ثبت نام

تبلیغ یار

اکسپوژر دوربین

اکسپوژر دوربین

نوردهی (اکسپوژر) دوربین

در عکاسی، “اکسپوژر ” به معنای مقدار نوری است که بر روی سنسور دوربین دیجیتال شما قرار می‌گیرد. در دوربین‌های مدرن، معمولاً نوردهی به‌طور خودکار تنظیم می‌شود. قرارگیری در نوردهی صحیح به معنای ثبت اطلاعات مناسب در صحنه است.

حتی زمانی که نوردهی دوربین تنظیم است، مشکل تمامی دوربین‌ها این است که آن‌ها نمی‌توانند کل محدوده کنتراستی (سیاه‌وسفید) را که چشم می‌تواند ببیند ثبت کنند. در یک روز آفتابی، اگر شما ابتدا به سایه‌های یک صحنه و سپس به مناطق روشن نگاه کنید، عنبیه چشمان شما سریعاً سازگار می‌شود، بنابراین می‌توانید جزئیات را در هر دو صحنه ببینید.

نوردهی خودکار

برای نوردهی مناسب به تصویر، دوربین‌های دیجیتال مجهز به سیستم نوردهی خودکار هستند. این سیستم با استفاده از یک نورسنج که داخل دوربین قرار دارد، تشخیص می‌دهد چه مقدار نور لازم است به داخل دوربین تابیده شود. به‌طوری‌که تصویر نه تاریک و کم‌نور، نه بیش‌ازحد روشن گرفته شود. در اکثر دوربین‌ها هنگام عکس‌برداری، زمانی که دکمه شاتر را تا نیمه فشار می‌دهیم، علاوه بر این‌که سیستم Auto focus فعال می‌شود، سیستم نوردهی خودکار نور صحنه را سنجیده و موارد زیر را تعیین می‌کند: ISO، سرعت شاتر، اندازه دیافراگم، فعال شدن یا نشدن فلاش، قدرت فلاش و حساسیت. با پایین آمدن کامل دکمه‌ی شاتر بر اساس تنظیمات انجام‌شده در دوربین عکس گرفته می‌شود.

اکسپوژر دوربین

نوردهی دستی

مقدار نور رسیده به فیلم توسط ۴ عامل اداره می‌شود.

 • مقدار نور بازتابیده شده از صحنه
 • سرعت شاتر
 • تنظیمات دیافراگم
 • تنظیمات ISO

سرعت شاتر و تنظیمات دیافراگم، افکت‌های کاملاً جداگانه‌ای بر عکس دارند که در مقاله دیگری در مورد آن‌ها بحث خواهیم کرد، اما برای اهداف نوردهی و ایجاد عکس‌های تیره‌تر یا روشن‌تر، آن‌ها قابل تعویض هستند.

چرا باید از نوردهی دستی استفاده کرد؟

مزیت نوردهی دستی این است که تنظیمات تا زمانی که صحنه تغییر نکند، تغییر نمی‌کنند. بیایید فرض کنیم شما در حال گرفتن عکس‌هایی از اتومبیل‌های در حال عبور هستید. رنگ برخی از اتومبیل‌ها سیاه یا تیره است و رنگ برخی دیگر سفید یا روشن. اگر شما چارچوب را تنها با اتومبیل‌ها پرکنید، متر تلاش می‌کند هر اتومبیل را خاکستری متوسط ارائه دهد.

کار من اغلب عکاسی پرتره است، برخی از افراد لباس‌های بسیار تیره و برخی لباس‌های سفید می‌پوشند. اگر مراقب تنظیمات نوردهی دوربینم نباشم، لباس‌های آن‌ها نوردهی را تحت تأثیر قرار خواهند داد. در عکاسی از مراسم عروسی، کت سیاه داماد و لباس سفید عروس، کم‌وبیش همدیگر را خنثی می‌کنند. بااین‌حال، هنگام عکاسی از داماد و دوستانش، من مجبور می‌شوم نوردهی را تنظیم کنم.

بنابراین، بهتر است دکمه‌های مربوط به بالا و پایین بردن سرعت شاتر، میزان باز بودن دیافراگم و حساسیت سنسور را روی دوربینتان پیدا کنید و سعی کنید در حالت‌های خاص از تنظیمات دستی دوربین استفاده کنید.

توصیه‌ی من این است که در اکثر مواقع از حالت دستی و در موقعیت‌هایی که وقت و تمرکز کافی برای تنظیم دوباره و دوباره‌ی دوربین از عکسی به عکس دیگر را ندارید، از یکی از حالت‌های نیمه‌خودکار استفاده کنید.

حالا که اصول اولیه‌ی تنظیمات نوردهی را یاد گرفتید، استفاده از حالت دستی دوربین برایتان روزبه‌روز آسان‌تر خواهد شد. کافی است تمرین و تکرار را فراموش نکنید.

به یاد داشته باشید که فوکوس و تنظیم نور، دو مهارت ابتدایی و اصلی هستند که هر عکاسی باید به آن‌ها تسلط کامل داشته باشد.

 

تبلیغ یار
تبلیغ یار

دیدگاه ها

 • مهران حسینی ژانویه 26, 2023 :: 12:30 ق.ظ
  0 0

  محتوا خوبی بود

 • مسعود فاطمی ژانویه 28, 2023 :: 7:10 ب.ظ
  0 0

  حساب توییتری هم دارید؟

 • جمشید جاوید ژانویه 31, 2023 :: 12:55 ق.ظ
  0 0

  گل گفتید آقای دکتر دست مریضاد

 • غلامحسین مرادی فوریه 2, 2023 :: 6:30 ب.ظ
  0 0

  مرسی

 • محمدعلی نامور فوریه 3, 2023 :: 11:05 ب.ظ
  0 0

  دستخوش

 • مجید رحمتی فوریه 4, 2023 :: 12:40 ق.ظ
  0 0

  احسنت عالی بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *