ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

نحوه نوشتن بهترین توضیحات متا در ورد پرس

توضیحات متا در ورد پرس

متا دیسکریپشن یا توضیحات متا در ورد پرس عبارتی است که از ۱۵۵ کاراکتر تشکیل می‌شود. توضیحات متا، تگی در HTML است که محتوای یک صفحه را خلاصه می‌کند. موتورهای جستجو، متا دیسکریپشن را در بخش نتایج جستجوی کاربر یا SERPs نمایش می‌دهند؛ بنابراین بهینه‌سازی توضیحات متا از نظر سئو بسیار مهم است. در این مقاله از تبلیغ یار قصد داریم به سؤالات زیر پاسخ دهیم:

توضیحات متا چیست؟

توضیحات متای خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

افزودن توضیحات متا در ورد پرس از طریق افزونه یوست

صفحات زیادی دارم، از کجا شروع کنم؟

عیب‌یابی توضیحات متا

توضیحات متا چیست؟

توضیح متا یک تگ HTML است که در کد نویسی به صورت زیر نشان داده می‌شود:

<meta name=”description” content=”A page’s description,

  usually one or two sentences.”/>

هدف توضیحات متا برای صفحه شما کاملاً واضح است: باعث می‌شود شخصی که در گوگل عبارتی را سرچ می‌کند، با خواندن توضیحات متا به نوشته شما علاقه‌مند شده و روی لینک شما کلیک کند. به‌عبارت‌دیگر، توضیحات متا، توضیح خلاصه‌ای را در مورد صفحه وب ارائه می‌دهند.

به گفته موتورهای جستجو، توضیحات متا هیچ تأثیر مستقیمی در رتبه سایت شما نزد گوگل ندارند؛ اما مسلماً تأثیر غیرمستقیم دارند و تأثیر آن‌ها از طریق افزایش نرخ کلیک (CTR) خواهد بود؛ به این معنی که هر چه نرخ کلیک بیشتری دریافت کنید، در رتبه‌بندی گوگل موقعیت بهتری خواهید داشت. هنگام سرچ یک عبارت، کاربر SERPs را می‌بیند (SERPs از Url، عنوان و توضیحات متا تشکیل‌شده است). هر چه تعداد کاربرانی که روی لینک شما کلیک می‌کنند بیشتر باشد، گوگل به وب‌سایت شما بیشتر اهمیت داده و بر اساس پوزیشن (Position)، شما را به سمت رتبه‌بندی‌های بهتر هدایت می‌کند. به همین دلیل است که اهمیت بهینه‌سازی توضیحات متا در ورد پرس به اندازه بهینه‌سازی عنوان‌ها مهم است.

توضیحات متا در ورد پرس

توضیحات متای خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

از ویژگی‌های خوب توضیحات متا در ورد پرس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

از ۱۵۰ کاراکتر (گاهی اوقات بیشتر) تشکیل‌شده باشد.

اینکه طول هر عبارت باید چقدر باشد دقیقاً مشخص نیست؛  این امر بستگی به پیامی دارد که می‌خواهید منتقل کنید. شما باید فضای کافی برای نوشتن پیام را داشته باشید، درعین‌حال، پیام شما باید کوتاه و خلاصه‌شده باشد.

در حال حاضر، با استفاده از افزونه یوست، توضیحات متا در ورد پرس ۱۵۵ کاراکتر هستند. درصورتی‌که کاراکترهای بیشتری بنویسید، خطی نارنجی در پایین توضیحات متا دیده می‌شود. درصورتی‌که تعداد کاراکترها در تعداد مجاز و در حالت استاندارد باشد این خط سبز می‌شود.

کال تو اکشن (Call to action) باشد.

این موضوع بسیار ضروری و مهم است. توضیحات متای شما باید به‌گونه‌ای باشد که کاربر را ترغیب به خواندن نوشته شما کند. هنگام نوشتن توضیح متا، از عبارتی استفاده کنید که توجه کاربر را جذب کند.

حتماً شامل کلمه کلیدی باشد.

اگر کلمه کلیدی که کاربر سرچ می‌کند با بخشی از متن توضیحات متای شما مطابقت داشته باشد، گوگل تمایل بیشتری نشان داده و توضیحات متای شما را در نتایج جستجو برجسته می‌کند. این کار باعث می‌شود تعداد بازدیدکنندگان از سایت شما بیشتر شود.

در صورت امکان، مشخصات متن را نشان دهد.

مثلاً اگر محصولی برای فروش دارید، تمرکز بر مشخصات فنی محصول (قیمت، کارخانه سازنده و غیره) می‌تواند ایده خوبی باشد. اگر کاربر به دنبال آن محصول باشد، با ذکر کردن مشخصات فنی در توضیحات متا، شانس شما در بیشتر دیده شدن افزایش می‌یابد.

توضیحات متا با محتوایی که نوشته‌اید مطابقت داشته باشد. 

این مورد بسیار مهم است. زمانی که سایت کاربر را  گول بزند و تنها هدفش کشاندن کاربر به داخل وبلاگ باشد، گوگل سریعاً متوجه شده و آن سایت را جریمه خواهد کرد. علاوه بر این موضوع، فریب دادن کاربر نرخ بانس ریت (نرخ کلیک) را افزایش می‌دهد. این تنها یکی از دلایل بد است؛ بنابراین توضیحات متای شما حتماً باید با محتوایی که نوشته‌اید مطابقت داشته باشد.

منحصربه‌فرد باشد.

اگر توضیحات متای شما مشابه پیج های دیگر باشد، کاربر محتوای شما را نخوانده و آن را نادیده خواهد گرفت.

افزودن توضیحات متا در ورد پرس از طریق افزونه یوست

اگر در ورد پرس هستید و از افزونه یوست استفاده می‌کنید، افزودن توضیحات متا کار بسیار راحتی است. شما می‌توانید با کلیک بر «ویرایشگر اسنیپت»، توضیحات متای خود را وارد کنید.

توضیحات متا در ورد پرس

صفحات زیادی دارم، از کجا شروع کنم؟

آیا فکر می‌کنید لازم است همه توضیحات متای خود را تغییر دهید؟ اما مطمئن نیستید چگونه آن را در برنامه خود قرار دهید؟ پاسخ گوگل این‌گونه است:

اگر زمان کافی برای ایجاد توضیحات متا برای تمامی صفحات خود را ندارید، سعی کنید مطالب خود را اولویت‌بندی کنید: در مرحله اول، توضیحات متا را برای URL های مهم مانند صفحات اصلی و صفحات محبوب ایجاد کنید.

قبل از شروع، می‌توانید با استفاده از سرچ کنسول، صفحاتی را که رتبه بالاتری دارند ببینید. از همین‌الان، توضیحات متا را برای همه مطالب جدید خود اضافه کنید.

عیب‌یابی توضیحات متا

در این قسمت دو مورد از رایج‌ترین سؤالات کاربران را مطرح می‌کنیم:

توضیحات متای من نشان داده نمی‌شود.

اگر توضیحات متای شما شامل عبارت‌های تکراری و کپی شده و یا مطالب غیر مرتبط باشد، توسط ربات‌های گوگل به رسمیت شناخته نمی‌شود و گوگل عبارتی از متن را جدا کرده و آن را نشان می‌دهد.

آیا می‌توانم متا دیسکریپشن را در سایر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارم؟

در پایین افزونه Yoast SEO، تگ شبکه‌های اجتماعی وجود دارد که از طریق آن می‌توانید توضیحات متا را در سایر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید. همچنین از طریق این تگ، شما می‌توانید توضیحات متای جداگانه‌ای را برای شبکه‌های اجتماعی خود اضافه کنید.

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *