ثبت نام

تبلیغ یار

ترفند های عکاسی دیجیتال

عکاسی دیجیتال (۱)

ترفند های عکاسی دیجیتال

یکی از بخش های اساسی در عکاسی شامل عکاسی دیجیتال می شود این بخش خود شامل چندین زیر شاخه می شود که در هر زمینه عکاسی ترفند های متفاوت می توانند به شما کمک کنند. با ترفند های عکاسی دیجیتال شما می توانید لذت یک عکاسی دیجیتال را درک کنید. چه شما مبتدی باشید و چه عکاسی حرفه ای انجام می دهید بی شک این ترفند های عکسی دیجیتال به شما کمک بسیار زیادی می کند. حتما به این مسئله توجه کنید که بدون دقت به این نکته ها شما هم یک عکاس مبتدی هستید و قدرت هر دوربین به شخصی که با آن عکاسی می کند بستگی دارد.

عکاسی دیجیتال

پس زمینه عکس توجه کنید

سعی کنید  پس زمینه عکس شما بیشتر خلوت باشد تا سوژه اصلی بیشتر مد نظر قرار بگیرد. در واقع عکس گرفتن در یک مکان شلوغ اصلا زیبا نیست و توجه بیننده را از سوژه اصلی پرت می کند در نتیجه نمی تواند مورد قبول واقع شود. سعی کنید مکان یا زمانی را برای عکاسی انتخاب کنید که بتوانید در آن زمان موارد اضافی عکس را به صفر برسانید تا درگیری شما برای حذف این موارد از عکس ها کمتر شود.همیشه سعی کنید که تعادل را حفظ کنید شاید بتوانید با چند قدم جابه جا شدن هم سوژه بهتری برای عکاسی پید ا کنید اما اکثر اوقات پس زمینه های خلوت نمای زیبا تری به عکس شما می دهند. می توانید از قانون یک سوم هم در عکاسی استفاده کنید.

استفاده از این قانون به ما این امکان را می دهد که تصویر چشم نواز تری از ترکیب اجزا را در یک عکس به نمایش بگذاریم. برای استفاده از قانون سوم می توانید از چهار خط استفاده کنید که دو خط آن به صورت افقی و دو خط دیگر به صورت عمودی قرار گرفته اند و این خط ها همدیگر را قطع می کند در نتیجه در یک مربع بزرگ تر شما ۹ مربع کوچک خواهید داشت می توانید در هر کدام از این مربع ها به دلخواه تصویر مورد نظر خود را ترکیب کنید. برخی از تصاویر بهتر است در نقطه کانونی مرکز دید شما قرار بگیرند اما توجه کنید که قرار دادن موضوع اصلی عکس در یکی از نقاط تقاطع دو خط می تواند تصویر جالب تری را برای شما خلق کند.

عکاسی دیجیتال

به سوژه نزدیک تر شوید

یکی از اشتباهاتی که اکثر عکاسان آماتور می کنند این است که تصور می کنند عکاسی از دور می تواند برای آن ها زیباتر باشد در صوری که اصلا اینگونه نیست. با رعایت حد فاصله و نزدیک شدن به سوژه می توانید عکس های زیباتری بگیرید. بیشتر مبتدی ها از اینکه بخواهند بر روی یک عکس زوم کنند هراس دارند زیرا احساس می کنند که نمی تواند تمامی زوایای یک عکس را شامل کنند در نتیجه ترجیح می دهند که عکاسی آن ها از دور انجام شود. اما در پایان عکاسی متوجه می شوند که عکس ها دارای هرج و مرج است و درهم شده است  در نتیجه نمی توان تشخیص داد که موضوع اصلی سوژه عکاسی آن ها چیست.

سوژه را در مرکز قرار ندهید

یکی از اشتباهات رایجی که اکثر ما به ان فکر می کنیم این است که سوژه اصلی ما باید در وسط کادر قرار بگیرد در حال که در عکاسی دیجیتال این ترفند به هیچ وجه درست نیست. با اینکه باید سوژه اصلی قسمت اعظم کادر را شامل شود اما نیازی نیست که حتما در وسط  کادر قرار بگیرد. مثلا اگر شما می خواهید از یک جسم  بزرگ مثل یک درخت عکاسی کنید نیازی نیست که آن را در وسط کادر قرار دهید بلکه با قراردادن آن در کنار کادر می توانید زیبایی آن را چند برابر کنید. قانون سوم می تواند در هر دو حالت عکاسی عمودی و افقی به شما کمک کند مثلا برای عکاسی از یک دریا بهتر است که دریا را در یک سوم پایین کادر قرا دهید و آسمان شما در دو سوم باقی مانده کادر قرار بگیرد.

عکاسی دیجیتال

بهترین زوایه دید را انتخاب کنید

بی شک انتخاب یک زاویه دید مناسب چیزی است که در عکاسی دیجیال باید به ان توجه کنید. انتخاب زاویه دید و محل قرار گرفتن دوربین نسبت به سوژه عکس یکی از مهم ترین بخش ها در خلق یک عکس خوب است حتی با انتخاب یک زاویه درست می توانید کاری کنید که تصویر شما متفاوت به نظر برسند برای این منظور می توانید اگر سوژه اصلی شما کوچک است آن را جابه جای کنید اما گر نمی توانید ان را جابه جا کند خودتان بچرخید تا بهترین زاویه عکاسی را کشف کنید. خود سوژه هم در حالت های مختلف می تواند زاویه های دینامیک و زنده متفاوتی را داشته باشد. مثلا می توانید با نزدیک شدن به سوژه و دراز کشیدن روی زمین از یک سوژه ورزشی عکاسی کنید.

در روز هم از فلاش استفاده کنید

خیلی از افراد فکر می کنند که استفاه از فلش تنها مختص به نور شب است در حالی که اینطوری نیست در عکاسی های دیجیتال با روشن کردن فلش، دوربین می تواند نور پس زمینه را بسجند و به میزان مورد نیاز آن را تنظیم کند. در این حالت حتی می توانید سوژه را در سایه قرار دهید تا نور خورشید باعث جمع شدن چشم ها نشود .همچنین در عکاسی های پرتره با دوربین های دیجیتال با استفاده از فلش می توانید نور چهره را بیشتر کنید. معمولا فلش های داخلی یک دوربین تا فاصله ۳ متری را بیشتر شامل نمی شوند پس برای استفاده از فلش دوربین باید سعی کنید که فاصله شما از سوژه بیشتر از این نباشد.

عکاسی دیجیتال

جهت وشدت تابش نور

بی شک نور پردازی در عکاسی یکی از مهم ترین بخش ها محسوب می شود. قبل از عکاسی باید به تمامی جهت ها برای پیدا کردن یک نور پردای ایده آل توجه کنید. توجه کنید که تابش مستقیم نور خورشید نمی تواند باعث زیبا شدن تصاویر شما شود بلکه تا حدودی هم تصاویر را زشت و زننده می کند. نور هایی هم که معمولا از زاویه کنار می تابند نمی توانند کل تصویر را روشن کنند و باعث ایجاد سایه می شوند و تنها بر یک سمت تصویر تاثیر گذار خواهند بود. تاثیر نور در زشت و زیبا شدن تصویر بسیار مهم است به صورتی که نور شدید خال ها و لک های صورت را بیشتر نمایش می دهد.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *