ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

تبلیغات چیست و چگونه باید بر مخاطب تاثیر گذاشت؟

تبلیغات چیست

تبلیغات چیست و چگونه باید بر مخاطب تاثیر گذاشت؟

تبلیغات چیست

با پیشرفت تکنولوژی تاثیر تبلیغات در فروش برند ها یا شرکت ها بیشتر شده است. با این مقاله سعی می شود نکاتی درباره هدف و همچنین انواع تبلیغات و تاثیر آن بر مخاطب در اختیار شما قرار گیرد با ما همراه باشید. ابتدا سعی میکنیم تعریفی از تبلیغات بدهیم که تبلیغات چیست و در ادامه انواع آن و نحوه ی تاثیرگذاری آن را بررسی می کنیم

تبلیغات چیست
تبلیغات چیست

عناوین مقاله

• دسته بندی تبلیغات براساس میزان نفوذپذیری
• اهداف اصلی تبلیغات چیست
• اهمیت تبلیغات چیست
• انواع تبلیغات

تبلیغات یا Advertising شکلی غیر شخصی از ترفیع است که از طریق رسانه های انتخاب شده به مجرای فروش فرستاده می شود و لازم است که برند یا صاحب کسب و کار برای نمایش تبلیغات خود در زمان و مکان مناسب (رسانه و کانال های منتخب) پول پرداخت کند.

تبلیغات از مدت ها قبل به عنوان روشی برای شناساندن کالایی به جمعی مورد استفاده قرار می گرفته که در واقع از طریق آن می توان یک پیام را به تعداد زیادی از مخاطبان برند رساند. اما به مرور زمان و افزایش رقابت این رویکرد ترفیع جمعی باعث بروز مشکل شد، چون اشخاص زیادی در معرض پیام تبلیغات قرار می گرفتند که حتی در گروه مخاطبان هدف هم قرار نداشتند، که نتیجه آن کاهش استفاده ی کارآمد از بودجه تبلیغات بود.

امروزه با افزایش رقابت بین کسب و کارها، تبلیغات همانند گذشته خیلی اثربخش نیست و تبلیغات براساس میزان نفوذپذیری در بازار هدف، به سه دسته تقسیم میشوند.

تبلیغات چیست
تبلیغات چیست

عناوین تبلیغات براساس میزان نفوذپذیری آنها

 

• ATL = Above The Line همانند تبلیغات تلویزیون، رادیو، روزنامه و…

• BTL = Below The Line همانند تبلیغات فروشگاه ها، اسپانسرینگ، بیلبورد و ….

• TTL = Through The Line درواقع همان تبلیغات یکپارچه و ۳۶۰ درجه می باشد. یعنی استفاده همزمان از BTL و ATL .
این قسم از تبلیغات (TTL) بیشتر به منظور برندسازی مورد استفاده قرار می گیرد. برای بخش مشخصی از بازار هدف تعریف می شود و در مقایسه با BTL و ATL بسیار هدفمندتر طراحی و اجرا میشود، و ROI بهتری دارد.

تبلیغات چیست
تبلیغات چیست

در گذشته تبلیغات به عنوان شکلی یک طرفه از ارتباطات بازاریابی در نظر گرفته می شد، که در آن دریافت کننده پیام در موقعیتی نبود که سریعا به پیام واکنش نشان دهد. ولی اکنون این مورد نیز با ظهور و پیشرفت فن آوری اطلاعات در حال تغییر است. مخاطب می تواند در لحظه از طریق گوشی یا کامپوتر خود اقدام به خرید کند. مثلا، امروزه تکنولوژی تا حدی پیشرفته شده که مخاطبان را قادر می سازد با زدن یک دکمه می توانند به سرعت اطلاعات بیشتری در مورد محصول یا برنامه مورد علاقه شان به دست آورند. در حقیقت، امروزه تبلیغات از حالت ارتباط یک طرفه خارج شده و به مدلی تبدیل شده که تعاملات برند و مخاطب در آن به شدت بالا است. تعاملات برندها و مخاطبینشان بر روی شبکه های اجتماعی مثالی واضح بر این ادعاست. اکنون مطاطبین میتوانند به سرعت نظر خود را درباره ی یک کالا در شبکه ها اجتماعی اعلام کنند.

تبلیغات چیست
تبلیغات چیست

چیز دیگری که در طول فرایند تکامل تبلیغات، به شدت در حال تغییر است، این منظر از تبلیغات است که میتواند بلافاصله برای کالاهایی که تبلیغ می شوند، تقاضا ایجاد کرد. در واقع، مشتری میتواند به محض دیدن تبلیغی، آن محصول را خریداری کند، و هرچه رسانه ها از طریق تبلیغات بیشتر به مخاطبان اجازه تعامل با پیامی که به مخاطبان فرستاده میشود را بدهند، توانایی تبلیغات برای تحریک تقاضا، بهبود خواهد یافت. فروشگاه های اینترنتی و تبلیغات اینترنتی مثالی شفاف در این خصوص است.

اهداف اصلی تبلیغات

• بیشتر کردن آگاهی مخاطب از برند مورد نظر به منظور توسعه جایگاه برند در بازار هدف و فروش بیشتر

• سوق دادن علاقه بازار هدف به عملی کردن آنچه که هدف از تبلیغات برند است. (در واقع هدف از تبلیغات این است که مخاطب را تشویق به انجام دادن کاریست که شرکت میخواهد. امتحان محصول و یا خرید محصولات آن برند با انجام تبلیغات، بازار را ترغیب به انجام عملی می نماید که هدف اصلی برند از تبلیغات بوده است.)

• توسه دادن و تثبیت کردن جایگاه برند در ذهن بازار هدف، جذب مخاطب بیشتر و جلوگیری از بیشتر شدن نرخ پرش مشتریان فعلی.

سه موردی که ذکر شدند از اصلی ترین اهداف تبلیغات هستند و بقیه ی اهداف تبلیغاتی از این سه مورد نشات می گیرند.

اهمیت تبلیغات چیست؟

در دنیای امروز تبلیغات هم برای مشتریان و بازار هدف سودمند است و هم موجب بهبود کسب و کار برندها میشود.
کاری که تبلیغات می کند این است که با دادن آگاهی و اطلاعات در مورد محصول مورد نظر و خدمات به مشتری در تصمیم گیری و انتخاب آنها کمک می کند. تبلیغات هوشمندانه و تاثیرگذار حتی میتواند به ذکر تفاوت ها و تمایزات محصولات و خدمات برندها بپردازد.

تبلیغات چیست
تبلیغات چیست

بنابر این مشتریان بازار هدف با توجه به نیاز و بودجه ای که دارند راحت تر میتوانند محصول و یا خدمات مورد ننیازشان را انتخاب و خریداری کنند. برندهایی که در تبلیغات پیشرو هستند میدانند که هرآنچه که در تبلیغاتشان در مورد محصولات بیان می کنند باید واقعی باشد، در غیر این صورت این تبلیغات به نوعی به “ضد تبلیغ برای برند یا شرکت” تبدیل می شوند. پس کسب و کارها برای پیشی گرفتن از رقبا در بازار باید محصولات بهتر با کیفیت و ویژگی های برتر را تولید و از طریق تبلیغات آنها را به مخاطبان خود اعلام کنند، که این امر به بهبود و توسعه جایگاه آنها در بازار کمک زیادی خواهد کرد.

در دنیای امروز در آن زندگی میکنیم تبلیغات تاثیر زیادی در رشد اقتصادی جوامع دارد. تبلیغات علاوه بر آنکه خود صنعتی پویا و زنده است، بر میزان فروش و رشد بنگاه های اقتصادی و خرید بازار هدف از محصولات تاثیر می گذارد.

تبلیغات چیست
تبلیغات چیست

شاید در بعضی از کسب و کار ها تبلیغات در ابعاد کوچکی انجام شود و به جای آن بودجه ترفیع بر روی موارد دیگری از ارتقا مانند فروش شخصی توسط تیم فروش، هزینه شود. بعضی از برندهای کوچک تبلیغات ممکن است شامل تبلیغات گاه به گاه یا فصلی و در مقیاس بسیار کوچک، مانند تبلیغ در قسمت های کوچکی از بخش های طبقه بندی شده در روزنامه های محلی باشد.

ولی خیلی از کسب و کارهای موفقی که جدا از کوچک و بزرگی شرکت بر تبلیغات برای تحقق سه هدف اصلی ذکر شده در بالا تکیه می کنند، اکثرا نسبت به رقبایشان موفقیت بیشتری کسب می ککند و از جایگاه بهتری در بازار هدف برخوردار می شوند. اینگونه شرکت ها برای خود برنامه های بازاریابی مشخصی دارند که تبلیغات بخشی از آن است.

دسته بندی تبلیغات براساس کانال های ارتباطی بستر تعامل با مخاطب

تبلیغات چاپی: Print Advertising
• تبلیغات رسانه ای: Broadcast Advertising
• تبلیغات محیطی: Outdoor Advertising
تبلیغات دیجیتالی: Digital Advertising
• تبلیغات ادغامی /همکار Product /Brand Integration : (معرفی و استفاده از برند یا محصولی در حین نمایش یا ارائه برندی دیگر، مثل Product placement )
• تبلیغات تلفنی: Phone Advertising

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *