ثبت نام

تبلیغ یار

جایگاه یابی در بازاریابی چیست؟

جایگاه یابی

جایگاه یابی

جایگاه یابی

اول به این سوالات فکر کنید : شما که هستید و چرا اهمیت دارید؟
این دو سوال ساده جزو اساسی‌ترین پرسش‌هایی هستند که مدیران و صاحبان کسب و کارها با آن‌ها مواجه می شوند. البته بهتر است بگوییم سوالاتی هستند که صاحبان کسب و کار باید خود را با آنها موجه کنند.
جالب تر این است که این دو سوال، که تا به این اندازه ساده به نظر می آیند، اصلا از پاسخ یا پاسخ‌های ساده ای برخوردار نیستند! برای درک چیستی برندتان، شما باید بدانید که در چه موقعیتی (چه به نسبت مشتریان و چه به نسبت رقبا) قرار دارید، درک مشتریان از شما به چه صورت است و برای مهم‌ترین مشتریان‌ خود چه پیشنهادهای ارزش‌مندی دارید و مواردی این دست. همانطور که می ‌بینید برای دانستن این چند مورد و البته بسیاری موارد دیگر به اطلاعات زیادی نیاز خواهید داشت و به همین دلیل هم هست که در ابتدای متن گفتیم پاسخ به این پرسش‌ها اصلا ساده نیست. در این میان یکی از مواردی که می تواند در این راستا به کارتان بیاید، مسئله ی جایگاه یابی برند ، موضع یابی یا پوزیشنینگ در بخش بازاریابی است.

جایگاه یابی
جایگاه یابی

در این مقاله سعی میکنیم تا روی مقوله ی جایگاه یابی در بازاریابی متمرکز شویم. همچنین در ادامه سعی خواهیم کرد تا برای کسانی که با این اصطلاح آشنایی چندانی ندارند چیستی جایگاه یابی را توضیح دهیم. البته به موارد دیگری که در ارتباط با آن آن هستند هم خواهیم پرداخت. پس اگر مایل هستید روند برندینگ را به درستی طی کنید، به تر است تا در ادامه همراه ما باشید تابا یکی از مهمترین مولفه های آن آشنا شوید.

جایگاه یابی در بازاریابی چیست؟

بدیهی است که ابتدا بخواهیم از تعریف ساده ی آن شروع کنیم. اولین و ساده ترین تعریف جایگاه یابی برند از آل ریس و جک ترت است، کسانی که برای اولین بار این اصطلاح را بنا نهاده اند، است. این تعریف به صورت زیر است:
“جایگاه یابی در بازاریابی این نیست که شما بخواهید کاری با خود محصول انجام دهید، بلکه این است که با ذهن مخاطب کاری کنید تا چشم‌اندازی مناسب نسبت به محصول شما داشته باشد. به این ترتیب، با انجام این کار یک موقعیت یا جایگاه در ذهن مخاطبتان برای محصول یا خدمات خود ایجاد می‌کنید.”
با وجود آن که چند دهه از به وجود آمدن این تعریف می‌گذرد، این عبارت هنوز هم تعریفی ست بسیار مناسب و بسیار خوب.

جایگاه یابی
جایگاه یابی

آشنایی با انواع جایگاه یابی

در دنیای امروز، ادراکات مشتریان مبتنی بر اصالت و یا اعتبار کمپانی های ارائه دهنده ی محصول یا خدمات است. بنابراین باید سعی کنید تا از نظرگاهی دیگر یا در واقع نظرگاهی نو به جایگاه یابی برند و شرکت خود نگاهی بیاندازید. به عنوان یک مثال می توانید این سوال را ازخود بپرسید که آیا ادراک مخاطبان از محصول، برند و یا کمپانی شما بازتاب دهنده ی جوهره ی وجودی برند یا شرکت شما هست یا نه ؟ آیا این بازتاب معتبر و صادقانه هم هست ؟
یکی از رویکردهایی که نسبت به جایگاه یابی وجود دارد این است که آن را به عنوان بیانی منطقی از نقش و ارتباطی مناسب یک شرکت، محصول و یا برند در بازار تعریف می‌ نماید. به عبارت دیگر : بیانیه‌ای قطعی در مورد این که شما که هستید و چرا باید در ذهن مخاطب از اهیت برخوردار باشید.
نکته : در دنیای امروز برند ها برای مخاطبان مهم هستند. نه فقط محصول، بلکه خود برند. شاید باور نکنید اما خیلی ها هستند که با تصوراتشان از یک برند به خواب می روند و داشتان های آن مرتبا در ذهنشان بازخوانی کرده و برای دیگران هم تعریف می کنند. کار تا جایی پیشرفته بعضی برند ها روی هویت مخاطب تاثر می گذارند و آن را هدف می گیرند. مثل برند اپل.

جایگاه یابی
جایگاه یابی

برای حصول اطمینان از اعتبار این بیانیه، باید محتوای آن در اصل وجودی شرکت شما ریشه داشته باشد.
جدای از این مورد، بحث اصلی ما در این جا بحث در پیرامون انواع و گوناگونی جایگاه یابی در بازاریابی است. برای جایگاه یابی در بازاریابی تنها یک مسیر مشخص وجود ندارد بلکه مسیرها یا مدل های مختلفی در دسترس هستند که از طریق آن‌ها می‌توان این امر را، یعنی جایگاه یابی را، به خوبی به انجام رساند.
برای مثال یک نوع جایگاه یابی می تواند از نوع جایگاه یابی متکی بر زیرساخت باشد. مثلاً یک برند با نشان دادن آن که در سرتاسر کشور از شعبه های متعددی برخوردار است و همچنین هر یک از شعبه هایش وسعت زیادی هم دارند اقدام به جایگاه یابی می کند. در واقع از این طریق، چنین شرکتی خود را از سایر رقبا متمایز می کند و مستقیماً در حال گفتن این نکته است که “ما زیرساخت های بهتری نسبت به رقبا داریم و لذا خرید از ما به نسبت خرید از رقبا بهتر و آسان تر است.”
یا به عنوان مثالی دیگر جایگاه یابی می تواند متکی بر محصول شرکت باشد. اگر یک شرکت ادعا کند محصول یا محصولات تولیدی او متمایز از دیگر محصولات بازار هستند و در واقع محصول یا محصولاتی مشابه با محصولات این شرکت وجود ندارد، دارد جایگاه یابی متکی بر محصول انجام می دهد. برند یا شرکت اپل نمونه‌ ی بارز این ماجراست. حتما می‌دانید که با وجود قیمت بالای محصولات این شرکت، باز هم در بیشتر مواقع محصولات این شرکت از فروشی فوق العاده برخوردار می گردند. گوشی‌ها، تبلت‌ها، اسپیکرها، لپتاپ‌ها و سایر محصولات این شرکت ویزگی‌هایی دارند که سایر محصولات ندارند. مثلاً سیستم عامل گوشی‌های هوشمند این شرکت iOS است و سیستم عامل سایر گوشی‌های دیگر اندروید. این تمایز نقطه اتکا تبلیغات و فروش اپل محسوب می شود.

جایگاه یابی
جایگاه یابی

سخن آخر

قبل از آن که بخواهیم بحث را به پایان ببریم، لازم است به یک نکته اشاره نماییم. اول اینکه این خود شما، به عنوان یک برند، هستید که جایگاه‌تان را در ذهن مشتری بنا می کنید. برای ساده کردن این ماجرا ببینید که خودتان دوست دارید نام برند شما برای مشتری تداعی کننده ‌ی چه مفهومی باشد؟ نمونه ای که برخی برای این مورد مثال می زنند، شرکت ولوو و مانورش روی موضوع امنیت است. بعضی می گویند ولوو توانسته جایگاه خود را در ذهن مشتریان با مفهوم امنیت تصاحب کند. اما موردی دیگر که در این میان وجود دارد نکته ی متمایز بودن است. در هر یک از راه های جایگاه یابی، چه شرکت و چه محصول، باید از رقبا متفاوت و متمایز باشید تا بتوانید مسیری هموارتر را طی کنید.

جایگاه یابی
جایگاه یابی
تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *