ثبت نام

تبلیغ یار

درباره طراحی پوستر تبلیغاتی ( بخش اول)

پوستر تبلیغاتی

پوستر تبلیغاتی

طراحی پوستر تبلیغاتی همیشه یک از بهترین انواع طراحی هاست. چراکه در آن می توان قوانین را زیر پا گذاشت. طراحی یک پوستر تبلیغاتی فقط به خلاقیت و جسارت نیاز دارد و اگر این مولفه ها در آن قوی باشد، احساسات مخاطبین را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد.
بعضی از پوستر هستند که شما را هیجان زده می کنند و باعث می شوند ضربان قلبتان تند شود، مثل پوستر های کنسرت های موسیقی و یا پوسترهای مناسبتی. در حالی که پوسترهای دیگر، پر از اطلاعات آنهم فقط در یک زمینه هستند. بعضی از آن ها اصلا اطلاعات خاصی به شما نمی دهند و فقط به منابع دیگر ارجاعتان می دهند مثلا به یک مکان یا سایت و یا هرمنبع دیگری.

پوستر تبلیغاتی
پوستر تبلیغاتی

فرقی نمی کند که بخواهید طراحی کاتالوگ ، بروشور، پوستر کنید؛ کلید اصلی ماجرا در این است که بتوانید بین موضوع، متن، تصاویر و لوگو تناسب برقرار کنید. وقتی که به این تناسب برسید، به یک پوستر تبلیغاتی خوب دست یافته اید.
اولین و اصلی ترین بخشی که باید در موردش اطلاعات زیادی کسب کنید، شناخت مخاطب و شناخت دقیق محصول مورد ارائه تان است(محصول ،خدمات یا رویدادی خاصی که می خواهید برای آن پوستر طراحی کنید.) سپس مرحله پرداختن به ظاهر ماجرا فرامیرسد. رنگ، فونت و گرافیک. برای بررسی این که به چه صورتی باید کار را پیاده سازی کنید، باید اول بدانید که می خواهید چه عکس العملی از مخاطب خود دریافت نمایید. آیا می خواهید مخاطب را هیجان زده کنید؟ می خواهید او را به فکر فرو برید؟ یا هرچیز دیگر…
در ادامه به ۲۴ نکته ی مهم در مورد طراحی یک پوستر تبلیغاتی خوب اشاره خواهیم کرد. در این مقاله و مقاله ی بعدی همراه ما باشید تا با آنها آشنا شوید.
(می توانید مستقیما از اینجا بخش دوم همین مقاله را مطالعه نمایید)

۱٫ رنگ پوستر تبلیغاتی باید پر انرژی باشد

رنگ یک پوستر تبلیغاتی شاید اصلی ترین وجه طراحی آن است. رنگ در مخاطب شما ایجاد انرژی می کند، باعث بروز یک رفتار خاص در او می شود و در صورت استفاده ی صحیح، می تواند چشمان او را به خود خیره کند. با توجه به موضوع طراحی مد نظر شما، رنگ ها می توانند کاملا جسورانه، نامحسوس و یا حتی رومانتیک باشند!
مثلا اگر بخواهید پوستر یک کنسرت در فضای باز آنهم در فصل بهار را طراحی کنید، بهتر است از تم رنگ های بهاری استفاده نمایید. با دیدن چنین پوستری مخاطب متوجه می شود کنسرت در فضای باز اجرا خواهد شد و کنسرت بسیار جذابی هم خواهد بود.
کار خلاقانه ی دیگری که می توانید انجام دهید ممکن است این باشد که از رنگ های محدود استفاده کنید. محدودیت پالت رنگی عامل تضاد را بیشتر می کند که این می تواند در طراحی به نفع شما باشد.

پوستر تبلیغاتی
پوستر تبلیغاتی

۲٫ استفاده از تایپوگرافی در پوستر تبلیغاتی

به یاد داشته باشید که می توانید با استفاده از فونت های مختلف، پیام یک پوستر تبلیغاتی را زمین تا آسمان تغییر دهید. می توانید برای نشان دادن جدیت، از فونت های بولد، برای بالابردن ظرافت از فونت ایتالیک و برای بیان بازیگوشی و سرگرمی از فونت های غیر رسمی استفاده نمایید.
پیشنهاد می کنیم حداقل از دو فونت متفاوت در پوستر خود استفاده کنید. یکی برای عنوان و یکی برای متن توضیحی.
گاهی اوقات قدرت بصری و زیبایی یک تایپوگرافی به حدی است که پوستر را از وجود هرگونه تصویر دیگر بی نیاز می کند. پیش از هرچیز به یاد داشته باشید که تایپوگرافی فراتر از یک نوشته ی ساده است و در واقع یک عنصر گرافیکی دوگانه محسوب می شود. از آن به خوبی استفاده کنید.

پوستر تبلیغاتی
پوستر تبلیغاتی

۳٫ سلسله مراتب در پوستر تبلیغاتی

یک پوستر تبلیغاتی باید سریعا بتواند توجه را به خود جلب کند و مخاطب باید بتواند در سریع ترین زمان ممکن آن را بخواند. در طراحی پوسترشما باید اطلاعات را از لحاظ اهمیت به خوبی دسته بندی کنید. اگر متن خیلی کوتاه است، دنبال تصاویر و بخش های گرافیکی برجسته و ساده باشید. ولی اگر طول متن شما زیاد است، تمرکز را روی متن بگذارید و آن را از لحاظ اهمیت، در اولویت بگذارید.

پوستر تبلیغاتی
پوستر تبلیغاتی

۴٫ استفاده از فضای منفی در پوستر تبلیغاتی

ساختن یک تصویر با استفاده از تصاویر دیگر، چیزی شبیه جادو است و می تواند افراد را بسیار هیجان زده کند. یکی از بهترین کارها در طراحی فضای منفی، این است که اطراف نقطه ای را که میخواهیم جلب توجه کند، از نگاتیو (فضایی خالی که در آن چیزی چاپ نمی شود) پر کنیم. این کار باعث جلب توجه سریع مخاطب به آن نقطه می شود.
متن کوتاه یا تصویر خود را در یک فضای باز نگاتیو منفی دهید ولی خیلی آن را پر نکنید.

پوستر تبلیغاتی
پوستر تبلیغاتی

۵٫ گزیده گویی کنید

گاهی اوقات هر چه در پوستر کمتر توضیح بدهید، بهتر است و می تواند برای مخاطبتان جذاب تر باشد.
یک کلمه ی تنها یا یک تصویر ساده، گاهی اوقات می تواندخیلی بیشتر از کلمات زیاد و تصاویر پیچیده با مخاطب ارتباط برقرار نماید. به هیچ وجه از تصاویر یا کلمات اضافه فقط برای زیاد کردن حجم تصویری پوستر استفاده نکنید.

پوستر تبلیغاتی
پوستر تبلیغاتی

۶٫ یک کانون توجه در پوستر ایجاد کنید

برای مهمتر جلوه دادن متن، در خارج و داخل آن از عکس استفاده کنید. این کار در مخاطب شور هیجان ایجاد می کند. از آنجایی که خوانش و دریافت عکس برای چشم بسیار راحت تر از متن است، می توانید با محوریت قرار دادن یک عکس، حول متن ها مهم پوستر، ناخودآگاه او را وادار به خواندن متن هم بکنید. اما دروازه ی توجه شما آن عکس خواهد بود.

پوستر تبلیغاتی
پوستر تبلیغاتی

۷٫ استفاده کردن از اشکال هندسی در پوستر تبلیغاتی

کنار هم قرار دادن شکل های هندسی ، می تواند اَشکال دیگر را بسازد. این اشکال می توانند با استفاده از خط هایشان، چشم مخاطب را به نقاط مختلف پوستر تبلیغاتی شما هدایت کنند. تلاش کنید یک ترکیب زیبا درست کرده و توجه مخاطب را به همان سمتی که می خواهید معطوف نمایید. استفاده از اشکال هندسی در طراحی پوستر، یک کار زیرکانه است و تاثیرات باورنکردنی ای رو مخاطب خواهد داشت.

پوستر تبلیغاتی
پوستر تبلیغاتی

۸٫ هوشمندی در ایجاد ترکیب ها

متن ها، عکس ها و تمام اطلاعات در اختیار شماست. فکر کنید و ایده بدهید که به چه شکل های مختلفی می شود متن و عکس را خورد کرد و دوباره کنار هم چید؟ این شما هستید که تعیین می کنید مخاطب باید به چه صورت پوستر تبلیغاتی را تماشا کند و پیام آن را دریافت نماید. به ترکیب کردن گرافیک، کلمات و حتی حروف فکر کنید.

پوستر تبلیغاتی
پوستر تبلیغاتی

۹٫ بازی با لایه ها در پوستر تبلیغاتی

اگر که از عکس ها، کلمات و رنگ ها در لایه های مختلف پوستر استفاده کنید، اینکار باعث می شود تصویر نهایی دارای ابعاد مختلف و عمق گردد. توهم سه بعدی بودن یک تصویر دو بعدی همیشه و همواره برای چشم جالب است. چون مغز که نمی تواند عمق را در یک بستر دو بعدی درک کند، بیشتر به آن دقت میکند تا راحت تر هضمش کند. اینیکی از آن فنون زیرکانه ی قدیمی است.

پوستر تبلیغاتی
پوستر تبلیغاتی

ادامه ی مقاله در بخش دوم…

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *