ثبت نام

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

اهمیت بیگ دیتا در دیجیتال مارکتینگ (داده های کلان یا حجیم)

اهمیت بیگ دیتا در دیجیتال مارکتینگ ۱

شاید واژه ی بیگ دیتا آنالیز به گوش شما نیز خورده باشد. زیر شاخه ای از هوش مصنوعی به آنالیز داده با ابعاد بالا می پردازد. اخیرا در دیجیتال مارکتینگ استفاده از داده های کلان اهمیت بیشتری پیدا کرده است. در این مقاله به بررسی داده های کلان و اهمیت بیگ دیتا در دیجیتال مارکتینگ خواهیم پرداخت. اگر شما نیز در مورد داده های کلان کنجکاو هستید و می خواهید درباره ی نحوه ی ارتباط آن با بازاریابی انلاین اطلاعات جدیدی کسب کنید، تا انتهای این مقاله همراه تبلیغ یار باشید.

بیگ دیتا چیست؟

اگر دیتا را اطلاعات فرض کنیم، و دیتاست ها را مجموعه ای از داده ها می توان گفت که داده های کلان یا داده های حجیم، مجموعه ای از داده ها با ابعاد بالا هستند. این ابعاد را می توان در دو بخش زیر بررسی کرد:

 • داده هایی که تعداد ویژگی های زیادی دارند.
 • داده هایی که تعدادشان زیاد است.

نکته ی قابل توجه آن است که بیگ دیتا ها معمولا شامل هر دو این ویژگی ها می شوند. به عبارت دیگر این مجموعه داده ها دارایی ویژگی و تعداد بالایی هستند. به طور مثال مجموعه داده های متنی با تعداد نامشخص و ویژگی هایی برابر با دو میلیون را در نظر بگیرید، این مجموعه داده را اصطلاحا بیگ دیتا می گوییم. برای واضح تر شدن این موضوع بیاید به سراغ یک مثال عینی تر بروید. سایت دیوار را در نظر بگیرید به طور میانگین ممکن است روزانه بیش از پانصد هزار آگهی در آن چاپ شود و طول و ویژگی هر کدام از این اگهی ها بسته به دسته ای که در آن قرار دارند متفاوت است. پس سایتی مانند دیوار برای یک جستجو ساده میان رکورد های خود نیاز به دست و پنجه نرم کردن با داده های با حجم بالا دارد.

حال که مفهوم بیگ دیتا را متوجه شده ایم بیاید به سراغ بخش بعدی که استفاده از این دیتاها و اهمیت آن است برویم.

آشنایی با بیگ دیتا و تاثیرات آن

در دنیای امروز استفاده از بیگ دیتا، می‌تواند شما را در بازاریابی و تعیین استراتژی درست بسیار توانمند کند. اما آنچه شما را در تصمیم‌گیری درست کمک می‌کند، بینشی است که با تحلیل بیگ دیتا به دست می‌آورید؛ بینش دقیق، بسیار تعیین‌کننده است. انواع مختلف دیتا در اینترنت در درسترس است اما آنالیز این دیتا ها  و چگونگی آنالیز آن ها مبحثی حائز اهمیت است. برای درک بهتر مسئله را با یک مثال پیش خواهیم برد.

تحلیل متن (نظرات) در سایت دیجیکالا

در مقاله های بعدی به صورت مفصل به بررسی روابط دیجتال مارکتینگ و سیستم های توصیه کننده ( ریکامندر سیستم) خواهیم پرداخت اما بیایید تنها فرض کنیم که سایت دیجیکالا از روی داده نظرات مشتریان خود میخواهد میزان فروش خود را به حداکثر برساند. از آنجایی که سایت دیجیکالا را می توان آمازون ایران نامید میتوان به راحتی به این نتیجه رسید که حجم داده هایی که دیجیکالا با آن ها سر و کار دارد بیش از چیزی است که یک سایت خرید و فروش معمولی با آن سروکار دارد.

با این تفاسیر داده هایی که در اختیار تحلیلگران و برنامه نویسان دیجیکالا قرار می گیرد داده هایی با ابعاد بالا است. حال بیاید تمرکز خودمان را فقط بر روی کامنت های محصولات در دیجیکالا قرار دهیم. احتمالا برای شما هم پیش آمده که هنگام خرید یک محصول به امتیاز و یا نظرات کاربران آن محصول دقت کرده باشید. زیرا آنها می توانند در تصمیمات شما موثر باشند.

اهمیت بیگ دیتا در دیجیتال مارکتینگ برای دیجیکالا

کار هوشمندانه ای که دیجیکالا می تواند انجام دهد بررسی رکوردهای مربوط به نظرات افراد درباره محصولات است. دقت کنید که پردازش زبان طبیعی به هیچ عنوان کار ساده ای نیست مخصوصا که هر زبان ویژگی های خاص خودش را دارد. اما می توان با بررسی میزان مثبت بودن و یا منفی بودن کلمات در جمله ها توسط الگوریتم های هوش مصنوعی به مثبت و یا منفی بودن نظرات رسید.

با این تفاسیر دیجیکالا می تواند با توجه به نظرات تعداد بیشتری از آن محصولات را خریداری و به فروش برساند. همچنین می تواند این محصولات را در بخش پیشنهادهای شگفت انگیز خود قرار دهد تا میزان فروش آنها چند برابر شود. حتی می توان اطلاعات تحلیل شده را در اختیار شرکت های فروشنده در سایت قرار داد تا بدانند که بهتر است برای جلب نظر تعداد زیادی از مشتریان بر روی نقاط ضعف یا قوت خود تمرکز بیشتری را بگذارند.

 اهمیت بیگ دیتا در دیجیتال مارکتینگ زیاد است.

جمع‌آوری اطلاعاتی که هرلحظه همه ما با گوشی‌های هوشمند خود در حال نشر هستیم، امتیاز بزرگی برای کسب‌وکار شما فراهم می‌کند. اما جمع‌آوری داده انتهای کار نیست! مهم‌تر از آن توانایی تدوین بینش‌ها و محرکی برای فعالیت‌ها است. در وضعیتی که انبوه داده جمع‌آوری شود، ولی به تحلیل درست و بینش دقیق منجر نشود، قاعدتاً شما به نتیجه نخواهید رسید. مسئله اصلی در کسب‌وکارهای امروز نیز همین است که با وجود در دسترس بودن داده ها، هنوز کارشناسانی در زمینه بازاریابی هستند که مخاطبین خود را به‌درستی نمی‌شناسند.

تحلیل داده ها بینش درستی از وضعیت مخاطبین، خواسته های آنها و روش های ترغیب آنها به شما خواهد داد که می تواند بر روی میزان فروش تاثیر بسزایی بگذارد.

چرا اهمیت بیگ دیتا در دیجتال مارکتینگ بیش از پیش شده است؟

اهمیت بیگ دیتا، تنها به مقدار آن نیست بلکه به نحوه استفاده از آن است. داده ها را می توان از هر منبعی گرفت و آن ها تا تجزیه و تحلیل کرد تا بتوان

 1. هزینه را کاهش داد
 2. زمان را کاهش داد
 3. محصولات جدید را توسعه داد و محصولات فعلی را بهینه کرد
 4. تصمیمات هوشمندانه گرفت
 5. نیازهای مشتری را شناسایی کرد
 6. نحوه ی تاثیر تبلیغات بر مشتریان را افزایش داد
 7. و …

هوش مصنوعی و بیگ دیتا

از آنجای یکه آنالیز داده های حجیم بخش گسترده ای از هوش مصنوعی است می توان به این نتیجه رسید که در سال های اخیر اهمیت هوش مصنوعی بیش از پیش شده است. سرعت سریع اطلاعات در این فیلد باعث شده است که رشد زیرشاخه های این علم در صنعت نیز چشم گیر باشد.

تکنولوژی هایی مانند هوش مصنوعی برای پیش بینی زمان درگیر شدن مشتری با محتوای شما از

 • رفتار او در وب سایت و یا صفحات شخصی
 • نظرات وی
 • علاقه مندی ها
 • زمان خرید
 • و دیگر اطلاعات

استفاده می کند. در هر ابزاری که از هوش مصنوعی و یا ابزارهای پیش بینی استفاده می شود به نوعی بیگ دیتا دخیل است. از این رو اهمیت بیگ دیتا در دیجیتال مارکتینگ بیش از پیش شده است.

بازاریابی درک و فهم مشتری و مخاطبان تان است و امروزه تصمیمات مهم بازاریابی با بیگ دیتا گرفته می شود. این کار مطالعه کاربردهای دیتابیس های بزرگ و پیچیده است که نمی توان با برنامه های قدیمی آن ها را تجزیه و تحلیل کرد. این کار به بازاریابان بینشی می دهد تا به وسیله آن تصمیات بهتر و استراتژیک تری برای کسب و کارشان بگیرند. استفاده از تکنولوژی های صحیح کیفیت تصمیم گیری و تجزیه و تحلیل جزئیات را بهبود می دهد.

منابع پر اهمیت بیگ دیتا در دیجیتال مارکتینگ چیست؟

از جمله منابع پر اهمیت بیگ دیتا در دیجیتال مارکتینگ می توان به هر منبعی که بتوان از آن اطلاعاتی درباره کاربران گرفت اشاره کرد. به طور نمونه موارد زیر می توانند کمک کننده باشند:

 • وب کاوی : همان‌طور که از نام آن مشخص است، فرآیند به دست آوردن اطلاعات ناشناخته و مفید از داده های وب است. (این داده ها به آسانی در دسترس هستند با نوشتن یک کرولر می توان ان اطلاعات را از میان صفحات وب جمع آوری کرد و بر روی آن ها انالیز های مختلفی را انجام داد. )
 • داده های سرچ: این داده از طریق فعالیت‌های مرورگر با استفاده از ابزارهای خاص برای جست‌وجوی اطلاعات و تشخیص رفتارها و مقصود مشتری تهیه می‌شود. (عموما این داده ها به آسانی قابل دسترس نیستند.)
 • شبکه های اجتماعی: (اطلاعات شبکه های اجتماعی مانند توئیتر و اینستاگرام با مکاتبه با این شرکت ها می تواند در اختیار تحلیلگران و برنامه نویسان قرار گیرد. )

این ۴ موردی که در بخش بالا به ذکر آنها پرداختیم منابع پر اهمیت بیگ دیتا در دیجیتال مارکتینگ هستند. اما راه پس از حمع اواری اطلاعات می تواند دشوار باشد. تمامی این اطلاعات خام هستند و شما برای تحلیل انها نیاز به داده های رقمی شده دارید (الزاما این مسئله صحیح نیست اما ساده ترین حالت در نظر گرفته شده است. ) روند پیش پردازش بر روی داده های خام در اهمیت بیگ دیتا در دیجیتال مارکتینگ می تواند بسیار موثر باشد، به همین دلیل این مضوع را در پست های آینده توضیح خواهیم داد.

نتایج بیگ دیتا در دیجیتال مارکتینگ

برنامه های کاربردی بزرگ نشان دهنده پتانسیل فوق العاده برای تاثیرات بازاریابی در حوزه مدیریت مشتری می باشد. مثال های زیر کاربردهای مختلف را نشان می دهد.

 • شناسایی بهترین اقدام برای جذب مشتریان
 • شخصی سازی خرید آنلاین
 • کسب درآمد با بیگ دیتا در بازاریابی و تبلیغات هدفمند
 • تجزیه و تحلیل عملکرد ماشین به ماشین (M2M) برای بهبود مدیریت چرخه زندگی
 • و …

از آنجایی که هدف این پست بیشتر آشنایی ابتدایی با اهیمت بیگ دیتا در دیجیتال مارکتینگ بود، به شرح و بسط موضوع به صورت کلی پرداخته شد، اما نحوهی استفاده از این دیتاها به صورت دقیق تر را در پست های آینده بررسی خواهیم نمود.

 

تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی
تبلیغ یار راهنمای شما در تبلیغات و بازاریابی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *