصی انجام نمی دهند، یا فقط راه می روند یا بر گوشه ای تکیه می زنند و تماشا می کنند.

اگر قصد عکاسی خیابانی را دارید بهتر است دنبال سوژه‌های بگردید که زبان بدن را بلد باشد، یا به طورکلی بلد باشد چگونه ژست بگیرد.

عکاسی خیابانی

اصل و جوهره‌ی این سبک از عکاسی، یعنی عکاسی خیابانی، ثبت گذر زندگی روزمره‌ی انسان و جامعه در قاب تصویر است که هر تصویر می‌تواند مفاهیم خاص و زیادی را در خود بگنجاند پس بهتر است سعی نکنید که توصیفهای طولانی در پشت عکس های خود قرار دهید.

درست برخلاف لنزهای تله، استفاده از یک لنز واید به شما این امکان را می‌دهد که به خوبی به سوژه‌ها نزدیک شوید و این احساس را تلقی می‌کند که عکاس در لحظه و در مکان بوده و توانسته حس موجود در فضا را به خوبی به تصویر بکشد.

حالا این سوال پیش می آید چرا عکاسی خیابانی؟

عکاسی به این علت مورد توجه قرار گرفته زیرا این فرصت را به عکاس می دهد تا با غریبه ها مواجه شود و زندگی مهیج تر داشته باشد،برای عکاس خیابانی ،عکاسی برای خود نمایی نیست و به عکاس کمک می کند که اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد.

ممکن است عکاس قبل از شروع عکاسی ترس هایی از غریبه ها داشته باشد.اما بعد از مدتی این ترس فروکش کرده و جای خود را به اشتیاق بیشتر برای عکاسی می دهد.

خیلی از آدم ها بدون اطلاع داشتن از ماهیت عکاسی خیابانی آن را شروع می کنند،اما عکاسان خیابانی به طور کلی آدم هایی پر شوق ،عاشق و انسان دوست هستند.

برای عکاسی خیابانی همه چیزی که نیاز دارید یک دوربین است،بهتر است از کوچکترین دوربینی که دارید برای این کار استفاده کنید،این دوربین می تواند دوربین تلفن همراه،دوربین کامپکت،یا یک دوربین بدون اینه باشد،یا حتی میتوانید از دوربین های حرفه ای یا هر دوربین دیگری استفاده کنید.

در یک کلام باید بگوییم عکاسی خیابانی زمان و مکان نمی‌شناسد! در این سبک هیچ سوژه‌ای منتظر عکاس نیست تا از راه برسد و آن را به تصویر بکشد. می‌توان گفت عکاسی خیابانی، عکاسی لحظه‌هاست و فرصتی است برای به اشتراک گذاری چیزی که عکاس با چشمانش می‌بیند. دروازه‌ای است از چشمان عکاس به چشمان مخاطب و یک عکاس حرفه‌ای نمی‌تواند به‌سادگی از کنار سوژه‌های لحظه‌ای عبور کند؛ پس باید دوربینش را جزئی از خود بداند.

با این اوصاف می‌توان اصطلاح «لحظه‌ی طلایی» را به این مواقع اطلاق کرد که در آن لحظه، عکاس فقط چند صدم ثانیه فرصت ثبت سوژه را دارد.

 

 

تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

 • احسان حاجی ژانویه 26, 2023 :: 10:40 ق.ظ
  0 0

  هزینه مشاوره آنلاین و حضوری باهم متفاوته

 • وحید بهمنی ژانویه 26, 2023 :: 10:50 ق.ظ
  0 0

  مشاوره هاتون عالین واقعا!

 • صادق جمالی ژانویه 26, 2023 :: 12:20 ب.ظ
  0 0

  بیشتری بنویسین لطفا

 • علی اصغر تهرانی ژانویه 26, 2023 :: 1:15 ب.ظ
  0 0

  خیلی سایت خوبی دارین

 • حامد رضوانی ژانویه 29, 2023 :: 8:35 ق.ظ
  0 0

  مثل همیشه عالی و کاربردی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *