ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

اینفلوئنسر مارکتینگ را بیشتر بشناسیم!

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing) تکنیک جدیدی نیست و خیلی وقت است که به‌کار گرفته می شود . این مسئله به یکی از مسائل و تاپیک های داغ بازاریابان تبدیل شده است.

 به احتمال زیاد دلیلش هم این است که بازاریابی سنتی و قدیمی گران و بی فایده  است و اینفلوئنسر مارکتینگ قادر است که آلترناتیو خیلی خوبی به حساب آید. مهم‌ تر از آن این که مصرف ‌کنندگان علاقه ندارند مورد هجوم تبلیغات قرار بگیرند و پیام‌های تبلیغاتی هر روز بیشتر  از گذشته فاقد اعتبار می گردند . بر طبق نتایج تحقیقات، اشخاص میان ۱۸ تا ۳۴ سال پذیرفتن پیشنهاد از سوی یک اینفلوئنسر را ترجیح می دهند ، چرا که اکثر تصمیمات خرید با توصیه ‌ها و پیشنهادات دهان ‌به ‌دهان هدایت می گردند .

اینفلوئنسر مارکتینگ
اینفلوئنسر مارکتینگ

خیلی از کمپانی ها،  اینفلوئنسر مارکتینگ را به‌ عنوان محور بازاریابی و فعالیت‌های روابط عمومی خود استفاده می نمایند . به شکلی که اینفلوئنسر مارکتینگ به استراتژی اصلی و استاندارد روابط عمومی و بازاریابی مبدل شده است.

 با پیغام های معتبری که افراد مشهور و سلبریتی ها در شبکه های اجتماعی خود منتشر می‌کنند، برندها می ‌توانند به شکل چشمگیری توانایی دسترسی به تعداد زیادی از مخاطبان را داشته باشند. در این مقاله با اینفلوئنسر، روش‌های همکاری با آنها و اصولی که در اینفلوئنسرینگ بایستی رعات کنید، آشنا خواهیم شد .

اینفلوئنسر کیست؟

یکی از بزرگ ترین پیشداروی های اشتباه پیرامون اینفلوئنسرها این است که آن ها اشخاصی هستند که در شبکه ‌های اجتماعی بزرگ (مثل اینستاگرام) فالوورهای زیادی دارند، در صورتی که اینفلوئنسر شخصی است که قدرت و توانایی تأثیرگذاری بر درک و بینش دیگران را دارد یا قادر است آن ها را به انجام کاری متفاوت متمایل کند. اینفلوئنسر در بازاریابی، فردی است که دیگران را ترغیب می‌کند تا از شما خرید نمایند . اما او به چه طریق این کار را انجام می ‌دهد؟ اینفلوئنسر بایستی ترکیبی از این سه ویژگی اصلی را داشته باشد: توانایی دسترسی (reach)، اعتبار زمینه ‌ای (contextual credibility) و هنر فروشندگی (salesmanship). هر چه این عوامل بیشتر باشند، نفوذ بالقوه شخص نیز بیشتر است.

  1. توانایی دسترسی:توانایی آن ها در اطلاع رسانی و پیغام رساندن به دسته ی بزرگی از اشخاص. توانایی دسترسی مسئله ی خیلی مهمی است، ولی کافی نخواهد بود . اشخاصی با توانایی دسترسی کم ولی اعتبار و هنر فروشندگی بالا به‌ عنوان اینفلوئنسرهای کوچک (micro influencer)  نامیده می ‌شوند.
  2. اعتبار زمینه‌ای:سطح اعتمادی که مخاطب بر طبق دانش و تخصص اینفلوئنسر پیرامون موضوعی خاص کسب می کند . به عنوان مثال سرآشپزی مشهور دارای اعتبار خیلی زیادی در معرفی غذا است، ولی طبیعتاً در سیاست اعتبار کمی دارد.
  3. هنر فروشندگی:به ‌نظر می آید، بعضی اشخاص قدرت فوق العاده‌ای در متقاعد کردن دیگران دارند. آن ها توانایی این را دارند که با تکنیک های متقاعد کننده ‌ای توضیح دهند، پیغام های روشنی را بدهند و دیدگاه‌هایشان را با اعتماد‌ به نفس ارائه کنند .
اینفلوئنسر کیست؟
اینفلوئنسر کیست؟

شیوه های راه اندازی یک اینلوئنسر مارکتینگ موفق

اینفلوئنسر مارکتینگ بایستی صادقانه و قابل‌اعتماد باشد. اینفلوئنسر باید جوری درباره ی محصول صحبت کند، که مخاطب باور داشته باشد به خاطر خود تبلیغ و پولش نیست که این کار را انجام می دهد بلکه صادقانه آن را دوست می دارد و به نظرش به قدری مفید بوده که با فالورهای خود مطرحش کند.

به همین خاطر اینفلوئنسر مارکتینگ زمان می‌ برد و بایستی شفاف و صادقانه باشد. اینفلوئنسر درباره ی خوبی و بدی کالاهایتان صحبت خواهد کرد. ولی آن ها این کار را به شیوه ای انجام خواهند داد که خیلی قابل ‌اعتماد تر و مفیدتر از هر تبلیغی باشد.

هنگامی که کار به شکلی صحیح انجام شد، اینفلوئنسر مارکتینگ تقویت ‌کننده خواهد بود: این نوع بازاریابی قابلیت دسترسی، اعتبار و هنر فروشندگی جامعه ی اینفلوئنسرها را به ‌کار خواهد گرفت تا از کالای شما در مقابل مشتری حمایت کند و نتیجه آن آگاهی، بهبود ادراک و اقدام به خرید به وسیله ی مشتری خواهد بود.

چگونه اینفلوئنسر مارکتینگ موفق ایجاد کنیم؟

اینفلوئنسر مارکتینگ به شکل قابل ملاحظه ای توسعه یافته است، ولی خیلی از بازاریابان نمی ‌دانند چگونه از نفوذ افراد مشهور رسانه های اجتماعی استفاده کنند تا تلاش ‌های اینفلوئنسر مارکتینگ را به نتیجه برسانند. در ادامه راهنمای کوتاهی درباره شیوه‌هایی برای انجام فعالیت موفق اینفلوئنسر مارکتینگ آورده شده است.

۱. اهداف خود را مشخص کنید

شما برای انجام اینفلوئنسر مارکتینگ موفق بایستی گروه مخاطبان هدف خود را شناسایی کنید و شاخص‌های کلیدی عملکرد (Key Performance Indicator) را مشخص نمایید  .

۲. کانال‌ های شبکه ی اجتماعی خود را به ‌لحاظ استراتژیک، انتخاب کنید

انتخاب یک رسانه ی مناسب، به نوع هدفتان بستگی خواهد داشت . کانال ‌های رسانه اجتماعی را بسته به گروه خاص مشتریان که در جست‌وجوی آن ها می باشید و نوع اقدامات ضروری برای انجام دادن آن ، انتخاب نمایید . کانال‌های رسانه اجتماعی مختلف، امکانات متفاوتی را در اختیار شما قرار خواهند داد . فعالیت بازاریابی ای که در فیس‌بوک داشته اید ، ممکن است نتیجه مشابهی در توییتر، اینستاگرام، پینترست و… نداشته باشد .

اینفلوئنسر مارکتینگ
اینفلوئنسر مارکتینگ

۳. اینفلوئنسر معتبری به‌عنوان سفیر خود پیدا کنید

اینفلوئنسری که انتخاب می نمایید ، قرار است پیرامون کسب و کار شما سخن بگوید  و سفیر برندتان خواهد بود. به همین علت پیش از این که کار را با شخصی آغاز کنید، از خودتاناین سوال را بپرسید: «آیا این شخص بهترین گزینه ی ممکن برای معرفی شرکت من می باشد ؟» پیش از شروع کار بایستی تحقیق دقیقی درباره ی اینفلوئنسر مورد نظر انجام دهید. بعضی ایده‌های تحقیقی پیش از شروع کار با اینفلوئنسر بالقوه؛  در ادامه فهرست شده اند :

  • کلیه ی پروفایل‌ های رسانه اجتماعی وی را مشاهده کنید.
  • اطمینان حاصل نمایید که آن ها درباره ی موضوعاتی بحث نخواهند کرد که به ارزش محصولات یا خدمات شما لطمه ای وارد کند.
  • مطئمن شوید که آنها ادب را رعایت می کنند، مطالب را به شکلی رسا و شیوا بیان می‌کنند و مطالبی را می ‌نویسند که به‌ درستی درباره آن ها تحقیق کرده‌اند.

تلاش کنید که انتخاب خود را به تعداد فالورهای اینفلوئنسر بالقوه منوط نکنید. اینفلوئنسرهای کوچک را هم  بررسی کنید. آن ها به شما این توانایی را می ‌دهند که به ‌جای پرداخت هزینه خیلی بالا برای یک اینفلوئنسر، فعالیت طولانی ‌تر را به انجام برسانید و یا به شما این شانس را می‌ دهند که تعدادی اینفلوئنسر را به شکل همزمان و موازی کاری به‌ کار ببرید.

اینفلوئنسر مارکتینگ
اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسرتان بایستی با پیام‌های برندتان سازگار بوده و همخوانی داشته باشد، مخاطبان اختصاصی داشته باشد و قادر باشد با شما سریع و اجمالی ارتباط برقرار کند. در ذهن خود داشته باشید که یک ساختار تبلیغاتی با نام دهان ‌پرکن مشهور جهت توصیه به خرید محصولات خود ایجاد نکنید. به‌جای بیان مطالب درباره ی منافعی که مخاطب‌تان از خرید کالا یا استفاده از خدمات شما به ‌دست خواهد آورد ، اطمینان حاصل نمایید که اینفلوئنسرتان برای این که محصول شما را به خریداران روشن و مناسب نشان دهد، مطالب دست ‌اولی ارائه خواهد کرد .

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *