ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

تگ کنونیکال چیست؟ و در بازاریابی دیجیتال چه تاثیری دارد؟

تگ کنونیکال ۴

تگ کنونیکال چیست؟ به طور خلاصه می توان گفت تگ کنونیکال به الگوریتم های جستو وگل کمک می کند تا محتوای اصلی را از محتوای شبیه بهم تشخیص دهد. احتمالا با این توضیح مختصر باید متوجه شده باشید که رعایت نکات مربوط به این تگ می تواند وب سایت شما را در صفحه سرچ گوگل در رنک های بالا قرار دهد از این رو این بررسی این موضوع و آشنایی با قواعد آن می تواند حائز اهمیت باشد. در این مقاله به بررسی تگ کنونیکال خواهیم پرداخت. تا انتهای این پست همراه تبلیغ یار باشید.

تگ کنونیکال چیست؟

به طور خلاصه می توان گفت: تگ Canonical راهی برای کمک به گوگل جهت تشخیص برترین مطلب، میان مطالبی است که مشابه یکدیگر هستند در صورتی که تگ کنونیکال در صفحه ای قرار بگیرد گوگل به ادرسی که این تگ در آن قرار گرفته است، ارزش بیشتری خواهد داد، در نتیجه آن آن صفحه در جستجو گوگل ایندکس خواهد شد.

بیایید مسئله را با یک مثال توضیح دهیم:

فرض کنید که شما صاحب یک سایت فروش هستید که در صفحات مختلف محصولات به انواع ترتیب های:

 • ارزانترین
 • گرانترین
 • پرفروش ترین
 • و …

دسته بندی شده اند. این صفحات دارای مطالبی مشابه هم هستند که فقط ترتیب قرار گیری  آنها متمایز است. در نتیجه گوگل احتمالا در پیدا کردن صفحه ی دلخواه شما (فرض کنید پرفروش ترین ها) دچار مشکل خواهد شد. طبیعتا تمام کارها را نمی توانند توسعه دهندگان گوگل انجام دهند. به نظر شما چه کاری می تواند در تشخیص بهتر به موتورهای جستجو گوگل کمک کند؟

تغییر الگوریتم های جستجو؟

باید بگوییم که الگوریتم های جستجو گوگل، دارای پیچیدگی های زیادی هستند و به دلیل حجم عظیم کاربران می توان گفت که این الگوریتم ها به صورت روزانه در حال به روزرسانی و رفع ایرادات برای رضایت کاربران هستند، پس توسعه این الگوریتم ها کاری است که در حال حاضر انجام می شود. به نظرتان چه پیشنهاد دیگری می توان داد؟

تگ کنونیکال

بله درست است استفاده از این تگ می تواند راه نجات باشد. این تگ هم برای:

 • کاربران
 • موتورهای جستجو
 • صاحبان سرمایه

مفید است. زیرا همه افراد درگیر را به اهدافشان می رساند. کاربران به صفحه مورد نظرشان راهنمایی می شوند. موتورهای جستجو نتایج معقول و مورد نظر کاربر را نشان می دهند و صاحبان سرمایه از خرید کاربران رضایت دارند.

دلایل محتوای تکراری چه چیزهایی می تواند باشد؟

محتوا می تواند به دلایل متعددی تکراری باشد که از جمله آن می توان به دلایل زیر اشاره کرد:

آدرس های URL مختلف

همانطور که در مثال به آن اشاره کردیم، آدرس URL  های متفاوت می تواند یکی از دلایل باشند: در سایت‌های تجارت الکترونیکعموما این اتفاق رخ می دهد که از فیلترهای متعددی مانند:

 • قیمت
 • رنگ
 • امتیاز
 • و…

استفاده کنند.

شناسه URL  متفاوت

بسته به نوع سیستم مدیریت محتوایی که استفاده می شود این شناسه ها و نحوه ی انتخاب آنها متفاوت است. این شناسه‌ها معمولا به طور اتوماتیک تولید می‌شوند. سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) معمولا این کار را به صورت خودکار انجام می‌دهند و دست برنامه نویسان عموما در این زمینه بسته می ماند.

همزمانی در استفاده از HTTP، HTTPS ،WWW  در آدرس سایت 

برای تخصصی نشدن و درک واضح تر فرض کنید که تمامی موارد بالا مانند www پیشوندهایی هستند که قبل از اسم سایت برای ادرس دهی قرار می گیرند. شما از هر کدام از این پیشوندها استفاده کنید گوگل آدرس را یک سفحه مجزا در نظر میگیرد. به عبارتی دیگر گوگل بین ادرس های زیر تمایز قائل می شود.

 • HTTP://tabliqyar.com
 • WWW.tabliqyar.com
 • HTTPS://tabliqyar.con

آدرس URL های Country

هنگامی که از چند URL  برای یک محتوای خاص استفاده می‌کنید، این اتفاق رخ می‌دهد و محتوای شما به عنوان محتوای تکراری، ایندکس می‌شود. اما در این حالت محتوا نیست که در حال کپی شدن است، بلکهURL های متعددی وجود دارند که محتوای مشابهی را عرضه می‌کنند. در واقع محتوای کپی شده بدین صورت است که محتوای اصلی در www.tabliqyar.com و محتوای کپی در https://www.tabliqyar.com  عرضه شده است.

حساس بودن به بزرگی و کوچکی حروف در صفحات

بزرگی و کوچکی حروف مختلف در صفحات باعث سردرگمی موتورهای جستجو می شود. سعی کنید هاستی را انتخاب کنید که به حروف بزرگ و کوچک حساسیت داشته باشد. این کار به شما در بهتر شدن نتیجه در رنکیگ گوگل کمک خواهد کرد.

سوال مهم: آیا کپی مطالب نیز در این دسته بندی قرار میگیرد؟

کمتر زمانی است که کپی مطالب توسط سایت های دیگر مورد پنالتی گوگل قرار گیرد. مت کاتس نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که محتوای کپی به ندرت به پنالتی سایت منجر می‌شود، مگر آن‌که اسپم باشد یا برای دستکاری رتبه سایت استفاده شده باشد. گوگل در اغلب موارد محتوای کپی را نادیده می‌گیرد تا برای نمایش سایت‌ها در صفحه نتایج جستجو دچار مشکل نشود.

چگونه از این تگ استفاده کنیم؟

روش های مختلفی برای اضافه کردن این تگ وجود دارد که در بخش زیر به آنها اشاره خواهیم کرد.

اضافه کردن تگ مستقیما در کد

تگ Canonical باید در قسمت Head صفحه قرار بگیرد زیرا که گوگل به تگ‌هایی که در بدنه کدها وجود دارند، توجه نمی‌کند. این موضوع کمی نیز به مسائل امنیتی مربوط است زیرا برخی وب‌سایت‌ها، امکان ویرایش کد در بدنه سایت را برای کاربران فراهم کرده‌اند.

در بخش HTML صفحه ی شما تگ Head قرار گرفته است که عموما توسعه دهندگان وب با آن آشنایی دارند. داخل این تگ مجموعه از تگ های مختلف قرار میگیرند که یکی از این تگ ها می تواند Canonical تگ باشد.

اضافه کردن با استفاده از افزونه Yoast 

اگر از سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس و یا ووکامرس استفاده می کنید، افزونه سئو Yoast را می شناسید. در این افزونه امکان مشخص کردن تگ کنونیکال وجود دارد.

نکته مهم : استفاده از متا تگ کنونیکال به استراتژی‌های هر سازمان بستگی دارد و نسخه‌ای که یک سایت برای نحوه کاربرد تگ Canonical استفاده کرده است؛ ممکن است با استراتژی‌های سایت شما همخوانی نداشته باشد.

عموما وب سایت هایی مانند دیجیکالا و یا دیوار، بیش تر از بقیه وب سایت ها از این تگ استفاده می کنند. زیرا که محتوای تولید شده توسط آنها بسیار مشابه به هم می باشد.

اشتباهات رایج در استفاده از تگ کنونیکال چیست؟

در بخش زیر به انواع اشتباهات رایج در استفاده از این تگ به صورت مختصر اشاره خواهیم کرد.

استفاده نا به جا  از تگ کنونیکال

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، این تگ هنگامی که محتوای صفحات مشابه یکدیگر هستند باید استفاده شود در صورتی که صفحات duplicate نباشند، استفاده  از این تگ درست نیست. استفاده از rel=canonical در این حالت باعث خواهد شد که سایر صفحات (صفحات ۲ به بعد) در موتورهای جستجو ایندکس نشوند. محتوای مفید یک سایت ممکن است با استفاده از این کار از دست برود و در نتایج موتورهای جستجو ظاهر نشود.

استفاده از این تگ درکدهای body

تگ Link برای rel=canonical تنها باید در بخش head صفحات html استفاده شود. برای اجتناب از دریافت خطاهای تجزیه html بهتر است خصوصیت rel=canonical را در نزدیکترین خط  نسبت به تگ قرار دهید. زمانی که تگ فوق در بخش body صفحه قرار می گیرد باعث می شود که دستور فوق نادیده گرفته شود.

تعریف غیر عمد و تکراری تگ های کنونیکال

هر از چندگاهی مشاهده می شود که به صورت غیر عمد rel=canonical برای چندین صفحه تکراری تعریف می شود. در موارد بسیار نادر اشتباهات تایپی ساده ای را می بینیم، اما بسیاری از مواقع یک مدیر سایت پرمشغله قالبی را در سایت خود کپی می کند در حالیکه به rel=canonical فکرنکرده است.

نکته حائز اهمیت آن است که : سیستم‌های مدیریت محتوا CMS در وردپرس به شما این امکان را می‌دهند تا از پلاگین Yoastاستفاده کنید و تگ کنونیکال را برای هر صفحه آدرس تعریف کنید. این موضوع در سایت‌هایی که تجارت الکترونیک می‌کنند، زیاد اتفاق می‌افتد. با استفاده صحیح از تگ کنونیکال، می‌توانید موجب بهبود رتبه سایت خود در SERP شوید اما با استفاده نادرست از آن، رقیب خودتان در سئو می‌شوید.

جمع بندی

Rel=Canonical ابزاری قدرتمند برای بهینه‌سازی سئوی وب‌سایت شماست، اما مانند هر ابزار قدرتمند دیگری باید خردمندانه از آن استفاده کنید؛ در غیر اینصورت، این ابزار قدرتمند بلای جان خودتان خواهد شد. استفاده از تگ Canonical کار دشواری نیست و هر فردی می‌تواند آن را به راحتی انجام دهد. البته به کارگیری این ترفند در وب‌سایت‌های بزرگ بسیار مهم است و می‌تواند تاثیر عمیقی بر روی سئوی وب‌سایت داشته باشد. استفاده درست از متا تگ Canonical می‌تواند بر روی سئو داخلی سایت شما اثرات بسیار خوبی داشته باشد و در نتیجه به افزایش رتبه صفحات سایت شما به شکل هدفمند در نتایج جست و جوی گوگل کمک کند. چرا که با هدایت درست ترافیک ورودی به صفحات اصلی که محتوای غنی‌تری دارند باعث می‌شوید، صفحه مورد نظر رنک (Rank) بهتری بگیرد.

برای آشنایی بیشتر با روش های جدید دیجیتال مارکتینگ و استفاده از ابزارهایی موجود، پست های آینده تبلیغ یار را همراهی کنید.

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *