ثبت نام

تبلیغ یار

اهمیت طراحی رابط کاربری یا UI وبسایت

رابط کاربری یا UI

رابط کاربری یا UI

رابط کاربری یا UI

 UI یا رابط کاربری به فرآیند ایجاد و طراحی رابط گرافیکی صفحات یک وبسایت گفته می شود. طراحی UI بعد از طراحی UX آغاز شده و از طرح ها و ایده های طراحان UX در این مرحله استفاده می گردد. رابط کاربری یا UI در واقع صورت و ظاهر سایت است که مخاطب با آن رو به رو می شود. هدف اصلی طراحی  UI، برای زیبایی صفحات و دسترسی آسان به بخش های مختلف وبسایت است. یک رابط کاربری( user interface) وب سایت استاندارد، استفاده از سایت را برای کاربران آسان و لذت بخش می کند و باعث افزایش ترافیک سایت می شود. به همین خاطر طراحی UI  یکی از مهمترین بخش های طراحی وبسایت محسوب می شود که موجب افزایش بازدید و جذب کاربران اینترنتی می گردد.

رابط کاربری یا UI
رابط کاربری یا UI

اهمیت ظاهر سایت در طراحی رابط کاربری یا UI

اهمیت ظاهر سایت در طراحی رابط کاربری ویژوال یا بصری سایت اهمیت زیادی دارد و به عنوان یکی از قوانین ناگفته در ساخت صفحات وبسایت به شمار می رود. در این مقاله سعی داریم نکات مفیدی در زمینه حفظ ثبات و تعادل عناصر  بصری در طراحی رابط کاربری وبسایت را به شما آموزش دهیم . بیشتر وب سایت های جذاب و موفق با استفاده از طراحی رابط کاربری (UI) یک روش آسان برای تعامل با کاربران را در پیش می گیرند. در حقیقت طراحی رابط کاربری با هدف نزدیک شدن ظاهر سایت به نیازهای کاربرانی که به آن مراجعه می کنند انجام می گیرد. به عبارت ساده تر، رابط کاربری تعامل مخاطب با سایت را بهتر و آسان تر می کند.

بدون شک انتقال احساس در طراحی سایت اهمیت زیادی دارد. به همین خاطر چگونگی طراحی رابط کاربری نقش بسیار زیادی در موفقیت وبسایت شما خواهد داشت.

عوامل مختلفی در طراحی UI نقش دارند که یکی از مهمترین آنها، حفظ یکدستی بصری در چگونگی طراحی عناصر UI می باشد. فقدان انسجام در طراحی رابط کاربری می تواند باعث بروز هرج و مرج در سایت و گیج شدن ذهن مخاطب شود. از طرف دیگر حفظ یکدستی  بصری در سایت می تواند به کاربر کمک کند تا با سایت شما ارتباط بهتری برقرار کند.

رابط کاربری یا UI
رابط کاربری یا UI

مزیت های یک رابط کاربری خوب

رابط کاربری در سایت یعنی اینکه سایت شما چه شکلی است. وقتی مخاطب وارد سایت شما می شود با چه صفحه ای رو به رو می شود؟ صفحه ای ساده و با اطلاعات نوشتاری کم؟ یا صفحه ای پر از نوشته ها و با فونت های گوناگون؟ دسته بندی های مطالب چقدر خلاصه و جامع درج شده اند؟ سطح گرافیکی سایت شما چقدر است؟ و غیره…

همه ی اینها باعث می شود که یک طراحی رابط کاربری بد مخاطب را پس بزند و در عوض یک رابط کاربری خوب در همان لحظه ی اول نظر مخاطب وارد شده را جلب کند. داشتن یک رابط کاربری خوب می تواند مزیت های بسیار زیادی برای شما داشته باشد. مزیت هایی که عبارتند از:

  1. افزایش قابلیت استفاده 

زمانی که در طراحی وب سایت از  UI  مناسب استفاده شود، ترافیک بیشتری به سمت سایت شما روانه می گردد. دلیل آن تنظیم و سازمان دهی شیوه انتشار محتوا در سایت است، در نتیجه قابلیت و سادگی استفاده از سایت هم بیشتر می شود.

  1. حذف ارتباطات بی مورد 

UI  خوب باعث می شود تا کاربر بتواند با سهولت و سرعت بیشتری به صفحات و محتواهای سایت شما دسترسی پیدا کند. هرچند برای تحقق این امر در طراحی رابط بصری باید محتواها اولویت بندی گردند تا به یک شیوه ی خاص برای کاربران نمایش داده شوند. یکدستی بصری بین عناصر طراحی در وبسایت می تواند در برجسته کردن بخش هایی از اطلاعات وبسایت که برایتان مهم است به شما کمک کند.

رابط کاربری یا UI
رابط کاربری یا UI
  1. استفاده مناسب از فضاهای منفی 

اگر قسمت زیادی از سایت را فضای منفی تشکیل دهد، یعنی سفید رنگ و خالی باشد، کاربر تصور می کند که زمان خود را تلف می کنند. از طرف دیگر ازدیاد فضای منفی، فضای عمومی سایت را نیز هدر می دهد. این در حالی است که می توان محتواهای زیادی را در این بخش کوچک گنجاند.

 یکی از ابزارهای عملی برای حفظ ثبات بصری در سایت استفاده از طراحی رابط کاربری یا UI است. فضای خالی به عنوان فاصله بین عناصر بصری مختلف وب سایت عمل می نماید. مهمتر اینکه فضای سفید می تواند به کاربر کمک کند تا با راحتی بیشتری محتوای سایت را مطالعه کند. اجازه بدهید تا یک مثال راحت تر برای شما بزنیم:

  تصور کنید یک فروشگاه راه اندازی کرده اید. اگر در فروشگاه فضای خالی به اندازه کافی نباشد، خریدار قادر به حرکت میان قفسه ها نخواهد بود. فضای خالی یا فضای سفید در صفحات سایت هم نیز همین کار را بر عهده دارند و به خواندن راحت تر محتوای سایت  کمک می کنند. چشم هم به فضای خالی و سفید نیاز دارد تا بتواند بین قفسه های اطلاعاتی حرکت کند. بنابراین در لازم است تادر طراحی UI به فضای خالی هم توجه داشته باشید. براساس مطالعات انجام شده استفاده از فضای خالی یک استراتژی است که  حدود ۲۰ درصد در خواندن محتوا کمک می کند و به همین دلیل هم در جذب کاربران بیشتر برای سایت اهمیت زیادی دارد.

  1. استفاده از تضاد مناسب برای طراحی عناصر UI  

می توان برای ایجاد یکدستی بصری در طراحی روابط کاربری از تضادهای مناسب از قبیل شکل، اندازه، رنگ و … استفاده نمود. به عنوان مثال استفاده از رنگ سفید برای پس زمینه می تواند به روشن شدن پیش زمینه کمک کند. اما بهتر است در طراحی آیتم های منو از رنگ های تیره و متضاد استفاده شده باشد که خواندن را مشکل نکند. همچنین در اندازه فونت و سایر عناصر طراحی هم باید دقت داشت. استفاده ی نادرست از تضاد رنگ ها می تواند موجب به اشتباه افتادن کاربر شود و فضای سایت را بی دلیل شلوغ کند.  بنابراین سعی کنید از تضادهای مناسب در عناصر طراحی استفاده کنید.

رابط کاربری یا UI
رابط کاربری یا UI

 نتیجه

 اولویت بندی عناصر UI نشان می دهد که چه فاکتورهایی را در زمان طراحی سایت باید بیشتر مورد توجه قرار داد و از چه المان هایی باید صرف نظر کرد. داشتن عناصر UI سازگار و صحیح در طراحی یک سایت خلاقانه به شما کمک می کند و در عین حال مخاطب شما را از سردرگمی نجات می دهد.

تبلیغ یار
تبلیغ یار

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *