ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

اهمیت طراحی لوگوتایپ برای برند و فرق آن با لوگو

طراحی لوگوتایپ

طراحی لوگوتایپ

طراحی لوگوتایپ

لوگوتایپ یه جور خاصی از لوگو است که با استفاده از نوشتار تولید می گردد . در حقیقت لوگوتایپ ها یک سبک طراحی لوگو یا نشانه که می توانند پیچیده ویا ساده طراحی شوند هستند . برای طراحی لوگوتایپ از نام لوگو ، نام برند ، شخص و یا سازمان به صورت مفهمومی و با استفاده از تایپوگرافی طراحی می گردد .

از آن جایی که در طراحی لوگو تایپ ها شما با حروف چینی سروکار خواهید داشت پس خوانایی حروف دارای اهمیت فراوان و ویژه ای است  . علاوه بر این بایستی از اصول تایپوگرافی هم در این نوع طراحی پیروی نمایید . اگر بخواهیم به زبان ساده و راحت صحبت کنیم باید بگوییم که طراحی لوگوتایپ ها بسته به نام و چیدمان حروف می تواند یا خیلی  سخت و یا خیلی ساده و راحت باشد.

طراحی لوگوتایپ
طراحی لوگوتایپ

اهمیت طراحی لوگوتایپ

بایستی در این باره با شما صادق باشیم و بگوییم که اهمیت لوگوتایپ ها مثل نماد ها نیست ولی استفاده از یک فونت معمولی و پیش پا افتاده یا تعدد تعداد فونت در این نوع طراحی می تواند برند شما را به شکست بکشاند و هر آن چه که زحمت کشیده اید و هزینه صرف کرده اید را به باد دهد.

به همین خاطر اولین توصیه ی ما به شما این است که به هیچ وجه برای طراحی لوگو یا لوگوتایپ به افراد تازه کار و ناشی اعتماد نکنید.برای انجام این کار بهتر است به سراغ حرفه ای ها بروید. از گرافیست مورد نظرتان بخواهید که نمونه کارهای خود را به شما نشان دهد. به خاطر داشته باشید که در این زمینه خودتان نیز باید سلیقه ی خوبی داشته باشید که بتوانید کار خوب را از بد تشخیص دهید.

همیشه کاربران در نگاه اول و شناسایی برند شما به لوگوی شما دقت زیادی نخواهند کرد ولی در طولانی مدت این نوع برند سازی اهمیت خیلی زیادی در رشد برند شما خواهد داشت و تازه متوجه خواهید شد که باید از همان ابتدا به فکر طراحی لوگو و لوگوتایپ خود می بودید. همیشه بایستی به خاطر داشته باشیم که نام نوشتاری به خوبی در ذهن مخاطب باقی خواهد ماند ، هرچند مخاطبان غالب مواقع تمایل دارند نام شما را به خاطر بسپارند و شما را با یک تصویر یا عکس به یاد بیاورند.

برجسته شدن طراحی لوگوتایپ

شاید این راه حلی که می خواهیم به شما ارائه کنیم کار سخت و پیچیده ای باشد اما در صورتی که می خواهید لوگوی شما منحصر به فرد باشد می توانید به طراحی یک فونت خاص و ویژه  فکر کنید. چنان چه شما یه فونت اختصاصی داشته باشید می توانید برند خود را به شکل کاملا متفاوتی جلوه دهید.

البته بایستی به شما اطلاع دهیم داشتن فونت اختصاصی به تنهایی قادر نخواهد بود که به برجسته شدن طراحی شما کمک کند. بلکه فونت شما باید با سبک طراحی ، اهداف و فعالیت های سازمان و … همخوانی و تناسب داشته باشد.

برجسته شدن طراحی لوگوتایپ
برجسته شدن طراحی لوگوتایپ

نکاتی در طراحی لوگوتایپ 

  • همیشه بایستی فونت و لوگوتایپ با نماد یا لوگوی برند شما ارتباط بصری داشته باشند به همین خاطر توصیه می کنیم که تلاش نکنید این تناسب را بهم بزنید.حتماً دلیل خاصی برای این مسئله وجود داشته است.
  • همیشه رقبا و دیگران در رشد شما تاثیر گذارو مفید هستند به همین دلیل همواره لوگوی آن ها را در نظر داشته باشید تا ساختاری متفاوت طراحی نمایید .
  • مهم ترین اصل و نکته ی مهم در طراحی لوگوتایپ سادگی و خوانایی است.
  • یکی دیگر از اصول طراحی زیبایی بصری است. جهت حفظ آن تلاش کنید از لحاظ کردن موارد مرتبط با هویت برند صرف نظر کنید.
  • همیشه سعی کنید لوگوتایپ شما منحصر به فرد و متفاوت باشد اما در این راه مراقب باشید که به افراط و تفریط متوصل نشوید و از ساختارهای غیر معقول خوداری کنید.

نمونه هایی از لوگوتایپ های موفق

شرکت ها و کمپانی های خیلی زیادی از این شیوه جهت طراحی لوگو و برندینگ خود استفاده می کنند. در این جا اسم برخی از مشهور ترین و معتبر ترین  این شرکت ها را با هم مرور خواهیم کرد .

 اندروید

کوکاکولا

 دیجانگو(جنگو)

 دیزنی

 وایو

 آی بی ام

 فیسبوک و…

در صورتی که به لوگوی هر کدام از این شرکت ها توجه کنید ویژگی ها و خصوصیات خاصی را در آن ها مشاهده خواهید نمود . به عنوان مثال لوگوتایپ شرکت اندروید با فونت اختصاصی برای این شرکت طراحی شده است. این فونت را هر کجا که مشاهده کردید احتمالا ً قرار است به نحوی با شرکت اندروید مواجه شوید .

یا لوگوی شرکت وایو (Vaio) را در نظر داشته باشید  . در وهله ی اول ممکن است آن را بیشتر شبیه یک لوگو ببینیم تا یک لوگوتایپ ولی طراح آن به شکل خیلی مبتکرانه و خلاقانه ای کلمات را کنار هم گذاشته.

اون V و a را درست مثل یک سیگنال یا موج که به آنالوگ اشاره می کند کنار هم قرار داده و سپس O و  i را همانند ۰ و ۱ به نماد دیجیتال کنارهم قرار داده.

نمونه هایی از لوگوتایپ های موفق
نمونه هایی از لوگوتایپ های موفق

سخن آخر

لوگو و نشانه در معرفی شرکت ، برند ، محصول و یا سازمان شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود . این که کدام شیوه طراحی لوگو را انتخاب می کنید به سلیقه شما بستگی دارد. اما همواره وقتی به لوگو شرکت های بزرگ دنیا توجه می کنید بسیار ساده اما پر معنا و مفهوم هستند. همین موضوع باعث به یادماندنی شدن نماد آنها خواهد شد.

متاسفانه در حال حاضر در کشور ما اهمیت چندانی به طراحی لوگو و لوگوتایپ داده نمی شود اما بهتر است بدانید این یکی از مهم ترین و اساسی ترین کارهایی است که به هنگام شروع یک استارتاپ باید انجام دهید. به عنوان مثال هیچ یک از ما نمی تواند لوگوی شبکه ی ۳ را فراموش کند یا هرجا که لوگوتایپ بانک ملی را می بینم فوراً تداعی بانک در ذهنمان می شود. به همین خاطر توصیه می کنیم این مرحله را جدی بگیرید و از آن سرسری عبور نکنید.

همان گونه که گفتیم انتخاب یک گرافیست خلاق و ماهر می تواند کمک زیادی به شما کند.از او بخواهید که چندین طرح برای شما بزند .در این مسیر نقش فعالانه ای داشته باشید و لوگوتایپ های نمونه ای را برای او بفرستید تا به درک مشترکی برسید.

امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *