ثبت نام

تبلیغ یار

تاریخچه مختصر سئو و نقش آن در آینده

تاریخچه-سئو

از جمله رویکرد هایی که این روز ها در میان کسب و کار های مختلف و بازاریابان رواج دارد، استفاده از محتوای بازاریابی است. اکنون عصر، عصر فناوری و ارتباطات دیجیتالی است و در نتیجه دیجیتال مارکتینگ روز به روز جایگاه محکم تری را در میان کسب و کار ها پیدا می کند.

کاربرد و استفاده از دیجیتال مارکتینگ نیز تنها محدود به کسب و کار های آنلاین و اینترنتی نیست و بسیاری از برند ها و کسب و کار های بزرگ تر نیز برای پیشبرد اهداف تبلیغاتی خود و افزایش سود و بازدهی، از برنامه های بازاریابی آنلاین و بازاریابی محتوایی استفاده می کنند.

محتوا ها بخش اصلی و اساسی برنامه های تبلیغاتی و بازاریابی دیجیتالی هستند. این ابزار قدرتمند در واقع نقش زبان کسب و کار ها و برند ها را بر عهده داشته و پیام آن ها را به زبانی نوشتاری به مخاطبان و مشتریان انتقال می دهد.

اهمیت و نقش پررنگی که محتوا نویسی در این دوره ایفا می کند باعث شده تا توجه همه به این امر معطوف شود که چه چیزی می تواند محتواهای شان را از دیگر نمونه ها متمایز کرده و باعث شود که محتوایی که به کار می برند، قابلیت بالایی را برای جلب نظر مخاطبان داشته باشد.

برای متمایز شدن یک محتوا به گونه ای که بتواند بیش ترین تاثیر و کارایی را داشته باشد و همچنین نرخ بازدید و تبدیل قابل قبولی را برای یک تبلیغ دیجیتالی به دنبال داشته باشد، محتوا ها باید از قوانین SEO  پیروی کنند. منظور از این مفهوم، بهینه سازی یک محتوا برای موتور های جست و جو است.

در حال حاضر همان طور که در سال ۲۰۲۰ هستیم و در حال گذراندن روز های این سال جدید هستیم، مفهوم نام آشنای این روز ها، یعنی همان سئو، روز به روز بزرگ تر شده و بر اهمیت آن افزوده می شود تا جایی که در حال حاضر این مفهوم از هر زمانی پررنگ تر ظاهر می شود.

از همین رو به نظر زمان درستی است تا کمی به عقب برگردیم و پیشینه و تاریخچه SEO را بررسی کنیم تا ببینیم که منشا و اصل این مفهوم از کجا می آید. اما از آن جایی که امروزه به نظر می رسد که این مفهوم یکی از قوی ترین راه ها برای بازاریابی و تبلیغ یک کسب و کار باشد، در ابتدا بهتر است که دلیل این اهمیت و نقشی که این مفهوم در بازاریابی و تبلیغات دارد را بدانیم.

نقش-و-اهمیت-سئو

نقش و اهمیت مفهوم SEO برای کسب و کار ها

همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره شد، این مفهوم با اهمیت این قابلیت را دارد تا به بهترین شکل ممکن یک کسب و کار یا برند به خصوص را تبلیغ کند و امر بازاریابی هر کاری را به دوش بکشد. در نتیجه آن کسب و کار ها قدرت بازاریابی شان را از مفهوم بهینه سازی محتوا برای موتور های جست و جو به دست می آورند.

SEO این قابلیت را دارد تا با جذب هر چه بیش تر مشتریان، خصوصا جذب و به دست آوردن مشتریان بالقوه، به فروش و پیشرفت یک کسب و کار کمک کند. فرایندی که به واسطه این مفهوم بسیار قدرتمند پیش می رود و قابلیت های آن از تمامی رویکرد های بازاریابی و تبلیغاتی رایج بین شرکت های بزرگ نیز بیش تر است.

هدف هر کسب و کار و شرکتی از بازاریابی و تبلیغات به هر شکلی که باشد، دستیابی به فروشی قابل قبول است تا منجر به کسب و بازگشت سرمایه شود. با کمک فرایند بهینه سازی محتوا های تبلیغاتی برای موتور های جستوجو گر آنلاین، این فرایند به بهترین شکل ممکن پیش خواهد رفت.

اما دلیل این امر چیست؟ دلیلی که برای پررنگ بودن نقش و اهمیت سئو مطرح می شود این است که به کمک آن میزان بازدید یک محتوا که در واقع نماینده یک وب سایت است، بیش تر خواهد شد و با افزایش رتبه بندی آن در گوگل، تبلیغ مورد نظر در لیست اولیه ارائه شده به مخاطب قرار می گیرد.

به این ترتیب، یک تبلیغ یا پیام بازاریابی یک کسب و کار، اولین لینکی خواهد بود که یک کاربر با جست و جویی که انجام می دهد مشاهده می کند و همین امر نیز منجر به افزایش شانس تبلیغ مورد نظر برای تبدیل شدن به فروش می شود.

مفهوم-سئو

اما شروع مفهوم SEO از کجا بوده است؟

اولین باری که این مفهوم پا به دنیای دیجیتال مارکتینگ گذاشت در سال ۱۹۹۷ بود. در نتیجه در حال حاضر ۲۲ سال است که ما از مفهوم SEO گذر کرده ایم. البته باید گفت که در واقع این زمان پیش از ایجاد این شکل از گوگل و بسیاری دیگر از موتور های جستوجوگری بوده که ما هم اکنون به آن ها متکی هستیم و از آن ها استفاده می کنیم.

در واقع در آن زمان موتور های جست و جو از جمله یاهو مسنجر مانند دایرکتور های آنلاین کنونی که ما شاهد آن هستیم و از آن ها استفاده  می کنیم نبوده اند. این موتور های جست و جو از آن دسته دایرکتور های بوده اند که می توانستید روی آن ها لیستی از بازار ها و مغازه های به خصوص را بیابید.

به تدریج بسیاری از شرکت ها و صاحبان کسب و کار ها دریافتند که شرکت آن ها آن گونه که باید در این دایرکتور ها قرار نداشتند و نام شرکت شان به درستی در این دایرکتور ها پدیدار نمی شود. از آن جا بود که کم کم ایده و مفهوم سئو پدیدار شد ( که حتی به نام های دیگری نیز خطاب می شد ).

کاربرد مفهوم صفحه های زرد در اینترنت

شاید بسیاری از شما این مفهوم را به یاد داشته باشید. صفحه های زرد در اینترنت در واقع یک کتاب بزرگ بود که در آن به صورت رایگان لیستی از اطلاعات در خصوص کسب و کار هایی که در آن ناحیه جست و جو وجود داشتند ارائه می شد.

در این میان برخی از کسب و کار ها و شرکت ها با پرداخت هزینه های بیش تر خواستار ارائه برخی از تبلیغات اضافه در خصوص کسب و کار شان در این صفحات زرد می شدند. در نتیجه افزوده شدن این تبلیغات، نام برند مورد نظر به صورت دائمی و راحت تر مشاهده می شد. به این ترتیب نام برند مورد نظر و تبلیغ مرتبط با آن ها آسان تر توسط کا ربران و مشتریان بالقوه جست و جو و یافت می شد.

بعد از آن نیز، بر اساس حروف الفبا اطلاعات تماس و دسترسی به شرکت ها و کسب و کار ها لیست می شدند تا به این طریق مشتریان بتوانند با آن ها ارتباط برقرار کنند. به این ترتیب این صفحه های زرد به دیواری برای تبلیغات کسب و کار ها به صورت آنلاین محسوب می شدند.

سئو

عبور از عصر اطلاعات و ورود به عصر همکاری

اگر به عملکرد این صفحات زرد دیجیتالی نگاهی بیاندازید، به جز بخش ارائه اطلاعات تماس بر اساس حروف الفبا، عملکرد آن ها با کاری که امروزه گوگل انجام می دهد تفاوت زیادی ندارد و تقریبا عملکرد کلی آن ها مشابه یک دیگر است.

تنها تفاوتی که در این میان وجود دارد این است که در حال حاضر شما علاوه بر این که می توانید برای ارائه تبلیغات آنلاین هزینه بپردازید، همچنین می توانید با اقدامات و فعالیت هایی با افزایش میزان جذابیت تبلیغات تان، میزان رتبه بندی تان را نیز در گوگل افزایش دهید و برای این امر به مفهوم سئو نیاز دارید اما چگونه به این مفهوم رسیدیم؟

با همه این موارد جدای از تبلیغات و بازاریابی دیجیتالی برای کسب و کار ها، این رویکرد به نوبه خود یک تجارت نیز محسوب می شود. به این ترتیب موتور های جست و جوی متفاوت با رقابتی که با هم دارند از افراد درخواست می کنند تا برای یافتن آن چه که در نظر دارند، از موتور جست و جوی آن ها استفاده کنند.

به همین دلیل موتور های جست و جو باید به بهترین و دقیق ترین شکل ممکن این رتبه بندی و ارائه لیست کسب و کار های مربوطه را انجام دهند. چرا که حتی در خصوص گوگل اگر آن را به عنوان قوی ترین موتور جست و جو نیز در نظر بگیریم، اگر به درستی و بر اساس چیزی که بین مشتریان واقعیت دارد، این رتبه بندی را انجام ندهد، آن گاه کاربران و مشتریان به دنبال استفاده از دیگر موتور های جست و جو خواهند بود.

بر همین اساس گوگل بر این رتبه بندی بازاریابی های متفاوت سرمایه گذاری کرد و اطمینان حاصل کرد که آن دسته از کسب و کار هایی را که در بالای لیست رتبه بندی قرار می دهد، به درستی و در واقعیت در کاری که انجام می دهند نیز بهترین هستند.

بر اساس همین منطق و قوانین بود که مفهوم SEO مطرح شد. چرا که بر همین اساس در صورتی که کسب و کاری بخواهد در بالای این لیست قرار بگیرد و نشان دهد که در صنعت و کسب و کار خود بهترین است، باید از قوانین مفهوم سئو برای این منظور استفاده کند.

اما در صورتی که در حال حاضر نیز از مفهوم و قوانین SEO پیروی می کنید و از آن استفاده می کنید، باز هم باید این اطمینان را حاصل کنید که کسب و کارتان نیز همچنان در صدر است و در رقابت با رقبای تان همچنان پیشرو هستید.

در نتیجه خصوصا با وجود رشد روز افزون مفهوم SEO، تنها استفاده و تمرکز بر یکی از این استراتژی ها کار عاقلانه ای به نظر نمی رسد و در این شرایط پیشبرد هر دو مفهوم در کنار یک دیگر و تمرکز بر هر دوی این موارد بیش تر از هر زمان دیگری اهمیت پیدا می کند.

آینده سئو

آینده SEO به چه صورت است؟

روند تغییرات رویکرد های دیجیتال مارکتینگ و پیشرفت های روز افزونی که در این زمینه مشاهده می شود این طور نشان می دهد که در آینده ای نه چندان دور نقش و اهمیت مفهوم SEO بیش از پیش خواهد بود. در همین چند سال اخیر، برنامه های SEO مانند SEO آمازون به بخش مهم قسمت های مختلف بازار آنلاین تبدیل شده است و به نظر می رسد که این روند هر روز در حال پررنگ تر شدن باشد.

برای بسیاری از شرکت ها این طور به نظر می رسد که تغییرات و مفهوم های توسعه یافته SEO به اندازه همان مفهوم ها و تعریف های سنتی آن حائز اهمیت باشد. به همین صورت که کسب و کار های مختلف با تغییرات و پیشرفت بازار و صنعت خود سازگار می شوند، مفهوم SEO نیز برای کمک کردن هر چه بهتر کسب و کار ها سازگار شده و به روز رسانی می شود.

منشاء تمام مفهوم های اصلی SEO در اطراف ما قرار دارد

در هر جایی که زندگی می کنید، بر اساس نوع منطقه و ناحیه ای که در آن قرار دارید حتما قادر هستید که انواع مختلف تبلیغات را به شیوه های متفاوت مشاهده کنید. انتخاب انواع مدل های تبلیغاتی آن هم به صورت آفلاین بر هر کسب و کاری بسته به دلیل به خصوصی انتخاب می شود.

این تبلیغات متنوع از بیلبورد های تبلیغاتی شهری تا تبلیغات ارائه شده در مترو و اتوبوس و همچنین تبلیغات موجود در ایستگاه های اتوبوس و مترو را شامل می شود. علاوه بر این روش های متفاوت دیگری نیز به صورت بومی شده برای ناحیه ای خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

هدف تمامی این تبلیغات در معرض دید قرار دادن یک برند یا کسب و کار برای مشتریان بالقوه است. این تبلیغات می توانند به هر کسب و کاری مربوط شوند. با این حال، حتی در بیش تر این تبلیغات آفلاین نیز در پایین آن ها یک آدرس وب سایت را مشاهده می کنید.

و این شاید همان نقطه عطفی باشد که مفهوم جادویی سئو آغاز می شود و رشد می کند. در نتیجه بدون در نظر گفتن داشتن یا نداشتن تبلیغات بیلبوردی یا هر نوع تبلیغ آفلاین دیگری، وظیفه بازاریابی و تبلیغات را SEO به بهترین شکل ممکن به صورت آنلاین انجام می دهد.

در نتیجه با قاطعیت می توان گفت که هر کسب و کار و شرکتی برای موفق شدن و رسیدن به قله موفقیت در صنعت مربوط به خود، حتی با داشتن انواع مختلف تبلیغات آفلاین مانند بیلبورد های تبلیغاتی، باز هم از استراتژی های SEO برای موفقیت شان استفاده می کنند و محبوبیت و کاربرد این مفهوم جادویی هر روز در حال افزایش خواهد بود.

در نهایت با پررنگ تر شدن روز افزون نقش و جایگاه SEO در بین تمامی کسب و کار و در دنیای دیجیتال مارکتینگ، آینده دنیای تبلیغات و بازاریابی متعلق به مفهوم جادویی و با ارزش SEO خواهد بود. در نتیجه باید همان گونه که هر کسب و کاری سعی در همسان سازی و به روز رسانی خود با بازار روز را دارد، باید بتواند با تغییرات رو به جلوی مفهوم SEO نیز همراه باشد.

با این حال شاید اصلی ترین و مهم ترین درسی که تاریخچه و گذشته مفهوم SEO به ما می دهد این است که باید در انتظار ابزاری های دیگری نیز باشیم. با این که می توان SEO را به عنوان ابزاری قدرتمند و کاربردی برای بازاریابی دیجیتال بشناسیم، اما نباید آن را تنها ابزار در آینده در نظر گرفت.

همچنان که به جلو می رویم و کسب و کار های بیش تری را می بینیم، باید بدانیم که در آینده نیز ابزار های جدیدی در کنار ابزار قدرتمند سئو وارد می شوند. اما باید این نکته را فراموش نکنیم که درست مانند بیلبورد های تبلیغاتی، ابزار تبلیغاتی SEO نیز در تمام این سال ها همیشه کنار ما بوده است و ما را تا نقطه ای که در آن قرار داریم همراهی کرده است.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

 • عباسعلی نظری ژانویه 26, 2023 :: 3:05 ق.ظ
  0 0

  مطلب خوبی بود همکار گرامی

 • فرهاد مجیدی ژانویه 26, 2023 :: 12:15 ب.ظ
  0 0

  هزینه مشاوره آنلاین و حضوری باهم متفاوته

 • جواد رنجبر ژانویه 29, 2023 :: 6:20 ق.ظ
  0 0

  دستخوش

 • امید فتحی ژانویه 29, 2023 :: 6:20 ب.ظ
  0 0

  میشه مطلب رو توی وبلاگ خودم بزارم؟

 • حمید بیاتی ژانویه 31, 2023 :: 9:15 ب.ظ
  0 0

  سایتتون محشرههههه

 • حسینعلی مرادخانی فوریه 1, 2023 :: 8:35 ق.ظ
  0 0

  آدرس دفترتون کجاست

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *