ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

تقسیم‌بندی تبلیغات بر اساس ترکیب‌بندی

تقسیم بندی تبلیغات

تقسیم‌بندی تبلیغات بر اساس ترکیب‌بندی

تبلیغات انواع مختلفی دارند که بر این اساس انواع آن‌ها را به دسته‌های مختلفی که بر اساس پوزیسیون آن در طراحی است دسته‌بندی می‌کنند. این نوع تقسیم‌بندی قرارگیری عناصر تشکیل‌دهنده آگهی و جهت دید ناظر مورد توجه آن‌ها قرارگرفته است و شامل چهار تقسیم است:

*کانونی

*محوری

*عمقی

*متوالی

*کانونی
در این نوع آگهی‌ها عناصر فرعی در واقع برای ایجاد جلب ‌توجه در مخاطب برای معرفی یک یا دو عنصر اصلی در کنار هم قرارگرفته‌اند. این ترکیب‌بندی اجزا همگی به سمت  عناصر اصلی است و همگی در کشانده شدن نگاه ناظر به سمت عناصر اصلی در نظر گرفته‌شده‌اند . آنچه در اولین دید، دیده می‌شود عنصر هدف که بر روی آن متمرکزشده‌ایم نیست اما تمرکز نهایی بر روی عنصر هدف است که نگاه خواننده را به سمت عنصر هدف بکشاند.

محوری:

در این نوع آگهی عنصر اصلی در همان ابتدا بیان خواهد شد و بقیه عناصر دز واقع حول همان عنصر اصلی برای پررنگ نشان دادن آن به کار می‌روند و معمولاً عنصر هدف در نقطه مرکزی قرار می‌گیرد و بیشتر بحث بر روی آن قرارگرفته است.

عمقی:

این نوع تبلیغات سه‌بعدی هستند یعنی هم به نظر‌گاه مثبت وهم نقاط منفی یک مطلب اشاره می‌کنند. این نوع آگهی‌ها بیشتر موردتوجه مخاطب قرار می‌گیرند و از نقطه نظرات هندسی برسی می‌شوند. معمولا اینگونه آگهی ها تاثیرات بسیار موثری را در جلب توجه مشتری دارند ومعمولا از کارهای گرافیکی زیبایی در آنها استفاده می کنند که معمولا برای مخاطب جذاب باشد.

متوالی:

این آگهی‌ها از یک نقطه شروع می‌شوند ولی در نقطه دیگری ختم خواهند شد. این نوع آگهی در نقطه ای که هدف آگهی است می ایستد. معمولا چشم ناظر از بالا سمت چپ نگاه می کند که به پایین به سمت راست حرکت می کند و نیز چشم نواز و زیبا هستند معمولا در این آگهی ها ضمن دیده شدن کل آگهی توجه مخاطب را نیز جلب می کند.

تقسیم بندی تبلیغات

 

انواع تبلیغات از جهت ساختار و روش

١- کوتاه مدت و بلند مدت: این نام گذاری به تناسب مقدار زمانیکه انتظار می رود که یک تبلیغ نتیجه بدهد مانند تبلیغات انتخاباتی که کوتاه مدت است؛ ولی اگر مثلا در کشوری بخواهند تبلیغاتی برای افزایش عرضه کنند وآن را جایگزین مواد وارداتی کنند زمان بر خواهد بود.

٢- دولتی و غیر دولتی: تبلیغ دولتی آن است که دولت برای آن برنامه‌ریزی و هدف گذاری تعیین می کند این نوع تبلیغ فقط در ستادهای دولتی دیده می شود وخصوص شرکت های خصوصی نیست.

٣- داخلی و خارجی: معمولا تبلیغات در یک کشور می تواند با تبلیغات در خارج از آن کشور متفاوت باشد زیرا خوانندگان این تبلیغات با هم از لحاظ زبان، فرهنگ وموقعیت های جغرافیایی متفاوت اند که باید کسی که هم در داخل تبلیغ می کند وهم درخارج از کشور باید این نکات را کاملا رعایت کند.

۴- دینی و غیر دینی: به دو صورت نظر گرفت می شود:

١)این که دین و غیر دین موضوع باشد، یعنی محوریت یک تبلیغ بر اساس مسائل دینی باشد

٢) این که وصف خود مسائل دینی نباشد بلکه ارکان دیگر مانند مسائل سیاسی؛ اجتماعی؛ آموزشی وغیره را از منظر دینی بررسی کنیم.

۵- مستقیم و غیر مستقیم:

در تبلیغات مستقیم:

١) پیام‌گیرندگان از نوع محتویات تبلیغ آگاهند.

٢) پیام دهنده آزادی عمل دارد و می‌تواند از هر روشی که می خواهند تبلیغ کنند.

 

تقسیم بندی تبلیغات

انواع تبلیغات از جهت موضوع و محتوا

١- سیاسی: تبلیغات سیاسی عبارت است از اتخاذ تدابیر و شیوه عملکرد یک دولت خاص در مورد ایدوالوژی های حکومتی وسیاسی در ارتباط با سایر کشور ها داشته باشد.

٢- تجاری: تبلیغاتی که زمینه سود آوری برای کسب وکارهای تجاری را دارد معمولا همه شرکت های تجاری به دنبال استفاده از این نوع تبلیغات هستند وبیشترین سود آوری در کسب و کار وتجارت مربوط به این زیر گروه از تبلیغات خواهد شد.

٣- فرهنگی: به نظر می رسد تبلیغات فرهنگی به معنای القای مسائل آموزشی در سطح یک کشور یا در یک مکان خاص به منظور آموزش یک سری از مطالب می باشد.

۴- نظامی: منظور از تبلیغات نظامی بیشتر این است که برای اهداف نظامی می باشد یا برای یک وسیله که می تواند کاربرد نظامی هم داشته باشد این نوع تبلیغات هم بیشتر در زیر گروه تبلیغات حکومتی به شمار می آیند.

تبلیغات القائی

تبلیغاتی است که امروزه با روش‌های خاصی به‌منظور ایجاد یک ذهنیت در فرد مخاطب به‌وسیله تبلیغات است و در حافظه اجتماعی جدیدی می‌سازد و همچنین تصورات و ذهنیات مخاطبان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و به دنبال ایجاد یک بنیان تازه در ذهن افراد مختلفی است که از اساس با نظرات مردم جامعه و یک کشور بیگانه است و باید برای ورود این عقاید به کشور زحمت‌های زیادی کشید و هیچ رابطه‌ای با واقعیات خارجی ندارد، عمل القایی سبب ایجاد این تصورات در جامعه خواهد شد و به‌وسیله این پدیده روانی ایجاد حرکت‌های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایجاد می‌کند. بدین سبب است به این‌گونه گونه تبلیغات اصطلاحاً «تبلیغات القایی» می‌گویند.

 

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *