ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

با این نکات عکاس پرتره بهتری باشید

tabliqyar87

با این نکات عکاس پرتره بهتری باشید

شاید تا قبل از اینکه چشمت به این مقاله بخوره فکر میکردی سلفی گرفتن و عکاسی پرتره یه کار ساده و راحته و قوانین خاصی نداره. اما اگه این مقاله رو تا انتها بخونی مطمئن باش خیلی چیزا فرق میکنه!

سلفی گرفتن و عکاسی پرتره هم مثل هر هنر دیگه ای یه سری تکنیک و روش داره که کمک زیادی میکنه تا عکس های بهتر و زیبا تری بگیرین.توی این مقاله من قصد دارم شما رو وارد دنیای عکاسی کنم و ده تا از بهترین این تکنیک ها رو براتون شرح بدم. با ما همراه باشید.

  • جادوی فریم (قاب)

فریم بندی کردن عکس در عین سادگیش خیلی مهم و حیاتیه. چیزی که خیلی از ما موقع عکاسی حتی بهش فکر هم نمیکنیم.

با این نکات عکاس پرتره بهتری باشید

فریم بندی و محبوس کردن سوژه در یه محیط هندسی (فریم) میتونه به اثر هنری شما روح و بعد تازه ببخشه. علاوه بر این باعث میشه تمام توجه بیننده عکس به سمت هدف شما باشه و نه چیز دیگه ای. شما با فریم بندی میتونید منظور خودتون رو به مخاطب به صورت رسا و گویا برسونید. همچنین قاب دادن به سوژه میتونه به عکس شما عمق ببخشه و ادراک بیننده رو برای درک بهتر بالا ببره.

با این نکات عکاس پرتره بهتری باشید

 

  • حالت عمودی رو هم امتحان کنید!

حتما لازم نیست که همیشه با حالت افقی عکس بگیرید. گاهی وقتا لازمه تا حالت های عمودی و اریب رو هم امتحان کنید. معمولا عکاسی با حالت افقی جزئیات کمتری از پس زمینه رو به مخاطب انتقال میده در حالی که عکاسی با حالت عمودی جزئیات کاملی از پس زمینه رو ارائه میده و حس بهتری رو به بیننده انتقال میده. همچنین اگه یکم دوربین رو زاویه دار بگیرید و حالت اریب به عکس هاتون بدید مطمئن باشید عکستون با مزه تر خواهد شد. فقط یادتون باشه این نوع عکاسی باید واسه حالت تمام قد استفاده بشه تا حس انرژی بیشتری رو به بیننده بده.

با این نکات عکاس پرتره بهتری باشید

 

  • با چشم سوژه ارتباط برقرار کنید!

چشم ها دریچه ای به روح انسان ها هستند. شما وقتی میخواید از چهره یه نفر عکاسی کنید باید تمام تاکیدتون رو بزارید روی چشم های سوژه. شما باید یه ترکیب بندی خوب از چشم سوژ] داشته باشید. اما اگه توی عکاسی به چشم های سوژه توجهی نشه کل عکس به هم میریزه. خیلی از دوربین های سونی یه قابلیت به اسم قفل فوکوس روی چشم دارن که دقیقا حرکات چشم رو دنبال میکنن و روی اون فوکوس میکنن. اما خب لازم نیست برید یه دوربین سونی بخرید! با همین دوربین های دیگه هم میشه این کار رو کرد! فقط کافیه روی چشم های سوژه فوکوس کنید.

با این نکات عکاس پرتره بهتری باشید

 

  • هنر زوم کردن صحیح!

شاید برای مبتدی تر ها جالب باشه که بدونید زوم کردن هم قواعد خاص خودش رو داره. برای عکاسی بهتره لازمه انقد زوم اوت و زوم این کنید تا بهترین فاصله رو برای عکاسی بهتر و جذاب تر پیدا کنید. توجه داشته باشین که برای عکاسی از کودکان لازم نیست ارتباط چشمی با سوژه داشته باشید و زیاد زوم کنید و در این مواقع عکاسی از دور تربه مراتب بهتر و شیوا تره و مخاطب رو خسته نمی کنه. برایان اسمیت میگه: نزدیک شدن به پرتره کودکان عکس و رو شخصی تر جلوه میده و بعه همین مقدار از ابهت تصویر کم میکنه.

زمانی که نور سفید به اندازه مناسب خودش باشه و شما رو یاری کنه، بهتره عکاسیسیاه و سفید رو امتحان کنید! عکاسی سیاه و سفید از سوژه میتونه یه حس متفاوت و کلاسیک بودن رو به بیننده القا کنه ولی باید دقت کنید که عکاسی سیاه و سفید متناسب هر شرایطی نیست و نیازمند نور مناسب طبیعی روی سوژه و شرایط محیطی مناسبه.

با این نکات عکاس پرتره بهتری باشید

 

  • ترکیب بندی، عجیب اما واقعی!

در واقع هدف ترکیب بندی تصاویر اینه که تمام توجه بیننده رو به تمام چیزی که شما میخواید و یا تمام چیز های مهمی که در تصویر میشه مشاهده کرد جلب کنید. صورت سوژه و مهم تر از اون، چشم ها، مهم ترین ها هستند که باید توی ترکییب بندی تصاویر با دقت بهشون اشاره کنیم! سعی کنید بیشتر روی صورت و چشم های سوژه فوکوس کنید تا تمام حواس رو به این سمت جلب کنید. همچنین شما میتونید از مورد یک این مقاله استفاده کنید وبا فریم بندی دقت و توجه مخاطب رو به سمت اجزای صورت و صورت بکشونید. به همین سادگی!

  • نور، تمام چیزی که لازم دارید اینجاست!

در اصل خود نور برای توضیح کامل و واضح و شرح دادن به یک مقاله جدا نیاز داره اما من در اینجا به صورت مختصر و خلاصه برای شما به صورت کلی توضیح میدم.

نور ها در اصل به دو دسته تقسیم میشن. مصنوعی و طبیعی. نور مصنوعی خوبیش اینه که شما میتونید به هرسمتی هدایتش کنید اما از نظر من نور طبیعی یه چیز دیگست! از همین رو خیلیا واسه هدایت نور به داخل از پنجره استفاده میکنن. به همین سادگی!

اما وقتی که خونه تشریف ندارید و واسه عکاسی به بیرون سفر می کنید، جهت نور خورشید یا ماه کاملا ذاتیه! ظهر از یه طرف، صبح از یه طرف عصر هم از یه طرف، تازه هر لحظه هم جابه جا میشه. از همین جهت بهترین حالت واسه عکاسی از سوژه زیر نور طبیعی، نگاه کردن به سمت نوره. به عنوان مثال میتونید جوری نور رو از لای یه در گاراژ یا مغازه یا پنجره به سوژه بتابونید و سوژه به منبع نور دید داشته باشه. یا اینکه هیچکدوم از اینا رو انتخاب نکنید و کاملا زیر نور طبیعی عکاسی کنید که توی تصویر زیر یک مثال از سوژه در  زیر نور طبیعی رو مشاهده می کنید.

  • ترکیب کردن رنگ ها

زمانی که حرف عکاسی چهره و یا حتی ادیت کردن در فتوشاپ میشه شما باید ترکیب رنگ ها رو رعایت کنید! همون طوری که تو لباس پوشیدن رعایت می کنید به همون اندازه توی عکاسی هم مهمه. مقاله های زیادی توی اینترنت وجود دارن که ترکیب رنگ های مختلف رو ذکر کردن. هر جا که لازم داشتید یه رنگ از سوژه رو تغییر بدید، باید بهتون این مژده رو بدم که لازم نیست برید دنبال لباس خریدن. به لطف سازنده فتوشاپ راحتی با چنتا کلیک ساده توی برنامه فتوشاپ ، این کار ممکن میشه!

  • انتخاب مکان مناسب برای مدل

همیشه هم لازم نیست مدل را در مرکزیت تصویر قرار بدین. بعضی وقتا قرار دادن مدل در سمت راست یا چپ تصویر میتونه به تصویر شما بعد ببخشه و این تصویر رو جذاب تر کنه. اگه مدل شما به جایی غیر از لنز نگاه می کنه لازم نیست بهش این نکته رو بگید. حتی شما میتونید از مدل بخواهید که به بالاتر از لنز دوربین نگاه کنه. با این کار به جذابیت تصویر شما بیش از پیش افزوده خواهد شد!

  • بدون اطلاع قبلی عکس بگیرید.

یکی از هنر های عکاس ماهر اینه که بتونه حواس سوژه رو پرت کنه جوری دوربین رو به کلی یادش بره! عکسی که از یه فرد در حال انجام روزمرگی می گیرید یه عکس یهویی و بدون ژسته. سعی کنید چندین بار از سوژه عکس بگیرید تا ندونه شما کی میخواید عکس اصلی رو بگیرید و بدین صورت عکس ها طبیعی تر به نظر می رسند. برای کودکان میتونید از یه دونه شکلات استفاده کنید تا حواسشون پرت شه.

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *