ثبت نام

تبلیغ یار

تعریف گرافیک

تعریف گرافیک

تعریف گرافیک

گرافیک یک اصطلاح عامی است که برای طراحی حروف، تصویرسازی، عکاسی و چاپ به منظور ارائه اطلاعات انجام می شود. این اصطلاح را ویلیام ادیسون دیگینز اولین بار در سال ۱۹۲۲ بکار برد. طراحی گرافیک یک کار کاملا تخصصی و حرفه ای برای افرادی است که از قدرت خلاقیت بالایی برخوردار هستند و این کار خلاقانه ازاواسط قرن ۲۰ مطرح شد. تا آن هنگام شرکتهای تبلیغاتی معمولا توسط کسانی که کارهای هنری انجام می دادند استفاده می کردند.

این متخصصین عبارت بودند از: صفحه بند، حروفچین که تمام جزئیات حروف بندی را برنامه ریزی می کند، تصویرگران که هر نوع آثار ترسیمی از نمودارهای فنی را تهیه می کردند؛ روتوشکاران که کارها را برای تکثیر آماده می کردند.

امروزه طراحان، گرافیک کاران معمولا با موسساتی که کارهای تخصصی را انجام می دهند مانند آتلیه های که به صورت تخصصی در این زمینه کار می کنند همکاری می کنند. آنها نه تنها تبلیغات بلکه مجلات را که آگهی ها در آن چاپ می شوند، طراحان هم طراحی خواهند کرد.

تا اواخر سدهء نوزدهم آثار گرافیکی به صورت سیاه و سفید و بر روی کاغذ های ساده چاپ می شد. طی چند  سال اخرین کارهای گرافیکی تلبیغاتی تغییر کرد و کارکردهای هر طرح ممکن است به چند روش مورد استفاده برا طراحان و گرافیک کاران قرار بگیرد. نخستین کارکرد طراحی گرافیک شناسائی است گفتن اینکه یک چیز چیست؟  مانند علائم ساختمانی، تابلو که کارکرد دوم که در اصطلاح ”‌طراحی اطلاعات“ شناخته میشود، در زمینه اطلاع رسانی و آموزش است و رابطه یک چیز را با موقعیت و مقیاس مشخص نشان خواهد داد. مانند نقشه و کارکرد سوم که متمایزتر از این دو کارکرد است یعنی تبلیغ که به قصد جلب توجه مخاطب یک پیام انجام خواهد شد .در قرن بیستم تبلیغات به هنر گرافیک بسیار به سمت متمرکز شدند زیرا تاثیر آثار گرافیکی را در جلب نظر مخاطبان دیدند .آثار چاپی هنری که به وسیلهء دستی و به روشهای سنتی انجام میگیرد، دیگر از عرصه کار خارج شدند .هنرمندان تجسمی به ابداعات طرح در فضاهای جدید پرداختند. لیتوگرافی و لینولئوم، سیلک اسکرین و چاپهای مخلوط همه امکاناتی هستند که نقاشان در گذشته برای جلب توجه مخاطبان استفاده می کردند.

تعریف گرافیک

طراحی گرافیک به عنوان شیوهای برای حل مشکلات ارتباطی در قرن اخیر مطرح شده است و به همین ترتیب در رسانه های همگانی نیز به عنوان مُد شناخته می شود. چیزی که با سلیقه و حتی پیشرفت هم مرتبط خواهد شد. اما تغییر در سبک آن حاصل چندمین عامل مؤثر مانند پیشرفتهای فناوری در زمینه تبلیغات و نیز تحولات رایج در زمینه مد ودیگر عوامل در رسانه بود که بیشتر هم تحت تاثیر خارج از ایران بود. در ابتدا تبلیغات فقط بصری بود ولی به مرور زمان تبلیغات به صورت کلانی هم به انها اضافه شد  و کلام نیز در آن نقش مؤثری داشت . این روش جدید می توانست مورد توجه صاحب نظرانی که نسبت به اهمیت اجتماعی آگاه بودند قرار بگیرد.

طراحی گرافیک علاوه بر حوزه هایی که پیش از آن در اختیار سنت های زمینه ای تبلیغاتی بود ، مانند طراحی روزنامه، به هم به تدریج گسترش نقش طراحی گرافیک در خدمات عمومی نیز افزایش پیدا کرد.

 طراحی گرافیک به بخشی از تجارت پول درمدت زمان کوتاهی تبدیل شد زیرا بیشتر شرکت های تجاری در زمینه مد ولباس به سمت آن روی اوردند و عمدتاً از آن برای ارائه نوعی هویت قابل تشخیص برای شرکتها استفاده می کردند .  تمام سازمانها و هرچند کوچک،برای معرفی کالا یا خدمات خود در بازار به سمت این تبلیغات روی اورند. به تدریج طراحان بازاریابی محصولات به خلق تصاویر که بتواند یک محصول را مشخص دهد به کار فرا خوانده شدند. با ظهور رایانه های شخصی، تقریبا کنترل کاملی بر تمامی مراحل از ابتدا تا انتهای چاپ به وجود آمد.طراحی گرافیک نوعی زبان است با دستور نامعین و با الفبایی پیوسته که ما تنها زمانی آن را به درستی درک میکنیم که بتوانیم زبان این بخش را به خوبی متوجه شویم.

تعریف گرافیک

اکثر مواقع متن روی دیوارها یا بیلبوردهای تبلیغاتی نصب شده که در جاده ها یا بر روی دیوار های شهرها که می بینید  و حتی ممکن است از دیدن طرح تبلیغات زیبای یک نقاشی بر روی دیوار لذت ببرید و حس خوبی را در شما ایجاد کند. این نوع از تبلیغات نشان دهنده تاثیرات آن در خواننده است که به آن تبلیغات محیطی گفته می شود و در تبلیغات محیطی معمولا کارهای گرافیکی وزیبا حرف اول را میزنند .باید بگوییم تبلیغات محیطی از کنار هم قرار گرفتن عناصری که برای نشان دادن یک پیام در ذهن بیننده یا ترس در بیننده می باشد.

امروزه هیچ شهری در سراسر کشور نیست که تبلیغات گرافیکی در آن انجام نشده باشد و هیچ کسی نیست که کاتالوگ های گرافیکی را ندیده باشد. نشانه ها حاکی از این هستند که مصریان باستان بر روی لوحه های نصب شده روی اهرام سعی در تبلیغ کارهای خود داشته اند. همه ی این شواهد نشان از اهمیت بالای تبلیغات دارد. این نوع از تبلیغات به گونه ای است که بخاطر رنگ بندی جذاب آن ناخودآگاه چشم بیننده را به سمت خود هدایت خواهد کرد واز این نظر که می تواند نظر بیننده را جلب کند می تواند برای فرد تبلیغ کننده مهم باشد و تبلیغات به هدف خود یعنی ایجاد ذهنیت خوب در بیننده دست پیدا خواهد کرد.

عناصر مختلف تبلیغات گرافیکی

تبلیغات گرافیکی تنها شامل بیلبورد و دیوار نویسی با اشکال زیبا نخواهد بود یا تنها به طراحی مجلات ختم نمی شود بلکه طیف وسیعی از تبلیغات را شامل خواهد شد. زمانی که شما پا به یک فروشگاه گذاشتید در فروشگاه ها انواعی از کاتالوگ ها را می بینید که حاوی پیام های تبلیغاتی برای محصولات یک برند هستند. استرابوردهای تبلیغاتی، آویزهای تبلیغاتی در ، تبلیغات موجود روی پل های عابر پیاده که بسیار چشمگیر هستند که بیشتر طراحان وگرافیست های بزرگ طراحی میکنند نیز بخشی از تبلیغات محیطی به شمار می آیند. اما اینها تمام عناصر تبلیغات گرافیکی نمی باشد. به تاکسی و اتوبوس های در حال تردد دقت کنید. همه حاوی پیام های تبلیغاتی هستند که بیشتر در ترویج آنها از کارهای گرافیکی استفاده شده است.

 

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *