ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

طراحی کاتالوگ(قسمت دوم)

طراحی کاتالوگ

طراحی کاتالوگ

کاتالوگ به مجموعه ای از صفحات مرتبط گفته می شود که جهت معرفی یک برند یا شرکت ساخته می شود. هر ارگان  که معمولا جز ارگان های خدمات دهنده هم می باشد نیاز به کاتالوگ و به اشتراک گذاری خدمات یا محصولات خود برای بهره وری بالاتر وافزایش فروش است. معمولا کاتالوگ توسط دو نرم افزار Adobe Photoshop و Corelبرای افزایش زیبایی وخوانایی تهیه می شود مثلا اگر یک کارخانه ی تولید مواد غذایی دارید و محصولات جدیدی را به بازار عرضه کرده اید باید برای معرفی محصولات جدید کاتالوگی طراحی کنید تا شرکت با استفاده از آن بتواند کالای جدید شما را به مغازه داران معرفی کنند.

طراحی کاتالوگ

تاریخچه طراحی کاتالوگ

تاریخچه تهیه کاتالوگ به قرن ۲۰ میلادی باز می گردد که معمولا در آن زمان شرکت ها برای فروش محصولات خود اقدام به طراحی روزنامه به شکل کاتالوگ می کردند.

کاتالوگ ها در سایز های مختلف قابل تولید می باشند. جنس کاتالوگ بسته به سلیقه مشتری در اندازه های متفاوتی تهیه می شود ولی معمولا برای زیبایی بیشتر از کاغذ گلاسه برای صفحات کاتالوگ و برای جلد کاتالوگ استفاده می کنند که جلد کاتالوگ را با پوشش سلفون می پوشانند که امکان خراب شدن صفحات کاتالوگ از بین برود و همچنین برای زیبایی بیشتر از کارهای گرافیکی روی جلد کاتالوگ استفاده می شود. صحافی کاتالوگ به صورت صحافی منگنه، و یا سیمی انجام می شود.

طراحی کاتالوگ بسیار مهم است زیرا تا حدود زیادی معرف وسیله در دید مشتری است به طوریکه علاوه بر زیبایی باید حاوی نکات مورد نیاز مشتری برای تهیه کاتالوگ می باشد کاتالوگ برای استفاده راحت تر و اطلاعات لازم در خصوص خدمات باشد.

هر قدر یک کاتالوگ زیباتر باشد تاثیر گذاری بیشتری را در مشتری خواهد داشت وبه این منظور به عنوان پایه اول کاتالوگ زیبایی مهمترین بخش می باشد. استفاده از افکت های مختلف مانند سلفون، برجسته و یا متریال خاص و استفاده از رنگهای خاص جلد کاتالوگ باعث می شود که کاتالوگ شرکت شما نسبت به سایر شرکت ها متفاوت تر باشد .

بروشور و کاتالوگ نماینده سازمان شما هستند. آنها دقیقا باید همان کاری را کنند که اگر شما به دنبال آن بوده اید. وظیفه اصلی آنها معرفی درست دیدگاه ها و ارزش های سازمان شماست .

از بروشور و کاتالوگ به عنوان تبلیغات و رسانه ی یاد می کنند. بروشور یا کاتالوگ نوعی رسانه چاپی است که حاوی شرح مشخصات کلی کالاها و برخی اطلاعات مفید که مورد نیاز مصرف کنندگان است مورد استفاده قرار می گیرد.

کاتالوگ را معمولا به مجموعه گردآوری شده از محصولات ارائه شده توسط یک شرکت با ریزترین اطلاعات مورد نیاز برای فروشنده آن کالا گفته می شود.

کاتالوگ ها برای محصولات یک شرکت و یا برای ارائه خدمات طراحی می گردند و دارای جزئیاتی هستند که برای مصرف کننده اهمیتی ندارد اما برای واسطه یا مغازه داری که این کالا می خواهد انتخاب کنند و عرضه می کند، مهم است.

طراحی کاتالوگ

نکات مهم طراحی گرافیک کاتالوگ

بیشتر افراد ابتدا به تصاویرموجود در کاتالوگ دارند، سپس به مطالب موجود در کاتالوگ توجه می کنند. این قانون را در طراحی گرافیکی یک مجموعه کاتالوگ باید در نظر داشته باش و مطالب مهمتر مانند اطلاعات فروش را با کمک تصاویر و برجسته و جلو دید قرار دهید.

مهم ترین قانون طراحی که باعث می شود نظر افراد را به بروشور جلب کند، همیشه وقتی متن موجود در کاتالوگ کم باشد وتصاویر موجود در کاتالوگ زیاد باشد ،خواننده انگیزه بیشتری برای خواندن کاتالوگ پیدا خواهد کرد.

تصاویر و عکس ها برای یک کار گرافیکی به شدت مهم است . می تواند در خواننده تاثیر گذار و موثر باشد. آن ها خواننده را مجذوب محتوای کاتالوگ می کنند و خواننده درک بهتری از کار پیدا می کند برای داشتن یک ارتباط موثر  باید تصاویر را با دقت  وسعی کنید که از تصاویر زیبایی در کار خود استفاده کنید و این تصاویر بی کیفیت نباشند ولی انتخاب فلسفه و تصویر کار شما را به خوبی بیان می کند و این موفقیت شما را تضمین می کند سعی کنید تصاویر زیبا را بیشتر به کاتالوگ اضافه کنید این امر شما را در رسیدن به اهداف شما یاری می کند که در انجام تبلیغات شما را یاری خواهد کرد.

طراحی کاتالوگ

می توان گفت عکس محصولات می توانند مهم ترین آیتم جلب کننده باشد  که می توان در طراحی بروشور کاربرد داشته باشد. در معرض نمایش قرار دادن محصولات که به شما ارائه می کنید و بالا بردن  میزان فروش محصول بسیار مهم است سعی کنید نقش تصویر ذهنی را در طراحی گرافیک و بروشور جدی بگیرید

انواع کاتالوگ یا بروشور

بنا بر سایز بروشور انواع مختلفی دارند. متداول ترین آنها عبارتند از

کاتالوگ دو لت

دو لت بهترین روش برای تبلیغ کار فعالیت های تجاری شما می باشد ، چون خواندن مطالب آن آسان تر وزمانی را که باید صرف خواندن کن زمان کمتری را نیاز دارد. کاتالوگ های دولت به دلیل اینکه قابلیت خواندن و آسان تر حمل کردن آن وسبکی کار کاتالوگ  می تواند باعث موفقیت در رقابت های تجاری نقش مهمی را ایفا می کنند.

کاتالوگ سه لت

طراحی سه لت یکی از متداول ترین شکل های بروشور است که هیچ گاه نمی توان اهمیت آن را در ضمینه تبلیغاتی انکار کرد. مهم ترین ویژگی این نوع کاتالوگ این است که فضای زیادی برای ارائه اطلاعات می تواند در بر بگیرد. این نوع اغلب به عنوان آگهی های که در ضمینه کاری خاصی انجام می شود را شامل می شود.

ضمیمه

بروشور یا کاتالوگ های ضمینه یکی از ابزارهای مهم در بازاریابی است که اگر به شیوه مناسب قرار گیرد نتایج چشم گیر و به دنبال خواهد داشت. اگر چه هزینه این مدل کاتالوگ ها بیش از چاپ انواع معمولی کاتالوگ می باشد اما در نوع خود منحصر به فرد ونوع خاصی از کاتالوگ محسوب می شود.

 

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *