ثبت نام

تبلیغ یار

روند تغییر تبلیغات برندها به چه صورت بوده است؟

تبلیغات-و-بازاریابی

در خصوص تبلیغات و بازاریابی باید گفت که این فرایند از جهات بسیار متفاوتی راه بسیار طولانی را طی کرده تا به این نقطه برسد. از زمان های بسیار دور تر شرکت ها و صاحبان مشاغل، تولید کننده های انبوه و کارخانه ها از روش های متفاوتی برای تبلیغ کردن محصولات و سرویس های خود استفاده می کردند.

اما چرا تبلیغ کردن یک محصول تا این اندازه اهمیت دارد و چرا این کار از مدت ها قبل مورد توجه صاحبان مشاغل و کسب و کار ها قرار داشته است؟ مهم ترین دلیلی که می توان برای این موضوع مطرح کرد این است که زمانی که فردی محصولی را تولید می کند یا سرویسی را ارائه می دهد، باید از اطلاع یافتن و شناختن آن توسط مشتریان با خبر شود.

برای اولین بار شرکت های تولید کننده دخانیات در دهه ۱۹۲۰ تکنیک های مدرنی را برای ایجاد تقاضای انبوه برای متود های تولیدات گسترده محصولات شان معرفی کردند. بعد از آن به تدریج مدیاهای متفاوتی از جمله تبلیغ در رادیو، تلویزیون و فیلم ها برند ها را قادر ساخت تا بتوانند به خوبی محصولات خود را تبلیغ کنند.

این روش های جدید تر و تصویری به خوبی توانستند جایگاه به خصوصی را در بین کسب و کار ها پیدا کنند و تاثیر تبلیغ کردن از طریق آن ها به مراتب بیش تر و قوی تر از تبلیغات چاپی بودند. کسب و کار ها از طریق این مدیا ها توانستند تا به صورت پویا مزایای استفاده از محصولات خود را به مشتریان شان نشان دهند.

تبلیغات-و-بازاریابی-۱

مزایای استفاده از کانال های جدید تبلیغی چه بود؟

مزایا و منافع به دست آمده از طریق این فرایند های تبلیغی تصویری و پویا به حدی بود که تا آن زمان به هیچ عنوان روش های چاپی و ثابت نتوانسته بودند به آن دست بیابند. اما این فرایند به همین نقطه محدود نشد و به تدریج تبلیغات برند ها روز به روز پیشرفت کرد.

با یادگیری و آموزش قدرت و کارایی هر کدام از این کانال های تبلیغاتی، کسب و کار ها می توانند به صورت کارامد تری مخاطبان هدف خود را شناسایی کرده و به آن ها برسند. با شناسایی نقاط قوت این کانال ها و دستیابی هر چه بهتر به مخاطبان، می توان به صورت دقیق تر و هر چه بهتر پیام مرتبط با برند را به آن ها منتقل کرد.

در واقع با استفاده از فناوری های جدیدی که برای برنامه های تبلیغاتی برند ها ارائه شده بود، مشتریان و مخاطبان بالقوه به خوبی برند مورد نظر خود را می شناختند، با نام آن ها آشنا می شدند، از محصولاتی که توسط آن ها ارائه می شد به سرعت مطلع می شدند و در نتیجه به نوعی همراه با خط تولید و فروش تولید کننده ها و کسب و کار ها پیش می رفتند.

اما با این وجود تمام چیزی که در این روند تبلیغی ادامه داشت و می توان گفت تا مدت ها این روند اولیه و پایه ای پا برجا بود این بود که در تمامی این روش ها، چه روش های چاپی، چه روش های صوتی و تصویری تبلیغاتی، تنها ارتباطی یک طرفه و غبر مستقیم با مشتریان وجود داشت، بدون صحبت کردن و برقراری ارتباط مستقیم با آن ها.

کانال-های-تبلیغاتی

کم رنگ تر شدن تدریجی نقش تبلیغات تلویزیونی

این روند برای مدت های زیادی ادامه داشت و تولید کننده ها و بازاریابان تنها قادر بودند تا از این دنیای صوتی و تصویری و با کمک گرفتن از فیلم ها و ویدئو ها، نهایت تلاش خود را برای جذب مشتریان و جلب توجه آن ها انجام دهند و باعث پیشبرد برنامه های فروش و تبلیغات برند ها شوند.

این فرایند تنها کاری بود که مدت ها قابل انجام بود و از این طریق مشتریان برای خرید محصولات ترغیب می شدند و تقریبا تا مدت ها کارامد بود. اما این امر همیشگی نبود و بعد از گذشت مدت زمانی افراد آموختند که دیگر به تبلیغات تلویزیونی توجهی نکنند و تبلیغ های روی مجلات تبلیغاتی و بیلبورد های تبلیغاتی را نادیده بگیرند.

آن ها به تدریج دیگر تمایلی به مشاهده تبلیغات تلویزیونی خسته شدند و برای آن ها دیگر جذابیت های لازم را نداشت. در نتیجه بازاریابان با بروز این حالت به فکر چاره افتادند و به دنبال استفاده از راهی نوین برای جلب توجه مجدد مشتریان بودند. راهی جذاب و جالب که باز هم بتواند مشتریان را برای تمایل نشان دادن نسبت به تبلیغات و خرید محصولات ترغیب کند.

تبلیغات-و-بازاریابی-۲

ورود به عصر جدیدی از تبلیغات و بازاریابی برند ها

با عبور از عصر تبلیغات تلویزیونی و کم رنگ تر شدن تدریجی تاثیر آن ها روی مشتریان و مخاطبان، بازاریابی و تبلیغات به تدریج وارد مرحله جدیدی شد. بعد از این دوره، ورود اینترنت و وب به جوامع، امیدی تازه را برای دنیای تبلیغات و بازاریابی به ارمغان آورد.

با کمک اینترنت و ورود آن به دنیای بازاریابی، بازاریابان اکنون فرصتی تازه داشتند تا کمپین های بازاریابی و تبلیغاتی برند ها را بهینه سازی کرده و با هدف هایی مشخص برنامه های تبلیغاتی خود را پیش ببرند. آن ها از این طریق مخاطبان هدف خود را راحت تر می یابند و بر اساس نیاز آن ها تبلیغات خود را صورت می دهند.

با کمک دیجیتال مارکتینگی که پایه و اساس آن را اینترنت تشکیل می داد، هر کسب و کاری می توانست با مخاطبان ایده آل خود ارتباط برقرار کند و با هدف قرار دادن آن ها، هر آن چه را که مطلوب و دلخواه آن ها بود را به آن ها نمایش دهند و همین امر باعث پیشرفت فرایند تبلیغات برند ها شد.

اما با این حال تنها یک مشکل بزرگ وجود داشت. آن هم این بود که با وجودی که همه این تکنولوژی ها پیام رسانی تبلیغاتی را از طریق آنلاین تسهیل می کردند، اما همه افراد در همه مکان ها و زمان ها به موقع به این تبلیغات دسترسی نداشتند.

انتخاب اسم برند

در نتیجه ممکن بود یک کمپین تبلیغاتی به این طریق با بن بست مواجه شود و آن چنان که انتظار می رفت نتواند مخاطبان لازم را جذب کند و در نتیجه بازاریابان و کسب و کار ها از طریق بازاریابی آنلاین، نرخ تبدیل پایینی را مشاهده کنند. این امر به عنوان نقطه ضعف این فرایند در نظر گرفته می شد.

در واقع، کاربران و مخاطبان تنها در زمانی می توانستند به این تبلیغات اینترنتی دسترسی یابند که در خانه یا محل کار خود به رایانه های شان دسترسی داشتند. در نتیجه در زمان هایی که آن ها بیرون از خانه یا در سفر بودند، دیگر امکان انتقال پیام های تبلیغاتی اینترنتی به آن ها وجود نداشت.

این مشکل چگونه برطرف شد. باز هم تکنولوژی حرف خود را میزد و با وجود آن و پیشرفت و تاثیر روز به روزی که داشت، توانست تا این مشکل را نیز برطرف بسازد و مشتریان، کسب و کار ها و بازاریابان به این ترتیب مرحله جدیدی از فناوری بازاریابی و تبلیغات را تجربه کردند.

تبلیغات-و-بازاریابی-۳

خروج از عرصه اینترنت خانگی و ورود اینترنت تلفن های همراه

بعد از عبور تکنولوژی از موانع موجود، جوامع از عصر استفاده از رایانه های خانگی خارج شده و اکنون عصر استفاده از تلفن های هوشمند همراهی بود که از اینترنت و داده های موبایل استفاده می کردند. در این دوره که فناوری در آن به سرعت در حال پیشرفت بود، به تدریج برنامه های متعدد موبایل نیز که متکی به اینترنت بودند، ارائه شده و مورد استقبال و استفاده کاربران آن قرار گرفتند.

این برنامه های آنلاین دریچه های جدیدی را برای بازاریابی و تبلیغات برند ها به صورت آنلاین گشودند. به این ترتیب به سرعت این تکنولوژی روند ارتباط بین برند ها و مشتریان را تغییر داد و در نتیجه آن، مشتریان می توانستند به سرعت و به راحتی در هر مکانی با برند مورد علاقه خود تعامل داشته باشند و محصولات و تبلیغات آن ها را ببیند و خرید خود را انجام دهند.

با وجود این دستگاه های تلفن همراه هوشمند که در هر مکانی و در هر لحظه ای می توانستند به اینترنت وصل شوند و پا به دنیای مجازی بگذارند، دیگر کاربران و مشتریان نیازی به منتظر ماندن برای بازگشت به خانه یا محل کار خود برای استفاده از اینترنت رایانه های شان نداشتند و این امر کار را بسیار آسان تر می کرد.

در زمان ابتدایی ورود تلفن های هوشمند همراه در ایالات متحده حدود نیمی از جمعیت دارای گوشی های هوشمند بودند و این آمار به سرعت در حال افزایش بود. این تکنولوژی دریچه ای برای دستیابی آزادانه به هر گونه اطلاعات در هر زمان و مکانی بود.

مزیت اصلی ورود این دستگاه ها برای بازاریابان بود و با کمک این دستگاه های هوشمند، فرایند دیجیتال مارکتینگ نیز بسیار گسترده تر شد. همچنین این دستگاه ها برنامه های تبلیغات و بازاریابی را بسیار آسان تر کرده بودند و مشتریان می توانستند به راحتی محصول مورد نیاز خود را جست و جو کرده و در خصوص آن سوالات شان را مطرح نمایند.

مراحل عرضه محصول جدید

ورود به عصر مصرف کنندگان

بر اساس تحقیقات و گفته های محققان بازاریابی، با پیشرفت تکنولوژی به تدریج جوامع سمت و سوی خود را تغییر داده و به این ترتیب ما وارد عصر مصرف کنندگان شده ایم. در این عصر بر اساس گفته ها و نتایج Forrester، کنترل همه امور در دست مصرف کنندگان است.

بر اساس تحقیقات رفتاری صورت گرفته در این خصوص، زمانی که مصرف کنندگان می توانند در خصوص چیزی که می خواهند سوال پرسیده و اطلاعات کسب کنند و در خصوص آن اقدامات مورد نظر خود را انجام دهند، این امر در حوزه تبلیغات برند ها تا ۷۰ درصد کارامد تر و نتیجه بخش تر از تبلیغات به صورت کلاسیک و سنتی است.

این امر حتی می تواند کارامد تر نیز شود و نتیجه ای به مراتب بهتر را به دنبال داشته باشد؛ در صورتی که بازاریابان و کسب و کار ها امکان تعامل مصرف کنندگان و مخاطبان را برای مکالمه در خصوص محصولی که دوست دارند، فراهم کنند.

در همین زمینه برخی از شرکت های فناوری مانند Vine و Smartsy، نظرشان به این مسیر جلب شده است و در همین زمینه نیز برنامه ها و نرم افزار هایی را اختراع کرده اند که به واسطه آن ها امکان برقراری مکالمه ای بین مشتریان و برند ها در هر زمانی که مشتریان بخواهند امکان پذیر شده است.

همین تکنولوژی ها با فراهم کردن امکان تولید حجم بالایی از محتواهایی که می توانند در راستای تبلیغات و بازاریابی ارائه شوند به طرز چشم گیری میزان مشارکت مخاطبان و نرخ تبدیل آن ها را افزایش داده است. با وجود این محتوا ها، به طرز فزاینده ای میزان مکالمه بین مخاطبان و برند ها افزایش یافته است.

در این دوره و با وجود این تکنولوژی ها و پیشرفت های صورت گرفته در زمینه دیجیتال مارکتینگ و تبلیغات برند ها، نه تنها به مشتریان اجازه مشارکت و برقراری مکالمه داده شده است، بلکه آن ها برای مشارکت و تعامل با برندها تشویق نیز می شوند.

این امر تنها محدود به پیام رسانی و مکالمه مخاطبان در خصوص چیزی که دوست دارند نمی شود و مشتریان و مخاطبان تنها در ارتباط با چیزی که دوست دارند اطلاعات دریافت نمی کنند. کسب و کار ها و بخش های تبلیغاتی همچنین آن ها را برای ایجاد محتواهایی مربوط به خودشان نیز تشویق می کنند و به این ترتیب پیام رسانی را تقویت می کنند.

 

بازاریابی مدرن

آینده تبلیغات و بازاریابی  برند ها به چه صورت است؟

ماشین تکنولوژی در حال حاضر با سرعت در حال حرکت است و در این عصر مدرن هر روز شاهد ورود و عرضه یک ایده نو هستیم. این امر در حوزه بازاریابی و تبلیغات نیز حاکم است و هیچ چیزی قرار نیست در همین نقطه متوقف شود.

تکنولوژی بازاریابی و تبلیغات به سمتی می روند که دیگر تبلیغات و بازاریابی برند ها تنها بر عهده کسب و کار ها و بازاریابان نیست. در واقع باید گفت ما وارد عصر تبلیغات مشارکتی شده ایم. در این عصر تبلیغات رنگ و رویی متفاوت دارد.

مسیر های متعددی برای بازاریابی و تبلیغات به روی بازاریابان گشوده شده است و در این دوره بیش از هر زمانی تعامل میان برند ها و مخاطبان هدف آن ها حرف اول را می زند. شبکه های اجتماعی گسترده که مخاطبان و عموم مشتریان محور اصلی آن ها هستند، همگی مسیر های تبلیغاتی مشارکتی برای کسب و کار ها هستند.

وجود برنامه های متفاوت و پلتفرم های متنوع نیز شانس های بسیار زیادی را برای کسب و کار ها فراهم کرده است تا بتوانند از این طریق مشتریان بالقوه خود را پیدا کرده و از آن ها برای پیشبرد اهداف بازاریابی و تبلیغات برند ها کمک بگیرند.

امروز دنیای تبلیغات با گذر از این همه دوره های متفاوت و تجربه های مختلف دوره جدیدی را رقم زده است و ما وارد دنیای تازه ای از تبلیغات و بازاریابی شده ایم و راه تازه ای را تجربه می کنیم. تجربه ای جدید از دنیای دیجیتال مارکتینگ هم برای کسب و کار ها و بازاریابان و همچنین برای مشتریان. این فرصت فوق العاده می تواند به همه افراد برای رسیدن به هر آن چه می خواهند کمک کند.

 

تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

 • ناصر ذاکری ژانویه 28, 2023 :: 4:20 ب.ظ
  0 0

  اکانت اینستا هم دارید؟

 • علی راد ژانویه 31, 2023 :: 2:10 ق.ظ
  0 0

  مشاورینتون قابل اعتمادن؟

 • میثم مددی فوریه 4, 2023 :: 9:40 ب.ظ
  0 0

  خیلی خوشحالم که هستین

 • کریم خوئینی ها فوریه 4, 2023 :: 9:55 ب.ظ
  0 0

  حرف نداری دکتر جون

 • سیدعلی کلباسی فوریه 4, 2023 :: 11:50 ب.ظ
  0 0

  حرفتون خیلی عالیه دکتر جان

 • ابوالفضل زمانی فوریه 5, 2023 :: 8:00 ب.ظ
  0 0

  مشاوره آنلاین از چه طریقی صورت می گیره؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *