ثبت نام

تبلیغ یار

ترفندهای عکاسی صنعتی

industrial-photography (1)

نکات و ترفندهای عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی به‌اندازه عکاسی مد فریبنده، یا به‌اندازه عکاسی خیابانی صاف و ساده نیست. عکاسی صنعتی جالب، مهم و چالش‌برانگیز است.مفهوم عکاسی صنعتی، عکس گرفتن از تجهیزات، محصولات، ماشین‌آلات و گاهی اوقات کارگران و عالی‌رتبه‌های شرکت است.عکاسی صنعتی به‌اندازه عکاسی مد فریبنده، یا به‌اندازه عکاسی خیابانی صاف و ساده نیست. عکاسی صنعتی جالب، مهم و چالش‌برانگیز است.مفهوم عکاسی صنعتی، عکس گرفتن از تجهیزات، محصولات، ماشین‌آلات و گاهی اوقات کارگران و عالی‌رتبه‌های شرکت است. بااین‌حال، اغلب اوقات موضوع اصلی عکاسی صنعتی ماشین‌آلات و تجهیزات بزرگ مانند ترانسفورماتور یا سد آب است.

یکی از دلایلی که شرکت‌ها عکاس صنعتی استخدام می‌کنند، داشتن وب‌سایت خوبی است که به‌طور مؤثر محصولات و خدمات خود را نشان می‌دهد. عکاسان صنعتی با گرفتن عکس‌هایی از محصولات، ماشین‌آلات و یا تجهیزاتی که به رونق کسب‌وکار کمک می‌کنند، به وب‌سایت یک شرکت زندگی می‌بخشند.

ترفندهای عکاسی صنعتی

مثال‌هایی از عکاسی صنعتی

اکثر عکس‌های گرفته‌شده توسط عکاسان صنعتی بر بخش‌های تولیدی و صنعتی تمرکز دارند. در اکثر موارد، این موضوعات تنها تجهیزات و ماشین‌آلات هستند. بااین‌حال، هنگامی‌که کارگران یا کارمندان شرکت در تصویر قرار می‌گیرند مواردی وجود دارد.

در اینجا مثال‌هایی از موضوعات معمول عکاسی صنعتی مطرح‌شده است:

 • جوشکاران در محل کار
 • کارگران در یک کارخانه کشتیرانی
 • کارگران داخل یک کارخانه
 • راکتورهای هسته‌ای
 • سدها
 • خط مونتاژ در یک کارخانه

برخی از عکاسان صنعتی نیز دوست دارند عکس‌هایی از نمای نزدیک از ابزارهای محل کار بگیرند. یک مثال خوب می‌تواند عکس از نمای نزدیک یک دستگاه با چرخ‌دنده‌هایش باشد.

سیاحت در کارخانه نیز شرایط جالبی را برای عکاسی صنعتی به وجود می‌آورد. یک مثال این است که شما نشان دهید چگونه تشک ساخته می‌شود. شما به فضای بزرگی هدایت خواهید شد که در آن یک دستگاه، تشک‌ها را یکی پس از دیگری درست می‌کند. یک عکاس صنعتی باتجربه، می‌داند چگونه مراحل ساخت تشک را به تصویر بکشد. البته عکاسان باید مجوز مدیریت را برای عکاسی در چنین مکان‌هایی داشته باشند، زیرا آن‌ها در معرض مواد شیمیایی و مواد خطرناک قرار می‌گیرند.بله دلیل این‌که عکاسی صنعتی چالش‌برانگیز است این است که عکاسان با خطرهای بسیاری مواجه می‌شوند. لازم است عکاسان هنگام عکس گرفتن از پروژه‌های صنعتی، احتیاط لازم را رعایت کنند.

ترفندهای عکاسی صنعتی

چگونه ایمن بمانیم

یکی از بهترین اقدامات ایمنی برای عکاسان صنعتی، داشتن تجهیزات دوربین مناسب است. ضروری‌ترین تجهیزات لنزها هستند. اگر هدف این است که صحنه‌های صنعتی را در مفهوم واقعی به تصویر بکشید، باید چندین لنز فوری به همراه داشته باشید. این کار به شما کمک می‌کند موقعیت خود را با توجه به‌اندازه سوژه خود و همچنین وسعت منطقه‌ای که برای پوشش به آن نیاز دارید، تنظیم کنید. علاوه بر این، با داشتن لنزهای زوم خوب، می‌توانید قوانین ایمنی را رعایت کنید زیرا نیاز به نزدیک شدن به سوژه‌هایی که دور از شما هستند ندارید.

عامل دیگری که برای ایمنی شما به‌عنوان یک عکاس صنعتی ضروری است، منطقه، موقعیت و یا موضوع عکس است. شما باید قبل از عکاسی با منطقه آشنا شوید، با این کار متوجه خواهید شد چه جاهایی مجاز به رفتن هستید و چه جاهایی خیر. شما همچنین باید دستگاه‌ها یا تجهیزات را قبل از عکاسی واقعی چک کنید. از فردی بخواهید کارایی دستگاه‌ها و اقدامات ایمنی برای جلوگیری از حادثه حین عکاسی را برای شما توضیح دهد. هم‌چنین، شما باید بدانید که دستگاه چگونه کار می‌کند. ممکن است لازم نباشد حین عکاسی دستگاه روشن باشد، اما دانستن چنین اطلاعات مهمی در مورد ایمنی به شما کمک می‌کند. هنگامی‌که با محل و موقعیت آشنا شدید، وقت آن رسیده که در مورد اقدامات ایمنی فکر کنید. مجدداً باید با یکی از کارکنان شرکت دراین‌باره صحبت کنید.

ترفندهای عکاسی صنعتی

 زمانی را به صحبت در مورد آنچه باید انجام دهید و آنچه نباید انجام دهید، اختصاص دهید. در اینجا چند نکته ضروری مطرح‌شده که باید آن‌ها را در نظر داشته باشید:

 • چه نوع لباس‌های محافظتی باید بپوشم؟ اگر موضوع در مورد ایستگاه گاز باشد، آیا به ماسک گاز نیاز دارم؟ اگر در محل عکس‌برداری جوشکاری انجام شود، آیا باید از عینک مخصوص جوشکاری استفاده کنم؟
 • بدون توجه به دستگاه‌ها و موضوع عکاسی، باید همیشه لباس‌های مناسب بپوشید. در پایانه‌های بنزین، توصیه می‌شود پیراهن 100% نخ و شلوار بلند بپوشید. ممکن است لازم باشد در زمین بخزید؛ ممکن است در معرض گردوغبار و سایر عناصر مشابه قرار بگیرید.
 • در کارگاه‌های ساخت، کارخانه‌های کشتی‌سازی و دیگر کارخانه‌ها، از لباس‌های ایمنی، دستکش، عینک‌های مخصوص و چکمه‌های فولادی استفاده کنید.(از کفش‌های مشابه استفاده کنید؛ کفش‌های کتانی یا چرمی نپوشید).
 • هر چه بیشتر لباس‌های شما نمایان‌تر باشد بهتر است. در این صورت، در وضعیت‌های خاص به‌راحتی شناسایی می‌شوید. لباس‌های نمایان‌تر به معنای لباس‌های با رنگ روشن است. لباس‌های مشکی یا خاکستری نپوشید. رنگ نارنجی رایج‌ترین رنگ در میان کارگران صنعتی است، بنابراین شما نیز می‌توانید از این رنگ استفاده کنید.
 • جنس لباس شما نیز مهم است. لباس‌های مقاوم به آتش بپوشید، به‌ویژه هنگامی‌که در یک پایانه گازی یا محل‌های مشابه عکاسی می‌کنید. تی‌شرتی که از 100% نخ ساخته‌شده است، مناسب‌ترین لباس برای استفاده است. سایر محیط‌های صنعتی که خطر آتش‌سوزی را در پی ‌دارند عبارت‌اند از: پالایشگاه‌ها، کارخانه‌های کاغذ و کارخانه‌های نفت.
 • اگر نیاز است از جایی بالا بروید، مطمئن باشید که تجهیزات ایمنی ازجمله طناب را در اختیاردارید.
 • هنگام عکس گرفتن از پایانه‌های بنزین یا ایستگاه‌های گاز، همیشه از یکی از کارکنان شرکت بخواهید همراه شما باشد. اکثر شرکت‌ها یک مهندس ایمنی دارند. علاوه بر این، از نزدیک شدن بیش‌ازحد به پایانه‌های بنزین یا ایستگاه‌های گاز اجتناب کنید. به همین دلیل لازم است شما همراه خود لنز زوم داشته باشید. اگر عکس‌های نزدیکی از کارخانه بنزین می‌گیرید، هنگامی‌که بر روی شاتر کلیک کنید، الکتریسیته ساکن ایجاد خواهید کرد. این امر می‌تواند منجر به انفجار شود.

این‌ها الزامات ایمنی اولیه هنگام عکاسی صنعتی هستند. بسته به نوع پروژه، ممکن است لازم باشد از قوانین خاصی آگاهی داشته باشید. به همین دلیل مهم است که قبل از عکاسی واقعی، با یکی از نمایندگان شرکت یا مشتریان خود صحبت کنید. عکاسی صنعتی باید با رعایت تمام اقدامات صنعتی موردنیاز همراه باشد؛ اما این نوع عکاسی یکی از جالب‌ترین‌ها است و روزبه‌روز به محبوبیت آن افزوده می‌شود. عامل موفقیت در عکاسی صنعتی، عزم، نظم و کار سخت است.

 

 

تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *